IV. Memoriál Jaromíra Dostála 2014

Autor: Roman (pes@cz-pes.cz), Téma: Kynologické akce
Vydáno dne 19. 09. 2014 (2447 přečtení)




Nová stránka 1

Kdy: 20.-21. září 2014

Kde: Mladá Boleslav



Nová stránka 1

ČMMJ,z.s., ve spolupráci s ČMKJ, Okresním mysliveckým spolkem Mladá Boleslav a Klubem chovatelů českých fousků, z.s. pořádá Memoriál Jaromíra Dostála.

 

Všestranné zkoušky ohařů

se zadáváním titulu CACT

 

Ing. Jaromír Dostál, DrSc.

Narodil se 14. února 1940 v Senici na Hané. Zde prožil své mládí a také počátek myslivecké a kynologické činnosti. Po vysoké škole pracoval od roku 1964 v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd České republiky. Zde se věnoval nejdříve imunologii a poté genetice. Zúčastnil se několika zahraničních stáží například v USA na University of Minnesota. Ze stáží shromažďoval poznatky a informace, které později využil při své profesionální práci ve Vědeckém ústavu ČSAV v Liběchově (dnes Ústav živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd České republiky).

 

Roku 1978 se stal hlavním poradcem chovu Klubu chovatelů českých fousků a roku 2004 byl zvolen předsedou Klubu chovatelů českých fousků.

 

Během působení ve funkci hlavního poradce chovu, byla výborem klubu v chovu českých fousků přijata mnohá nepopulární opatření. Vlivem těchto opatření se však podařilo eliminovat, nikoliv však úplně odstranit, lysivost u českých fousků. Panu Dostálovi se podařilo přesvědčit domácí chovatele fousků, že lysivost je dědičná a bez důrazných a selektivních opatření v chovech, není žádná budoucnost pro toto plemeno.

 

Své mezinárodní proslulosti dosáhl v chovu loveckých psů. Ve své chovné stanici „z Fešandy“, odchoval 19 vrhů českých fousků a 2 vrhy slovenských kopovů. Pan Dostál byl striktně nekompromisní, co se týkalo problémů v chovu. Pokud by se mohl problém projevit v chovu českých fousků, tedy nechoval. Neprodukoval chovy za každou cenu, byť v té době to nebylo samozřejmostí. Stejnou nekompromisnost požadoval od ostatních chovatelů českých fousků. A špatně nesl, pokud ostatní chovatelé nechtěli tyto principy dodržovat. Tyto zásady pro chov málopočetných plemen psů byly a jsou pro organizaci a řízení chovu nezbytné.

 

Jaromír Dostál zastával i význačné funkce v československé a později české kynologii. Od roku 1994 do 1999 byl předsedou Českomoravské kynologické unie. V roce 1997, za jeho předsednictví ČMKU, se Česká republika znovu stala řádným členem FCI. Rozdělením federace členství zaniklo.

 

V Mezinárodní kynologické federaci FCI pracoval jako člen komise FCI pro kontinentální ohaře. Pro svou kynologickou činnost byl odměněn celou řadou čestných uznání a mysliveckých vyznamenání, včetně nejvyššího vyznamenání ČMMJ.

 

Na Vysoké škole zemědělské v Praze využil svých hlubokých kynologických znalostí pro výuku a publikaci odborných kynologických článků. Věnoval se i publikaci odborně naučných knih. Je autorem knih Český fousek, Genetika v kynologické praxi, Genetika a šlechtění plemen psů. Jeho velice úspěšnou knihou je Český fousek, vydaná v říjnu 2009. Tato publikace je doplněna fotografiemi a navazuje na celosvětovou edici plemen psů, zpracovanou nejvýznamnějšími chovateli jednotlivých plemen.

 

O jeho úspěších svědčí členství v mnoha organizacích: předseda ČMKU, hlavní poradce chovu a později předseda KCHČF, člen komise FCI pro kontinentální ohaře, člen organizačního výboru mistrovství světa ohařů při FIDC, všestranný rozhodčí z výkonu ohařů, mezinárodní exteriérový rozhodčí pro všechny skupiny plemen, lektor a zkušební komisař uchazečů o první lovecký lístek, lektor a zkušební komisař na vyšších mysliveckých zkouškách a zkouškách pro myslivecké hospodáře, hodnotitel trofejí spárkaté zvěře a další.

 

Ing. Jaromír Dostál za svůj život vycvičil a na mnoha typech zkoušek úspěšně prezentoval mnoho českých fousků a také zástupců dalších plemen loveckých psů. Svým vlídným, ale důsledným způsobem výcviku dokázal vycvičit vše, co se mu dostalo do ruky. Jeho radost pramenila i jen z tohoto výcviků psů.

 

V České republice zavedl ověřování původu u psů pomocí polymorfních znaků.

     

Opravdoví fouskaři vzpomínají na Ing. Jaromíra Dostála, DrSc. ne jako na vědce, ale jako na člověka, kterému se podařilo zachránit českého fouska před lysivostí i pro budoucí generace. Za to mu právem patří významné poděkování

 

Pan Ing. Jaromír Dostál, DrCs. zemřel náhle v dopoledních hodinách dne 23. září 2010.

 

Čest jeho památce.