Z PODCHOTUCÍ
Chovatelská stanice plemene
Bichon á poil Frisé

 

 

Chcete mít štěně s PP či bez PP?

Velice často zvedám telefonní sluchátko a z něj mi rozhodný hlas kohosi vysvětluje, že shání štěňátko bišonka jen tak na mazlení a že zaručeně nemusí být s průkazem původu, že je to úplně zbytečné. Pak záleží jen na trpělivosti volajícího, zda má zájem poslouchat moji přednášku o tom, proč to až tak zbytečné není.

Průkaz původu Vám sice nezaručuje absolutní špičkovou kvalitu psíčka, ale máte doklad o pedigree a o přesném datu narození, umožní Vám chlubit se svým psíkem na výstavách. Dále tam je uveden kontakt na chovatele, který štěňátko odchoval a v neposlední řadě máte dané identifikační číslo psa, podle kterého je možné dohledat majitele v případě jeho odcizení nebo zatoulání. Kdyby byla všechna zvířata identifikovatelná, nebylo by potřeba tolik útulků. Nebylo by tolik nešťastných duší lidských, když se jim jejich miláček ztratí. Ani psích, když je jejich zbožňovaný a jediný páníček náhle odkopne a pošle do ulic. Ten tetovaný pes má šanci, že se podle čísla dohledá majitel nebo chovatel a ten už podle vlastní evidence ví, kam byl pes umístěn. Mohou se zkontaktovat a často se pes vrátí do některé z rodin. Ale ten "bezpapírový" a neoznačený musí doufat, že někdo zatouží po jeho společnosti a nahradí mu to, co již jednou ztratil.

A kde se tedy vzali bezpůvodoví psi? Celkem jednoduše. Vždycky se objeví v lidské populaci nějaká ta "černá ovce", která se nechce přizpůsobit podmínkám hry, ale přitom vidina lehce získaných peněz za štěňátka je láká. Takový pan chovatel se má. Peníze se vydělávají samy. Fena porodí štěňata a on je prodává často na 5-6 týdnech, aby se moc neprokrmily a nemusel platit vakcinace a odčervení. Pochopitelně, že tvrdí novým majitelům jak je štěně veterinárně ošetřené. Taková štěňata se nikdy neprodávají se smlouvou a jakmile je psík z domu, nikdo už panu chovateli nedokáže, že bylo od něj. Neberte to prosím osobně. Věřím, že i mezi těmito chovateli je spousta seriózních, kteří se snaží o zajištění těch nejlepších podmínek pro psí miminka. Bohužel v životě potkáte i mnoho těch, kteří tací nejsou. Netvrdím, že mezi organizovanými chovateli, kteří chovají psy s PP jsou všichni slušní. Sama mám několik nehezkých zkušeností, kdy jsem si koupila 8 týdenní fenku a pak dle PP zjistila, že jí bylo v té době týdnů 6. A jiné zážitky.... Vždy jde pouze o kodex lidského chování.

Pokud z takového, zaručeně čistokrevného, bezpapírového štěněte vyroste pes "pouliční směs", tak s tím se dá žít. Horší je, když štěně za krátký čas u nového majitele začne marodit, nebo v nejhorším případě nepřežije léčbu.

Někdy se stane, že se zvíře nedá uchovnit z různých zdravotních, exteriérových či povahových příčin a jako takové, by mělo být definitivně vyřazeno z plemenitby. Neboť neodpovídá standardu. Ale proč si nenahradit ztracené finance štěňaty bez PP? Některé státy světa řeší tuto problematiku tak, že veškerá nechovná tzv. hobby štěňata je nový majitel povinen vykastrovat. Naše nedokonalé zákony a vyhlášky dávají volnou ruku všem, kteří si chtějí přilepšit na úkor ostatních. A to bohužel nejen v chovu psů.

A potom je i mnoho případů, kdy majitelé papírových a uchovněných zvířat produkují tzv. bezpapíráky. Chovatelské kluby přesně vymezují podmínky chovu psů, včetně počtu povolených vrhů za časové období. Jsou to tři vrhy za dva roky a nebo jeden vrh do roka. Ale proč nevyužít dalšího hárání feny a nepřilepšit si rozpočet? Vždyť nač by měla fena odpočívat? Nehodlám nikomu sahat do svědomí, ale kdyby nebyla poptávka po bezpůvodových psech, nebyla by ani jejich masivní produkce. Bylo by méně psích útulků, méně zklamaných srdcí po neúspěšné volbě, méně agresivních a cholerických kříženců, … a také méně těch, kteří neplatí daně z příjmu za chov psů.

My se snažíme o vysoce profesionální kvalitní chov. Téměř všechny naše fenky byly cíleně vybírány z dobrých chovů od zkušených chovatelů s výstavními úspěchy. Vybírali jsme prověřené otce ke krytí našich fen. I náš pes, dnes již chovný, byl cíleně vybrán pro účely dalšího krytí nepříbuzných fen.

Naše štěňátka vyrůstají společně se smečkou, s celou rodinou a s dětmi. Vzhledem k mému původnímu povolání s veterinárním zaměřením, je štěňatům poskytována celodenní péče a vybrané krmení. Nejlepší očkování s garancí, odčervení, veterinární dozor a socializace v oblasti čistoty je samozřejmostí. Všechna štěnata odcházejí k novým majitelům zvyklá na domácí WC. Každý nový majitel štěňátka od nás dostává základní výbavičku pro štěně a kompletní informace spojené s dalším držením psíčka. V naší malé prodejně krmiv, jezdeckých a chovatelských potřeb, si může dokoupit další nezbytnosti. Nabízíme plný chovatelský servis. To znamená, že nový majitel může využít veškerých poradenských služeb v oblasti výstav, veterinární problematiky, doplňkové výživy a krmení. V neposlední řadě může využít nabídky na střihovou úpravu srsti štěňátka a na spolujízdu na výstavy v tuzemsku i v zahraničí.

Takže přeji všem přísně střeženým majitelům chovatelských stanic pevné nervy s kontrolory finančních úřadů, s poradci chovu, s pracovníky plemenných knih a s veterináři. To vše stojí čas a peníze. A jestli si i nadále myslíte, že chov psů je super byznys, tak to vyzkuste i Vy.

A pokud jste se po přečtení mého příspěvku nerozhodli pro psa s průkazem původu, nezlobím se, i přes to Vám chci popřát šťastnou ruku při výběru vašeho budoucího přítele.

Kamila Dlabalová

Copyright © 2004
Design stránek Cz-pes.cz, Webmaster
Stránka odpovídá standartu W3C - XHTML 1.0 a CSS 2
Z Podchotucí - chovatelská stanice plemene Bichon á poil Frisé