Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (26015 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (16775 hl.)
Možná 
Anketa img  (9869 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8155 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (11614 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (16251 hl.)

Celkem hlasovalo: 88679


Boerboelové v Česku nasadili vysokou laťku
Vydáno dne 22. 07. 2010 (4096 přečtení)

Dne 13.6.2010 v Nezamyslicích u Prostějova proběhla historicky 1. výběrová bonitace boerboelů podle hodnotících kriterií klubu země původu EBBASA (Elite Boerboer Breeders Association), na kterou přiletěl z Jižní Afriky rozhodčí Chris Boshoff.

Arachne from Moloss Hause
Arachne from Moloss Hause

Celkem bylo posouzeno 39 boerboelů , včetně štěňat a juniorů. Během třídenního pobytu a palbou otázek , jsme se dozvěděli mnoho cenných informací o směru , prioritách chovu a tzv. evropském problému.

Jako chovatelku vystavující toto plemeno na výstavách pořádaných FCI mě samozřejmě zajímalo hledisko standard versus realita. Na výstavách jsem se nejednou setkala s vytýkáním např. chybějícího zubu, předkusu , kde standard uvádí jen „měl by být“ a ne musí být – a vše ostatní je špatně nebo se toleruje. Chris Boshoff posuzuje BB již od roku 1983 , byl u zrodu evidence a mapování plemene nejen v Jižní Africe a posoudil tisíce zvířat a hned v úvodu nám řekl – v Evropě vás zajímají jen 2 věci – krása a výsledek rtg., na nic jiného nedáváme důraz. Což vidí jako největší problém v budoucím chovu. Dle posuzovatelů EBBASA jednoznačně upřednostní předkus až do hranice, kdy není zjevně vidět při zavřené tlamě (i 1,5 cm), kdy je zachovaná krátká a široká tlama, typická pro plemeno, před nůžkovým skusem, který za několik generací prodlouží čenichovou partii do typu tosy nebo fily. Předkus u boerboela je zastoupen ve více než 60% a je nereálné striktně vyžadovat nůžkový skus podle ideálu popsanému ve standardu.

K chybějícím zubům se staví obdobně. Nepostihne v hodnocení psa s chybějícím zubem, ale především vyzvedne typově správný vzhled a povahu BB. Samozřejmě doporučí krytí protějškem, který tento nedostatek nemá.

Do třetice se takto staví i k problému DKK, DLK , kde v jejich chovu jsou využiti jinak špičkoví jedinci s vyšším stupněm dysplazie (neříká že masově ), a že toto plemeno má tak nadměrně vyvinuté osvalení, že i pes s DKK vyššího stupně pohybové problémy nemá a svou práci odvede. Zde je ale striktně doporučeno krýt protějškem s co nejvíce prověřených negativních generací.

Dále zmínil potřebu hlídat správné úhlení předních i zadních končetin, což ví snad každý pokročilý chovatel , že bez úhlení nedosáhne plného nebržděného pohybu a vytrvalosti. Pohyb u boerboelů je alfou a omegou a ignorování tohoto znaku povede k tomu, že se zatím „nezkažené“ plemeno zařadí mezi dav molosů co se bude prezentovat jen jedním pomalým kolečkem výstavního kruhu a pohybem 5 metrů tam a zpět. Toto je opravdu začátek konce s každou novou rasou a já osobně touto cestou jít nechci.

Téma, které by zasloužilo více prostoru a pozornosti je posouzení povahy psa. Toto jsme ale všichni, kdo na akci byl, mohli vidět na vlastní oči. Rozhodčí hodnotí psa 20-30 minut, mezitím se s ním v klidu seznámí a při posouzení určitých partií si je fyzicky všechny prohmatá. Pevnost svalové hmoty na týlu, vzdálenost lopatek od sebe, tloušťku kůže (v Africe ceněná silná kůže z důvodu, že se klíšťata mají větší problém zapít) , tlapky, drápy, pigment…atd. Pes musí být naprosto ovladatelný, vyrovnaný a sebemenší náznak nejistoty nebo agresivity byl řešen diskvalifikací.

Bohužel jeden případ i vzešlý s přílišného temperamentu a neúplnému vyrovnání sil majitel-pes byl také ohodnocen diskvalifikací a marné bylo dobrozdání všech, co se s ním od rána mazlili – pes jen vyskočil metr dopředu od nohy majitele a při tom štěkl. Psa znám osobně a není veselejší a hravější povahy, ale na necelých 65kg je potřeba mít víc ovladatelnosti a kázně, což může obhájit za rok dva při dalším posouzení. Český člověk by na toto rád reagoval (a já se přiznám , že jsem měla podobný názor) …ale vždyť je to burbul, pes co mě má chránit a ne si nechat líbit všechno od cizího. Chris Boshoff jen řekl tolik, že jeho vlastní psi, pokud jsou v jeho přítomnosti, si návštěvě dají hlavu do klína a nechají se hladit velmi rádi, v případě, že odejde, psi tyto lidi zabijí. Pes musí prostě být pod naprostou kontrolou a to lze dosáhnout jen vyrovnanou povahou a zkušeným vedením. Jsou si vědomi, že z počátku byli v chovu využiti i psi s poruchou povahy, ale situace v Evropě je jiná než v Africe tak i následky z tohoto vyplývající jsou mnohem horší. Když jeho psi v rámci ochrany rozlehlé farmy napadnou nebo zabijí člověka, jde prý na úřad, nahlásí že pes udělal chybu, ale není to důvod k jeho utracení či trestu. Situace je tam velice napjatá a nedávný případ vyvraždění jeho sousedů na farmě jistě na klidném spaní nepřidá. Zde jsou totiž tito psi nezbytnou součástí každé farmářské rodiny.

Nový majitel takového potencionálu musí počítat s tím, že musí dát psovi dostatečnou náplň práce ať již v podobě sportu nebo bezpečného prostoru k hlídání (myslím tím opravdu dobré ploty) – což je mu natolik vlastní a ceněné, že by bylo proti přírodě mu to odepřít a tlumit generaci po generaci až do stádia „gaučového psa“. Tím zůstane boerboel jedinečným rodinným a hlídacím psem tak jak byl k tomuto účelu staletí veden.

Na závěr bych chtěla moc poděkovat všem majitelům mých odchovů , zvlášť miminkům , kteří pospolu strávili celý den , tím udělali tuto akci vyjímečnou co do počtu zúčastněných boerboelů a zapsali se na dost dlouhou dobu na pomyslnou rekordní listinu nejpočetnější přehlídky BB v ČR.

Dále všem co jsem „donutila“ být mi při ruce a bez kterých by nešlo vše tak hladce jak jsme na našich akcích zvyklí a v neposlední řadě všem sponzorům : generálnímu Moloss Clubu CZ, mediálnímu partnerovi Pes přítel člověka, Platinum, Kateřině Vítkové za krmení Fokker, Evě Handlové za výrobu nádherných kokard, zástupci pro Acana krmení Ivaně Hoškové a dalším. A ačkoliv jsem prošla posouzením 7 dospělých , 2 štěňata , 2 juniory a před půlnocí opouštěla cvičák totálně na bodu svých rezerv ,s bonusem 1000 štípanců od komárů, vím, že akce měla smysl , byla nám přínosem a jistě ji v budoucnu zopakujeme.

Na další setkání se těším na Speciální výstavě Moloss Clubu CZ , která se bude konat 11.9.2010 taktéž v Nezamyslicích.

Magda Moravcová
CHS Ballotada

Výsledky EBBASA EU Appraisal - Nezamyslice 13.6.2010 - Chris Boshoff, South Africa

Feny/female

1. Arachne from Moloss Hause 92,8 Moravcová Magda- Best female, Absolutní vítěz
2. Armanda from Moloss Hause 92,7 Moravcová M.
3. Zimbabve from Sous Afrika 92,3 Stašková Ivana
B Marion Ballotada 91,6 Moravcová M.
4. Sunjika Fiona 91,4 Moravcová M.
5. Molli from Sous Afrika 90,7 Báňa Rostislav
6. Istra from Sous Afrika 90 Moravcová M.
7. Spitsvuur Surry 89,9 Hybl Marek
8. B Megan Santý Ballotada 88,1 Hrubešová Nikola
9. B Moira Ballotada 87,4 Moravcová M.
10. B Morgana Ballotada 87,4 Handlová Eva
11. Marboella Kanjer 87,3 Vítková Kateřina
12. Groot Geluk Ella 85,8 Uhlíř Josef
13. Hogita from Sous Afrika 85,2 Stašková Ivana
14. A Sibona Kaliso Ballotada 84,8 Slivoňová Ivana
15. B Joyś Star Ballotada 84,4 Ollé Hedvika
16. B Thabita Ballotada 83,9 Šmrhová Veronika
17. Anasha Nica 83,2 Uhlíř Josef

Psi/male

1. Bavanaś Pride Bomani 89,1 Stašková Ivana – Best male
2. Spitsvuur Tula I. 87 Moravcová Magda
3. Anasha Ares 86,6 Hrubešová Nikola
4. B Titán Ballotada 85,1 Havelka Radek
5. B Kraken Ballotada – KEN 84,6 Erneková Věra
6. A Merlin Ballotada 84,5 Piroutová Klára
7. Lioness Artex Turanka 84,0 Urbanová Miroslava
3x diskvalifikace

Kategorie puppy 3-6 měsíců:

1. místo pes Damien Ballotada - Best puppy
2. místo pes Don Alex Ballotada
3. místo pes Devero Ballotada

1. místo fena Danae Ballotada – Best puppy
2. místo Desiré Ballotada

Kategorie junior 6-9 měsíců

1. místo pes Cato Ballotada(PL) – Best Junior
2. místo pes Cameron Ballotada
3. místo pes Cryton Ballotada

1.místo fena Caro Ballotada - Best JuniorPořádáte kynologický závod, výstavu nebo třeba voříškiádu? Pak zde může být i Váš článek...

( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání