Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (26037 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (16791 hl.)
Možná 
Anketa img  (9875 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8161 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (11627 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (16267 hl.)

Celkem hlasovalo: 88758


O Pohár Gustava Kořínka
Vydáno dne 03. 12. 2014 (1978 přečtení)

Nová stránka 1

Kdy: 6. a 7. prosince 2014 v Liberci

Nová stránka 1

ZH - alpský jezevčíkovitý brakýř – CACIT

Pořadatel: Český klub chovatelů alpského brakýře jezevčíkovitého

 

Zkoušky O pohár Gustava Kořínka střídavě organizují Český klub chovatelů alpského jezevčíkovitého brakýře a Klub chovatel alpského jezevčíkovitého brakýře při SPZ v Bratislavě k poctě Ing. Gustava Kořínka.

Ing. Gustav Kořínek patří k zakladatelům chovu alpského jevčíkovitého brakýře ne jen u nás, ale i na Slovensku. Pochází z lesnické rodiny a část dětství prožil s rodinou v Nové Bani na Slovensku, kde působil jeho otec. Právě zde se p. Kořínek poprvé setkal s tímto plemenem, když jeho otec v roce 1936 koupil štěně od faráře Tajovského ze Žarnovic. Toto plemeno panu Kořínkovi učarovalo natolik, že zůstalo v jeho srdci po celý život.

Za 2. světové války chov brakýřů jezevčíkovitých na území Československa téměř zanikl. Tou dobou bylo chováno pouze několik málo chovných zástupců plemene. Na Slovensku se nepodařilo vůbec chov zachránit.

V roce 1958 se panu Kořínkovi nakonec přeci jen podařilo sehnat čistokrevné štěně - fenku od pana Hrabého z Rejštejna  a založil chovnou stanici Z Vikštejna.

Potomci tohoto chovu dali základ pro chov na Slovensku. V tu dobu byl do Čech přivezen pes z Rakouska a fenka ze Slovinska, kteří dali základ chovu po 2. světové válce.

Po skončení druhé světové války, začal p. Kořínek spolupracovat s panem Exnerem ze Slovenska a společně se věnovali zušlechťování a rozšíření plemen AJD. Pan Kořínek dlouhou dobu působil ve výboru Klubu chovatelů brakýřů jako místopředseda a poté jako poradce chovu pro toto plemeno. Po založení samostatných klubů AJD na Slovensku a u nás, pokračoval v rozšiřování a zušlechtění tohoto plemene ve spolupráci se Slovenským klubem chovatelů AJD mezi myslivce.

Dle vlastních slov pana Kořínka „je alpský brakýř jezevčíkovitý nejlepší barvář k dosledům černé zvěře“.

Pan Kořínek se velmi zasloužil při organizaci mezinárodních akcí a zde se zrodila myšlenka pojmenovat Mezinárodní zkoušky O pohár Gustava Kořínka. Tato soutěž se těší velké tradici a mezinárodnímu uznání.Pořádáte kynologický závod, výstavu nebo třeba voříškiádu? Pak zde může být i Váš článek...

( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání