Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (49722 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (39054 hl.)
Možná 
Anketa img  (11497 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (9266 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (13695 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (38192 hl.)

Celkem hlasovalo: 161426


UCI x FCI aneb moje první účast na MVP pod garancí spolku UCI
Vydáno dne 28. 05. 2008 (4551073 přečtení)

Ráda bych se podělila o mé skromné postřehy z první a poslední účasti na výstavě pořádané UCI - dne 5.4.2008 v Rokycanech. Jedním z důvodů vypravit se na tuto akci přes celou republiku bylo, že mělo být plemeno Boerboel, které vlastním, "Mezinárodně uznáno" zahraničním rozhodčím, ač je tato rasa v celém světě zařazena mezi národní plemena.

Vše proběhlo během výstavy, kde se předvedlo několik jedinců tohoto plemene z členů UCI a na tomto „vzorku“ se rozhodlo o jeho povýšení na MEZINÁRODNĚ UZNANÉ PLEMENO - samozřejmě jen v rámci UCI spolku.

Do té doby jsem neměla nijak zvlášť vyhraněný názor na chod tohoto klubu a proto jsem chtěla na vlastní oči, jako účastník akce, posoudit rozdíl mezi klubem UCI a FCI. Proto jsem předem přihlásila 2 své psy na tuto výstavu.Tímto jsem se nijak netajila a proto také ihned po příchodu mi bylo ze strany „ředitelky“ Řapkové jasně dáno najevo , že pokud budu snad dělat nějaké problémy, na příští výstavu mě nepřijmou. Což jsem se musela v duchu smát - investovat několik tisíc rozhodně umím lépe i účelněji a další účast jsem nikdy neplánovala . Bylo vidět, že obavy z jejich strany tu panují a pohledy na vetřelce z FCI jsem cítila celou dobu.

Pomineme-li organizační chaos, neskutečně hodin než budete posouzeni... vystavovatelé kteří nejsou označení katalogovým číslem a tudíž je jim anonymita zaručena... hrubá neznalost standardu a výstavního řádu od samozvaných rozhodčích... zadávání „nejvyššího“ titulu UKCIB v každé posouzené třídě... ...hysterické záchvaty paní rozhodčí u kruhu č.2.. ...přepisování posudků a diplomů.... rozdávání nevyplněných karet s obdrženým titulem..... posouzení a bonitování (a vůbec sama protizákonná účast) kupírovaného jedince.... reprezentativní vzhled a vystupování ředitelky výstavy v károvaných papučích na přezku.... bonitace zvířat agresivních, bázlivých, s nejvyšší dysplazií... neodpovídajícího věku přípustného do chovu… dodatečné vystavení průkazu původu i 2 roky zpětně (co byl původně pes koupen jako bez PP - po rodičích s PP , ale neuchovněných pro DKK 4/4)... TAK OPRAVDU NENÍ ŽÁDNÉHO ROZDÍLU MEZI UCI A FCI !

Je to neskutečné, alarmující a trestné. Klub bez kontroly se rovná klubu umožňující podvody, machinace a podávání lživých informací novým neznalým členům. Neříkám, že se tam nenajdou slušní lidé - co svůj chov směřují s nejlepším svědomím k lepšímu, ale drtivá většina "chovatelů" se stáhla do UCI z důvodů nemožnosti uchovnit svého psa u klubu pod garancí FCI - ať již pro povinnou zkoušku z výkonu, těžký stupeň dysplazie, agresivitu, bázlivost nebo jinou hrubou vadu ve standardu. Takže ono to papírování , evidence a omezení v chovu DKK , kontroly vrhů, zveřejnění vad a kladů má svá důležitá opodstatnění. Tedy alespoň pro poctivého chovatele. A dávat jako jediný kladný příklad, že PP mají štěňata vystavený už při přebírání od chovatele, je velmi slabý základ fungování . Zvlášť, když jej nový majitel v následujících týdnech na nic nepotřebuje .

Pár příkladů:

chaos = cílené neposkytování informací . Na UCI výstavě se nelze absolutně orientovat - vystavovatelé nemají čísla, dohlašování v den výstavy a tím pádem neexistující žádný veřejný záznam,kdo že je to v kruhu... obdržené známky a ocenění žádná vedoucí kruhu pro diváky a ostatní chovatele nikam nepíše -tudíž jsou asi tajné. Zadávání známek v třídě mladých Velmi nadějný a současně dostat JA (CAJC) - dost netradiční... u plemene rottweiler v třídě mladých vítěz dostal známku  - Výborný 1, UKCIB!!  A následně byla majiteli doporučena bonitace , ale protože neodpovídal pes věkem a hodilo se inkasovat od laiků 600,- za bonitaci, tak se posudek i diplom přepsal na třídu otevřenou... tím pádem má toto plemeno 2 vítěze třídy otevřené a 2x UKCIB... Mimoto si majitel bonitovaného psa mohl nadiktovat jeho posudek sám.. to není chaos.. to je...  prostě UCI a jeho odpovídající úroveň chovu, výstav , rozhodčích a vedení jako takového.

Takový získaný titul nemá absolutně žádnou váhu, už vzhledem k počtu zúčastněných psů. Na celé výstavě cca 120 zvířat - což je tak 200 x méně než běžný počet na MVP u FCI a také o tolik víc je hodnotnější získaný titul v takové konkurenci.

Slušný chovatel to asi nevnímá, ale ti ostatní toto mají předem zkalkulované a jen čistě obchodují s lidskou neinformovaností a nezkušeností.

Jinak není možné že tento spolek umožňuje chovat na nemocných zvířatech a "chovatelé" si na tomto založí svou image.

Jasný příklad je chov Boerboela v UCI , kde si chovatelka buduje odchovy na 2 jedincích s DKK 4/4 (Gelius from South Africa, Burbul Haus Barbara) a absolutně si nechce, i přes upozornění připustit ,že je to trestný čin kvalifikovaný jako týrání chovem. Výsledky její práce bylo možné vidět na této výstavě , kde se z jejího odchovu předvedl vrh, kde nejeden mladý pejsek měl problémy s běžnou chůzí - nehledě nato, že jeden byl jasně postižen nevyvinutým nebo deformovaným kyčelním kloubem. Toto štěně je odsouzeno k doživotní bolesti a vysvobozením bude jen totální endoprotéza , kterou mu nejspíš nikdo nedopřeje.

Paní Řapková , jako vedoucí tohoto spolku si je této skutečnosti vědoma - ví, že oba jedinci mají DKK 4/4, ale zjevně ji to nezajímá. Totéž platí o povahách - na výstavě bylo k vidění strachu a agresivity až až, ale vesele se za 600,- zbonitují a další a další věci , které se nedají slučovat se zájmem o zdraví a zlepšení plemene. UCI jako klub , který vezme do chovu úplně všechno, naprosto ztrácí možnost uznání a vážnosti jiných klubů - natož FCI. Nedostatky se najdou všude, ale tady je nepřehled a neposkytování informací udržovaný cíleně.

A lituji laiků, co se nechali nachytat na inzerci štěněte s průkazem původu a takto dopadli. Vše je jen a jen o lidech a je na každém z nás jakou cestou se v našem milovaném koníčku vydáme. Je to styl života a smýšlení a není zde možné hodnocení za 5-10 let, ale za takových 20 a více , kdy si chovatel pečlivě vybere vhodné a zdravé jedince k chovu už musí být postaven dobrý základ pro jakékoliv plemeno. Kdo nemůže tomuto obětovat vše potřebné, ať raději v kynologii na nejvyšší úrovni působí jen jako divák.

Magda Moravcová
CHS BallotadaSouvisející články:
Zdraví molosů a nejen jich... (23.03.2009)

( Komentáře: 86 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání