Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Jak se stát vůdcem smečky... / agresivita boc
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Autor Zpráva
moll
Člen
# Zasláno: 23 Led 2014 12:25
- Nahlásit

k tomu vrčení - má mnoho významů, je potřeba napřed porozumět, co vám pes říká a pak teprve reagovat. já mám ukecané psy (fila, sao, cc) a jen málokteré vrčení potřebuje zastavit, většinou si jen povídají mezi sebou nebo se mnou.

Drakopes
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 02:26
- Nahlásit

solanka
VŠECHNO TO ZAZDÍ

jiný názor znamená, že je nepřípustný?

birma
Jasně, pro všechny živočichy s nervovou soustavou se dají s modifikacemi využít stejné principy učení a tys odhalil tu převelikou pravdu, že pro psy to neplatí
"já jsem ho za zavrčení vždycky zmastil a nikdy mě nekousnul, takže to celý je kravina"

to jsem někde napsal? nebo jste si to "domyslela"?
i další příspěvky pravidlo "nikdy netrestat vrčení" relativizují:

Neumi
Proto vrčení netoleruju a učím je jiná mírová řešení. Tak snad nic neprasím, ne?

kubafcr
Obecně vzato samozřejmě neprasíte nic, fakt, že máte k dispozici inormaci o tom, že se schyluje k průšvihu neznamená, že tu informaci přejít a ignorovat... Akorát prostě bacha na to, aby se nestalo, že si ten pes vytvoří asociaci něco mě štve (chystám se startovat)

takže ještě jednou - Erwínek (štěně - asi 9-10 měsíců)

tykity
Máme 10-ti měsíční boc (fenku). stáří je docela "zajímavé"

je trestán, není to nic nového (zažil to už vícekrát), ale poprvé se rozhodne jít do konfrontace (vrčí, ukazuje zuby); mám dvě možnosti - pravidlo mé paní ("při výchově dětí a psů je třeba být důsledný") nebo ctít pravidlo "za vrčení nikdy netrestat"; poslechnu dogma "nikdy netrestat vrčení" - pes si odnese z krizového vývoje poučení - "zavrčím a oni ustoupí, takže já jsem vítěz", rychle vám přeroste přes hlavu a bude nezvládnutelný (nezvládnutelná), "stromek se má ohýbat... " - jistě znáte"; nebo můžete vymezit hranice, šéfem smečky jste přece Vy

tykity
Ale postupem času začala být agresivní na členy rodiny (včetně mě), ikdyž k tomu neměla důvod (nebili jsme jí..). Její agresivita není jen ve vrčení, ale cení zuby a je schopná i kousnout. Agresivní je většinou, když je unavená nebo v pelechu a někdo třeba k ní dá jen ruku.
Ale na návštěvy je hodná, ty jí můžou hladit kdekoliv kdykoliv a nikdy nic neudělá.

Vzhledem k věku se snaží zaujmout ve smečce (tam patříte Vy a Vaše rodina, nikoliv návštěvy) co nejvyšší postavení, buďto jí dovolíte pozici vůdce smečky nebo ji usměrníte.

ještě pro birmu
pro mne je lepší počurané štěně než mrtvý pes; ve společnosti lidí (o městě nemluvě) je smrtelných nebezpečí velmi mnoho, stoprocentní to nebude nikdy, ale snažím se, aby hafani měli co největší šanci na přežití - píše Yura

lamalucni
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 08:15 - Změnil/a: lamalucni
- Nahlásit

Drakopes
poslechnu dogma "nikdy netrestat vrčení" - pes si odnese z krizového vývoje poučení - "zavrčím a oni ustoupí, takže já jsem vítěz", rychle vám přeroste přes hlavu a bude nezvládnutelný (nezvládnutelná)
Tys ale vůbec nepochopil, o čem tu byla celou dobu řeč, že? Tak znovu: "nikdy netrestat" V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEZNAMENÁ "ustoupit a nechat bejt". Jen se to dá řešit i dost jinak a líp, než prostřednictvím trestů. Je smutný, že si spousta lidí pod pojmem "výchova" představí jen trest.

snaží zaujmout ve smečce (tam patříte Vy a Vaše rodina, nikoliv návštěvy) co nejvyšší postavení, buďto jí dovolíte pozici vůdce smečky nebo ji usměrníte.
Ach jo, už zase to "postavení" Doporučuju pročíst tuhle knížku
Mimochodem, takhle (hlídáním zdrojů) se v drtivé většině případů projevují naopak psi submisivní a nejistí. Ne psi sebevědomí a dominantní.

pro mne je lepší počurané štěně než mrtvý pes
Pokud neumíš spolehlivě vychovat štěně bez toho, aby se ti strachy počuralo, je to dost smutný.

lamalucni
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 08:30
- Nahlásit

Drakopes
Jo a mimochodem, pokud tak mírumilovné plemeno jako BSP mělo potřebu zavrčet a vyjet, tak se v něm napětí muselo střádat už dlouho a musel se cítit už hodně zoufale. Svoje pocity vám zcela jistě komunikoval už dlouho předtím (postavením uší, mimikou, postavením těla atd. atd.). Akorát pokud tuhle jeho komunikaci ignorujete a neřešíte, tak se nedivte, že mu nezbyde nic jiného než vyjet. Klasický lidský postoj - nezajímá mě, co mi pes "říká", a když se mi to snaží říct důrazněji, abych to skutečně pochopil (tím vyjetím), tak ho za to zdupu, až se počůrá. Ach jo

Ano, vrčení je rozhodně potřeba řešit! Citlivý majitel psa to ale vůbec nenechá dojít tak daleko, aby měl pes důvod vyjet. Naučte se číst řeč svého psa a naučte se komunikovat s ním srozumitelně a bez trestů. Bude se vám spolu žít mnohem líp.

impact
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 10:43
- Nahlásit

Drakopes
Vzhledem k věku se snaží zaujmout ve smečce (tam patříte Vy a Vaše rodina, nikoliv návštěvy) co nejvyšší postavení, buďto jí dovolíte pozici vůdce smečky nebo ji usměrníte.
To je hrozná panika. Všichni psi na světě mají jediný cíl - být vůdcem smečky. Chodit do práce a vydělávat na hypotéku, aby měla smečka kde bydlet, chodit lovit maso do mražáku v marketu a učit se rozpoznávat přechody pro chodce, aby náhodou smečka nedošla úhoně.

kubafcr
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 10:44
- Nahlásit

Drakopes:
Hm, takhle obvykle uvažují ti, kteří se svého psa bojí jenom o trochu míň než on jich. Ale vohulit devítiměsíční štěně až se počůrá, ach jo... Je smůla těch psů, že jsou ochotni nám tolik odpustit a tudíž je dost velká šance, že vám to doopravdy promine a ani vás za to nesežere, byť byste si to celkem jednoznačně zasloužil... A jinak prosím aspoň nepřekrucujte to, co jsme tady napsali - nikdo neřekl, že jsou dvě možnosti "být důsledný" nebo "nikdy netrestat vrčení". Důslednost je potřeba vždycky a konkrétní chování vyžaduje konkrétní odpověď - jinak to zvíře nemá šanci pochopit, co po něm chceme. Ono totiž vnímá svět úplně jinak než my a řada pravidel, která jsou pro nás z hlediska soužití a života ve městě zcela logická a praktická, jsou z jejich pohledu zcela zbytečná a naopak. Tudíž pokud člověk nebude postupovat konzistentně a důsledně, ten pes je nemá šanci pochopit. To ale fakt neznamená trestání za vrčení... Další diskusi přenechávám holkám, já na tohle fakt nemám.

birma
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 11:32
- Nahlásit

Drakopes
Jasně, pro všechny živočichy s nervovou soustavou se dají s modifikacemi využít stejné principy učení a tys odhalil tu převelikou pravdu, že pro psy to neplatí
"já jsem ho za zavrčení vždycky zmastil a nikdy mě nekousnul, takže to celý je kravina"

to jsem někde napsal? nebo jste si to "domyslela"?

první část jsi v podstatě napsal (vykat mi nemusíš, nemám ráda takovou pasivní agresivitu na netu, kde je zvykem si tykat). Jasně to vyplývá z toho, že jsi obecně platnou věc zamítl jako blbost (aniž bys mi odpověděl na otázku, jak to tedy podle tebe je a co psovi krom FFF zbývá).
Druhá část nebyla konkrétně na tebe, ale pokud ji na sebe vztahovat chceš, tak ti bránit nebudu.

pro mne je lepší počurané štěně než mrtvý pes; ve společnosti lidí (o městě nemluvě) je smrtelných nebezpečí velmi mnoho
já nevím, v jakém žiješ světě, ale mému psu žádné smrtelné nebezpečí, o kterém bych věděla, nehrozí. Možná to bude tím, že jim dokážu předcházet.

pravidlo mé paní ("při výchově dětí a psů je třeba být důsledný") nebo ctít pravidlo "za vrčení nikdy netrestat"
vy doma řežete děti tak, až se počurávaj strachy?

pes si odnese z krizového vývoje poučení - "zavrčím a oni ustoupí, takže já jsem vítěz"
a z trestu si může odnést následující: "jsem na pokraji nervového zhroucení, mám strach o svůj život a když už to nejde jinak, dám to pánovi najevo tím posledním způsobem, co mi zbývá a zavrčím. Pán mě místo pochopení zmastil. Nemá cenu se s tím šílencem snažit navázat komunikaci."
Ještě můžu dodat, že když jsem si přivedla svého psa, tak vrčel jak u misky, tak při manipulaci a při obojím i chňapal, kdybych ho za to zkusila trestat, tak dneska trávím dny na plastice a on je uspanej kvůli "nezvladatelné agresivitě".

Navíc hodně zjednodušuješ, netrestat neznamená nepracovat na odstranění problémového chování.

Teorie o vůdci smečky je překonaná hezkých pár let, možná by to chtělo si trochu doplnit znalosti, než člověk začne radit ostatním a zvlášť než na sebe vypustí do éteru něco, za co by se měl stydět a ne se tvářit, jako že je to správná výchova.

Drakopes
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 14:10 - Změnil/a: Drakopes
- Nahlásit

lamaluční
Tys ale vůbec nepochopil, o čem tu byla celou dobu řeč, že?
například Váš diskusní příspěvek
lamalucni
Člen # Zasláno: 21 Led 2014 16:50
Citát - Nahlásit

tykity
V žádném případě za vrčení netrestejte.

pochopil jsem tu větu ve smyslu "v žádném případě za vrčení netrestejte"

lamalucni
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 14:20 - Změnil/a: lamalucni
- Nahlásit

Drakopes
"V žádném případě za vrčení netrestejte" pořád platí. Ale netrestat neznamená ustoupit a neřešit. Což je to, co tu celou dobu nedokážeš pochopit. Že existují i jiné a lepší způsoby řešení problémového chování, než zmasit štěně tak, až se strachy počůrá

Drakopes
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 15:30
- Nahlásit

lamalucni

Takže vůbec netrestat? Trest z výchovy zcela vyloučit? Tak to mám chápat?

birma
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 15:32
- Nahlásit

Drakopes
Takže vůbec netrestat? Trest z výchovy zcela vyloučit? Tak to mám chápat?
Pozitivní tresty se dají z výchovy vyloučit prakticky úplně, negativním trestům se člověk asi občas nevyhne, i tak by jich mělo být co nejméně.

lamalucni
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 15:40 - Změnil/a: lamalucni
- Nahlásit

Drakopes
Přesně jak píše birma.
Já bych jen doplnila k terminologii, která ti asi není známá - "pozitivní trest" znamená v terminologii operantního podmiňování "trest tím, že psu něco přidám". Fláknutí, seřvání, vyškubání, kroucení uchem atd. "Negativní trest" znamená "trest tím, že něco psu odeberu". Odeberu mu svou pozornost, přístup k něčemu, co chce apod.
Drtivá většina věcí jde psa naučit i bez trestů. A hlavně je pak pes dělá rád a s potěšením, ne jen proto, aby se vyhnul trestu.

Drakopes
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 15:41
- Nahlásit

birma

Takže trestám štěně, ne za vrčení (pro jistotu ještě jednou - ne za vrčení)! Během trestání štěně zavrčí a ukáže zuby. Takže mám ustoupit a trestání okamžitě přerušit?

lamalucni
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 15:43
- Nahlásit

Drakopes
Takže trestám štěně, ne za vrčení (pro jistotu ještě jednou - ne za vrčení)! Během trestání štěně zavrčí a ukáže zuby. Takže mám ustoupit a trestání okamžitě přerušit?
A tohle je typická ukázka toho, jak agrese vede k ještě větší agresi...
Proč jsi štěně trestal, v jaké situaci, jakým způsobem?

Drakopes
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 15:50
- Nahlásit

lamalucni
agrese vede k ještě větší agresi

Štěně přestalo vrčet a schovalo zuby, mám to chápat jako vyšší stupeň agrese?

birma
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 15:52
- Nahlásit

Drakopes
nevidím moc důvodů (tedy teď z hlavy nevymyslím ani jeden), proč trestat štěně, když většina věcí jde ošéfovat tak, aby se štěně chovalo tak, jak chci. Od toho jsem dospělý myslící tvor, abych situaci nastavila tak, aby jí štěně zvládlo.
Pokud už máš potřebu trestat, tak si všímej toho, jak se štěně chová. Už při prvním konejšivém signálu (odvrácení pohledu, olíznutí se...) bys měl přestat, protože tím ti štěně dává najevo, že máš převahu a chce se vyhnout konfliktu. Pokud i nadále pokrčuješ, je to jen jakési zvrácení honění si ega na slabším. Pokud zajdeš dál, tak štěně pravděpodobně dřív nebo později zavrčí, ale to je tvoje chyba - ono se tě bojí, bojí se o svůj život a samozřejmě má právo se bránit.

lamalucni
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 15:54 - Změnil/a: lamalucni
- Nahlásit

Drakopes
Já mluvím o tvé agresi - o tom trestu. Ta agrese štěněte (zavrčení) byla vyvolaná tvou agresí. Bez urážky, prosím, každý fyzický trest je agrese. Máš štěstí, že je váš pes submisivní dobrák. Kdybyste měli skutečně "dominantního", sebevědomého psa, tak po tvém trestu vrčet nepřestane, naopak agresi ještě vystupňuje, na to by ti nezbylo než reagovat větší agresí z tvé strany... a už byste se řítili do spirály, na jejímž konci by byl velmi pravděpodobně jediný výsledek - ty na chirurgii a pes utracený.

Zkus prosím napsat víc podrobností o celé situaci, zkusíme vymyslet, jak by to šlo případně řešit líp - a bez agrese na obou stranách

lamalucni
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 15:57
- Nahlásit

birma
Už při prvním konejšivém signálu (odvrácení pohledu, olíznutí se...) bys měl přestat, protože tím ti štěně dává najevo, že máš převahu a chce se vyhnout konfliktu. Pokud i nadále pokrčuješ, je to jen jakési zvrácení honění si ega na slabším. Pokud zajdeš dál, tak štěně pravděpodobně dřív nebo později zavrčí, ale to je tvoje chyba - ono se tě bojí, bojí se o svůj život a samozřejmě má právo se bránit.

Přesně

kubafcr
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 17:24
- Nahlásit

No, hlavně, když už chceš teda vychovávat psa pomocí pozitivních trestů - což skoro nikdo neumí a taky to pak podle toho vypadá -, tak ten trest musí proběhnout hrozně rychle - první věc, kterou je potřeba brát v úvahu je, že aby si pes spojil trest s chováním, je potřeba to stihnout maximálně do 3 sekund (to je důvod, proč Least Reinforcing scenario u mořských savců trvá 3 sekundy) a i to je na psa dlouhá doba, tudíž to časování by mělo být ještě přesnější. A zadruhé - ten trest (resp. korekce) musí proběhnout ve zlomku vteřiny, je to v podstatě jenom informace, že "tohle je špatně" a v nejmenší míře, která okamžitě zafunguje. Když to bude málo, je to zbytečná korekce, která se mine účinkem a zbytečně psa stresuje bez efektu. Když to bude moc, zaprvé tím toho psa desenzitizuješ na ten trest, takže budeš muset furt přidávat a přidávat až ti v budoucnu nezbyde nic jinýho, než ho přizabít a zadruhé ti přestane věřit a zničíš si s ním vztah. To jsou jenom některé z vedlejších efektů trestů... Nicméně důležitý na tom je, že při správně provedeném pozitivním trestu ten pes nemá čas zavrčet, proběhne to tak rychle, že prostě není kdy. Pokud na Tebe v téhle situaci vrčí, je to docela spolehlivej indikátor toho, že to děláš špatně.

kubafcr
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 17:25
- Nahlásit

Resp. do tří sekund tím myslím to, že mezi chováním, které chceš odbourat a trestem musí uplynout maximálně tahle doba - takže pokud chceš psa potrestat za to, že Ti demoluje byt, musíš to udělat okamžitě v ten moment, kdy ho chytneš při činu. Jinak si to chování nespojí s tím trestem a nebude vědět, za co to je. Což už není trest, ale teror.

Drakopes
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 18:37
- Nahlásit

lamalucni
birma

Je to už dlouho, přesně si nepamatuju, o jaký prohřešek tenkrát šlo. Stalo se asi v jeho devíti měsících, teď je z něj slušně vychovaný mladý pes. My spolu téměř žádné problémy nemáme, pokud něco zaskřípe, stačí většinou zamlaskat, případně použít univerzální příkaz "ne". Zkrátka - "rákoska" už není třeba (Igor Hnízdo). Pro jistotu - jsou tam uvozovky, Erwínek nikdy nebyl udeřen.
Myslím, že nám se "tradiční" výchova osvědčila.

Kdybych byl urážlivý, tak některé vaše výroky asi nespolknu. Vypadá to, že mne máte za psychopata s agresivními sklony, který se vybíjí na slabších.

vykat mi nemusíš, nemám ráda takovou pasivní agresivitu na netu, kde je zvykem si tykat

Takže i v tomto případě se projevuju jako agresor? Bojím se, že ve Vašem světě se nevyznám.

Maya
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 19:52
- Nahlásit

Drakopes
Myslím, že nám se "tradiční" výchova osvědčila.
Ono je to jen o tom, jak ti psali výš, že máš štěstí na celkem submisivního psa s vyrovnanou povahou, takže se proti tobě nepostavil a tvůj přístup na něm nenechal psychický následky. Příště už takový štěstí na povahu psa mít nemusíš.
Kdybys měl třeba moje psy, tak tvým přístupem bys s jedním skončil na tý chirurgii a z druhýho bys udělal psychickou trosku.
Takže být tebou neusínám na vavřínech, ale zapamatuju si, co je tady psáno, jednou se ti to třeba bude hodit.
Jinek nemyslím, že tě tu někdo má za psychopata nebo něco podobnýho, tvůj přístup k výchově psa je bohužel pořád dost rozšířený a každý to ví, jen se ti lidi snaží říct, že dneska už jsme ve výchově zvířat trochu dál a dá se to dělat, jak to říct, humánněji.

impact
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 20:08
- Nahlásit

Drakopes
Kdybych byl urážlivý, tak některé vaše výroky asi nespolknu.
Na druhou stranu buď rád, že to spolkne ten pes.

Drakopes
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 22:22
- Nahlásit

Maya

Bylo by dobré rozlišovat štěně a psa.

tvůj přístup k výchově psa je bohužel pořád dost rozšířený a každý to ví, jen se ti lidi snaží říct, že dneska už jsme ve výchově zvířat trochu dál a dá se to dělat, jak to říct, humánněji

Myslím, že jde o tisíciletími praxí prověřenou výchovu. Řekl bych, že je v souladu s přírodou, i v psí smečce by štěně bylo trestáno za prohřešky, stejně tak mláďata jiných druhů, což dokazují i mnohé přírodopisné filmové dokumenty.

impact
Na druhou stranu buď rád, že to spolkne ten pes.

Bazinga!

lamalucni
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 22:27 - Změnil/a: lamalucni
- Nahlásit

Drakopes

Myslím, že jde o tisíciletími praxí prověřenou výchovu.
To ano. A pes, který se s ní nesrovnal, byl prostě zastřelenej. To je taky tisíciletími prověřená praxe...

i v psí smečce by štěně bylo trestáno za prohřešky
Jak psal výš kubafcr, v psí smečce by šlo o trest okamžitý, bleskový a pro štěně naprosto srozumitelný, takže by ho přijalo v pohodě. Pokud mělo štěně potřebu vrčet, svědčí to jen o tom, že pro něj ten trest srozumitelný nebyl.

birma
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 22:28
- Nahlásit

Drakopes
Bylo by dobré rozlišovat štěně a psa.
myslíš, že štěně takové chování majitele nedokáže psychicky rozložit?
i v psí smečce by štěně bylo trestáno za prohřešky
mám pár známých dlouholetých chovatelů a nikdo z nich trestání štěňat ve smečce neviděl, tys ho pozoroval osobně?

lamalucni
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 22:33
- Nahlásit

birma
Ale tak štěňata trestaná jsou, to ne že ne. Jenže ani zdaleka ne tak často a hlavně ne tak "tvrdě", jak si zastánci výchovy pomocí trestů myslí. Matka dokáže potomky usměrnit většinou jen pohledem, to jí úplně stačí. Nejtvrdší trest, co jsem viděla, bylo půlvteřinové jemné chňapnutí za čumák.

A hlavně dospělí psi říkají štěňatům pomocí trestu jednu jedinou věc - "vypadni ode mě, když..." (když mám kost, když ležím na oblíbeném místě apod.). Cokoliv jiného než "vypadni ode mě" se tresty vysvětluje psu opravdu hodně blbě.

birma
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 22:42
- Nahlásit

lamalucni
Matka dokáže potomky usměrnit většinou jen pohledem, to jí úplně stačí.
právě to bych nepovažovala ani za trest, zvlášť ne v kontextu téhle diskuse.
co jsem viděla, bylo půlvteřinové jemné chňapnutí za čumák
nemám důvod ti nevěřit, já nechovám a kamarádka říkala, že její feny štěňata netrestají (a také nemám důvod její tvrzení zpochybňovat).
Cokoliv jiného než "vypadni ode mě" se tresty vysvětluje psu opravdu hodně blbě.
což není úplně to, co by většina majitelů měla svá štěňata učit, zvlášť, když je pak nedovedou naučit přivolání

Fifi
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 22:47 - Změnil/a: Fifi
- Nahlásit

Drakopes
Predne, prosim, neber to, ze se na tebe tady nejak sesypavaji lide a jsou na tebe zli a maji te za agresora a psychopata, to vubec neni pravda - jen se snazi poukazat na jiny styl vychovy a na nuance psiho chovani, ktere jeden clovek vyhodnoti coby agresivitu (a musim mu ukazat, kdo s koho!) a jiny coby projev uz nejvyssiho signalu zoufalstvi od stenete, ktere svemu cloveku nerozumi.
Řekl bych, že je v souladu s přírodou, i v psí smečce by štěně bylo trestáno za prohřešky,
Ja mela prilezitost sledovat vychovu pri vice vrzich stenat od sve feny, naposled docela demolicni ceta 11 spratecku. Pristupovala k nim vsem spravedlive a dusledne, ale v jejich psi reci. Rozhodne je netahala za kuzi na krku a nezvedala je za ni, netiskla je ke stene.. Kdyz ji naprdnuly, odeprela jim svou pritomnost. Cili si vyskocila na gauc, kam za ni nemohly. To je ten negativni trest, odebrala jim neco, co chtely. Kdyz ji doslova necim nasraly, nebo se mezi sebou nepristojne rubaly, prisel trest pozitivni - pridala neco spatnyho, co jim nebylo po chuti. A byl to kraticky zakrok, v oka mziku, stipnuti do tvare, do strany krku stenete, povaleni stenete na bok, nesouhlas projeveny presne v tu danou chvili, kdy se delo neco nepatricnyho. Behem par vterin.
Toho clovek neni schopen, nebo jen maloktery.

Neni dobre se zde citit v opozici vuci ostatnim, vsichni mame psiska, ja treba temer 30 let. A porad se ucim neco noveho. Jestli mohu doporucit, zkuste se zucastnit (treba bez psa) nejake prednasky pana Františka Šusty, jistě vygooglite. Rozsirite si obzory a nazory na vychovu (nejen) psu, uvidite, ze vse nemusi byt tradicni..

kubafcr
Člen
# Zasláno: 29 Led 2014 23:10
- Nahlásit

Drakopes

Tohle je jeden z hodně rozšířených mýtů ohledně výchovy zvířat - fena to se štěňaty dělá taky takhle, tak je to tím pádem dobře a je to bezpečné. Jenže ono to tak není a to z několika důvodů

1) Existuje řada výzkumů a vědeckých studií které tvrdí, že psi nás jako lidi nevnímají jako "divný psy bez ocasu co chodí po dvou" a jsou součástí smečky - člověk je mimo smečku a její hierarchii, což je jeden z mnoha důvodů, proč se teorie o dominanci a vůdci smečky považuje už pěkných pár let za překonanou

2) Jakkoli fena pozitivní tresty při komunikaci se štěňaty občas použije a i psi mezi sebou komunikují kontrastem, tak ale psi mají mimořádný talent pro načasování a navíc mají velmi jemnou škálu komunikačních prostředků a gest, kterou se nám lidem nikdy nepovede úplně nasimulovat... Věřím tomu, že ti úplně nejlepší z nás se tomu umí přiblížit a komunikovat se psem "v jeho jazyce" tak, aby to pro toho psa bylo srozumitelné, ale těchhle lidí bude mizivé procento. Takže když prohlásím, že neexistují, dopouštím se tak malé chyby, že ten výrok lze považovat za pravdivej

3) Podívej se na věc z pohledu divokých zvířat bez sociální vazby na člověka, jako jsou třeba lachtani... Já věřím tomu, že když máš komunitu lachtanů, tak oni mezi sebou taky komunikují tak, že jeden druhýho občas usměrní a je to v pohodě... Ale kdyby se o něco takového směrem k lachtanovi pokusil trenér, tak tím toho lachtana pro další spolupráci ztratí... Protože prostě lachtan nemá žádnou vazbu na člověka a neumí tresty od něj akceptovat, narozdíl od psa. Tohle mě vede k závěru že úvaha "fena to dělá taky tak, tak proč bych to tak nemohl dělat já" je v principu celá špatně.

<< . 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání