Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (23576 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (14388 hl.)
Možná 
Anketa img  (9701 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (7997 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (10997 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (13861 hl.)

Celkem hlasovalo: 80520


Negundor se stal šéfem
Vydáno dne 19. 08. 2009 (3929 přečtení)

Městská policie Zlín Již 9. ročník mezinárodních kynologických závodů služebních psů "O pohár ředitele MP Zlín" se uskutečnil ve dnech 19. - 20.6. 2009 v rekreačním středisku "Hájenka" v Pohořelicích u Zlína.

Po několika letech pokusů, jak tento závod zatraktivnit zajímavou disciplinou, se dá říct, že se nám podařilo dosáhnout kýženého cíle a i když na první pohled nevypadají discipliny nijak zvlášť náročně, byli psi i se svými psovody velmi slušně prověřeni.

Rozhodčí a figuranti na výbornou

Účast na letošním závodě byla jedna z největších v dosavadní historii - 25 psů včetně našeho kamaráda z polské pohraniční stráže Roberta Gwadery, který po loňském ,,oťukávání“ předvedl velmi pěkný výkon a zasloužil si od rozhodčích zvláštní cenu – skokan roku. Jak je již v posledních letech tradicí, je tento závod otevřen i pro civilní psovody, kteří mají možnost poměřit si svoji výkonnost s profesionály, pro které je služební kynologie denním chlebem. Zajímavou podívanou již nabídl přehled přihlášených psů, kde bylo 12 NO, 12 BOM nebo jejich kříženců a 1 APBT.

V roli jednoho z rozhodčích se letos představil Roman Vala, několikanásobný účastník i vítěz těchto závodů, který i ve své nové pozici předvedl velmi profesionální a kvalitní práci, kterou by mu mohli závidět i dlouholetí rozhodčí.

Společně s Josefem Vrtělkou nastavili přísný, ale korektní a spravedlivý metr při posuzování a za celé dva dny nebyla z řad soutěžících slyšet jediná námitka proti jejich výroku. Za toto jim patří velký dík. V roli figurantů se opět předvedla legenda našeho ,,poháru“ Mirek Syrovátka, se kterým vytvořil dvojici Libor Balón a i zde je potřeba vyslovit oběma velký dík za předvedený výkon.

Pátek plný deště

Pohořelice 2009Pořadí cviků zůstalo stejné jak v předchozích letech, začínalo se v pátek poslušností, která byla téměř shodná s cviky pro služební psy městských policií ( pouze namísto žebříku bylo odložení ve stoje) a pokračovalo se revírem v objektu a nočním zadržením. Velkou překážkou hlavně pro pořadatele bylo počasí, neboť v předchozích 8 letech jsme měli vždy připraveno nádherné slunečno, ale letos bylo vody až až a to nejen v místním bazénu. I z tohoto důvodu jsme po domluvě všech zainteresovaných zrušili jeden cvik poslušnosti – dlouhodobé odložení, aby hlavně psi byli na dešti co nejkratší dobu. Tudíž bylo na pořadu 9 cviků poslušnosti a tuto velmi suverénním způsobem ovládl Mirek Bělohlávek (MP Brno) se svým BOM Stone de Alphavile Bohemia se ziskem 87 bodů. Druhého Romana Poláška (Moravan Otrokovice) i třetího Martina Růžičku (oba dva BOM) porazil o 7 bodů!

O přípravu revírů a to jak venkovního tak vnitřního, se hlavní mírou postaral psovod MP Zlín Roman Fojtík, který v letošním roce nastoupil pouze v roli předskokana. Tak jako v letošním roce , snad nebyli psi ještě nikdy prověřeni. Celkem 14 psů nezvládlo revír v objektu, kde jejich největším problémem byl deštník u vstupních dveří, rozházené igelitové pásky a úplná tma. Při venkovním revíru se od psů vyžadovalo, aby samostatně dokázali nalézt ležící osoby v úkrytu a to ve vzdálenosti cca. 50m od pomyslné osy postupu. Na toto měli psi 5 minut času, ale opět 10 psů toto nezvládlo. Nejlepší revíry v součtu - 92 bodů předvedl Martin Růžička (SKP Jihlava) s BOM NEGUNDOR CHIEF. Druhý skončil se stejnými body Martin Kobrč (VS ČR Rýnovice) s BOM GRIM LAROJA , ale doplatil na horší výkon při revíru v objektu.

Počasí velmi ovlivnilo i plánované noční zadržení, které mělo tradičně proběhnout mezi hořícími loučemi. Na poslední chvíli se tato disciplina musela upravit a k lehkému nasvícení byly použity světla automobilu. V konečném výsledku se díky změnám stala tato disciplina zajímavější pro diváky a snáze se hodnotila i rozhodčím. Opět se potvrdilo, že noční zadržení nedělá již psům větší problémy. Dvakrát rozhodčí udělili plný počet bodů a celých 80% psů dostalo přes 40 bodů z maximálně možných 50.

Sobotní boj o body

Sobotní ráno nabídlo naději za den bez deště, což se potvrdilo a i když nebyl pravý letní den, tak si přece jenom našlo cestu na tuto zajímavou podívanou i několik desítek diváků, kteří vydrželi i přes mírné přeháňky . To, že celou noc pršelo, si všichni aktéři na vlastní kůži ověřili při dopoledním bloku revírů v terénu, kde jenom cesta k výchozímu místu vedla velmi bahnitým terénem.Říká se, to nejlepší na konec a odpolední blok ,,kousaček“ nabídnul opravdu vrchol celého závodu. Do posledního zákusu nebylo jasné, kdo si odveze vítězství, neboť všichni potencionální adepti na vítězství předváděli velmi vyrovnanou a úchvatnou práci, lahodící kynologickému oku. Zadržení na vozidle, zákrok v místnosti, hladké a kontrolní zadržení byly discipliny, které o všem rozhodli. Mezi nejlepší obranáře se dostal i Lojza Březík s BOM Kimbo, který opravdu překvapil svým výkonem, kdy po velmi dlouhé pauze opět závodil. Ani mohutný finiš a 100% výkony na vozidle a v místnosti nestačily na lepší než celkové 5. místo, neboť ztráta z předchozích disciplin byla velká.

Trojice nejlepších...Pomalu se stává tradicí, že na tomto závodě nevyhraje nikdo, jak se říká o parník. V minulých letech rozhodoval jediný bod o vítězi. Letos to bylo obdobné. Vítězem se stal, tak jako v loňském roce Martin Růžička s Negundorem CHIEF se ziskem 460 b., na druhém místě skončil Vladislav Zindler (SKP Nový Jičín) s BOM MONT z Hückelovi vily – 456 b. a třetí Miroslav Bělohlávek se Stone de Alphavile Bohemia s celkovým ziskem 451 b. Tito tři si jeli tzv. svůj vlastní závod, neboť odstup na čtvrtém místě již byl znatelnější. Ovšem rozdíl mezi čtvrtým a desátým místem byl pouze 33 bodů a díky sponzorům i zde bylo o co bojovat až do posledního zákusu.

Nadvláda maliňáků

Nejenom na tomto závodě je vidět velká nadvláda ,,maliňáků" oproti NO. V první desítce byli pouze dva NO, kdy lepší z nich Robin Dočekal s BAKEM obsadil 6.místo. Abychom i v příštích letech udrželi přítomnost ctitelů německých ovčáků, budeme muset pravděpodobně vyhlašovat mimo celkové pořadí i nejlepšího německého ovčáka. Pěkný výkon předvedl během závodů i Aleš Fiala se svým drobným stafordem HIRO a obsadil velmi solidní 11.místo. Smůlu měla naopak fenka Karima Lamraouie ČÁRA (BOM), která při posledním zákusu přišla o jeden ze svých zubů, ale statečně i když se ztrátou tento cvik dokončila.

Závěrem musím opět poděkovat všem, kteří mi pomáhají uskutečnit tuto akci. Jsou to všichni štědří sponzoři – Valdemar Hönig – Výkupna surovin, Eurocar Zlín, s.r.o. Pento, s.r.o., K-9 Ambassador, Vegi, s.r.o., Karop,s.r.o., Fond kultury a sportu Magistrát města Zlín, Sportovní kluby MP Zlín – o.s. a v neposlední řadě městská policie Zlín za umožnění pořádat tuto významnou a pro rozvoj kynologie důležitou akci. Zvláštní dík patří panu Milanu Sokolovi - majiteli rekreačního střediska ,, Hájenka“ za jeho vstřícnost a ochotu a nemůžu opomenout své kolegy a kamarády za nezištnou pomoc a úsilí, které po celý víkend i za cenu svého vlastního zdraví věnovali všem nám – milovníkům kynologie.

Kompletní výsledky, fotografie a brzy snad i video naleznete na www.psovodi.estranky.cz
Při jubilejním 10. ročníku, se s Vámi těším na viděnou.

Jaroslav DlabačSouvisející články:
O pohár primátora města Zlína (22.03.2004)
O pohár primátora města Zlína - Dobrotice 18. - 20.6. 2004 (18.07.2004)
O pohár primátora města Zlína - V. ročník (12.04.2005)
V. ročník "O pohár primátora města Zlína" (06.07.2005)
Sólo pro ITTA (30.06.2006)
O pohár primátorky města Zlína (26.03.2007)
Jeden bod pro Gerta (01.07.2007)
VIII. ročník obranářských závodů nejen služebních psů (09.04.2008)
Veni, vidi, vici (01.08.2008)
Pozvánka na IX. ročník O pohár ředitele MP Zlín (11.05.2009)
Pozvánka na X. ročník "O pohár ředitele MP Zlín" (06.05.2010)
Mont překazil zlatý hatrick (23.07.2010)

( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání