Z PODCHOTUCÍ
Chovatelská stanice plemene
Bichon á poil Frisé

 

 

HISTORIE
Jeho veličenstvo Bichon á poil Frisé alias Bišonek.

Již honosný název naznačuje vznešenou a pohnutou minulost. Bišonci patří do skupiny takzvaných BARBICHONU. Do této skupiny patří i jeho blízcí příbuzní jako například Boloňský psík, Boloňský barevný psík, Maltezský psík, Havanský psík, Lvíček, Coton de Tulear. V dobách, kdy nebyl stanovený pevný standard plemene, se jim také říkalo Bichon Tenerife.

Nejnovější archeologický výzkum hovoří o tom, že první zmínky o barbichonech pocházejí již z roku 100 př.n.l. z Číny a ze dvora královny Kleopatry (r. 69-30 př.n.l.). Sem se pravděpodobně dostali tito psíci díky námořníkům, kteří se při svých průzkumných a obchodních plavbách rozšiřovali po celém Středomoří. Vzhledem k tomu, že nejvíce záznamů pochází z oblasti Středomoří, domníváme se, že Barbichoni pocházejí právě z oblasti Středního moře. Jiní odborníci tvrdí, že pocházejí z Kanárských ostrovů, přesně ji z jejich největšího ostrova, Tenerife. Po objevení Gibraltaru se postupně rozšiřovali po celém západním pobřeží Evropy, až do Anglie.

Největšího úspěchu si bišoni užívali v dobách renezance ve 14-16 století n.l. Jejich veličenstvo bišonek bylo hýčkáno mnohými veličenstvy královských a šlechtických rodů. Byli bezmezně hýčkáni, česáni, koupáni a rozmazlováni. Jejich nádherná srst byla pěstěna a česána. Zajisté i proti své vůli, díky svému temperamentu, museli neustále doprovázet své páníčky.

Po vznešeném období však přišel prudký pád v době francouzské buržoazní revoluce (1789-1794). Bišonek musel opustit paláce a stal se "psem z ulice". Jeho jedinečná povaha přizpůsobivá každé okolnosti mu umožnila přežít. Svýma černýma upřímnýma očima a nezkrotným temperamentem okouzlil děti, kejklíře a flašinetáře a tak se stalo, že pomáhal bavit a rozveselovat mnohé smutné a nešťastné. Od té doby se mu říká antistresový a antialergický psík.

Další krutou ránou bylo období 1. a 2. světové války, kdy se stavy těchto psů rapidně snížily. Naštěstí zbylo dost typických jedinců, ze kterých se postavil dnešní chov. Pravděpodobně díky všem těmto okolnostem je plemeno bišonka velice životaschopné, dlouhověké a odolné proti mnohým nástrahám dnešního uspěchaného života.

Pro psa je člověk to, co si člověk představuje pod pojmem Bůh

Holbrooke Jackson

Copyright © 2004
Design stránek Cz-pes.cz, Webmaster
Stránka odpovídá standartu W3C - XHTML 1.0 a CSS 2
Z Podchotucí - chovatelská stanice plemene Bichon á poil Frisé