Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (23574 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (14386 hl.)
Možná 
Anketa img  (9701 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (7997 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (10997 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (13859 hl.)

Celkem hlasovalo: 80514


Mont překazil zlatý hatrick
Vydáno dne 23. 07. 2010 (4712 přečtení)

Městská policie Zlín Jubilejní kynologická soutěž služebních psů se opět konala v rekreačním středisku Hájenka v Pohořelicích u Zlína a možná to byla z mého pohledu velmi povedená derniéra v těchto místech, ale to předbíhám…

Jako pořadatel jsem již víc jak měsíc před akcí musel řešit příjemný problém, a to enormní zájem o účast na této akci. Již dříve jsem se na popud kamarádů rozhodl dle vzoru Petra Kozáka souběžně uspořádat i vložený závod mladých psů do 3 let věku a byl jsem skálopevně rozhodnutý, že na startu bude maximálně celkem 30 psovodů v obou kategoriích, protože nejsem zastáncem rušení disciplin pro velkou účast. Ovšem nebyl jsem sto odmítat přihlášky a snažil jsem se vymyslet harmonogram tak, aby se to vše zvládlo i při větším počtu, což se nám nakonec docela povedlo a jen mě mrzí, že jsem při počtu 40 evidovaných přihlášek musel další opravdu ač nerad odmítnout a nakonec se někteří omluvili strohou sms v den závodu…. Je smutné, že psovodům, kteří měli velkou chuť přijet, nebylo toto umožněno ze strany zaměstnavatele ani na vlastní náklady, ale to by bylo na další článek o podpoře kynologie. Nakonec do Pohořelic přijelo 28 psovodů v hlavní kategorii a 6 psovodů v kategorii mladých psů.

Kdo někdy pořádal nějakou akci ví, že nic nejde tak jak se naplánuje. Takže mimo toho, že nám větrná kalamita pár dní před závodem narušila prostory pro disciplinu revír v terénu, a toto jsme museli velmi operativně řešit den před startem (poděkování Romanovi a Kamilovi), tak se ještě na poslední chvíli omluvil z rodinných důvodů jeden z rozhodčích, který měl posuzovat kategorii mladých… Tímto bych chtěl ještě jednou poděkovat panu Vrtělkovi a hlavně vyzdvihnout výkon Romana Valy, který velkou část posuzování hlavní kategorie nesl na svých bedrech a v počasí, které ten víkend vládlo, předvedl vynikající práci.

Seznam přihlášených sliboval velmi kvalitní závod, což se i potvrdilo a všichni byli zvědaví zda-li se podaří M.Růžičkovi s Negundorem vyhrát potřetí v řadě.

Páteční program

Jak již bylo uvedeno, bylo potřeba změnit časový harmonogram, a proto jsme proti zvyklostem začali s revíry v objektu a terénu. Objekt byl již tradičně ve stejných prostorech a poprvé žádný pes nedostal plný počet bodů, ale na druhou stranu je nutné podotknout, že byly pouze čtyři nuly, což dokazuje vzrůstající kvalitu psů, kterou i na konec závodu vyzdvihl hlavní rozhodčí Roman Vala. Sedm neúspěšných pokusů v terénu již začalo pomalu bodově rozdělovat startovní pole. Nejlepšími revíry se prezentoval Jan Smíšek se psem UZZY MALIDAJ (BOM)z Hradní stráže, který ze 100 možných, získal 96 bodů.

Páteční den jsme ukončili naší specialitou – zadržení na vozidle a nočním zadržením. Bylo velmi potěšující, že všichni psovodi přijeli na závod připraveni a nic neponechali náhodě. Jak noční zadržení, tak i zákrok na vozidle zvládli lépe či hůře úplně všichni, tzn. bez nuly a to v dřívějších letech nebývalo pravidlem. Maximálním počtem bodů na těchto dvou disciplinách se prezentovali Vladislav Zindler se psem MONT z HÜCKELOVY VILY (BOM) s SKP Ostrava a Alois Březík s CHICO From MIKES PLACE BOM) s SG3. Bodové rozestupy byly tak malé, že další den se očekával velký boj a o konečném pořadí mohlo rozhodnout sebemenší zaváhání.

Excelentní Mont

Páteční den byl ukončen sice až po půlnoci, ale již v sobotu ráno v 7:30 byl připraven první psovod se svým psem na poslušnosti. Zde měli relativní výhodu Ti, co měli šťastnější ruku při losu – mohli si pospat, ale na druhou stranu nám sluníčko topilo stejně již od časného rána. Excelentní výkon opět předvedl Vladislav Zindler s Montem, kteří získali 98 bodů , na druhém místě skončil Miroslav Bělohlávek se Stone de Alphaville Bohemia (BOM) MP Brno– 95 bodů a třetí nejlepší poslušnost předvedl Radek Dřevojánek s Jagus Pako od Kačky (RTW) PČR Zlín– 91 bodů . Cviky poslušnosti jsou u nás tradičně směsí ZVV1 a zkušebního řádu pro psy městské policie.

Závěrečný blok ,,kousaček“, je pravidelně nachystán na sobotní odpoledne, kdy se na výkony psů přijede podívat nejvíce diváků a tyto zároveň aktivně využíváme při zákroku v místnosti, kde dokáže téměř sto lidí udělat tu pravou atmosféru. I zde jsme mohli vidět tři plně ohodnocené zákroky a až na jednoho psa se všichni velmi dobře vyrovnali s velmi kluzkým povrchem a razantním zákrokem figurantů.

Vítěz obrany nebyl na ,,bedně“

O tom, že závod končí až poslední disciplinou se mohli přesvědčit hned dva závodníci, kterých psy technicky nezvládli kontrolní výkon a z velmi solidního umístění v první desítce se propadli až téměř na chvost startovního pole. Nádherný kontrolní výkon předvedla Bashka Malinstar (BOM) s psovodem Romanem Fojtíkem -MP Zlín, kteří obdrželi maximální počet bodů a jelikož předvedli velmi kvalitní zákroky i v ostatních disciplinách, zaslouženě vyhráli obrany. Bohužel si fenka postavila hlavu v poslušnosti a díky tomu na bednu v celkových výsledcích o pár bodíků nedosáhli. Druhé nejlepší obrany v součtu předvedli Vladislav Zindler s Montem a na třetím místě byli Martin Růžička s Negundor Chief (BOM) –SKP Ježek Jihlava. Je velmi potěšující, že i při kontrolním výkonu nebyl ,,vyhnán“ žádný pes, což jen dokresluje celkovou kvalitu soutěžících.

Kategorie mladých psů

I v kategorii mladých psů probíhal boj o umístění až do posledního cviku a o pořadí na prvním místě nakonec rozhodl větší počet bodů získaných v obranách. Cílem tohoto vloženého závodu bylo ,,seznámit“ mladé psy, případně psovody s atmosférou závodu a všechny cviky byly tomuto upraveny. Žádný pes, pokud cvik na poprvé nezvládl si z tohoto neodnesl žádnou újmu a bylo mu následně umožněno, aby ho dokončil ke své spokojenosti. Jelikož , ale šlo o soutěž, body se musely tomuto přizpůsobit. Vítězem se nakonec stal Martin Kobrč s Wamp Malidaj (BOM) , na druhém místě se umístil Patrik Topinka s Wasco (BOM) a na místě třetím byl Zdeněk Pelikán s Deus Lonadard(NO).

Tombola, výsledky, raut, ohňostroj

Před vyhlášením výsledků proběhla pro všechny účastníky i diváky tombola, z které celá finanční částka připadla Dětskému domovu Lazy ve Zlíně. Děti z tohoto domova byly po celou sobotu v místě závodu a aktivně se zapojily do organizace, za což jim patří velký dík. Jelikož se jednalo o jubilejní ročník, a chtěli jsme ho jak se patří oslavit, byly po celou sobotu pro děti nachystány různé atrakce a bazén a večer po skončení závodu pro soutěžící raut a ohňostroj. Je jen škoda, že někteří závodníci odjeli domů ihned po vyhlášení výsledků a nemohli si užít skvělou zábavu, která panovala v rekreačním středisku Hájenka po celý večer...

Tradiční závod dvojic, které se většinou na společném teamu domluví až po vylosování startovních čísel, vyhráli Robin Dočekal s Bakem (NO) a Jan Smíšek s Uzzy Malidaj, a to s náskokem pouhých 6-ti bodů na další.

Již loni jsem avizoval, že bude v letošním roce vyhlášen nejlepší německý ovčák, neboť BOM nás v posledních letech docela ,,válcují“ a tak nejlepším psovodem s NO se stal Zdeněk Mičuda s Luxem z MP Brno, který v konečném hodnocení obsadil celkově 7. místo.

Celkové výsledky:

1. místo Vladislav Zindler Mont z Hückelovy vily SKP Ostrava 474b
2. místo Martin Růžička Negundor Chief SKP Ježek Jihlava 456b
3. místo Radek Dřevojánek Jagus Pako od Kačky PČR Zlín 450b

Bližší výsledky, fotografie a případné promo video najdete na www.psovodi.estranky.cz

Jaké bude další pokračování tohoto závodu, je zatím ve hvězdách, ale jisté je, že udělám vše proto, aby tradice nebyla přerušena a pokračovalo se v dalších ročnících. Jak se říká, o peníze jde až na prvním místě a je proto docela možné, že se spolu potkáme v jiných prostorech, na jiném místě a jedinou jistotou je, že XI. ročník bude výjimečně i v jiném termínu a to až po prázdninách. Vše podstatné se dozvíte zavčasu na webových stránkách.

Zvláštní poděkování:

Eurocar zlín a.s., Pento s.r.o., výkupna surovin Hönig, Město Zlín, Karop s.r.o., SG3, K9 Ambassador, HP Tronic, Idema fous s.r.o., Pekárna Veka, Zvěrokruh, Interconsult 2000 s.r.o., Mgr. Tomáš Úlehla, Mediaport, Animals holding, Restaurace u Baďurů, Student agency, Candies, velkoobchod s krmivem Salač a taky všem kolegům, kteří mi opět s radostí a ve svém volnu pomohli s organizací.

Jaroslav Dlabač
vedoucí závoduSouvisející články:
O pohár primátora města Zlína (22.03.2004)
O pohár primátora města Zlína - Dobrotice 18. - 20.6. 2004 (18.07.2004)
O pohár primátora města Zlína - V. ročník (12.04.2005)
V. ročník "O pohár primátora města Zlína" (06.07.2005)
Sólo pro ITTA (30.06.2006)
O pohár primátorky města Zlína (26.03.2007)
Jeden bod pro Gerta (01.07.2007)
VIII. ročník obranářských závodů nejen služebních psů (09.04.2008)
Veni, vidi, vici (01.08.2008)
Pozvánka na IX. ročník O pohár ředitele MP Zlín (11.05.2009)
Negundor se stal šéfem (19.08.2009)
Pozvánka na X. ročník "O pohár ředitele MP Zlín" (06.05.2010)

( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání