Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (26019 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (16777 hl.)
Možná 
Anketa img  (9869 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8155 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (11615 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (16253 hl.)

Celkem hlasovalo: 88688


IV. Memoriál Jaromíra Dostála 2014
Vydáno dne 19. 09. 2014 (1802 přečtení)

Nová stránka 1

Kdy: 20.-21. září 2014

Kde: Mladá Boleslav

Nová stránka 1

ČMMJ,z.s., ve spolupráci s ČMKJ, Okresním mysliveckým spolkem Mladá Boleslav a Klubem chovatelů českých fousků, z.s. pořádá Memoriál Jaromíra Dostála.

 

Všestranné zkoušky ohařů

se zadáváním titulu CACT

 

Ing. Jaromír Dostál, DrSc.

Narodil se 14. února 1940 v Senici na Hané. Zde prožil své mládí a také počátek myslivecké a kynologické činnosti. Po vysoké škole pracoval od roku 1964 v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd České republiky. Zde se věnoval nejdříve imunologii a poté genetice. Zúčastnil se několika zahraničních stáží například v USA na University of Minnesota. Ze stáží shromažďoval poznatky a informace, které později využil při své profesionální práci ve Vědeckém ústavu ČSAV v Liběchově (dnes Ústav živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd České republiky).

 

Roku 1978 se stal hlavním poradcem chovu Klubu chovatelů českých fousků a roku 2004 byl zvolen předsedou Klubu chovatelů českých fousků.

 

Během působení ve funkci hlavního poradce chovu, byla výborem klubu v chovu českých fousků přijata mnohá nepopulární opatření. Vlivem těchto opatření se však podařilo eliminovat, nikoliv však úplně odstranit, lysivost u českých fousků. Panu Dostálovi se podařilo přesvědčit domácí chovatele fousků, že lysivost je dědičná a bez důrazných a selektivních opatření v chovech, není žádná budoucnost pro toto plemeno.

 

Své mezinárodní proslulosti dosáhl v chovu loveckých psů. Ve své chovné stanici „z Fešandy“, odchoval 19 vrhů českých fousků a 2 vrhy slovenských kopovů. Pan Dostál byl striktně nekompromisní, co se týkalo problémů v chovu. Pokud by se mohl problém projevit v chovu českých fousků, tedy nechoval. Neprodukoval chovy za každou cenu, byť v té době to nebylo samozřejmostí. Stejnou nekompromisnost požadoval od ostatních chovatelů českých fousků. A špatně nesl, pokud ostatní chovatelé nechtěli tyto principy dodržovat. Tyto zásady pro chov málopočetných plemen psů byly a jsou pro organizaci a řízení chovu nezbytné.

 

Jaromír Dostál zastával i význačné funkce v československé a později české kynologii. Od roku 1994 do 1999 byl předsedou Českomoravské kynologické unie. V roce 1997, za jeho předsednictví ČMKU, se Česká republika znovu stala řádným členem FCI. Rozdělením federace členství zaniklo.

 

V Mezinárodní kynologické federaci FCI pracoval jako člen komise FCI pro kontinentální ohaře. Pro svou kynologickou činnost byl odměněn celou řadou čestných uznání a mysliveckých vyznamenání, včetně nejvyššího vyznamenání ČMMJ.

 

Na Vysoké škole zemědělské v Praze využil svých hlubokých kynologických znalostí pro výuku a publikaci odborných kynologických článků. Věnoval se i publikaci odborně naučných knih. Je autorem knih Český fousek, Genetika v kynologické praxi, Genetika a šlechtění plemen psů. Jeho velice úspěšnou knihou je Český fousek, vydaná v říjnu 2009. Tato publikace je doplněna fotografiemi a navazuje na celosvětovou edici plemen psů, zpracovanou nejvýznamnějšími chovateli jednotlivých plemen.

 

O jeho úspěších svědčí členství v mnoha organizacích: předseda ČMKU, hlavní poradce chovu a později předseda KCHČF, člen komise FCI pro kontinentální ohaře, člen organizačního výboru mistrovství světa ohařů při FIDC, všestranný rozhodčí z výkonu ohařů, mezinárodní exteriérový rozhodčí pro všechny skupiny plemen, lektor a zkušební komisař uchazečů o první lovecký lístek, lektor a zkušební komisař na vyšších mysliveckých zkouškách a zkouškách pro myslivecké hospodáře, hodnotitel trofejí spárkaté zvěře a další.

 

Ing. Jaromír Dostál za svůj život vycvičil a na mnoha typech zkoušek úspěšně prezentoval mnoho českých fousků a také zástupců dalších plemen loveckých psů. Svým vlídným, ale důsledným způsobem výcviku dokázal vycvičit vše, co se mu dostalo do ruky. Jeho radost pramenila i jen z tohoto výcviků psů.

 

V České republice zavedl ověřování původu u psů pomocí polymorfních znaků.

     

Opravdoví fouskaři vzpomínají na Ing. Jaromíra Dostála, DrSc. ne jako na vědce, ale jako na člověka, kterému se podařilo zachránit českého fouska před lysivostí i pro budoucí generace. Za to mu právem patří významné poděkování

 

Pan Ing. Jaromír Dostál, DrCs. zemřel náhle v dopoledních hodinách dne 23. září 2010.

 

Čest jeho památce.

 Pořádáte kynologický závod, výstavu nebo třeba voříškiádu? Pak zde může být i Váš článek...

( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání