Vítejte na stránkách plemene Boerboel v zemi původu
- Jihoafrický burbul

Kennel BALLOTADA - member SABBS, IBBF , BOERBOEL CLUBU CZ
NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY NAJDETE NA Facebooku.

Chovatelská stanice boerboel

AKTUÁLNÍ NABÍDKA ŠTĚŇAT (PSI I FENKY) K ODBĚRU.
Pokud máte zájem o štěňátko, prosím o vyplnění dotazníku.

štěňata boerboel štěňata boerboel štěňata boerboel štěňata boerboel štěňata boerboel štěňata boerboel štěňata boerboel štěňata boerboel štěňata boerboel štěňata boerboel štěňata boerboel štěňata boerboel
Chovatelská stanice Ballotada

Provedu vás letem světem mým dosavadním kynologickým životem.

od r. 1981 se zabývám výcvikem psů v domovském kynologickém klubu v Nezamyslicích, kde jsem také od r. 1981 členkou. Začínala jsem se 2 černými trpasličími pudlicemi a vším co mi na vesnici svěřili jsem si půjčovala a vodila na cvičák.

V letech 1986-1990 jsem se jako mládežnice účastnila výběrových závodů + Mistrovství mládeže dle ZVV 2 se svým německým ovčákem Delonem.

od r. 1992 mě naprosto učarovalo plemeno rottweiler, které od toho roku vlastním , aktivně chovám a cvičím A zde již začíná skutečná historie rotvajlerů v chovatelské stanici Ballotada.

zde v roce 1996 získávám CHOVATELSKOU STANICI s mezinárodně chráněným názvem Ballotada

v toto mezidobí od r. 1992 – 2008 pracuji jako psovod u Policie ČR (krátce u Městské policie v Prostějově a déle už u PČR ) se služebním rotvajlerem Bullysonem z Cansasu a další můj pes je „transylvánský pastevecký pes „ Ramses , který se dožil krásných 13ti let. Složeny policejní zkoušky H1 a P1 .(jinak kříženec amerického bulldoga linie Jonson a německého ovčáka pracovní linie)

Zakladatelkou mého chovu rotvajlerů byla Haska z mesta Lučenca (moje třetí fena RTW koupená již jako dospělá , jelikož s předchozími fenkami zakoupenými od štěněte nebylo možné uchovnění ), s Haskou jsem složila zkoušky ZV2, OP1, IPO3, SchH3, SchHA, zúčastnila se 3 x Mistrovství republiky RTW dle IPO3 a v r. 1998 získala titul Mistr Slovenska. Tato úžasná fena v „srdečním“ spojení se psem Athosem Ho-Dra dala spoustu výborných zvířat, ale hlavně moje pokračovatele chovu Archie Ballotada a fenu Ballotada „Brenda“ Ballotada.

S Brendou jsme si udělali výlet do Belgie pro příliv špičkové pracovní krve psa Tyson van Het Polderbos a jejich dcera Isis Ballotada je matkou mnoha úžasných potomků vynikajících na sportovním poli.
viz. Osiris Ballotada - několikanásobný účastník mistrovství světa.

Z druhé linie mých fen je
dcera Archieho Ballotada - Ballotada Svitavské vrchy (Kony), byla kryta opět pracovním psem jedinečných kvalit Vašonem Holubí dům a dala mi vrh K, z kterého je nejúspěšnější pracovní fena nejen v českém závodním povědomí a to Kirké Ballotada – také několikanásobná účastnice mistrovství světa a matka vrhu U - ballotada.

Posledním vrhem Isis, který byl zplozen téměř zázrakem je vrh T – Isis a Barnyho z Buchlovských hor - mého chovného psa, který bohužel krátce po krytí podlehl pooperačním komplikacím a to v době, kdy jsme ještě nevěděli , jestli Isis zabřezla nebo ne. Ale osud byl na naší straně a dal mi potomky (mladší bratříčky a sestřičky Osirise) a z tohoto posledního spojení Bárnyho a Isis mi tady zůstala následnice pro chov a výcvik Tyrana Ballotada.

Od r. 2002 se Ballotada rozrostla o plemeno Bordeauxská doga, kde zakladatelkou chovu byla vyjímečná fena Bára od Mandavy (Megi), která bohužel doplatila na neuváženou příbuzenskou plemenitbu (v době začátků tohoto plemene a malého výběru chovných jedinců u nás dosti běžnou) a podlehla ve svých 4 letech a plné síle těmto dědičností získaným chorobám. Nebýt toho, že svou úžasnou povahu mohla předat ve 3 vrzích svým 11 potomkům, nejspíš bych toto plemeno již nevlastnila. Většina to zná z vlastní zkušenosti, že každého dalšího psa už jen srovnává s tím prvním…jedinečným a nenahraditelným.
Vzhledem k tomu, že při plánování štěňátek a výběru vhodného psa dávám největší důraz na zdraví , nepříbuznost a vyrovnanou povahu, značně se omezuje nabídka chovných krycích psů. Ale alespoň nějakým dílem bych ráda pomohla ozdravit toto plemeno (např. pokud měla má fena výsledek DKK 3/3 nikdy bych nenakryla psem se stejným nebo ještě horším postižením, ale hledala jsem psa s výsledkem HD 0/0 nebo 1/1). Při současných alarmujících výsledcích DKK u molossů, růstových problémech, přetíženosti zvířat nadváhou, dědičných vadách a nemocech... by slušný chovatel a milovník psů neměl toto vůbec dopustit.

Báru od Mandavy jsem kryla psem Glen z Vesničky u hranic (rtg. 1/1) - a dala mi pokračovatelku chovu Bastet Ballotada, která mi dělala jen samou radost ,neskutečná matka ve všech směrech co by odkojila a přijala i poníka, kdyby bylo potřeba…. s Bastet jsme opět přispěli troškou k dovezení nové krve z Německa a nakryli multišampionem Bozz Padrino von Nuthetal z kterého je vrh E a F….viz Edmond a moje Fren.

Po neuvážené aplikaci jedu na potkany našich sousedů jsem o Fren -jedinou mou chovnou fenu – takto zbytečně a bolestně přišla a momentálně nezvažuji pořízení další BX a chov ukončuji (přerušuji).

Dalším nejnovějším a do budoucna hlavním přírůstkem v CHS Ballotada je plemeno Boerboel (Jihoafrický burbul), v kterém prozatím vidím ideální sloučení zdravého nepřešlechtěného molossa se vším všudy. Pro mě to bylo nalezení zlaté střední cesty mezi rotvajlerem a bordeauxskou dogou a pokud si to mohu dovolit, předpovídám tomuto plemenu u nás velkou budoucnost.

Všechny dostupné informace získané na zahraničních webech popisují burbula přesně tak, jak to mohu postupně pozorovat u mých burbulů.

Ti, kdo propadnou tomuto plemeni jako já, se dočtou více na mých stránkách určených jen pro boerboel a dále na webu specializovaného klubu Boerboel club CZ, který má své stránky zde: www.boerboelclub.cz

Letos - v r. 2016 je to již 5. moje generace, která exceluje na výstavním či sportovním poli.

v kostce a číslech:
- aktivní chov od r. 1996
- složeno přes 55 zkoušek z výkonu od ZM- IPO3
- 3 x účast na Mistrovství republiky – 1x titul MISTR SLOVENSKÉ REPUBLIKY IPO 3
- absolvováno přes 70 závodů – v kategoriích ZV1, ZV2, IPO3
- pravidelné zastoupení mých odchovů na Mistrovství světa RTW –díky Zuzce Marthalerové
- odchováno multi multi šampionů a vítězů všech typů výstav, 1x interchampion

Magda Moravcová

www.BALLOTADA.cz

Z historie plemena Boerboel

Boerboel je zařazen mezi neuznané plemena FCI, je to národní plemeno původem z jižní části Afriky. Jako u většiny plemen i burbul vznikl zkřížením (namícháním) několika plemen i neplemen v době kolonizace jižní Afriky. Evropští přistěhovalci si na svou ochranu do nového domova přiváželi vesměs silné a mohutné psy, kteří se postupem doby přikřižovali se psy domorodců. Nehostinné prostředí samo provádělo selekci - přežívali pouze ti nejsilnější a nejodolnější. Tím postupně vznikl burbul, který uchvacuje svou mohutnou výraznou hlavou a velmi osvalenou mohutnou kostrou. Oficiální historie boerboela je velmi mladá, teprve až v roce 1980 byly oficiálně registrovány necelé tři desítky zvířat k chovnému využití.

V současné době je v České republice chov burbula na začátku... Přesto tomuto plemeni předpovídám budoucnost, kterou si určitě zaslouží. Stále je dost lidí, kteří hledají houževnatého a odolného silného psa.

KONTAKT:

Magda Moravcová
Osíčany 16
obec Koválovice-Osíčany
798 29 Tištín
okr. Prostějov
Česká Republika

+420 777 558 850
ballotada@seznam.cz

GPS: N 49.2774767° E 17.1743772°
nebo 49°16'39.358"N, 17°10'27.668"E(c)Ballotada | Design Mekenzie