Z PODCHOTUCÍ
Chovatelská stanice plemene
Bichon á poil Frisé

 

 

Nová štěňátka VRH N QUMAJ / litter "N QUMAJ"

Actual info about puppies are on web site z Podchotucí
NEW PUPPIES/NOVÝ VRH

REGISTR CHOVNÝCH PsŮ odchovaných v kennel z Podchotucí je na web site
REGISTR

Vše o novém plemeni
TSVETNAYA BOLONKA alias Barevný boloňský psík
naleznete na dceřinné stránce
http://www.cz-pes.cz/tsvetnaya-bolonka

Vítejte na stránkách chovatelské stanice plemene
Bichon á poil Frisé a Barevný boloňský psík
"z Podchotucí"

BLONDY CRITTERS from PRAGUE - nejúspěšnější pes sezony 2003

Bichon a poil Frise alias Bichon Frise

Dříve společník námořníků, miláček francouzského dvora 16. století, úspěšný cirkusový umělec, nyní stoupající STAR dnešních výstav - bichonek a jeho závratná kariéra je stále okouzlující tak, jak si to jeho vzhled zasluhuje. Přizpůsobivý, přitažlivý, srdnatý, čilý, stále veselý, spokojený, nekonfliktní, elegantní, plyšový, milující... atd. BIŠONEK. Ještě mnoha dalšími krásnými synonymy by se dal jedním slovem popsat bichon frise. Ačkoliv se vynořil kdesi ze stínu teprve koncem sedmdesátých, a v Česku teprve devadesátých let 20 století, má před sebou ještě velkou budoucnost.

BARBICHON - Skutečný původ není přesně znám, ale podle dochovaných záznamů byl společníkem námořníků již v dobách starověkých Minojců a Kréťanů. Jsou vypodobeni na egyptských sarkofágách z doby vlády královny Kleopatry (r.69-30 př.n.l.). BICHON TENERIFE se postupně s lidmi ze Středomoří rozšířil i do skutečně vzdálených koutů celého světa. Standard vznikl v roce 1933 a oficiální název plemene je Bichon á poil Frisé. Každý stát má pak svůj zdomácnělý název jako např. v Česku - Bišonek, na Slovensku - Francúzsky Bichon, na Balkáně - Kovrdžavy bišon, v Rumunsku - Bichon cu par Ondulat, nebo prostě jen Bichon a poil frisé.

Bichon poil frise je inteligentní zářivě bílý psíček s věrnou podobou plyšové hračky. Patří do sekce společenská plemena - 9.skupina FCI a jeho nenapodobitelná povaha z něj dělá ideálního psa nejenom pro mladou a nespoutanou generaci, ale také nenahraditelného přítele pro generaci mnohem starší. Pro svou schopnost rozpoznávání nálad a psychických stavů lidské mysli je také nazýván "antistresovým psíkem". Můžete si být jisti, že pokud opustíte domov třeba desetkrát za sebou, byť jen na malou chvíli, bude Vás bichon vždy vítat tak srdečně, jako by vás neviděl alespoň týden. Jestliže se budete pohybovat kdekoliv po bytě, bude vás neustále provázet jako stín, neboť bišonek miluje lidskou společnost a nejlépe se cítí ve vaší blízkosti, ať už děláte cokoliv. Ani ložnice většinou pro něho není tabu. Pokud vycítí váš neklid, smutek, samotu, bude se snažit svými klaunskými triky rozveselit chmury. Bichon frise se ale nevnucuje a nevtírá. Jestliže cítí, že jeho temperamentní chování není právě vhod, přizpůsobí se bez potíží jiné situaci. Spokojí se klidně jen s vaší těsnou blízkostí a svým pohledem vás ujistí jak vás chápe a miluje nade vše ostatní. Nikdy milované členy vaší rodiny nezradí a neopustí.

Díky jeho nelínající, samočisticí srsti je vhodným kamarádem i pro stále větší populaci různě alergických lidí. Je ideální společník pro neposedné děti, neboť má úžasnou schopnost podlehnout jakékoliv lotrovině. A co sám nevymyslí, rád svými kousky zdokonalí.

Ačkoliv nadýchaná, hedvábná srst a exteriér bišonka působí velmi jemným a křehkým dojmem, opak je pravdou. Jsou to velice houževnatí, silní, odolní a zdraví psi. Zpravidla netrpí žádnými chorobami a alergiemi, porody většinou probíhají bez větších zásahů spontánně. Bez nejmenších problémů zvládají dlouhé pěší i cyklo procházky a vyrovnají se sportovním plemenům i v soutěžích agility.

Všeobecně mezi bišonky patří také: Maltézáček - Bichon Maltese, Boloňáček - Bichon Bolognese, Havanský psík - Bichon Havanais, Coton de Tulear, Lvíček - Petit chien lion...a nově také velmi mladé, zatím FCI neuznané plemeno Barevný boloňský psík, neboli Tsvetnaya bolonka

Kamila Dlabalová

Pro další informace o psíčkách plemene Bichon á poil Frise (chcete-li o tenerifském bichonovi) nebo Barevný boloňský psík (Tsvetnaya bolonka) můžete volat po celý den na uvedené telefony nebo psát na nový e-mail. e-mail.

Copyright © 2004
Design stránek Cz-pes.cz, Webmaster
Stránka odpovídá standartu W3C - XHTML 1.0 a CSS 2
Z Podchotucí - chovatelská stanice plemene Bichon á poil Frisé