Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Štěňata a štěňátka / Štěně Labradora je nezvladatelné
<< . 1 . 2 . 3 . >>
Autor Zpráva
jfi
Člen
# Zasláno: 15 Zář 2010 21:59
- Nahlásit

Zajímavé, že v psí smečce starší psi umravňují štěnda přesně tak jak píše gabifi v bodě 5 (na pohled velmi drsně, ale přitom neublíží) - a my lidi bychom to chtěli vymyslet jinak lépe radostněji nebo vyčíst z knížek?
Období okusování pánečka se holt musí nějak přežít, netrvá to dlouho. Když jsem štěňata nechtěla kousat taky, byla po baráku rozptýlena sbírka polínek, větví a žvýkacích kostí. Ale když mi strčilo šňupák do mého talíře, dostalo facku (tak jako by ji v takém případě dostal i manžel nebo spratek

Baysha
Člen
# Zasláno: 15 Zář 2010 22:00
- Nahlásit

ketty
děkuju, mně hlavně zajímalo, jak přesně to myslel pan Psíček

ketty
Člen
# Zasláno: 15 Zář 2010 22:09
- Nahlásit

Baysha
ahaa tak to potom joo..jinak neni zac noo ...

LucieS
Člen
# Zasláno: 15 Zář 2010 22:31 - Změnil/a: LucieS
- Nahlásit

Zajímavé, že v psí smečce starší psi umravňují štěnda přesně tak jak píše gabifi v bodě 5 (na pohled velmi drsně, ale přitom neublíží)
Novinama?? Dost těžko.
A všimni si, že feně stačí mezi štěňata vletět nebo hodit drsný pohled a má najednou pořádek. Maximálně štěně trochu připlácne, odstrčí, smete pryč. A funguje jí to. Proč? Je si vědoma své pozice, nepřehání to, je přesvědčivá, je důsledná a razantní. To ale nemá nic společného s tím, že štěně majznu rukou.
Jakmile se na vás štěně vrhne s ještě větší vervou, znamená to, že to děláte špatně. Nejste přesvědčiví, nejste razantní, nejste důslední, není váš úmysl poznat z jediného pohledu, gesta. A zároveň být ale občas velkorysý a tolerantní, protože i tohle feny umí. Dát najevo, kdy o nic zrovna nejde. Protože kousací období ke štěňatům patří, nejde jim ho prostě zakázat.

jfi
Člen
# Zasláno: 15 Zář 2010 22:48
- Nahlásit

LucieS
Ty noviny u gabifi byla ironie - přečti si to pořádně
Maximálně štěně trochu připlácne, odstrčí, smete pryč. - tož asi podle plemene to bude různé, třeba molůsek klidně nezbedou škrábne o zem nebo ho odhodí metr daleko (bez újmy na štěníkovo zdraví, znovu podotýkám).

LucieS
Člen
# Zasláno: 15 Zář 2010 22:52
- Nahlásit

Ty noviny u gabifi byla ironie - přečti si to pořádně
Aha . Holt co čekat před půlnocí .

gabifi
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 06:26
- Nahlásit

LucieS
moje štěně kolie bylo po příchodu k nám extrémně drsné, pokud jde o škubání čehokoli, včetně kožichu mého staršího šeltiáka a našich rukou a kalhot. Šeltii nestačilo nakráčet a hodit na něj varovný pohled nebo zavrčení. Štěně na výstražné vrčení nereagovalo - proč by mělo? Tak s ním jednoduše šeltiák několikrát dost drsným způsobem vytřel podlahu. Účinek okamžitý a pak stačilo zavrčet. Štěně okamžitě kousání nechalo a dřeplo si na prdýlku.

Noviny nepoužívám, páč je nečtu a nejsou po ruce. Hadr na nádobí klidně. Je to můj, lidský prostředek, ty psí neovládám a nebudu je napodobovat, to přenechám okrasnému keři.

Každé štěně je jiné, teď moje čerstvá šeltička radši škube kolii než moji ruku. Když moc vysírá, koliák ho zalehne nebo přišpendlí otevřenou tlamou k zemi

LucieS
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 08:45
- Nahlásit

Tak s ním jednoduše šeltiák několikrát dost drsným způsobem vytřel podlahu.
Ale já nepopírám, že psi to dělají drsně. Dělají a proč ne, štěně tomu rozumí.
Sama píšeš: Účinek okamžitý a pak stačilo zavrčet.

Já jsem proti něčemu jinému, a to aby lidi mlátili štěňata za to, že koušou, aby je bušili novinama, rukama, hadrama a podobnýma věcma, protože to nefunguje, štěně tomu nerozumí, a akorát to naruší důvěru a vzájemný vztah.
Jsou jiné způsoby, jak to prckovi vysvětlit.

jfi
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 09:22
- Nahlásit

gabifi U nás se taky vytírala podlaha , a bladhaundi létali vzduchem
LucieS Nesnáším, když někdo tříská psa vodítkem nebo klackem, to bych dotyčný předmět hned velmi ráda vzala na pána Ale štěně proplesknout, přiškrtit, přimáčknout k zemi atp. když jeho chování je nežádoucí - to je někdy nutné. Ovšem je třeba sledovat jeho "řeč těla", a zvolit zákrok přiměřený, a i hlasem dát najevo že překračuje pravidla.

PetraK
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 09:39 - Změnil/a: PetraK
- Nahlásit

jfi

Ovšem je třeba sledovat jeho "řeč těla", a zvolit zákrok přiměřený, a i hlasem dát najevo že překračuje pravidla.

taky to tak vidím, páč ono....když máma či dospělý pes štěně usměrní tlamou, to by se pak to štěně muselo tý tlamy taky bát a to se teda rozhodně nebojí, nevím tlama trestá, ale zároveň i "hladí" stejně jako občas prostě ta ruka. Pochopitelně nemluvíme o třískání psa, ale o výchovném usměrnění.

a bladhaundi létali vzduchem

a já si říkala co to je za specifický hadr

jfi
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 09:51
- Nahlásit

Analogie s dětmi: Za mých mladých let, když někdo ve škole něco vyvedl, dostal od učitele po hubě, a doma mu ještě přidali Dnes se učitel bojí na mazánka jen zvýšit hlas, by ho rodiče nedali k soudu pro lidská práva

jfi
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 10:23
- Nahlásit

Psíček:
5. selže li všechno, klidně štěně pleskni, ale ne rukou, půjde po ní - hadr na nádobí nebo noviny jsou oblíbený nástroj. Už jsem viděla pár fen dost drsně srovnat své vlastní, příliš otravné štěně, tak se bobík z plesknutí novinama určitě nepos....

gabifi cituje radu z knihy (vyznačeno tučně) - a za ni píše svůj komentář k dotyčné radě (nevyznačeno tučně). Nevím co k tomu výstižněji dodat

jfi
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 10:38
- Nahlásit

Psíček Ach jo, tak zkusím rozvláčněji:
Pro štěně je vcelku normální jev, že když se chová nepřístojně, je potrestáno fenou (nebo i jiným starším psem ve smečce) dost drsně dle diváka - člověka.
"Tak se bobík z plesknutí novinama určitě nepos..." tedy znamená, že takový mírný pokus o nápravu chování, jako je plácnutí novinama, je víceméně k ničemu. To štěně nijak nepocítí, bere to spíš jako další prča hru.

helps
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 10:42
- Nahlásit

jfi

To štěně nijak nepocítí, bere to spíš jako další prča hru.

takže je to vlastně k ničemu

jfi
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 10:53
- Nahlásit

helps Na některého psíka to možná účinek má - slyšela jsem kdysi teorii, že psům je nepříjemný ten zvuk - zašustění novin. U našich nikdy neúčinkovalo

PetraK
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 11:25
- Nahlásit

Psíček

Tos myslelo vážně?
Tak snad jde o to, že lidé, kteří prioritně zvolí noviny, hadr, klacek, plácnutí místo klidné a jednoznačné korekce inklinují k "výchově" strachem či vzbuzováním obav.
Nehledě k tomu, že většinou jde o lidi líné neb samozřejmě "plácnutí" je řešení mnohem "jednodušší"

já jsem to asi zase blbě napsalo. mám radši držet kušnu asi. Máš pravdu v tom, že :

lidé, kteří prioritně zvolí noviny, hadr, klacek, plácnutí místo klidné a jednoznačné korekce inklinují k "výchově" strachem či vzbuzováním obav.

já nevím, jak to mám vysvětlit, tak radši už budu zticha. Ono mimojiný taky jsem tam nenapsala to, že člověk musí umět odhadnout jako povahu jeho štěně má, jestli je to opravdu "malej drak a drsňák" a nebo ne, páč oni lidi kolikrát mají velký oči, páč o psech nic nevědí. Je to jako s dětmi. Některý je hodný a poddajný, některý je sígr. Třeba moje máma byla překvapená, když výchovný metody na který byla zvyklá u mojí klidný ségry nefungovaly u mě, že jsem od mala dělala věci, který rozhodně neočekávala, páč byla zvyklá od prvního dítěte na milou a hodnou holčičku.

Jako forma začátků výchovy malého štěněte mně to přijde jaksi mimo mísu

jojojo. no máte pravdu, řikám, že už mlčím.

PetraK
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 11:51
- Nahlásit

Psíček
Ježiš to néé prosím

jo, aby ses mě mohl řehtat, co?

Není nutno se zdržovat obecnými pravidly tohoto serveru....

eši ty nejsi taky stračena

luk!

korekce na jakýhokoliv pípa ne?

no nevím hele. Opravdu byl velký rozdíl třá mezi mnou a mojí ségrou. Zrovna tak mezi tím jaká byla coby štěně Ešusí mamička a jaká je jako štěně jeho Maceška.

hele paní a jste značková?

nemyslím, říkají u mě, že mě kdysi dostali za trest a nikdo nikomu nikdy nedá něco značkovýho

gabifi
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 11:57
- Nahlásit

jfi
a bladhaundi létali vzduchem
lítačky máme teď
kolie nabere štěně pod břicho a odhodí, je to síla

PetraK
", a zvolit zákrok přiměřený, a i hlasem dát najevo že překračuje pravidla.
to jsem zapomněla říct - zákazový povel ostrým hlasem je nutný, aby člověk nemusel plácat novinama doživotně. Pak stačí fuj, nebo ne a pes ví, vo co go.

all
Je jedno, jakou zvolíte korekci, musí se hodit k velikosti psa a k vašemu životu. A musí být rychlá a přesná - já jsem s hadrem na nádobí dobrá
Jo a u dvoukilovýho štěněte šeltie jsem uvažovala o plácačce na mouchy
I když si z plácačky na mouchy, novin a hadru na nádobí dělám prdel, nemůžete to s takovýmto nástrojem přehnat (jak se korigují čivavky a podobný hmyz nevím)

jfi
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 12:01
- Nahlásit

Psíček
proč to gabifi dle vlastnách slov tedy dělá...ne novinama , ale hadrou...? - dyk o kus dál píše, že psy nemlátí hadrou, ale myčkou na nádobí přece!!! (vysvětlení: toto je pokus o ironii z mé strany).

Přečti si prosím ještě jednou a pomalu její příspěvek z 15.září 20:08 bod 5, a vyhodnoť co z toho je citát z knih, a co její komentář, ju?

A já už to vzdávám, Psíčku, mám pocit, že musíš být nějakým velmi blízkým příbuzným mého manžela

PetraK
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 12:05
- Nahlásit

gabifi
kolie nabere štěně pod břicho a odhodí, je to síla
když jsem viděla mamičku Babetku, jak zmasila svého synáčka Ešusa, říkala jsem si, že takhle vostrá já nikdy nebudu

A musí být rychlá a přesná -
ano. Teď a hned. to je základ.

sem si vzpomněla, jak vykorigoval Brtnik svého času trojhlavou smečku černoprdelníku ve složení náš pesan Murhy, jeho kámoška Denny a návštěva z germánska Alga. Všichni tři se usalašili vedle stolu se záměrem žebrat. Ovšem žebrota je u nás zapreščéna, takže já jen čekala, co se bude dít, až to Brtnik zaregistruje. Jak to zjistil ozvalo se mohutné hluboké zařvání VYPADNYYYIIIIII!! Dva ze tří se vysmykovali za lednici, odkud koukaly dvě černý hlavy ve dvou poschodích - dole smetáček Murphy a nad ním minilabradůra Denny. S germánkou Algou to ani nehlo, zvostala sedět na řiti a s výrazem "Ichfršténicht!" ve svým chlupatým skotským xichtíku koukala dále směle Brtnikovi v xicht . Podotýkám, že ta mrcha skotská moc dobře česky uměla. když se jí to hodilo

gabifi
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 12:16 - Změnil/a: gabifi
- Nahlásit

PetraK
když jsem viděla mamičku Babetku, jak zmasila svého synáčka Ešusa, říkala jsem si, že takhle vostrá já nikdy nebudu/i]

dvě moje kamarádky chovají teriéry. Když vidím, jak teriéří maminy dokážou dát harantům na prdel, snad to s plácnutím přes čumák nebo přes zadek nebude tak hustý

PetraK
[i]S germánkou Algou to ani nehlo

a vo tom to je. Někteří sou nepoučitelní

Lucie Kratochvílová
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 12:16
- Nahlásit

gabifi
jak se korigují čivavky a podobný hmyz nevím

Ty se nekorigují, mají jojo přece )))

gabifi
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 12:17
- Nahlásit

Lucie Kratochvílová
mají jojo přece
teď sem mimo. To jako flexu?

PetraK
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 12:21
- Nahlásit

gabifi
a vo tom to je. Někteří sou nepoučitelní

no a nebo na to maji Alga byla naprosto hrdej, vyrovnanej pes. S tou nepohlo opravdu vůbec nic. Skoťák no. Moc mě mrzelo, že nemohla být moje, měly jsme se moc rády. Nikdy nechtěla odjíždět domů

Lucie Kratochvílová

sim Tě, že Tě vidím!! Mohla bys mi pomoci?? Já jsem tu několikrát popisovala ten postup s tou stopovačkou, ale nemůžu najít to, kde jsem to psala obsáhleji, tys to tehdy někomu házela jako odkaz . nepamatuješ si náhodou kde to bylo? su tupé, su tupé.

Omlouvám se za odbočení, hned se zase vrátim k tématu.

Lucie Kratochvílová
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 12:26
- Nahlásit

PetraK

su tupé téš, opakuji, su tupé téš (((((((( takže vim houno promííííň..

PetraK
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 12:27
- Nahlásit

Lucie Kratochvílová

su tupé téš, opakuji, su tupé té

že mě to tady překvapuje

promííííň..

neva. Ono jde o to, že já se nemůžu - nevím proč - na sebe podívat jako na člena a hledat tam

jfi
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 12:28
- Nahlásit

Psíček - zkusím to ještě jednou:
Gabifi poukazuje na skutečnost, že plácnutí hadrou nebo novinami není nijak extrémně drsný trest, ve srovnání s potrestáním nezdárného štěnda fenou, tzn. že ochránce zvířat v takovém případě volat netřeba.
Já poukazuju na skutečnost, že jsou situace kdy plácnutí hadrou nebo novinami nežádoucí chování štěnda nezabrzdí, nebo že některá štěnda z toho mají jen prču.
Sama nerada používám slovo "trest" - když už tak jen kvůli stručnosti. Fráze "náprava nežádoucího chování, i s ohledem na prevenci možných příštích průšvihů" je asi výstižnější. Nejde jen o to, aby mě pes setrvale neokusoval, jde i o to mu "vysvětlit", že nesmí skákat na chodce, loudit po lidech svačiny, a tak podobně různě. Ze začátku přísný hlas (přísný tón, nikoliv zvýšený hlas, nikoliv řvaní) + udělat něco, co mu je fyzicky nepříjemné (podobně jako by mu to udělala fena nebo starší pes), a když nežádoucího chování zanechá, tak radostně pochválit! (Radostné chválení i při výcviku dělá hodně, na to mnohdy zapomínáme.) Později pak už většinou postačí jen ten přísný hlas.

Lucie Kratochvílová
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 12:29
- Nahlásit

PetraK

Na člena se taky nedostanu, bohužel..

PetraK
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 12:32
- Nahlásit

Lucie Kratochvílová
Na člena se taky nedostanu, bohužel.

tak nic díky.

jfi
Psíček

víte co mě teď napadlo? že by možná neškodilo, kdyby někdo , kdo umí vysvětlovat, nastínil vlastně rozdíl mezi korekcí a trestem, páč možná mnoho lidí v tom třeba vidí to stejný Blbost?

jfi
Člen
# Zasláno: 16 Zář 2010 12:56
- Nahlásit

PetraK: Najít nějakého pedagogicky vysokánsky vzdělaného člena?
Já osobně bych to vysvětlení ani nečetla, páč přístup "pse, něco jsi provedl, tak teď tě za to potrestám" jsem nikdy nepoužila, a nesnáším ani když to někde vidím.
Když pes zrovna dělá něco co nemá (třeba startuje na kočku nebo na uřvaného opilce a na povel ohluchne), provádím nápravu nežádoucího chování jako stará fena, pravda, bez kousání, ale dle situace někdy hodně razantně (noviny či hadra či přátelská domluva v takové chvíli, na rozzuřených 60 kg - to asi neé).
Když přijdu s křížkem po funuse, třeba k rozkousanému diáři - k čemu by bylo v té chvíli psa nějak trestat? Tak aspoň strčiv mu to k šňupáku vyčítavým hlasem dám najevo, že paničku zarmoutil. Když je ovšem přichycen při činu - štěňátko neštěňátko - facka přiletí. Ne jako trest, ale informace že dělá něco co dělat nemá.

<< . 1 . 2 . 3 . >>
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2019

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání