Z PODCHOTUCÍ
Chovatelská stanice plemene
Bichon á poil Frisé

 

 

POVAHA

Společenské plemeno charakterizuje částečně i povahu. Ne každé společenské plemeno psa se může charakterizovat jen několika slovy: antistresový psík. Nikdy si nehlídá pelíšek, mističku s krmením klidně nabídne všem svým zvířecím přátelům a mnohdy to vypadá, že své krásné bílé zuby neumí ani použít. Tento zářivě bílý malinký psíček vypadá spíše jako plyšová hračka, která je velice fixovaná na společnost svého vysněného páníčka. Pokud jej na nějakou dobu ztratí, nepohrdne ostatními členy rodiny. Nejraději má malé dvojnožce, kteří jsou snáze přizpůsobiví jejich roztomilé, až divoce temperamentní povaze. Jejich inteligence a vynalézavost různých her a honiček nezná mezí. Navzájem se skvěle doplňují a baví.

Jelikož naší rodinu provázejí bišonci již několik let, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že pohybuji li se po bytě z jakéhokoliv důvodu, věrně mne doprovázejí. Opustím li je na jakkoliv dlouho, byť jen na několik okamžiků, oddaně mě vítají jako by mne neviděli několik dlouhých dní a vůbec jim nevadí, že jsem se před pěti minutami také zrovna vrátila. Přesně umějí vycítit náladu, a pokud jsem smutná stresovaná a unavená, rádi mne potěší svou přítomností a všemožně se snaží rozptýlit mou pozornost. Pokud však nemám zrovna čas či náladu na jejich společnost, nijak se nevnucují. Uchýlí se do ústraní kde odpočívají, nebo si vymyslí hrátky sami se sebou. Ale neumí se nudit a těžko snášejí úplnou samotu. Nesnesli by být zavření v izolaci nebo v kotci.

Bišonek není nijak zvláště uštěkané plemeno, ale faktem je, že mu nic neunikne. A proto jsou zvláštní zkoušky našeho syna, jak obelstít bišonka, zatím bez úspěchu. Vždycky svými specifickými zvukovými efekty ohlásí jeho příchod a zrovna tak nahlásí příjezd našeho auta. Jejich hlídací pud v panelovém domě sousedé jistě neocení a tak je vhodné, abyste hned zpočátku zamezili jeho zvukovým reakcím na pohyb po chodbě nebo na zvuk výtahu. S trochou trpělivosti a důslednosti svého bišonka hlídání zajisté odnaučíte.

Bišonek je absolutně snášenlivý a tolerantní ke všem zvířecím společníkům. Může žít ve smečce se všemi věkovými kategoriemi i s novorozenými štěňaty. Je až překvapivé, že novorození bišonci jsou úžasně vitální a jejich porodní hmotnost se standardně pohybuje kolem 200 g. Nejsou nijak přešlechtění, neurotičtí ani náchylní k nemocem. Dožívají se poměrně vysokého věku 14 - 18 let v plné síle a zdraví.

Copyright © 2004
Design stránek Cz-pes.cz, Webmaster
Stránka odpovídá standartu W3C - XHTML 1.0 a CSS 2
Z Podchotucí - chovatelská stanice plemene Bichon á poil Frisé