Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / Jak naučit psa koupel ve vaně/sprše
. 1 . 2 . 3 . >>
Autor Zpráva
cernej caj
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 08:49
- Nahlásit

Prosím o rady, postřehy, jak naučit psy pobytu ve vaně za účelem koupele psa?

se přiznám, že za těch 5 let sem tohle nikdy neřešila, ale teď by se mi to hodilo.

Asi je jasný to nějak vzít přes pamlsky, prokrmovat psa, dostat ho nějak do vany a prokrmovat a nechat ho si zvyknout, že vana je fajn... (asi začínám chápat, k čemu by se MĚ mohl hodit klikr

ale - fena asi by přežila i trochu přidržení, když bude nejhůř s prokrmovačem (pořád se drbe, i přes pipety blechy svině nejsou fuč a tak by se aspoň utopili ty, co jsou v srsti) nicmene pes se boji vody jak cert krize, i pri piti z kaluze si dava extra pozor, aby ani drap do kaluze nestrcil a natahuje radsi krk jako zirafa... utirani tlapek do rucniku se toleruje s trpitelskym vyrazem, nicmene nastava otazka, jak takovyho psa naucit na koupel?

HaZa
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 13:36
- Nahlásit

cernej caj
tak to ti neporadím - psiska stojí ve vaně na povel "stůj ani se nehni" na dno jim dávám pěnovku...

Jinak až jí budeš "namáčet" a pak šmaponovat tak od hlavy k zadku ! protože jinak ti ty blechy utečou do hlavy a na čumák a šampon na ně nebude působit

sicluceatlux
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 13:50
- Nahlásit

cernej caj
Tak já nevím , mám tři dlouhosrsťáky a koupu dost často. Když ne celého psa, tak minimálně podvozek.Nikdy jsem se jich neptala, co na to říkají, frkla jsem je do vany a basta ) Jinak u vyčesávání pod fénem to prokrmuju, když jsou hodní, to jo, ale samotnou koupel neřeším. Někde jsem četla radu : " Když chceš se psem něco dělat, udělej to" Prostě bych k tomu přistupovala jako k normální činnosti.

PetraK
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 13:59
- Nahlásit

cernej caj

s Feri to bude rychlejší, ale s Vokounem to bude na dlouhej běh si myslím. Mohlo se něco stát - nevíš co a má třeba fakt paniku.
Nenutit, ale tak jak píšeš - přes pamlsky.
Jde pes BEZ POBÍZENÍ!! sám do kópelky? Odměna, velká odměna, hlas klidnej při chválení, ten klikr by Ti tady opravdu pomohl - hlavně u Vokouna právě, protože by si to řídil všechno sám a přicházela by mu jasná odpověď u něj budeš muset postupovat opravdu po těch pidikrůčkách - máš doma tu knížku od Franty Šusty? Tam bys našla dobrej návod. Důležitý je, aby ti sám pes dal najevo, že chce jít dál , že tenhle krok už zvládnul a dává ho v pohodě a těší se na to co bude dál. Když se dostane v pohodě do koupelky a nebude jí brát jako hrozbu, přesunout se k řešení vany, aby vanu a následně vstup do ní nebral v panice, ale v pohodičce. To je hrozně důležitý, musí být v pohodě a on musí chtít spolupracovat , těšit se na to další. Lepší udělat jeden krok, mezeru a pak pokračovat, než to tlačit za mez. Ale to musíš prostě vypozorovat na měm ty. No a až se bude těšit do vany, tak trochu sprchy pustit, ne na něj, ale prostě vedle, aby to teklo, trošku - zas musí být v pohodě.... pořád měj tohole na paměti, když bude mít jakejkoliv pocit nepohody, vrať se zase zpátky do momentu, kdy se mu to líbilo a tak pořád dál
Spěchám- nevím, zda jsem to nastínila nějak srozumitelně?

PetraK
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 14:01
- Nahlásit

sicluceatlux

Nikdy jsem se jich neptala, co na to říkají, frkla jsem je do vany a basta
pesana nemají od malička, takže má možná fakt paniku, neví člověk co má za sebou. Těžko soudit, nevidíme ho naživo. A zvykaný doteď nebyli.

: " Když chceš se psem něco dělat, udělej to"

to jo, to jo, to půjde s Ferinou třeba, ale u VOkouna - pokud má opradu - nevím zda má, neviděla jsem ho, pokud má opravdu paniku, tak by to takhle asi neyšlo.

sicluceatlux
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 14:18
- Nahlásit

PetraK
No, to je pravda, že s panikou jsem se nesetkala. a ani jsem s ničím takovým nepočítala. Já jen myslím, že pokud k tomu člověk přistupuje jako že "bude problém", pes to vycítí , a začne se bát,a problém skutečně bude, pokud k tomu přistupuji, že o nic nejde, a jsem v klidu, přenesu to také takto na psa.

sicluceatlux
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 14:24
- Nahlásit

A ještě jsem chtěla podotknout, že veškeré činnosti co se psem dělám mají název. Psy na to připravuji- vždy řeknu " "jdeme se koupat", aby příště věděli ), funguje to.

PetraK
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 14:36 - Změnil/a: PetraK
- Nahlásit

sicluceatlux

No, to je pravda, že s panikou jsem se nesetkala. a ani jsem s ničím takovým nepočítala. Já jen myslím, že pokud k tomu člověk přistupuje jako že "bude problém", pes to vycítí , a začne se bát,a problém skutečně bude, pokud k tomu přistupuji, že o nic nejde, a jsem v klidu, přenesu to také takto na psa.

to bez debaty, jak to budu hrotit, je to blbý . Být v pohodě a klidu je základ u čehokoliv. Ale fakt si myslím, že se psem, kterej má z nějakýho důvodu paniku z vody, či z čehokoliv jinýho, na to jít takhle je horší, než když si tu cestu ten pes najde sám. A on si jí najít dokáže. Ono je tam podstatné i to, zda to pes protrpí a nebo to bere jako fajn činnost, nebo něco běžného, co ho ale nestresuje. Proto říkám, že v takových případech je důežitý, aby ten pes sám dal najevo a CHTĚL pokračovat dál. pak to jede jak namydlenej blesk

edit. dám příklad - když vezmu situaci, kdy Brtnik šel a zcela samozřejmě popadnul do náručí fenku skoťáka, kterou ale jinak do ruky doma vzít nemohli, protože by je jinak pokousala,neb to zkrátka neměla ráda je to jiný, než když by měl popadnout do náručí psa, kterej byl tejranej a má z kontaktu s člověkem paniku. Ten pes by to třeba i v jeho podání dal (on má zvláštní dar), ale neodnesl by si z toho to, že se na to v podstatě může těšit, že mu to něco přináší - ať už v počátcích odměnu, nebo potom příjemné pocit z mazlení a relaxaci.

impact
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 14:50 - Změnil/a: impact
- Nahlásit

Řeším to úplně stejně - prostě je postavím do sprcháče a okoupu. Dost často to bývá v prvních pěti minutách, co mě vidí.

Neřeším, prostě okoupu, odbleším, utřu a dám do klidu do klece.

Stejně tak to potom neřeším po procházkách. Prostě dojdem, psi zůstanou na chodbě za ohrádkou a já je postupně vyvolávám a posílám "do vody". Staří jdou sami. Nováčky vodím za obojek a ve sprše pak dostanou pamlsek (pamlsek první den neřeším, neboť bývají tak v šoku, že by si ho stejně nevzali). Výhodu vidím v tom, že je to sprchový kout. Záměrně jsem při stavbě koupelny nechtěla vanu.

PS: Stres nepozoruju, někdo chodí časem ochotněji, někomu se moc nechce, ale stejně tam ve finále musí všichni, takže jdou.

Problém byl za ty roky s jediným psem. S Qimečkem blbečkem, co jsem o něm psala před pár dny vedle. Ten mě chtěl spapat, tak dostal košíček a na budku a bylo po papání.

cernej caj
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 15:08
- Nahlásit

HaZa
dik za postreh

sicluceatlux
jojo, s ferinou no problemo, kdyz se bude chtit z vany dostat, tak se tam pridrzi nasilim a proste se umeje. Se na me vycitave podiva a pude se mazlit za 5 minut.

mas urcite pravdu s tim, ze kdyz se budu dopredu bat, nepude to, ale zrovna s vokounem si nejsem jista, jak to bude fungovat, protoze i lavor s vodou nebo mokrej rucnik sou pokyn k tomu, aby se tomu snazil vyhnout a to to zna a je naucenej to utrpne snaset, ale vidis u toho proste ten nestastnej ksicht, kterym rika "ze ses to ty, ale jinak bych se na to vis co"

impact
prave ja podvozky a tlapy mam lavor a rucnik ale vanu fakt v zivote nevideli (ono je to taky tezky, kdyz sme ji prvni 3 roky nemeli a i my sme se myli v tom stejnym lavoru

no uvidime, vyzkousime. Ono to vypada, ze blechy ma jen fena, ale rada bych jinejak zbavila toho skrabaciho utrpeni, pokud pipeta nefunguje tak, ze by blechu zardousila ale jen znehodnotila jeji vytvory, ale v ty srsti ty svine dokazat je fakt potiz, no. Fen bude druhy kolo, snad bezproblemovy za asistence muze

PetraK
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 15:13
- Nahlásit

impact

hele nevim
nicmene pes se boji vody jak cert krize

já bych to taky klidně zkusila, ale pokud má pes z vody opravdovou paniku, tak bych to udělala takhle. Navíc černej čaj není velkokynolog, je vidět že z toho má tak trochu obavy, pak mi tahle cesta přijde lepší.

impact
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 15:19
- Nahlásit

PetraK
No, já se těch psů ani neptám, jestli se bojej. Prostě je tam frknu.

Ale určitě je potřeba napasovat postup na konkrétního psa, to zase jo.

sicluceatlux
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 15:23
- Nahlásit

impact
No, přesně , a když si člověk uvědomí, že je to pro jeho dobro, aby ho nesežraly blechy zaživa, nakonec bude ten pes za takovou koupel ještě vděčný A taky přidávám masáže jedna fenka si užívá masáž oušenek, tak když je hodná, pomasíruju

PetraK
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 15:31
- Nahlásit

impact
na konkrétního psa, to zase jo.

a na konkrétního člověka taky ale právě.

tak my se taky žádnejch psůch neptáme - i když jsou třebas hlídací, ale.... jednak záleží právě na člověku a taky na tom, co ten pes má za sebou. Známí měli psa, co ho jako štěně vytáhli zpod jezu.... ten s vodou opravdu kamarád nebyl.
a taky - když je na to čas a prostor, tak já jsem pro to, udělat to tou cestou, kdy to není o tom, že ten pes to protrpí a snese, ale bere to jako normoš věc.

Xerxová
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 15:39
- Nahlásit

já bych ve dvou (vždycky to jde líp) prostě psa vzala do koupelny, v klídku postavila na podložku (stačí i namočený froťák ručník), držela a vykoupala. Uklidňovala, chválila, snažila se být rychlá - ale důsledná.
Kdyby měl třeba koupel předepsanou (na nějakou vyrážku), tak to taky musí udělat hned a bez dlouhého rozmýšlení.
Možná, že je Tim překvapí. To, že nemá vodu rád neznamená, že nepřetrpí "povinnost"

PetraK
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 15:49
- Nahlásit

Xerxová

Možná, že je Tim překvapí. To, že nemá vodu rád neznamená, že nepřetrpí "povinnost"

jasně, třeba to dá - vycházela jsem z toho popisu, že se vody prostě doopravdy bojí, myšleno doopravdy.

Hele včerejší situace - přecházeli jsme několikrát při výletě říčku. Bubi nemá problém s žádnou lávkou, mostem. nemá. Nemá ani problém z toho, když jí vezmu za obojek a nějak jí vedu ( u Brtnika to je jiná, tam vidím, že jí je to nepříjemný) ... nastala situace, že přecházíme lávku dosti chatrného stavu, Bubi s těma svejma nožkama zadníma, šla a švenkla, propadla, zašprcla se, lávka úzká, chytla paniku. Vyproštěna, převedena. Neřešeno. Přišel další most, ten už byl dosti vysoko nad vodou , navíc nad jezem, kde vody ne až tak moc bylo, kdyby tam spadla, zábradlí volné. Ten vůl malej, kterej furt lítá tam a sem se řítil přímo na ní. Oddrapnut, aby jí nesrazil, jí jsem pro její jistotu vzala za ten obojek taky. Mno a tady nastává věc zcela nečekaná, dostavila se nám panika /asi se sečetlo nějaký blbý chytání za obojek kdysi v její minulosti, ta nehoda na lávce, nejistota z toho, jestli jí ten kretýno nesejme.../. Mohla jsem jí přetáhnout po mostě na druhou stranu. I bych měla větší jistotu, že mi nespadne dolů, ale neudělala jsem to. Páč si myslím, že je to zbytečný, když to jde jinak.

Maya
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 18:15
- Nahlásit

Ono je to blbý v tom, že špice člověk nevykoupe za pár minut jako nějakou holoprtku, takže s panikou by to moc nešlo.
Ale třeba by fakt Tim překvapil, ono ani náklonnost k vodě nezaručuje že má rád koupání, mě Kim vymete každou louži a plave v rybníce, ale sprchování ve vaně nesnáší.

davidkova renata
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 18:44
- Nahlásit

cernej caj
tak asi nepřekvapí,že bych se s tim taky necrcala )) ale dej do tý vany něco (už to psala xerxová),to je docela dobrá věc,kdyby chyt velkýho nerva,může mu kouznout noha,což situaci značně zkomplikuje,pak teprve může chytit tu správnou paniku a navíc si ještě ublížit..

cernej caj
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 18:45
- Nahlásit

Maya
ja myslim, ze vokoun by se snazim z vany za kazdou cenu dostat - a ono drzet 20kg zivy vahy, ktera se mermomoci snazi dostat pryc de dost blbe

ja myslim, ze by ji ze zacatku nepretrpel, kdyz si vezmu jak to bylo s lavorem a mokrym hadrem

no uvidime, jestli vubec ke koupeli dojde, ja doufala, ze nikdy

cernej caj
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 18:46
- Nahlásit

davidkova renata
vidis, to je taky dobrej uhel pohledu to me nenapadlo, ze by to mohlo dopadnout az tak ale lepsi se tom vyvarovat hned

davidkova renata
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 18:51
- Nahlásit

cernej caj
epsi se tom vyvarovat hned
to rozhodně páč pak ho tam nedostaneš už vůbec..

Xerxová
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 19:04
- Nahlásit

PetraK já chápu že je lepší postupovat pomalu a postupně. Ale když vidím, jak je Čajda nešťastná a hysterická z blech, tak si myslím, že vykoupání psů jí může uklidnit. A postupné koupání si moc představit neumím. Může jí krásně sám lézt do vany - a vodu stejně na sobě nesnést. A zvykat na vodu kapku po kapce si představit neumím. Prostě bych to zkusila - třeba toho budou muset nechat. Ale myslím, že dva lidi zvládnou psa vykoupat, i když mu to třeba příjemné nebude.

Bubice na lávce je podle mě věc jiná. Taky jsem minulý týden občas psisko musela přemlouvat, že dá i další (a delší a užší a vyšlapanější) schody. A nechala jsem ho na volno a netahala ho... a dal to.

Ale to je i o čtení konkrétní situace, momentálním rozpoložení...

Neřešila bych paniku dopředu tam, kde nevím, zda-li nastane. Asi se nebude koupat rád, asi bude chtít zdrhnout... ale to se dá řešit operativně i za pochodu...

Fifi
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 19:08
- Nahlásit

cernej caj
Ja taky nemam psiska prilis vanove koupaci. Jak pisou vyse, urcite neco neklouzaciho na dno. A zaroven souhlas s nejakym postupnym naucenim, jestli je Vokoun takovej panikar a nevis, co muzes cekat. Takze proste flaknout rucnik ci karimatku do vany, navlhcit at slapne do mokryho, psa capnout do naruce a postavit ho tam. Postoji, pochvala, pamlsek, zvednes a vyndas. Nepustis ho hned prchat, ale klidne ho tam das znova.
Druhej den to samy, jen treba nechas tect vodu ze sprchy curkem po dne. Psa nemacet, jen ucit ty situaci.. atd, treti den pustit sprchu vetsim proudem jen po stene vany, aby si zvyknul na ten zvuk.
Jinak ja flaknula Skritka do vany bez pripravy, cumela, oci navrch hlavy, ale neptala sem se ji, verila mi a ustala to krasne. Neco ala Nechces, musis. Ale u ni si to muzu dovolit, u utulkace to bude jiny.
Kazdopadne se porad s vetem jeste, ty spoty meli nedavno, jestli nebude koupel kontraproduktivni. A Ferina se muze drbat vic jen kvuli zvyseny citlivosti na blesi kousnuti, to se resi spis praskama zklidnujicima - proste by to chtelo, aby je skouknul vet idealne.

Fajka
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 19:12
- Nahlásit

Xerxová
Prostě bych to zkusila - třeba toho budou muset nechat. Ale myslím, že dva lidi zvládnou psa vykoupat, i když mu to třeba příjemné nebude.

jojo souhlas, moje zkušenost je taková že když Fajfka něco nechtěla tak třeba držkovala na mě nebo na páníčka ale jakmile jsme na ní nastoupili OBA s tím že prostě nedá se svítit prostě se deš (třeba) koupat a ted to musíš vydržet...a pak budeš pochválená a bude dobře tak ve 100% ze sta prostě rezignovala ve smyslu, dělejte si se mnou co chcete já to teda nějak přežiju...
A přežila dycky ona i my a to si myslím že Fajfka je větší ranařka než poloviční Timík
Prostě klidně jasně, bez emocí, asertivně deš se koupat !

No a pak samo mega pochvala a něco mega dobrýho jako odměna i kdyby nato měla prasknout nedělní porce masa na oběd

sicluceatlux
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 19:20
- Nahlásit

No neco ve smyslu :" čím víc se s ho..... maluješ tím více smrdí

Fifi
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 19:26
- Nahlásit

sicluceatlux
No neco ve smyslu :" čím víc se s ho..... maluješ tím více smrdí
To je fak pes od psa, svych, ktery vychovavam od stenete, se ptat nebudu. Nechces, musis. U trimovani, ktery trva treba x hodin...
U utulkace bych byla opatrnejsi. Ale ne v ramci naky hysterie ci jeditmarja, aby nemel trauma, spis jen, jak nejakou cinnost naucit tak, aby k ni necitil prisernej odpor a stres. Ale coby soucast souziti. Jiste, vzdy jde psa zvladnout a zpacifikovat. To beru ale coby posledni moznost.

birma
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 19:26
- Nahlásit

Fajka
s tím že prostě nedá se svítit prostě se deš (třeba) koupat a ted to musíš vydržet...a pak budeš pochválená a bude dobře tak ve 100% ze sta prostě rezignovala ve smyslu, dělejte si se mnou co chcete já to teda nějak přežiju...
zas Altar si nechal líbit prakticky cokoliv, ale u venkovní sprchy se rozhodnul, že radši chcípne, než bych ho pod ni dostala a kdyby nás tam bylo deset, tak ho pod ní sice udržíme, ale rozhodně by nerezignoval.

cernej caj
asi bych zvážila, jak moc je to pro tebe důležitý, jaký to bude mít následky (budeš je x hodin fénovat nebo nebudou smět ven několik dní?) a jak píše Fifina zkonzultovala s vetem.
A třeba u Tima bych hodně zvážila, jestli by nebyl lepší ten Comfortis (či jak se tý tabletce říká) než všestranej stres s koupánim, který je navíc mnohem míň účinný..

Maya
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 19:28
- Nahlásit

cernej caj
no Kim se taky drápe ven, prostě musej bejt u toho dva, jeden drží psa a druhej meje, asi záleží jak moc by Tim chtěl ven, samo v panice by ho asi nikdo neudržel, ale nevím, já bych to asi prostě zkusila
a nebo neexistujou protibleší suchý šampony?

sicluceatlux
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 19:45
- Nahlásit

S utulkaci zkusenost nemam,mozna bych byla spatna "panicka ",protoze kdyby na nich byla invaze blech,vykoupala bych je pociity nepocity ,dulezite dle me je,jake ma chovani dusledky. Tedy nepolyka-li pes andelicmy,nic se nedeje Prijde-li o blechy,supeeeeeeeeer

Vero
Člen
# Zasláno: 26 Led 2015 19:48 - Změnil/a: Vero
- Nahlásit

Fifi
ty spoty meli nedavno, jestli nebude koupel kontraproduktivni.

čajdo, dyť ty drahý spoty vymyješ pryč.

edit: nezabraly? furt skáčou?

. 1 . 2 . 3 . >>
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2019

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání