Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Pes a paragrafy / Lovenie zvery
. 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Autor Zpráva
Bela
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 20:04
- Nahlásit

Dokáže pes sám uštvať a strhnúť zdravú srnu alebo inú zver?

Je to jeden z najzávažnejších argumentov proti voľnému pohybu psov v lese, ale mne sa zdá, že sa jedná o dosť účelové a zavádzajúce "strašenie" zo strany poľovníkov. Nemyslím, že pes v lese predstavuje pre zver nejakú reálnu hrozbu. Veď ani samotný jeden vlk nedokáže skoliť napr. zdravého jeleňa - nakoniec preto aj žijú a lovia vo svorke.
hmm, čo myslíte?

Tonda
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 20:17
- Nahlásit

Bela
mas na to trosku zjednoduseny pohled...nezapomen,ze treba zanedlouho bude les plny mladat a ty pes strhne bezproblemu...v zime pes srnu treba nedozene,ale stvana srna dostane zapal plic a uhyne
...znal jsem jednoho jezevcika,ktery se rad toulal a kazdou chvili si na jare prinesl maleho zajicka...

Walda
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 20:18
- Nahlásit

Bela

Myslím, že to by jeden pes nedokázal, ale podle mě to takhle není.

Podle mě myslivci argumentují tím, když už se nějakou argumentací zabývají, že za nepříznivého počasí stačí pársetmetrový sprint srny k tomu, aby dostala zápal plic a uhynula. Jestli je tohle pravda, nevím, nedokázal mi to potvrdit ani můj příbuzný hajný.

Walda
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 20:19
- Nahlásit

Tonda

Aha, zase pomalu.

Bela
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 20:28
- Nahlásit

Tonda Walda
to s tým zápalom pľúc som počula aj ja, ale myslím si, že ide o tiež viac o mýtus. po a) neviem si predstaviť, na akom základe s toto dá vôbec dokázať (keď lesník najde uhynutú srnu, ako môže vedieť, že pošla na zápal, ktorý jej spôsobila naháňačka so psom...)
po b)zdravá srna predsa musí byť oveľa odolnejšia, než aby ju skolil niekoľkostometrový šprint pred psom...

s tými zajačikmi je to asi o trochu problematickejšie, ale je to až naozaj až taký veľký problém, keď nejaký peso raz za čas nejakého zajka uloví. Nejde tu skôr o žiarlivosť a majetníctvo zo strany poľovníkov, ktorý všetku zver považujú za svoje vlastníctvo?

Tonda
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 20:40
- Nahlásit

Bela
s tim zapalem plic to take vim jen z toho co se pise...
ja se myslivcu nezastavam,to v zadnem pripade,ale kdyby to tolerovali,tak by by to delal kazdy a pak uz by to nebylo raz za cas...
a pes,kdyz najde male zajicky,tak si neodnese jednoho,ale zadavy vsechny...chodim do lesa se psem temer kazdy den a zanedlouho budeme zase denodenne potkavat male kolousky.Kdyby si pes obcas nejakeho strhl,tak by jich moc nedospelo...

Bela
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 20:55 - Změnil/a: Bela
- Nahlásit

TondaKdyby si pes obcas nejakeho strhl,tak by jich moc nedospelo...

myslíš, že by to naozaj až tak závažne ovplyvnilo stav populácie zvery?

neviem, možno je tá argumentácia poľovníkov opodstatnená, ale pokúšam sa dobrať nejakých vysvetlení, ktoré sú založené na faktoch a reálnej skúsenosti...

Tonda
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:02
- Nahlásit

Bela
ano to si myslim,protoze jak jsem napsal,kdyby se to tolerovalo,tak by to delalo spoustu lidi pro zabavu a poteseni.Myslim tim,ze by schvalne vysilali sve psi.
Myslis ze by mel nejakou sanci?

Tonda
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:05
- Nahlásit

a jeste bych chtel dodat,ze kdyz by se to prestalo psum zakazovat,tak se to stane jejich kazdodenni a jedina zabava...

Bela
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:09
- Nahlásit

Tondatak by to delalo spoustu lidi pro zabavu a poteseni.Myslim tim,ze by schvalne vysilali sve psi.
s tymto nemôžem súhlasiť...neviem, na akom základe toto tvrdíš .
nezodpovedným ľuďom je to tak či tak jedno, bez ohľadu na zákony, ale nemyslím, si žeby zvoľnením zákona nastal nejaký brutálny masový masaker sŕn, lebo by ľudia na ne štvali svoje psi...to sa mi zdá dosť absurdné.
V dobe, keď sú vonku mláďatá sa mi samozrejme javí tento zákaz ako opodstatnený, ale nevidím dôvod, prečo musí byť uplatňovaný celoročne a paušálne.

aren
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:10
- Nahlásit

Bela
Nejde tu skôr o žiarlivosť a majetníctvo zo strany poľovníkov, ktorý všetku zver považujú za svoje vlastníctvo?

Já myslím, že zcela určitě. Myslivci mají péči, že jim uhyne srna, a sami jich na podzim postřílejí desítky, stovky. Myslím si taky, že pes zdravou srnu nedohoní, a kdyby se občas proběhly za pěkného počasí, měly by dobrou kondičku a nechytaly pak zápal plic z blbostí.
Něco jiného jsou samozřejmě mláďata, ty si určitě zaslouží ochranu, i když víme, že je vlastně chráníme pro myslivcův pekáč.
A taky by asi nešlo, kdyby se teď nahrnuli do lesa všichni psi honit a lovit. Ale sem tam některý, to si nemyslím, že udělá škodu.

aren
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:12
- Nahlásit

Tonda
kdyby se to tolerovalo,tak by to delalo spoustu lidi pro zabavu a poteseni.Myslim tim,ze by schvalne vysilali sve psi.

Proboha z čeho tak soudíš? Takový magor snad nikdo není

Bela
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:13
- Nahlásit

Tonda
a jeste bych chtel dodat,ze kdyz by se to prestalo psum zakazovat,tak se to stane jejich kazdodenni a jedina zabava...

ale tu nejde o to učiť psa aby lovil zver, vôbec mu to nezakazovať a neponúknuť mu iný spôsob zábavy. Mne skôr zaujíma jadro poľovníckej argumentácie, ktorá považuje každého psa v revíri za potenciálnu škodnú...čo si myslím, že je totálne prehnané. Poľovníci sú na totmo základe schopní zastreliť aj psa, ktorí je len niekoľko metrov od svojho majteľa a vôbec sa nemusí jednať o jedinca, ktorý okrem lovenia zvery inú zábavu nepozná

aren
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:14
- Nahlásit

Jo, a dohoní-li a strhne už pes srnu, strhne tu nejslabší a tím vlastně přispívá ke zdraví populace srn. Myslivec jde po pěkné trofeji a kvalitním gulášku, když už.

Bela
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:16
- Nahlásit

arenMyslivec jde po pěkné trofeji a kvalitním gulášku a argumentuje pri tom potrebou regulácie populácie zvery

davidkova renata
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:16
- Nahlásit

aren
Aren neblázni,takovej magorů je přece všude kolem plno!

aren
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:18
- Nahlásit

davidkova renata
Aren neblázni,takovej magorů je přece všude kolem plno!
Ale ti už jsou všichni registrovaní u myslivců, ne ?

sarax
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:18
- Nahlásit

Bela
hele taky myslím že jde hlavně o mládata a v zimě třeba o březí srny,kdyby je psi honili tak fakt koloušci nebudou...jako myslím že pes nemá lovit zvěř a ani štvát...

obávám se že Tonda má pravdu psy by to bavilo a našlo by se halda pánů kteří by to dovolili

pigie
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:20 - Změnil/a: pigie
- Nahlásit

Hm, akurat dnes sme sa pozerali na dve srnky s Hugom. Podla mna pes nema co zver nahanat. Tieto srny co nas zbadali, tak klusali prec, neuhanali ako o zivot. Verim tomu, ze v zime vysilena srna nema sancu. Si predstavte seba v situacii, kedy niekolko dni nejete, brodite sa snehom a este vas stvu. Ja prirodu chranim pretoze sa mi paci a nie kvoli polovnikovym na pekacom. Mam stastie, ze s mojim psom nepohne nic a ked, tak len pobehne, aby zistil, ze to nedobehne (macka) Inak so psom chodim aj do lesa na volno. Mat vsak psa nahanaca, tak to nerobim

Tonda
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:23 - Změnil/a: Tonda
- Nahlásit

aren
...chtelo by to si sundat ty ruzove bryle...

leila
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:23
- Nahlásit

tak já se dívám na všechno z jiného úhlu pohledu můj děda je myslivec tak trochu o odstřelech vím srnky a mladí jedinci se neodstřelují odstřelují se pouze staré kusy které už jsou příbuzné skoro se všema pokud já vím tak je povolený odstřel určitého počtu srnců u dědy to je 30na jaře a 10na podzim myslivci si to mezi sebe rozdělí jiné je to s divočáky tam jsou sice taky počty ale jsou velice vzácní u nás se střelí 3kusy za rok potom jsou tu zajíci u nás je to rarita jsem ráda že když cvičím na zkoušky zajíci se zrovna honcují jde teda dobře prokázat hlasitot psa ale jak jsou mladé se psem do lesa na vodítku nebo ho mít zcela pod kontrolou jediný hon který se u nás koná je hon na kačeny které si myslivci předem vysadí a vykrmí pak z toho mají zábavu mě se to moc nelíbí ale co nadělám je to stejné jako kdyby každý z nich choval na dvorku 10kačen. Potom jsou tady ještě jezevci a lišky u nás taky vzácnost ty se neodstřelují lišky se pochytají a převezou jinam pak je psík mívalovytý těch je u nás spousta a odstřel je povolen v plné míře protože jedna psice má 11štěňat v každém vrhu a vrh má nejméně 2x do roka kdyby nebyl odstřel byly by již přemnožení. Pak jsou jetě problémy s volavkami které jsou chráněné a proto se dovoluje odstřel pouze 10kusů za rok a to je vyjímka. U nás jsou již volavky přemnožené a kradou slepice ze dvorků a také dělají velké škody rybářům. Tak asik tak co jsem kde slyšela a tak.

aren
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:24
- Nahlásit

Neodpustím si gramatickou poznámku:
"vysílat psy" - se píše s tvrdým y
"lovenie zveri" - sa píše s mäkkým i

Tonda
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:28
- Nahlásit

Je to vsechno o toleranci.
Ja pejskar nebudu nechavat meho psa lovit a zasahovat tak do konicka jineho cloveka,ktery ma za konicka myslivost.Chtel bych na oplatku,aby me po psu nestrilel,kdyz jen tak na volno pobiha okolo me.Stejne tak nebudu sveho psa koupat vedle rybare,ale pujdu proste o kousek dal.
Ja budu tolerovat tebe a ty na oplatku toleruj me.Bohuzel to tak neni...

Bela
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:28
- Nahlásit

pigie sarax
aby nedošlo k omylu, ja netvrdím, že pes má nahánať zver. len si myslím, že argumentáci poľovníkov je prinajlepšom značne prehnaná a že pes nepredstavuje také reálne ohrozenie zvery ako sa nás o tom oni snažia presvedčiť.

pigie
Ja prirodu chranim pretoze sa mi paci a nie kvoli polovnikom na pekac.
žiaľ, u mnohých poľovníkov tieto pohnútky neprevládajú. keby boli naozaj takí veľkí ochrancovia, ako tvrdia, tak by zámerne nekántrili tie najkrajšie a najzdravšie kusy zvery. A prirodzených predátorov, veľké šelmy, ktoré sú tiež súčasťou prírody a celkového ekosystému by nepovažovali za svojich konkurentov

btw, ako ste oslávili Hugove meniny

Bela
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:33
- Nahlásit

Tonda
Bohuzel to tak neni...
...lebo ten s puškou má väčšinou navrch .
nechcem uraziť tých slušných z radov poľovníkov, ale aj tak si nemôžem pomôcť, keď nad tým tak rozmýšľam, klásť is otázku - čo to majú vlastne za divného koníčka?

leila
U nás jsou již volavky přemnožené a kradou slepice ze dvorků
volavky žerú slepice?

davidkova renata
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:35
- Nahlásit

aren
Ale ti už jsou všichni registrovaní u myslivců, ne ?
No většina jo,ale některý ne.Docela mě překvapuje,kolik "normálních" lidí považuje za běžné,že pes štve kočku nebo zajíce..asi si připadaj jako náramný pašáci,když maj takovýho čilýho pejska.Nemusíš ani chodit do lesa,kolik idiotů vlastní psy,který každou chvíli napadnou a pokoušou menšího nebo slabšího psa a "páník" se jen směje.

leila
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:37
- Nahlásit

Bela
oni je přirozeně nežerou ale jelikož v našem okolí je minimum chovných rybníků volavky to berou jako náhrdu a mělo tam bít kuřata už toho mám dneska dost opravdu se omlouvám

aren
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:41
- Nahlásit

davidkova renata
Docela mě překvapuje,kolik "normálních" lidí považuje za běžné,že pes štve kočku nebo zajíce..asi si připadaj jako náramný pašáci,když maj takovýho čilýho pejska.Nemusíš ani chodit do lesa,kolik idiotů vlastní psy,který každou chvíli napadnou a pokoušou menšího nebo slabšího psa a "páník" se jen směje.

Tak to mě docela překvapuje
Nikoho takového naštěstí neznám.

aren
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:42
- Nahlásit

Bela
čo to majú vlastne za divného koníčka?

Říkám si přesně to samé.

Tonda
Člen
# Zasláno: 1 Dub 2007 21:43
- Nahlásit

Bela
čo to majú vlastne za divného koníčka?
znovu rikam,ze se myslivcu nezastavam.Ale take vim,ze treba v zime,kdyz nemaji zvirata co zrat a je mraz,ze normalni clovek nevyleze z domu jedou do lesa zver nakrmit.A take znam spoustu myslivcu,co chodi na posedy si jen tam beze zbrane v noci sednou a zver jen pozorovat...

. 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání