Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Jak se stát vůdcem smečky... / Změna hierarchie ve smečce
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
Autor Zpráva
Adiddaska
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 12:35
- Nahlásit

Ahoj, mám dotaz ohledně hierarchie psů ve smečce. Mám dva psy, od začátku měli jasně dáno mezi sebou, že jeden je nad a druhý pod. Nikdo z nich s tim neměl žádný problém a já jsem to respektovala. Podle toho jsem jim dávala žrádlo, brala je na výcvik, koupání atd atd, pes, co byl nad byl taky vždycký výrazně lepší ve výcviku. Všechno v cajku prostě až do teď. V řijnu jim budou 4 roky a něco je divně. Pes, co byl nad se začal chovat divně. Jakoby ztrácel sebevědomí začal být roztěkaný, začal. povrkávat na psy, začal se lekat hromů, střelby a rachejtlí, což před tím neměl. V přibližně stejnou dobu ( nebo o maliko dřív) se pes číslo 2 hodně zlepšil ve cvičení, dohnal a nadšením i předehnal toho prvního. Zároveň se změnilo pár dalších věcí - pes číslo 2 spává na místě, kde spal vždy pes 1. Pes 2 se drží hodně blízko u mě, jak na procházkách, tak doma, 1 se naopak na procházkách víc vzdaluje a doma spí v chodbě, když jsme všichni v obýváku. Dřív to bylo přesně naopak. Nijak bych to neřešila, ať se čoklové mezi sebou popasujou, ale jednak je mi líto jedničky, protože je z nastalé situace očividně smutnej a jednak mi hlodaj výčitky svědomí, jestli jsem to nezavinila já, tím, že jsem při cvičení hodně podporovala a chválila dvojku, kterej tim narost a od jedničky jsem automaticky očekávala dobrej výkon, takže jsem se uplně neválela po zemi radostí, když se mu něco povedlo, ale jen jsem normoš chválila Co si o tom myslíte? A jak myslíte, že se mám v nastalé sitaci zachovat? Dik moc

Vlčáčková
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 12:55
- Nahlásit

Adiddaska
Není č. 1 nemocný?

Eire
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 13:07
- Nahlásit

Adiddaska

Myslím,že je to tebou,něco se u tebe muselo změnit.Však víš,že pes je telepat

Adiddaska
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 13:08
- Nahlásit

no taky mě to napadlo, ale nevykazuje žádný známky nemoci, dokonce jsem nechávala dělat preventivní krevní testy cca před 10ti dny a maj oba všechno v cajku. Normálně žere, běhá, plave, má energii všechno a nevypadá, že by ho něco bolelo. Jen je prostě přešlej a smutnej

Adiddaska
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 13:09
- Nahlásit

Eire

to fakt myslíš, že je to tim? A proč to ten druhej pes vůbec neřeší ale??

Vlčáčková
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 13:12
- Nahlásit

Adiddaska
Hm. Tak ho podpoř. Chovej se k němu, jako bys ho brala za svého zástupce. Dávej mu prvnímu jídlo, dotkni se nejdříve jeho, když přijdeš z venku a tak.

Adiddaska
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 13:21
- Nahlásit

Vlčáčková

Hm. Tak ho podpoř. Chovej se k němu, jako bys ho brala za svého zástupce. Dávej mu prvnímu jídlo, dotkni se nejdříve jeho, když přijdeš z venku a tak.

jj, to přesně dělám, uvidim, jak se to bude dál vyvýjet, jestli ale opravdu nastane výměna mezi nima v hierarchii, tak bych neměla jít vyloženě proti tomu ne?

jana33
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 13:31
- Nahlásit

Adiddaska
Nech ještě zkontrolovat oči, uši...to,že se začíná bát toho,čeho dřív ne,může indikovat zhoršení nějakýho smyslu. Pokud bude v pořádku,tak bych to moc neřešila a dělala vše,jak doteď,max. bych se zaměřila při cvičení na pořádné odměny a nadšení. Hlavně je nepozoruj,nezkoumej,nelituj! Btw já bych to s tou hierarchií,pokud jsou jen dva,tak nepřeháněla.

Vlčáčková
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 13:34
- Nahlásit

Adiddaska
jestli ale opravdu nastane výměna mezi nima v hierarchii, tak bych neměla jít vyloženě proti tomu ne?
Říká se, že pes chce vždycky o příčku výš. Proto to asi ten "spadlý" špatně nese. A naproti tomu jsem zase četla, že pes je spokojen tam, kde je mu to přidělené a kde to má sichr. Pak se v tom vyznej!
Nikdy jsem tohle neřešila, protože holky byly velmi zadobře celý život. Bekča měla svou přirozenou sílu a autoritu a Astřička vždy koukala, co dělá velký vzor. Ale Bekča Astřičku milovala a respektovala ji, takže si vyšly vstříc. Každý nový pes se prostě nějak zařadil a žádné konfrontace nevyvolával. Každý se někdy projeví dominantně, jindy podřídivě. Takže já nevím, kdo to tu vede. Astra si teda myslí, že ona . Považuji to však jen za její dojem, protože v podstatě si každý pes dělá, co chce, ale jen tam, než by došlo ke rvačce - to pak uhnou všichni.
Jednou jsem to vykládala veterinářovi a ten pravil, že to bude tím, že jsem tu za uznávanýho vůdce já. Ale to teda nevím, protože hajzlíky přimět k poslušnosti je někdy docela vořech. Kdybych tu byla za velkýho šéfa, ale fakt velkýho, jak to připadlo vetovi, tak by mě museli poslouchat mnohem líp (podle mýho).
Být na Tvém místě, zkusila bych to dělat dál, jak píšeš, a kdyby se to vyměnilo a byla spokojenost, tak bych už vždycky podporovala č. 1. Jestli si to chtějí vyměnit sami a č. 1 se s tím smíří, tak prostě podporuj dvojku. Ale měla bys být spravedlivá. Možná že je smutný spíš proto, že ses víc věnovala druhýmu, než že vyklidil pole dvojce.
Nakonec č. 1 bys stejně měla být Ty.
Ale stejně si pořád podle popisu myslím, že ho spíš něco trápí - fyzického. Bekča, když měla například pyometru, byla stále v závěsu za mnou. Třeba Ti taky chce říct, že potřebuje pomoct.

Adiddaska
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 13:35
- Nahlásit

jana33

z oka mu teklo a doktor mu seškrábnul víčko, měl tam něco zanesenýho, asi když se doma malovalo, tak prach atd. Z očí mu ale pořád trochu teče, vet řikal, že ho může dráždit něco venku, jakoby alergie (teče i troch tomu druhýmu), mám vyplachovat borovou vodou. Hierarchii vůbec neřešim, je mi jedno, kde kterej pes spí nebo kdo první žere, mezi sebou se nijak nervou nenapadaj. Řešim , že je pes přešlej, ustrašenej a bez nálady.

Adiddaska
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 13:39
- Nahlásit

Vlčáčková

Ale stejně si pořád podle popisu myslím, že ho spíš něco trápí - fyzického. Bekča, když měla například pyometru, byla stále v závěsu za mnou. Třeba Ti taky chce říct, že potřebuje pomoct.

jenže on se spíš naopak odtahuje, nelehá si ke mě právě, tam lehá ten druhej teď a na procházce si jde po svejch, zatimco druhej se každou chvíli otáčí, čeká, dojde, nabízí chůzi u nohy a čeká na mlsek. Uplně, jak kdyby jim někdo vyměnil mozky

Vlčáčková
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 13:43
- Nahlásit

Adiddaska
Jo, já jsem zazdila, že je teď dál. Myslela jsem že opačně.

jana33
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 14:02
- Nahlásit

Adiddaska
Vzala bych ho k očaři

Gi a smečka
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 14:11
- Nahlásit

Adiddaska
nelehá si ke mě právě, tam lehá ten druhej teď a na procházce si jde po svejch, zatimco druhej se každou chvíli otáčí, čeká, dojde, nabízí chůzi u nohy a čeká na mlsek. Uplně, jak kdyby jim někdo vyměnil mozky
Nespletla sis je?

Jinak mě jako první napadl též problém nějakýho smyslovýho vnímání. No a pak to chválení a povzbuzování. Přijde mi logický, že pes, kterej je mnohem více chválen, se logicky cítí být šéfovi mnohem bližší. Být to jiný plemeno, tak by třeba ten odsunutej i vysíral, aby si vydobyl zpět svoji pozici. Ale že jsou to takový telátka, tak prostě sklopil uši a ocas a neřeší to.

Adiddaska
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 14:18
- Nahlásit

ok, objednám ho teda k očaři a budu pokračovat ve vydatném chválení dik za tipy

Grin
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 14:26
- Nahlásit

Adiddaska
Hele
on se spíš naopak odtahuje, nelehá si ke mě právě, tam lehá ten druhej teď a na procházce si jde po svejch
on tu věc - však víš - z tebe cejtí, stoprocentně.
Srovná se s tim, ale je možný že až za čas, je to velká změna. Být tebou tak bych se snažila spíš o to, aby pochopil, že se nic nezměnilo a nezmění, nechválila bych ho nějak víc, víc se mu nevěnovala, jela bych to prostě pořád stejně, protože čím víc to budeš řešit, tím víc to bude vnímat, že je něco jinak, a pak bys mohla mít problém i v budoucnu... max bych trošičku, fakt trošku omezila chválení a pozornost tomu druhýmu, ale možná ani to ne. Je přirozený, že ten duševně silnější pes, ten dominantnější, to vnímá jinak a víc než ten co je níž, u mě je to stejný, trixina je daleko citlivější k mýmu zdravotnímu i psychickýmu stavu například a přizpůsobuje se mi, kolikrát mě i "utěšuje" a tak. Kdežto Grinovi je to šumec a naopak z toho kolikrát těží a využívá toho.

LucieS
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 14:53
- Nahlásit

Nemyslím, že by tak velká změna vznikla nějakým chválením při výcviku. Obecně bych s tím ten výcvik zas tak nespojovala, to je podle mě dost nesouvisející věc.
Hledala bych zdravotní nebo psychický problém u prvníha psa.
Nebo naopak - ten druhý se mohl zdravotně či psychicky zlepšit a protože mezi nimi nebyl zas takový rozdík (teď trochu spekuluju), mohl mu první své vůdcovství přenechat bez nějakých viditelných konfliktů a přešlej ti připadá jen proto, že už není "jednička" (taky jsem to měla doma, ale pes přešlej jen vypadá, z našeho lidského hlediska, jinak mu druhá pozice nevadí).

Vlčáčková
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 15:58
- Nahlásit

Adiddaska
Z jiného soudku. Když se vzděláváš na té velkokynologické fakultě, nevíš, kde bych se mohla eventuálně dovzdělat ohledně legislativy o zvířatech? Jsou někde nějaké kurzy? Nemohla by ses mi tam zeptat? Jde mi hlavně - víš o co, že jo...

Adiddaska
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 16:36
- Nahlásit

Vlčáčková

člověče to nevim, mám teprv prvák hotovej ale zeptám se

Vlčáčková
Člen
# Zasláno: 6 Čec 2012 20:41
- Nahlásit

Adiddaska
Díky, dobrá vílo. Potřebuju školeníčko v Brně, tak třeba aspoň kdyby páni profesoři věděli, na koho se tu obrátit.

Sízra Milanová
Člen
# Zasláno: 7 Čec 2012 06:12
- Nahlásit

Adiddaska

Já myslim že Rambík fak cítí že se udála změna s tebou, že jsi určitym způsobem zranitelnější a slabší a to ho mohlo dostat do diskomfortu,protože je na tebe tak vázanej...pamatuješ jak jako štěně/mladý pes povrkával na psy atd...než zjistil, že ty to ošéfuješ? Možná se bojí že zas bude muset šéfovat on...a Kokosek využil situace Rambíkovy slabší chvilky a hups na jeho místo....jo a nakrejvá ho pořád Rambík, jestli si vyměnili i svý gay role

jindra 22
Člen
# Zasláno: 7 Čec 2012 11:56 - Změnil/a: jindra 22
- Nahlásit

Adiddaska
Ahoj, mám dotaz ohledně hierarchie psů ve smečce.

Jestli teda můžu říct svůj názor. Já bych to neviděl tak dramaticky. Musíš si uvědomit, že součástí smečky jsi i ty. Jako alfa, takže oba psi jsou vlastně v podřízeném postavení. To, že jejich vzájemné hodnostní postavení se náhle změnilo, je ve vlčí smečce normální. Nejpevnější postavení má jen alfa, kterého sice může ohrozit beta, jenže beta je obvykle ten nejmazanější vlk ve smečce navíc s rozvinutým sociálním cítěním, takový vlčí diplomat, který něco takového nemá zapotřebí a jeho postavení mu náramně vyhovuje.

Takže ve tvý smečce alfou jseš ty, betou nejspíš jiný - lidský člen smečky, no a dva členové někde uprostřed hierarchie si prohodili pořadí. Každopádně bych neupřednostňoval žádného z nich, to se dělá jen v případě saňových psů, že první dostane žrát vůdce spřežení. Tam je to dost nutné, pokud někdo chce vyhrávat závody a mít dobrého vůdčího psa. Jednou bych pohladil dřív 1. příště zase 2. psa. A stejně tak se žrádlem. Naznačit jim, že v mých očích jsou oba rovnocenní. Šéfem jsem přece JÁ a vašim žabomyším sporům nepřikládám důležitost. A hlavně žádného z nich nelitovat.

Adiddaska
Člen
# Zasláno: 7 Čec 2012 14:03
- Nahlásit

jindra 22

ale oni mezi sebou nemaj žádný spory, nikdo nikoho nenapadá, nic se v podstatě neděje. Jde mi o to, že jeden pes se v krátký době radikálně změnil (k horšímu) a snažim se dopátrat toho, proč asi. Neřešim žádnou alfu a kdo chodí první do dveří a podobný kokotiny, žrádlo dávám od jakživa tomu jednomu jako prvnímu, protože byl vždycky průbojnější a ten druhej mu od žrádla prostě uhnul a dal mu přednost, tak se s nima nebudu rvát a nutit to jako první tomu druhýmu. Řešim to proto, že ten pes je prostě přešlej a já chci zjistit proč, ten druhej s tim nemá v podstatě nic společnýho, prostě si jen lehá na nejlepší místo, který se zrovna uvolnilo, ale kdyby bylo obsazený, lehne si jinam a neřeší to.

LucieS
Člen
# Zasláno: 7 Čec 2012 22:35 - Změnil/a: LucieS
- Nahlásit

Adiddaska
Prosím tě, hlavně nedělej to co píše Jindra, zas je trochu mimo.
Děláš to dobře, že první dáš tomu, co je nahoře, atd. To je v pořádku.

Jen ještě jeden postřeh, moji psi si kdysi podobně vyměnili role - mladší pes dospěl a fena mu to bez keců přenechala. Taky mi přišla přešlá, ale pak mi došlo, že si tu přešlost do ní projektuju já - že už nestojí první na pohlazení, ale čeká vzadu, že se nehrne do vrátek, ale uhne psovi, že už mi neleží hned u postele, ale pustí tam psa, prostě že je najednou jaksi v pozadí a mě to nesedí, nejsem na to zvyklá.
Těžko říct, jak u tebe, píšeš to o vrkání na psy a bouřkách, takže to všechno má ještě další rozměr, ale třeba tahle moje fenka čím byla starší, tím jí začaly víc a víc ty bouřky vadit, nespojovala jsem to se změnou hierarchie. Mohlo se ti nahromadit víc věcí najednou a ty je spojuješ. Ale to už jsou jen dohady.
edit: později se ukázalo, že fenka má vážný zdravotní problém, ale to podle mě nemělo vliv, pes je krapet dominant a převálcoval by ji i tak.

Hipík a Tonička a Rozinka
Člen
# Zasláno: 7 Čec 2012 23:13
- Nahlásit

Adiddaska

Nemůže být Rambík "přetrénovanej"?

Adiddaska
Člen
# Zasláno: 8 Čec 2012 09:27
- Nahlásit

Hipík a Tonička a Rozinka

To nevim, trénuje stejně jak Rocky, nijak to nepřehánim, když vidim, že začínaj být unavený, hned končíme. Teď po táboře a zkouškách maj prázdniny, řekla jsem si, že tejden nebudem dělat vubec nic jen procházkovat a výletovat. Zdá se mi že se to trochu zlepšuje, je veselejší.

LucieS
Možná máš pravdu, ale mně ten pes prostě přijde divnej, má i různý neurotický projevy, líže si nohu, honí ocas ( to s tim ocasem dřív dělal jen ve vyhrocenejch situacích - třeba, když jsem se balila na cvičák a on věděl, že se mnou jde jen jeden pes a nevěděl, jestli to bude on nebo bracha ( chodim na etapy, nejdřiv jeden, pak druhej) taky se začal vzpouzet nastoupit si do jakyhokoli jinyho auta než do mýho. Bojim se nějakýho toho zdravotního problému, ale nevim, s čim mám k vetovi vlastně jít... Jakože dobrý den, můj pes začal mít divný mouchy

Adiddaska
Člen
# Zasláno: 8 Čec 2012 09:36
- Nahlásit

LucieS

Jo a eště, to co popisuješ u svejch psů, jak si vyměnili role, tak moji psi jsou stejně starý, budou jim v řijnu 4 roky a jsou spolu od narození. Proto mi hlodá ta příčina tý změny, protože to neni jkoby přirozený jako když se starší pes upozadí, protože už ho to unavuje nebo novej příchozí pes převálcuje toho, co byl doma dřív. A Rocky ( ten jakoby druhej) je uplně nejvíc pohodovej pejsek, flegmouš, v životě se nikdy s nikym neměřil a každýmu psovi vždycky ustoupil a šel si po svejch, takže to neni typ, co by čekal na říkežitost, až ten první bude oslabenej, aby ho vyšoup..

jindra 22
Člen
# Zasláno: 8 Čec 2012 10:20
- Nahlásit

LucieS
Prosím tě, hlavně nedělej to co píše Jindra, zas je trochu mimo.

Jen "trochu mimo"? Ó díky. Jaká to změna k lepšímu hodnocení

kachna_
Člen
# Zasláno: 8 Čec 2012 10:22 - Změnil/a: kachna_
- Nahlásit

Adiddaska
já ti teda asi neporadim, ale Batuška si pořídila alergickou reakci a taky byla "smutná", prostě jiná, tak bych se klonila taky spíš k tomu zdravotnímu problému.
Co třeba koupit phytovet detox nebo tak něco a udělat mu očistnou kůru? Tim by se nic zkazit nemělo.

jindra 22
Člen
# Zasláno: 8 Čec 2012 11:55
- Nahlásit

Adiddaska
ale oni mezi sebou nemaj žádný spory, nikdo nikoho nenapadá, nic se v podstatě neděje.

Tak o co jde? Zjistil bych, jestli je hafík zdravý a dál bych to neřešil. Nebo se zkus zeptat Desenského.

. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání