Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Pes a paragrafy / Lovenie zvery
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Autor Zpráva
pigie
Člen
# Zasláno: 2 Dub 2007 14:24
- Nahlásit

Bela
To preto, ze ja "zijem" na dedine a tam je pakov majitelov viac... Zalezi od reviru a ludi, co do neho chodia, ako ludia so psami, tak aj ludia polovnici....

ze kdyz muzou odchytit lisky a jezevce a prevezt jinam (jak pise leila), slo by to jiste i se psy...
Ibaze jazvecov a lisok nie je 15000 rocne....

maixnerova
Člen
# Zasláno: 2 Dub 2007 14:31
- Nahlásit

pigie
... Ibaze jazvecov a lisok nie je 15000 rocne....

A kolik je u nas jednotlivych reviru? Ja to nevim... treba by prumer az tak hrozivy nebyl.

Bela
Člen
# Zasláno: 2 Dub 2007 14:32 - Změnil/a: Bela
- Nahlásit

pigieIbaze jazvecov a lisok nie je 15000 rocne....

neviem, kolko je lisok a jazvecov...
ale snad neveris tomu, ze z tych 15000 zastrelenych psov su naozaj vsetci tulavi a ze vsteci boli zastreleni v sulade s literou zakona

na dedine "zijem" aj ja, dokonca pravidelne v dvoch oblastiach Sk a s problemom tulavych psov som sa nestretla - skor s opakom - so psami vaznenymi na retaziach na dvore. Ziadne volne pobehovanie...

slony
Člen
# Zasláno: 2 Dub 2007 14:44
- Nahlásit

Bela
nepovedal som ze zakon je OK ... ale to ze zakon je zly mi psa neochrani, o tom tocim. for je totiz v tom, ze v podstate ja by som musel dokazovat ze pes v lese neduril , co je prakticky nemozne. velky problem je postihnut strelca , ked streli pri obyvanych budovach alebo psa na voditku , volneho psa v lese prakticky neobhajis

A podme dalej ... 15tis. zastrelenych psov rocne je udesne cislo. Ale je to "iba" 25% opustenych a vyhodenych psov !!! A to je pre mna daleko udesnejsie cislo - v ramci SR je rocne opustenych , vyhodenych ci inak nechcenych cca 60tis. zvierat (podla udajov Slobody zvierat).

je to naozaj take drahe?
??? rataj - odchyt (1-2 ludia, auto, cas, nastroje) + nutna minimalna vet. prehliadka a osetrenie (kolko das za "obycajnu" prehliadku a besnotu ?) za predpokladu ze pes nevyzaduje dalsie liecenie + ustajnenie povedzme na 30 dni (priemerna krmna davka 20,- Sk vela ?) ... a to abstrahujem pozemky, budovy, energie, ine prevadzkove naklady, fakt ze mnoho psov je v utulku dlhodobo atd ... Chodi sem par ludi co ma viac skusenosti s prevadzkou utulkou, mozno ma opravia

slony
Člen
# Zasláno: 2 Dub 2007 14:56
- Nahlásit

Bela
nerozumiem
presne rovnake cisla (15000 psov , 90% rozlohy) s oblubou pouziva
predseda lesoochranarskeho zdruzenia Vlk ... a nazory ludi, ktori environmentalistike fakt rozumia a daco za sebou maju, na toto zdruzenie radsej pertraktovat nebudem

Bela
Člen
# Zasláno: 2 Dub 2007 16:13 - Změnil/a: Bela
- Nahlásit

slony
prepac, ale stale nerozumiem - 15 000 psov je oficialna statistika, o 90% uzemia neviem, ani som nic take nespominala. Neviem sice co nechces pertraktovat ohladne VLKa, ale VLK je mozno dost kontroverzny, lebo su na slovesnke pomery dost radikalni (a to sa u nas povazuje za neslusne) no poznam aj vela ochranarov, ktori si nemyslia, ze hovoria nezmysly. (tiez nechapem, preco vravis, ze poturcenec horsi turka, ale asi mas ine insider information )

ale to ze zakon je zly mi psa neochrani....
ved prave o to ide!

15tis. zastrelenych psov rocne je udesne cislo. Ale je to "iba" 25% opustenych a vyhodenych psov !!!
neviem celkom kam tymto smerujes. je tych 15 tisic podla teba v poriadku, kedze sa jedna len o zlomok z toho, ktori su opusteni? nemiesame tu takto trochu do kopy hrusky s jablkami?
Podla mojho nazoru je opustenie a vyhodenie zvierata jedna vec, jeho protipravne zastrelenie druha a tieto dve spolu vobec nemusia suvisies a casto ani nesuvisia.
Nemyslim si ani, ze ten finanacny argument je tu celkom na mieste - strielat bez rozlysovania po kazdom psovi v reviri a argumetovat setrenim penazi za odchyt a ustajnenie sa mi zda dost scenstne.

este raz opakujem svoju otazku - nemali by sme v tomto pripade hovorit aj o nejakych etickych kriteriach? Preco sme teda zrusili tych sarhov?

pigie
Člen
# Zasláno: 2 Dub 2007 17:28
- Nahlásit

Bela
neviem, kolko je lisok a jazvecov...
ja neverim, ze tolko ich rocne premiestnuju... Neviem kolko ich je v reviroch... na slovensku je omnoho viac psov ako 15000...

Bohuzial, jedneho takeho tupca mame v rodine, tak viem o com vravim. Psa pustaju na volno bez dozoru (otvoria mu branku a chod, je to akita!!! ziaden maly bastardik), lebo sa potrebuje prebehnut. Verim tomu, ze z toho cisla je polovica psov, ktory sa doslova utrhli z retaze...

Priznam sa, ze v zivote som nevidela v akcii sarhu. Maximalne v meste, nikdy nie v lese... Tam si to polovnici vzdy bohuzial obhospodarili sami...

maixnerova
Člen
# Zasláno: 2 Dub 2007 17:31
- Nahlásit

pigie
...v zivote som nevidela v akcii sarhu...

prosim te, co je to sarha?

pigie
Člen
# Zasláno: 2 Dub 2007 17:36
- Nahlásit

maixnerova
clovek, co odchytaval psi v terene. Neviem cesky vyraz Myslim, ze bola 30 dnova lehota, ak sa o psa nik neprihlasil, tak ho zabil.

Bela
Člen
# Zasláno: 2 Dub 2007 19:25 - Změnil/a: Bela
- Nahlásit

maixnerova
šarha= pohodný, ras
http://www.e-slovensko.cz/slovnik/?vyraz=%C5%A1arh a&hledej=Vyhledat&slovnik=sk

pigie
ze z toho cisla je polovica psov, ktory sa doslova utrhli z retaze...
to je celkom mozne, specialne ak sa jedan o mnohych doslova tyranych chudakov, akych na dedinach pravidelne vidno na dvoroch

Bela
Člen
# Zasláno: 2 Dub 2007 19:31
- Nahlásit

pigieja neverim, ze tolko ich rocne premiestnuju.
iste ich bude menej, ako tych psov, o tom niet pochyb, (to bole len take trochu podpichnutie), - ale aj tak som toho nazoru, ze strielanie nie je "koser" riesenie.
ked sa mozu odchytavat zvierata v mestach, nevidim dovod, preco by sa nemohli v polovnych reviroch...specialne, ked ako pise slony sa jedna zhruba o stvrtinu zvierat.

maixnerova
Člen
# Zasláno: 2 Dub 2007 19:32
- Nahlásit

Bela

vdaka

maixnerova
Člen
# Zasláno: 2 Dub 2007 19:37 - Změnil/a: maixnerova
- Nahlásit

Bela
ked sa mozu odchytavat zvierata v mestach, nevidim dovod, preco by sa nemohli v polovnych reviroch...specialne, ked ako pise slony sa jedna zhruba o stvrtinu zvierat

... taky argumentum proti moc nerozumim... a ze nejsou finance - kdyz clovek vezme v potaz vsechny podvodny statni uplaceny tendry... take neni argument. A do ceho jsou investovane dane (poplatky) pejskaru?

maixnerova
Člen
# Zasláno: 2 Dub 2007 19:42
- Nahlásit

no, ted jsem trochu smichala jabka s hruskama, ale s tema pejskarskyma danema to tak od veci neni...

pigie
Člen
# Zasláno: 3 Dub 2007 06:14
- Nahlásit

Bela
ja by som povinne dala strielat uspavacky aj vlk by bol syty, aj ovca cela

slony
Člen
# Zasláno: 3 Dub 2007 10:02
- Nahlásit

Bela
prepac, ale stale nerozumiem
nehovorim, ze to nie su oficialne cisla - len tolko ako sa demagogicky pouzivaju niekedy

neviem celkom kam tymto smerujes ... Podla mojho nazoru je opustenie a vyhodenie zvierata jedna vec, jeho protipravne zastrelenie druha a tieto dve spolu vobec nemusia suvisies a casto ani nesuvisia
ok, skus si odpovedat na otazku - keby bolo cislo opustenych a nechcenych zvierat nizsie, nebolo by nizsie aj cislo zastrelenych ? A kto vie nech povie - kolko z ich je zastrelenych protipravne ?

nemali by sme v tomto pripade hovorit aj o nejakych etickych kriteriach?
ale iste, mozme hovorit aj o etickych kriteriach....
Napriklad takyto pohlad - je eticke ked majitel psa ignoruje potreby prostredia , necha rusit srny s mladymi, durit kotne zajacice atd ... ?
Ale da sa samozrejme aj iny pohlad - my sme uvedomeli, eticki a zelene kamizoly nam strielaju psov pri nohe ...
Ale co to v konecnom dosledku zmeni ? Nic . O tom pisem od zaciatku v tomto threade Proste, bohuzial, status quo je dany. Pozri, svojho casu som sa podpisal pod hromadnu pripomienku organizovanu VLKom voci navrhu novely polovneho zakona a so sucasnym riesenim nesuhlasim ale to neznamena ze pojdem cestou "obciasnskej neposlusnosti" a riskovania diery v kozuchu A este jeden moj sukromny nazor - nejdem spekulovat cim to je sposobene, ale myslim ze percento psickarov, presadzujucich svoje zaujmy bez ohladu na okolie (pocnuc tymi co neupracu po svojom psovi a konciac tymi co nemaju problem pustit na volno psa v 5. stupni ochrany), rastie. A ked to premietnem do tu diskutovaneho - nie je to dobre, pretoze "psickarska" lobby este dlho bude tahat v boji s "polovnickym" lobby za kratsi koniec. Ono, vyhrat sa IMHO da skor ak nezavdam protiargument ale podporim ten svoj ... Neviem ci si sledovala napr. zrod nasho 282/2002 Zb. ci pokus posranca Galbaveho o jeho novelu

ked sa mozu odchytavat zvierata v mestach, nevidim dovod, preco by sa nemohli v polovnych reviroch
Je to radovo drahsie (vezmi len presuny), radovo technicky narocnejsie (este si neodchytavala psisko v lese ?) a radovo pravne zlozitejsie (napr. len otazka vstupu na sukromny pozemok vs. verejne priestranstvo). Istotne, ak sa chce tak sa da skoro vsetko, ale ... nejdem sa uz opakovat

Myslim ze uz tocim do kruhu, takze len zaver - nie som polovnik, nie som fanusik strelby na pohyblivy terc, ale myslim ze jednostranny pohlad na tento problem nie je na mieste

aren
Člen
# Zasláno: 3 Dub 2007 12:54
- Nahlásit

slony
isdpch
Zákon je blbej. Ale napsali ho jen lidé, a zase lidé ho můžu změnit. Byla už spousta blbých zákonů, které byly později změněny. A změna začíná tím, že se remcá a hledá, jak by to mohlo být líp. Argument, že zákon je takový a takový a hotovo, není příliš konstruktivní.

aren
Člen
# Zasláno: 3 Dub 2007 13:06
- Nahlásit

isdpch
To je bohužel pravda.
Ale zase - úplně držet hubu? A kdoví, třeba se to někdy přece jen změní, že i ti myslivci nebudou tak na výsluní.
Jinak, za sebe bych ráda řekla, že můj názor na myslivce nebyl nijak změněn tím, co se stalo Korálkovi, nerada bych, aby to vypadalo, že se tady mstím za jednoho svého pejska, oni mi fakt leží v žaludku dlouho.

Kalliope
Člen
# Zasláno: 3 Dub 2007 13:42 - Změnil/a: Kalliope
- Nahlásit

aren
hmm, o tom bohužel pochybuju, já proti nim obecně nic nemám, i když si myslím, že by se ty jejich "pravomoce" mohly omezit. Zatím jsem měla incident jen s jedním, ale jinak nic, možná to bude tím, že u nás v lese jsem myslivce ještě nepotkala, a v zimě je naplněnej možná tak jeden krmelec z deseti ...

slony
Člen
# Zasláno: 3 Dub 2007 15:20
- Nahlásit

aren
A změna začíná tím, že se remcá a hledá, jak by to mohlo být líp
...no, dovolim si tvrdit, ze minimalne co sa psickariny tyka to tak celkom nie je , skor naopak iniciativa vychadzala z druhej strany a psickari ak tak len reagovali - spomen si na Koristkov geni(t)alny navrh , spomen si na zakonnu upravu kupirovania , spomen si novelu mysliveckeho zakona (preco sa v 2003 vehemente neprotestovalo za volny pohyb psov ?)

Ale zase - úplně držet hubu?
no nemusis, v duchu hesla "mysli globalne, konaj lokalne" sa mozes pohadat so "svojim" myslivcom

Argument, že zákon je takový a takový a hotovo, není příliš konstruktivní
Daleko konstruktivnejsie ako sa tu buchat po pleciach alebo sa stazovat aki su ti polovnici mi prijde snazit sa vidiet aj druhu stranu mince a (kde to ide) radsej debatovat ako sa hadat ... a o tom som pisal howgh

Bela
Člen
# Zasláno: 3 Dub 2007 19:15 - Změnil/a: Bela
- Nahlásit

keby bolo cislo opustenych a nechcenych zvierat nizsie, nebolo by nizsie aj cislo zastrelenych ? A kto vie nech povie - kolko z ich je zastrelenych protipravne ?
neviem, ci takto postavena otazka vedieku konstruktivnej odpovedi, ktora posuva diskusiu. ja to neviem, ty to nevies, a mnohi z tych ktori by to teoreticky zisiti mohli (teda ti, ktori so psami robia taketo "poriadky", sa neunuvaju nic zistovat, lebo ich to nezaujima - oni nerozlisuju.
l
Protipravne odstrely su realita, ale presne cisla sa ti zistit neporadi. Preco asi?

Napriklad takyto pohlad - je eticke ked majitel psa ignoruje potreby prostredia , necha rusit srny s mladymi, durit kotne zajacice atd ... ?
mam dojem, ze si nie clekom rozumieme, resp. pohybujeme sa na inych rovinach pochopenia otazky a problemu. neviem o tom, ze by som argumentovala, ze treba ignorovat potreby prostredia. Snazim sa len zistit ake tieto potreby prostredia su, dobrat sa k realnym argumentom a nie len k hyperbilizovanym prehlaseniam a zdovodeniam....napr. srny nemaju mlade cely rok ani zajace kotne, koncentracia zveri nie je vo vsetkych oblastiach rovnaka, atd....mohlo by sa diskutovat o diferenciacii zakazov a obmedzeni vzhladom na realne potreby prostredia?

Istotne, ak sa chce tak sa da skoro vsetko,
ved o to ide...

a aby moja otazka nebola nespravne pochopena - ja tu vobec nechcem propagovat hromadnu obciansku neposlusnost a masove porusovanie zakona "na drzovku". Ale domnievam sa, ze zakon je zbytocne diskriminacny a diskusia o nom je, z mojho pohladu, uplne na mieste...
v tomto suhlasim a aren, ze zmena, aj legislativna, sa moze zacat aj tym, ze sa o problematickych veciach otvorene hovori.

alebo - ako mozes s istotou tvrdit, ze nieco zmenit nejde, ak sa o to najprv nepokusis?

pigie
Člen
# Zasláno: 3 Dub 2007 19:25
- Nahlásit

Bela
napr. srny nemaju mlade cely rok ani zajace kotne
Noo, ked zoberes vsetky druhy zveri, tak mozno by to vyslo, ze vzdy je niekto kotny, ci ma prave mlade (To kecam, problematiku fakt nepoznam ) Ale kazde rocne obdobie je urcite nieco, co treba "chranit" - obdobie parenia, kotnosti, mladat, nevysilovanie jedincov v zimnom obdobi, bla, bla, bla...
Inak sa smiem opytat, ked ti polovnik zastrelil psa si bola na nejakej ceste, alebo sla lesom krizom-krazom? Ja sa totiz dost spolieham na to, ze ak som v lese chodim najma komunikaciami, ktore su vyuzivane polnohospodarskymi strojmi. Cize vlastne idem po lesnej hradskej... Tadial chodia polovnici len autami...

Bela
Člen
# Zasláno: 3 Dub 2007 19:47 - Změnil/a: Bela
- Nahlásit

pigie
bolo to na rozhrani lesa a luky na DD , ale pre upresnenie - my nevieme, ci tento konkretny dotycny bol polovnik, lebo sa nic nevysetrilo (zatial), napriek tomu, ze tento clovek je u psickarov na DD znama postava.

ale ludia mi teraz hovorili, ze chodia horari po lese - po ceste, a vyhrazaju sa ludom, ze im zastrelia psa, ked si ho nedaju na voditko.

problematiku fakt nepoznam
ved ani ja moc nie, ale rada by som nasla skutocne kvalifikovane odpovede na niektore otazky a snad aj lepsie riesenia, ako je odstrel...
mozno mas pravdu, ze stale treba uplatnovat nejake obmedzenie, ale pokial viem, tak aj polovnici maju dobu hajenia a potom dobu odstrelu.
mam pocit, ze v sucasnom zneni polovneho zakokna sa skor odrazaju tradicne polovnicke privilegia (siahajuce svojimi korenami mozno az niekam do feudalizmu) ako potreby ochrany zvierat...
a mozno ze viac skod ako nejaki psi narobia polovnici sami - napr. legalnym aj nelegalnym odstrelom velkych seliem - tam uz ide ochrana prirody uplne bokom

mozno by ma tieto obmedzenia az tak neiritovali, keby bol vplny pohyb psov osetreny nejakym inym sposobom - lebo v sucasnosti, keby mal clovek naozaj dodrziavat vsetky zakonne prikazy a obmedzenie, tak su psi v podstate, az na vynimky, trvalo odkazani byt na voditku. Co je dost smutne.

takze si na rozdiel od slonyho nemyslim, ze tato diskusia reps. problematika je jednostranna alebo netolerantna

pigie
Člen
# Zasláno: 3 Dub 2007 21:19
- Nahlásit

Bela
dobu hajenia a potom dobu odstrelu
v dobe odstrelu do lesa nechodim ani ja, toboz nie so psom Vtedy sa dokazu postrielat polovnici navzajom a konecne sa trochu preriedia

keby mal clovek naozaj dodrziavat vsetky zakonne prikazy a obmedzenie, tak su psi v podstate, az na vynimky, trvalo odkazani byt na voditku
velky suhlas

Bela
Člen
# Zasláno: 4 Dub 2007 10:49
- Nahlásit

pigieVtedy sa dokazu postrielat polovnici navzajom a konecne sa trochu preriedia

aren
Člen
# Zasláno: 4 Dub 2007 12:26
- Nahlásit

Lidičky, nevíte někdo, jak je to v zahraničí? Musí tam být všude psi na vodítkách? Mají myslivci taková práva na pozemcích, které jim vlastně nepatří? Nevíte, jak vypadají ty zákony a praxe třeba v takové Americe? Francii?

Skypy
Člen
# Zasláno: 4 Dub 2007 12:33
- Nahlásit

aren
myslivcům sice pozemky nepatří, ale většinou je mají pronajaté a platí za ně nájem (+ škody zvěří, škody způsobené provozováním myslivosti atd...), narozdíl od ostatních, kteří se tam pohybují v podstatě zadarmo.

Bela
Člen
# Zasláno: 4 Dub 2007 16:24 - Změnil/a: Bela
- Nahlásit

Skypykteří se tam pohybují v podstatě zadarmo.

no, ono to az tak zadarmo neni ani pre nas "ostatnych"

aren
pravidla z inych krajin pre nas nie su, obavam sa, relevantne - z dovodu plochy zalesnenia, vyskytu zveri, aj polovnickej tradicie je stredna Europa dost unikatna. Pre nas je zaujimave ciastocne mozno Madarsko a Polsko...s koncinami na vychod od SR tiez nema, z pochopitelnych dovod, moc zmysel sa porovnavat.

Amerika je uz uplne specificky pripad - ale tam sa zase hojne ujima tradicia oblasti s volnym pohybom psov - tzv. dog parks

aren
Člen
# Zasláno: 4 Dub 2007 17:25
- Nahlásit

Bela
Tu som si vyguglila zaujímavý článoček:
http://www.hnutiduha.cz/publikace/Historie%20a%20p ostaveni%20myslivosti.pdf
je tam i poľovníctvo vo svete. Páči sa mi prístup USA - o zver sa starajú profesionáli, štátni zamestnanci, a prípadný úchyl, ktorý si chce vystreliť, musí za to zaplatiť a má presne stanovené kde a čo môže streliť. Francúzsko - opačný extrém, tam sa sťahovať nebudeme.
Myslím, že sa môžeme poučiť z iných krajín, aj keď sa nedá prevziať všetko bezhlavo. Tradícia - ak je u nás zlá, nie je potrebné ju zachovávať.
Dog parks - skvelá myšlienka .

Bela
Člen
# Zasláno: 4 Dub 2007 17:52
- Nahlásit

aren
tak do Francuzska fakt nie . Skor ma milo prekvapili Nemci.
Velmi zaujimavy link, diki.

Dog parks - skvelá myšlienka
jednoznacne!
na ilustraciu, ako to moze byt organizovane, tu je link na jedno taketo zdruzenie psiackarov v meste, kde sme byvali: http://www.fidopgh.org/index.php?page_id=1

<< . 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání