Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Chov psů, chovatelství / Jak odnaučit psa žárlit na dítě.
. 1 . 2 . >>
Autor Zpráva
Hada
Člen
# Zasláno: 21 Zář 2009 10:11
- Nahlásit

Prosím o radu jak odnaučit psa žárlit na malé dítě. Mám stafordšírského bullteriera, kterému je 10 let. Žije v bytě s dospělými, je běžným způsobem rozmazlovaný. Nikdy s ním nebyl problém. Mám 1 1/2 roku starého vnuka. Pes na něho do narození žárlí. Pokud se k dítěti dostane, snaží se jej dost citelně štípnout - vždy když by se k němu dostal, štípne i dospělého, který zrovna dítě drží. Nevrčí, nenaježí se, uši nesklopí. Pes se snaží na sebe upozornit, chce se sám mazlit, dostat se na klín, chce pozornost. Jiných - cizích dětí si nevšímá- ignoruje je, nebo je i rád, že ho pohladí a mají o něho zájem. Návštěvy s radostí vítá a je rád, že kdokoli přijde. Nevíme si už rady, jak bezpečně psa s vnoučkem spřátelit, tak aby jsme neublížili dítěti ani psovi. Pse má klasickou povahu staforda - velmi přátekský a hodný, jen to malé dítě nechce přijmout. Bere ho asi za vetřelce, který ho připravil o pozornost své rodiny, jelikož když přijde vnuk, všichni se s ním mazlíme a hrajeme si s ním. Pes se asi cítí odstrčený, ikdyž se snažíme neodstrkovat ho. Ani úplatky formou pamlsků nepomáhají. Prosí poraďte co dělat, nebo kam se obrátit o pomoc. Díky.

handula
Člen
# Zasláno: 21 Zář 2009 10:23 - Změnil/a: handula
- Nahlásit

Hada
zajimalo by me, kde je pes v momente, kdy se muckáte s vnukem..? davate mu najevo, ze je taky váš, nebo veškerou pozornost venujete diteti a pes jde stranou? je odkazan na misto - odstrkovan? ruku na srdce, nema duvod k zarleni?

PeKrato
Člen
# Zasláno: 21 Zář 2009 10:42
- Nahlásit

Hada
mám doma roční stafbulku a oni jsou to vcelku závisláci, takže s novým členem smečky se na ně musí trochu jinak. fenka má tendenci žárlit na jiné psy, když se s nima mazlím nebo hraju, na děti taky, když se jim víc věnuju. řeším to tak, že fenku si k sobě posadím, hladím si ji a přitom se ňouňám i s tím mimčem (nyní půl roku starý synovec). zapojím ji do té hry s miminkem, malého mám na klídně, dělám s ním koníčky třeba a na Redulu přitom mluvím, hladím ji druhou rukou a nechám ji malého očichat, olíznout ruku, nožičku. za chvíli sama odchází, protože už ji to nebaví a pak už jí vůbec nevadí, že si nehraji s ní a jde za velkou neteří dělat kraviny. chce to opravdu psa zapojit do společných aktivit, v žádném případě nedostrkovat, nedávat mimo místnost, kde je dítě apod. čím častěji to uděláte, tím více bude žárlit a situace se bude zhoršovat.
hodně štěstí

Kalliope
Člen
# Zasláno: 21 Zář 2009 10:54 - Změnil/a: Kalliope
- Nahlásit

Hada
Bere ho asi za vetřelce, který ho připravil o pozornost své rodiny, jelikož když přijde vnuk, všichni se s ním mazlíme a hrajeme si s ním

v podstatě jste si odpověděl/a sám/sama. Zkuste psa více zapojit do činnosti a chodu rodiny, když přijde vnuk, ne se ho snažit jen uplácet..

worick
Člen
# Zasláno: 21 Zář 2009 11:41
- Nahlásit

PeKrato
Hada
přesně stejně to dělám i se svýma psiskama. Jsou dva, tak si musím dávat pozor a nedávat jim důvod k žárlení ani na sebe, ani na naše kočky. Vždy hladím oba, když pohladím kočku, hned pochválím pohlazením psa, že se o kočku dobře stará. Když se muckám s cizím pejskem, vždycky se snažím psiska do toho taky zapojit, aby se v prvé řadě s ním seznámili a pohráli oni. Stejně bych to dělala i s dítětem i když u vás už to došlo dost daleko a bude hůř to řešit. Opatrně zapojit dítě do hry, aby byl pes rád, že si s ním i to dítě hraje, ale asi i dávat pozor, aby něměl pocit, že mu ten prcek bude velet. Velet tam musíte zatím jen vy. Zkusit mu dát pocit, že to dítě má taky na starost.

handula
Člen
# Zasláno: 21 Zář 2009 11:44
- Nahlásit

řeším to tak, že fenku si k sobě posadím, hladím si ji a přitom se ňouňám i s tím mimčem (nyní půl roku starý synovec). zapojím ji do té hry s miminkem, malého mám na klídně, dělám s ním koníčky třeba a na Redulu přitom mluvím, hladím ji druhou rukou a nechám ji malého očichat, olíznout ruku, nožičku. za chvíli sama odchází

ano přesně tohle jsem měla na mysli, tak to ma byt, pes nesmi mit pocit, ze je najednou naobtiz, je jasny,ze to pak preroste v zarlivost a v horsim pripade averzi k diteti...

jana33
Člen
# Zasláno: 21 Zář 2009 12:08
- Nahlásit

worick
přesně stejně to dělám i se svýma psiskama. Jsou dva, tak si musím dávat pozor a nedávat jim důvod k žárlení ani na sebe
A jak bys to dělal,kdybys měl těch psů víc? Tohle je podle mě v pořádku,když si pořídíš dalšího psa, dítě atd. aby pes poznal,že teď nebude na další koleji,ale naopak mazlení s novým členem smečky přinese něco příjemného i jemu,ale dělat to celou dobu? A dávat si pozor,aby chudáčci neměli důvod k žárlení? To mi přijde dost přehnaný. Takhle postupuju při příchodu novýho psa do smečky,ale ve chvíli,kdy jsou už zžitý (týden,dva) si teda pozor na důvody k žárlení už opravu nedávám,protože to bych se z toho zcvokla. Prostě hladím toho,kterýho mám zrovna náladu,přišel první, přitulil se,něco udělal atd. a tendence ostatních (pokud teda neděláme zrovna muchlovací hromadu) lízt mi pod ruce ignoruju nebo když to přeháněj,pošlu je na místo. To bych i radila tazatelce - na jedné straně psa zapojit do činností okolo prcka,na druhé straně se ale zase nenechat omezovat,naučit psa odejít na místo a zůstat tam. Prostě rovnováha.

PeKrato
Člen
# Zasláno: 21 Zář 2009 12:22
- Nahlásit

jana33
no tak jsem to myslela, seznamuješ, chceš aby ho pes přijal, chováš se jak jsem psala. jakmile už malého vnímá normálně, neřeším, to jsem považovala za samozřejmé teď už mi fenka malého vnímá dobře a když se začne dožadovat nevhodně pozornosti, tak ji taky vyhazuju. už má ale v hlavě jasno, že ji nikdo nechce nahradit. prostě normálka, panička na mě teď nemá čas

jana33
Člen
# Zasláno: 21 Zář 2009 12:27
- Nahlásit

PeKrato
Jasně, já jsem reagovala na tu větu,že má worick dva psy,tak si musí dávat pozor,aby nebyl nějaký důvod k žárlení. To je pode mě blbost a stejně tak je to u dětí. Jak píšeš - jen se obávám,že se to musí napsat výslovně,protože to,co považuješ ty za samozřejmé,nemusí být samozřejmé pro jiného

PeKrato
Člen
# Zasláno: 21 Zář 2009 12:37
- Nahlásit

jana33
aby nebyl nějaký důvod k žárlení
já jsem to pochopila tak, že když je oba seznamuje zarás třeba s novou kočkou, tak je musí hlídat

nemusí být samozřejmé pro jiného
pravda, tak díky za doplnění

worick
Člen
# Zasláno: 21 Zář 2009 12:52 - Změnil/a: worick
- Nahlásit

jana33
je to asi tak, že když máš psů víc (celou smečku ), tak oni už od počátku vědí a mají té pozornosti míň a tak to tak asi i berou. U nás, když jeden vidí, že hladím druhého, hned se žene taky, mrskne s sebou na záda a chce taky. Takže pomuchluju i jeho. Na to, abych mu řekla, že teď nic a poslala ho na místo - nemám to srdce. Jiná je, když třeba češu jednoho a druhý se válením dožaduje pozornosti - to mu jasně řeknu, že až učešu prvního, přijde na řadu i on.
jakmile už malého vnímá normálně, neřeším - tak to je taky samozřejmé, neb už není co řešit. Ale pokud se pe té paní pozornosti dožaduje, když přijde vnuk a ona ho odkáže pryč - žárlit bude.

LucieS
Člen
# Zasláno: 21 Zář 2009 14:56
- Nahlásit

Takže pomuchluju i jeho. Na to, abych mu řekla, že teď nic a poslala ho na místo - nemám to srdce.

Tohle je podle mě problém většiny lidí, bohužel.
Naprosto souhlasím s janou33.
Já jsem šéf a já rozhoduju o tom, kdo co dostane - podrbání, pozornost, poslání na místo. Pozor, nesmí to být buzerace, musí to být spravedlivé a mít smysl. PES SI NEMÁ CO VYNUCOVAT (kromě pár situací, kdy klidně povolím a velkoryse psovi vyhovím, ale musí to být v mantinelech velkorysosti šéfa - nesmím se změnit v poskoka psovi).
Žárlení je lidský termín. Pokud se ke všem členům smečky chovám jasně, spravedlivě a čitelně, nesmí žádné žárlení nastat.
Jasně, že i moji dva to zkusili. Fena zezačátku, když jsem přinesla štěně a ona zjistila, že tam jaksi bude natrvalo. A pes když dospíval, protože je hamoun na žrádlo a všechno "moje", na fenu to zkusil - hlídat si mě, misku či cokoliv. A bylo tóčo - v mé přítomnosti se prostě nikdo handrkovat nebude a nikdo si nic vynucovat nebude. Já rozhoduju.

Takže doporučuju nenechat si psa cokoliv vynucovat, zvýraznit ve vztahu ke psovi to, že šéf je ten, kdo rozhoduje kdo co dostane nebo nedostane. Prostě sesunout psa z pozice, kdy si myslí, že si může něco diktovat. A rázně utnout jakékoliv náznaky agrese z jeho strany - často stačí jen zvýšit hlas a stisknout tlamu, pes se zklidní - a nic se neděje, pokračujeme dál.
Ten pes nezná svoje místo ve smečce, je potřeba mu ho jasně přidělit.

Barcza16
Člen
# Zasláno: 25 Kvě 2013 10:24
- Nahlásit

Dobrý den,
prosím o radu, máme 2,5 letého psa, křížence pitbulla, je hodně závislý na příteli (svém páníčkovi) ,myslím, že až přehnaně a hodně žárlivý. Ze začátku žárlil i na mě, když jsem se k příteli přiblížila, ale postupně jsme si na sebe zvykli a teď s ním nemám problém. Ale před 5 měsíci se nám narodil syn a pes asi začíná cítit, že už není jen on středem pozornosti, ale je tu i někdo jiný! Chtěla bych je spřátelit, ale mám strach, že pes malého pokouše, moc mu nevěřím! Přítel se snaží ho zapojovat, když chová malého hladí i psa a chválí ho, ale já to tak nedělám, protože přeci jen nejsem ten ,,hlavní pán'' , vím, že to nejspíš dělám špatně, ale vážně se bojím, že se něco stane. Jednou jsem to zkoušela a malý už přeci jen více vnímá a chtěl na psa sáhnout, ale už ten jeho pohled mě zarazil a navíc trochu i cenil zuby. Ráda bych tuto situaci nějak vyřešila! Maxovi vždy trvá trochu dýl, než si na někoho zvykne, ale pak je to vážně mazel, ale přeci jen syn je menší než on, a proto myslím, že by mohl cítit, že má nad ním navrch a ublížil mu...
Předem moc děkuji za radu!

davidkova renata
Člen
# Zasláno: 25 Kvě 2013 11:01
- Nahlásit

Barcza16
tohle je dost blbá situace,spíš bych myslela aby ti poradil někdo znalej naživo ,jelikož tohle
ale mám strach, že pes malého pokouše, moc mu nevěřím! Přítel se snaží ho zapojovat, když chová malého hladí i psa a chválí ho, ale já to tak nedělám, protože přeci jen nejsem ten ,,hlavní pán'' , vím, že to nejspíš dělám špatně, ale vážně se bojím, že se něco stane. Jednou jsem to zkoušela a malý už přeci jen více vnímá a chtěl na psa sáhnout, ale už ten jeho pohled mě zarazil a navíc trochu i cenil zuby.
je prostě blbý

Walda
Člen
# Zasláno: 25 Kvě 2013 22:58 - Změnil/a: Walda
- Nahlásit

Barcza16

Souhlasím s Renatou. Nedávno se hodně podobná věc řešila tady http://www.cz-pes.cz/diskuse/8_13206_0.html i když tam šlo v první řadě o poslušnost.
Musíte to vyřešit co nejdřív, vaše situace nevypadá moc dobře a pes za to nemůže. Vy dospělí musíte dokázat přenést respekt, který k vám pes chová (tedy doufám, že i k tobě, ne jen k příteli, když tak na tom pracuj i ty) na dítě.
Co držíte v ruce - tady dítě v náručí - se stává vaší součástí, pes to tak vidí, a musí to respektovat spolu s vámi. A postupně psa naučíte repektovat dítě, i když bude vedle vás samo za sebe.

Ale pozor, pes musí být každopádně psychicky vyrovnaný, jinak se to může stát dost nebezpečným experimentem. A každopádně, i když budete mít pocit, že se to podařilo a výsledek se dostavil, nenechávajte dítě a psa samotné bez dozoru, hlavně až prcek začne aktivně zkoumat svět.

dejavu
Člen
# Zasláno: 26 Kvě 2013 08:24 - Změnil/a: dejavu
- Nahlásit

Barcza16 :
Základ je, aby se pes naučil respektovat tebe. Jenže to je dlouhá cesta o výchově a výcviku psa pod taktovkou zkušeného kynologa, pod kterým budeš pracovat.
Rozhodně bych doporučovala nikoliv nějaké násilné smiřování a zvykání, ale naopak rozdělení teritoria. Zde bude pokoj s dítětem, kam pes nesmí vůbec, zde místo nebo pokoj, kde spí a tam má pelech, kde má zaručen klid a nesmí tam dítě. Jenže uhlídat to je opravdu těžké, když se jedná o byt a jestli tě pes nerespektuje, tak zatím i nemožné. Pokud se na to necítíš, pak by bylo třeba promluvit s přítelem a psa umístit někde jinde, kde za ním bude docházet, pokud takové místo najdete, jako třeba externí kotec na pronajatém pozemku, u rodičů ap. - tedy za předpokladu, že nemáte zahradu, která by to řešila.

Pokud hrozí pokousání dítěte (a za předpokladu, že to, co píšeš, odpovídá realitě, je to hrozba více než aktuální) a nejste schopni to řešit, je to špatné. Pak je třeba si uvědomit, že jste v první řadě rodiči a musíte svému dítěti zaručit bezpečí. Pak by bylo rozumné psu najít nový domov, ale kdo bude zvědavý na závislého křížence pitbula, to je tedy otázka. Pokud se vám nepodaří to vyřešit svépomocí, poslední možnost je mu najít dobrý útulek.

Hada:
Pokud se projevuje takto, okamžitě ho drapni a odveď někam, kde bude sám, a až se uklidní, zas ho pusť, měl by si spojit, že když se chová hnusně, bude vyčleněn ze smečky a tohle chování je nežádoucí.
Jinak spoj mu vnoučka s příjemným podnětem, který jindy nenastává. Jděte na procházku a házejte mu nějakou hračku, kterou bude milovat nebo něco, co dělá rád a co jindy mít nebude. Tuhle hračku vytahuj ze skříně jen tehdy, když přijde vnouček. Venku se agrese rozptýlí, tam nebude tak prudit vnoučka, je tam víc podnětů a možnost před ním uniknout.

kachna_
Člen
# Zasláno: 26 Kvě 2013 19:17
- Nahlásit

WaldaNedávno se hodně podobná věc řešila tady http://www.cz-pes.cz/diskuse/8_13206_0.htm
co je na tom prosím tě hodně podobné?
dejavu
Hada:
myslím že vnouček byl již sežrán, spřátelen nebo odizolován
(v závislosti na úspěšnosti Hada)

marta sam
Člen
# Zasláno: 26 Kvě 2013 22:58
- Nahlásit

Ano Waldo , pes k ní určitě chová respekt, když ona mu nevěří

LucieS
Člen
# Zasláno: 26 Kvě 2013 23:47
- Nahlásit

je hodně závislý na příteli (svém páníčkovi) ,myslím, že až přehnaně a hodně žárlivý

Myslím, že tahle charakteristika psa svědčí o tom, že pes bude nejspíš špatně vedený, nevyrovnaný neurotik... a toho bych seznamovat s dítětem fakt nechtěla .
Nejdřív by měl nejspíš změnit přístup páníček, a pak teprv po psovi chtít něco dalšího.
Bude to chtít nějakého odborníka naživo, který vám poradí, co dál.

marta sam
Člen
# Zasláno: 26 Kvě 2013 23:57
- Nahlásit

Doporučuji psa dáti pryč pokud možno do dobrých rukou.
Máte malého prcka a budete se nejspíš učit hodně věcí kolem něj. Máte asi špatně vedeného psa a nevíte si s tím rady.
Určitě to zvládnou jde, ale je to hodně náročné a velká spousta lidi to nezvládne, prostě je to dost složité. Stačí vteřina a máte zážitek na celej život ....pak bude pozdě ... rozhodně Vám to nepřeji, tak to špatně nepochopte. A nechci Vás podceňovat, když Vás neznám, třeba jste šikula a zvládnete to levou zadní, třeba to s tím psem není tak horký jen Vy to neumíte posoudit ...no stejně se musíte zařídit Vy .

Walda
Člen
# Zasláno: 27 Kvě 2013 00:36
- Nahlásit

marta sam

Zdravím, nick číslo 485 ?

marta sam
Člen
# Zasláno: 27 Kvě 2013 00:54
- Nahlásit

Dobrý večer.
Kdepak, to je první nick v mém životě.

Walda
Člen
# Zasláno: 27 Kvě 2013 08:05
- Nahlásit

marta sam

Ale to je v pořádku, pane. Kdopak by v dnešní době používal obnošený nick? Do každého nového týdne s novým nickem!

PetraK
Člen
# Zasláno: 27 Kvě 2013 09:46
- Nahlásit

kachna_

co je na tom prosím tě hodně podobné?

taky to nevidím

a obávám se, že dejavu a marta san mají pravdu.

marta sam
Člen
# Zasláno: 27 Kvě 2013 15:33
- Nahlásit

Já prosím pouze poukazovalo na možnost, nechci tvrdit, že to tak musí být. Jen ta možnost tu je a vzhledem k zadání se jeví, že nebezpečí možná existuje, hlavně tedy pro toho pejska.

PetraK
Člen
# Zasláno: 27 Kvě 2013 15:58
- Nahlásit

marta sam

pouze poukazovalo na možnost

myslím, že vzhledem k obavám, které zadavatelka vyjádřila (a je myslím i pochopitelné, že obavy má, páč pes jí nerespektuje a otázkou je, jak respektuje páníčka), jste poukázalo dobře.Bohužel tedy.
je hrozně blbý, co my s těma psama děláme, jak nedomýšlíme věci do konce, psům to komplikujeme, neumíme jim dát čistej jízdní řád a pak se divíme.

marta sam
Člen
# Zasláno: 27 Kvě 2013 16:09
- Nahlásit

To máte recht slečno Píp, ovšem ještě horší mi přijde, co se se psy děje globálně/plošně. To jen tak mimo ale.

PetraK
Člen
# Zasláno: 27 Kvě 2013 16:26 - Změnil/a: PetraK
- Nahlásit

marta sam

ovšem ještě horší mi přijde, co se se psy děje globálně/plošně.

já vím. mi stačilo si přečíst sesumírovaný, co psala dejavu o tom jak na tom jsou útulky v souvislosti s oskama, a to stále ještě nejde o to nejhorší.nic, mlčím, je to od tématu.

edit - já si myslím, že je vždy lepší stanovit přísnější hranice, které se dají rozvolnit vždycky, než z širokých mezí, dělat pak nýásledně ty užší. Takže pokud pes zná své místo, řeší se pak taková situace, když nastane, páč nastat klidně může, myslím, líp, než když se mají psu stanovovat meze dodatečně.

Barcza16
Člen
# Zasláno: 28 Kvě 2013 12:01
- Nahlásit

No, takovéhle odezvy jsem čekala, ale trochu jsem doufala, že by mi někdo mohl dát dobrou radu
Každopádně tohle budeme muset pořádně probrat a vyřešit, protože to není tak jednoduché, pes není věc, aby se dal ze dne na den pryč, ale abych řekla pravdu, uvažuji o tom čím dál častěji, protože mi opravdu víc záleží na svém dítěti a nerada bych so dočkala toho, že by se něco mohlo stát!Jenže tady je problém právě v tom, že ten pes by pes svého pána nevydržel! On je opravdu závislý natolik, že si myslím, že by bez něj žalem umřel a to nepřeháním!! Uvědomuji si, že za to můžeme my sami, tedy hlavně přítel, já jsem se od začátku snažila vysvětlit příteli, že je to pořád jen pes a měl by být přísnější a důkladnější, ale on má svou hlavu. Nemůžu ale říct, že by ze mě pes neměl respekt, to si naopak myslím, že mě poslouchá více než přítele právě proto, že já jsem důkladnější a když po něm něco chci, tak mu to říkám, dokud to neudělá! Ale já ho nemůžu seznamovat s malým už z toho důvodu, že mám vážně strach, celá se klepu a to ze mě určitě cítí a proto by mohl tím spíš zaútočit?!
Takže ale většina z vás by to řešila tak, že by dali psa pryč?
Ještě jednou moc děkuji.

davidkova renata
Člen
# Zasláno: 28 Kvě 2013 12:20
- Nahlásit

Barcza16
Nemůžu ale říct, že by ze mě pes neměl respekt
Ale já ho nemůžu seznamovat s malým už z toho důvodu, že mám vážně strach, celá se klepu a to ze mě určitě cítí a proto by mohl tím spíš zaútočit?
to se bohužel vylučuje.. nemůže mít respekt z někoho takového..
že by mi někdo mohl dát dobrou radu
hele to se ale fakt moc nedá..nemáte tam v okolí někoho kdo by to byl schopen řešit s váma v reálu??

. 1 . 2 . >>
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2018

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání