Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (26439 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (17167 hl.)
Možná 
Anketa img  (10139 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8256 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (11809 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (16468 hl.)

Celkem hlasovalo: 90278


Víkend v Galantě ve znamení molossů
Vydáno dne 12. 10. 2011 (3726 přečtení)

V sobotu 17. září 2011 se v  Galantě na ranči na Stříbrném jezeře konala Evropská výstava psů molossoidních plemen pořádaná jako první ročník Moloss Clubem Slovenska.

Příjemná klidná atmosféra v krásném prostředí napovídala, že organizace se povedla na výbornou, počasí objednané na jedničku a pořadatelé v čele s maximálně ochotnou paní Dobranskou si můžou dodatečně pogratulovat a být na sebe pyšní.

Soutěže se zúčastnilo 142 psů z různých zemí Evropy těchto plemen: bordeauxská doga (16), neapolský mastin (18), španělský mastin (13), pyrenejský mastin (7), pyrenejský horský pes (6), cane corso (36), americký buldok (9), mallorská doga(1), boerboel (10), estrelský pastevecký pes (7), tosa (20), copan coepegi (1).

Každá taková výstava je společenská událost, kdy se psi s průkazem původu předvedou před rozhodčími , v tomto případě to byli zahraniční specialisté, prezidentka klubu bordeauxských dog usměvavá paní Silviane Tompovsky z Francie, Marianno Di Chicco z Itálie a neskutečně dobře naladěný a příjemný Peinado Asenzi, prezident Moloss Clubu Španělska.

Musím sama za sebe říct, že si velice vážím ohodnocení mých psů od těchto uznávaných kapacit, kde bych jinak musela za touto „trofejí“ projet půl Evropy a při tom mi stačilo se dostavit do kousek vzdálené Galanty k mým pokrevním bratrům. U španělského rozhodčího jsem si mohla zvolit zda chci posudek mluvený nebo psaný, což byla milá změna a tak jsme v poklidu, bez zdlouhavějšího překladu a zápisu, každého mého psa probrali kousek po kousku ústně. Já jako chovatel si hodně věcí u svých psů uvědomuji, stojím nohama na zemi a plánuji do budoucna spojení jedinců takových kvalit, který např. ten druhý postrádá nebo je chci ještě zdokonalit , ale když to slyšíte od odborníků, kde jsem musela nejen v duchu souhlasit, měla jsem neskutečně dobrý pocit z toho, že přede mnou stojí člověk, který psy jako takové miluje, rozumí jim, podělí se o své zkušenosti a ze své práce má radost, kterou na někdy vynervované vystavující přenáší . Což se například nedá říct u části našich rozhodčích, kteří se kolikrát tváří, že jsou na výstavě delegováni k posuzování za trest. I toto totiž patří k vyšší dívčí v profesionálním přístupu rozhodčího.

Jako kulturní vložku našim sousedům jsme zařídili krátkou ukázku našeho karnevalu a tím doufám pobavili stejně jako týden před tím v Nezamyslicích. Viděli jsme krásné spřežení sobů se Santou…vězně a bachaře, Sněhurku s 7 trpaslíků a pro letošek naposledy domorodce z Afriky s „pravým“ lvem Tulislavem I. Bylo nám potěšením.

Ale k výsledkům:

Absolutním vítězem Evropské výstavy molosů pro rok 2011 s titulem Best in Show se stal
pyrenejský horský pes - Armando od Malšských břehů

Další vítězové plemen BOB, kteří získali titul EUROPEAN MOLOSS SHOW WINNER: (omlouvám se, že neuvádím majitele, ale katalog nemám a na webu MC SK jsou výsledky bohužel také bez majitelů)

americký bulldog: fena Albany Bulls‘ Angel
boerboel: multišampion SPITSVUUR TULA I.
copan coepegi - fena Illa Browny San-Mar
bordeauxská doga - Max z Oříšku
španělský mastin - Ydalgo Leon Tornádo Erben
estrelský pastevecký pes - Baltymor Econ
mallorská doga - Cipísek Sugar flower
pyrenejský mastin - Qendy Farma Štekot
neapolský mastin - Ruga di Fondo Anfossi - JUNIOR EU. MOLOSS SHOW WINNER
tosa inu - Cchinki Devoted Friend
cane corso - pes Eros

Nejkrásnější párem byl vybrán pár plemene Boerboel (Marion a Cameron Ballotada -ch.+m. Magda Moravcová) – Marianno Di Chicco

Nejkrásnější chovatelskou skupinou – skupina neapolských mastinů- Silviane Tompovsky

Sobotní výsledky nejpočetnějšího týmu výstavy – BALLOTADY.
(celkem se nás tam sešlo 13 boerboelů a 2 bordeauxské dogy, což je „zřejmě slušný oddíl“ a moc děkuji všem majitelům, co se mnou nechali k výletu zlákat)

BOERBOEL - rozhodčí Peinado Asenzi, Španělsko

 • Ares Surrykata - velmi nadějný - Marek Hybl
 • Finn Heros Ballotada - Velmi Nadějný
 • Cameron Ballotada – V1, CAC – MORAVCOVÁ M.
 • Tula I. Spitsvuur – V1, CAC, BOB, EUROPEAN MOLOSS SHOW WINNER - MM
 • GIANELLA BALLOTADA – VELMI NADĚJNÁ - Kateřina Vizinová
 • Emilie Ballotada V1, CAJC - JUNIOR EUROPEAN MOLOSS SHOW WINNER – K.V.
 • Istra from Sous Afrika - V1, CAC - MORAVCOVÁ
 • Surry Spitsvuur - V2, Res.CAC, - Marek Hybl
 • Marion Ballotada – V1,CAC - MORAVCOVÁ

Dogue de Bordeaux - rozhodčí Marianno Di Chicco, Itálie

 • FREN BALLOTADA - V2, R.CAC- Moravcová Magda
 • EDMOND BALLOTADA – V1, CAC - Borková Petra

V neděli nás čekal úplně stejný výstavní maraton, jelikož se na tom samém místě konala KLUBOVÁ VÝSTAVA MOLOSS KLUBU SLOVENSKA, rozhodčími byli: pan Marián Priehoda (SK), paní Silviane Tompovsky z Francie a stále usměvavý Peinado Asenzi ze Španělska.

Výsledky boerboelů v kruhu byly jen s malými rozdíly, ale zásadní změna byla v tom, že francouzská rozhodčí Silviane Tompovsky po dlouhém váhání upřednostnila mladého Camerona před šampionem Tulou v zadání titulu Klubový vítěz a to s větším důrazem pro ideální skus - nůžkový u Camerona, před těsným předkusem Tula, a další výměna vítězů o titul Best of breed (vítěz plemene) mezi Marion a Cameronem, byl v zadání BOB feně Marion – jakožto nejideálnější představitelky plemene boerboel na této výstavě. Což mě jako chovatelku těší víc než Evropský titul Tula ze soboty - jelikož ten samozřejmě z velké části prezentuje CHS v Jižní Africe, odkud pochází.Já jsem se postarala jen o jeho zdravý růst a náležité rozmazlení, které si právem zaslouží.:-)

Dále nás čekala poslední soutěž o absolutního vítěze Klubové výstavy MC SK , kde jsme ze všech plemen postoupili do užšího výběru, dále do finále a nakonec porotou byla vybrána moje Maruška jako vítěz celé výstavy - s titulem Best in show – a tímto spolu se stejným velkým vítězstvím Tula v Nezamyslicích na Moloss výstavě CZ, potvrdili své jedinečné kvality a právem jsou NEJÚSPĚŠNĚJŠÍM VÝSTAVNÍM PÁREM BOERBOELŮ V EVROPĚ ZA r. 2010/2011.

Pro ostatní majitele boerboelů v ČR, kteří mě možná pro tato slova chvály nemají zrovna v lásce (a věřte, že o to cíleně usilovat nikdy nebudu) jen říkám, že ta šance být na této „pomyslné“ pozici je pro všechny stejná, jen to nechce sedět doma a mít plnou pusu zprostředkovaných názorů bez vlastních zkušeností, ale vyjet, vidět, ukázat, předvést, srovnat, ohodnotit , prostudovat a vyhodnotit statistiku svých možností…

...a potom zaslat výsledky a publikovat své psy jako ty, co mají v mladém  chovu boerboelů v ČR co nabídnout…

Ono za cca 60 posudků od např. Marion a Tula (a ostatních) stojí názor specializovaných rozhodčích 14-ti zemí světa a já si jich moc vážím, jelikož spousta je jich opravdovými kapacitami ve svém oboru a opravdu nejde uplatit celý svět jen pro pár zaprášených pohárů. A nakonec bych to nepotřebovala mít ani černé na bílém - vím co mám doma a cílem chovatele musí být mnohem mnohem víc než výstavy. Je to vrcholový sport se vším všudy a nespoléhejte, že mě to přestane hned tak bavit, jsem znamením Beran a to je diagnóza sama o sobě. :-)

…Ale v případě, že se najde pes/fena , který si poctivě zaslouží být v pozici favorita, bude mít super povahu, temperament a hlavně zdraví – budu první kdo vám bude gratulovat a kontaktovat na plánované krytí. Pro rozvoj tohoto úžasného plemene to bude jen k dobru a vyhneme se úzké příbuzenské plemenitbě, která v neuvážených rukou znamená začátek konce pro jakékoliv plemeno.

Hodí se pro každého : „ Zeptáš li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec - nezeptáš-li se, budeš blbcem po celý život.“ …a já se ptám pořád jelikož „Nevědomost je dobrovolné neštěstí“.

Slunce v duši…
Magda Moravcová
CS Ballotada( Komentáře: 16 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání