Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (26037 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (16791 hl.)
Možná 
Anketa img  (9875 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8161 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (11628 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (16267 hl.)

Celkem hlasovalo: 88759


X. ročník Junior Cupu
Vydáno dne 06. 07. 2007 (4400 přečtení)

Záchranáři...Třetí červnovou sobotu pořádala Záchranná brigáda kynologů Královehradeckého kraje závod družstev, určený zejména pro začínající psovody záchranáře s mladými psy.

Pro letošní 10. ročník závodu byl zvolen příznačný název Junior Cup. K zahájení závodu nastoupilo celkem 15 závodníků, tedy pět tříčlenných družstev. Tři družstva reprezentovala barvy Záchranné brigády kynologů Středočeského kraje a dvě družstva byla složena ze členů brigády kraje Karlovarského. Jelikož hlavním smyslem závodu a snahou pořadatelů bylo přiblížit účastníkům atmosféru velkých závodů a také poukázat na význam teamové práce při nasazení více psovodů současně, nebyly propozice vypsány podle žádné z existujících záchranářských zkoušek, ale byly ušity přímo na míru tomuto záměru.

Anna Hrnečková a Fatima ze SlamákuV první soutěžní disciplíně psovodi předvedli, jak si jejich psi umějí poradit s klasickými záchranářskými překážkami (pohyblivá kladina na sudech, vodorovný žebřík, houpačka) a s pro každého psa záchranáře základním cvikem – štěkáním na povel. Pátým cvikem bylo dlouhodobé odložení s rušivými vlivy, které čekalo na všechny závodníky až na konci závodu. Cviky poslušnosti byly prováděny na travnaté ploše Královéhradeckého cvičiště a jejich posuzování se ujala sympatická paní rozhodčí Dita Finsterle. Nejlepší výkon v poslušnosti předvedli členové družstva ZBK Středočeského kraje 1, těsně následováni družstvem ZBK Karlovarského kraje 1. Další disciplíny už byly pro závodníky připraveny na přibližně 4kilometrové trase závodu, na kterou družstva vyrážela hned po dokončení cviků poslušnosti.

První stanoviště a také první plošné hledání čekalo na závodníky už po několika metrech trasy. Zadání úkolu bylo na první pohled snadné, vyhledání a označení osoby ležící ve vysoké trávě, do jedné minuty po vyslání do směru, ve kterém se osoba nacházela. Záludnost tohoto úkolu však spočívala v tom, že se k označení osoby vysílali dva psi současně (výběr psů byl ponechán na dohodě družstva). Řízení a posuzování tohoto stanoviště měla pevně v rukou paní rozhodčí Kateřina Staňková. Udělená bodová hodnocení již nebyla zdaleka tak vyrovnaná jako při cvicích poslušnosti a dvě družstva dokonce obdržela nulu. Maximální počet bodů (200) si odneslo pouze družstvo ZBK Středočeského kraje 2.

Po ujití přibližně kilometru z trasy závodu družstva doputovala k dalšímu úkolu. Legenda a zadání od paní rozhodčí Edity Labíkové byla stručná: "V hustém lesním terénu se pohřešují tři houbaři, kteří si pravděpodobně způsobili otravu jedovatými houbami." Samotný prostor k prohledání byl vytyčen do hustého lesního porostu o celkové rozloze cca 20 000 m2. Družstva prováděla prohledání v rojnici v časovém limitu 15 minut, bez možnosti vracet se zpět. Figuranti byli v terénu výborně maskováni, takže jejich objevení zrakem bylo takřka nemožné, a i díky horkému letnímu počasí bylo toto stanoviště pro mnoho psů tím nejtěžším z celého závodu. Tomu odpovídá i skutečnost, že hned tři družstva získala méně než 100 bodů z možných 300. Nejlépe si v terénu poradili psovodi a psi z družstva ZBK Středočeského kraje 1, kteří jako jediní našli všechny tři figuranty. V závěsu za nimi bylo družstvo ZBK Karlovarského kraje 1 se ziskem 196 bodů.

Na přibližně dva kilometry vzdáleném stanovišti bylo pro změnu získávání bodů pouze v rukou psovodů, čekal je totiž vědomostní test ze stanov Svazu záchranných brigád kynologů ČR, z ustanovení zkušebních řádů a z první pomoci. Jeden závodník z každého družstva si navíc musel poradit i s praktickou otázkou, při které měl figuranta umístit do stabilizované polohy. Testové otázky vyřešila většina závodníků bez zaváhání, jen někteří závodníci, pro které je první pomoc koníčkem, poukazovali na to, že ne všechny "správné" odpovědi jsou v souladu se současnými standardy první pomoci. V konečném součtu si na svoje konto připsalo nejvíce bodů (140) družstvo ZBK Středočeského kraje 3, které se zmýlilo pouze v jediné odpovědi.

tým středočeského kraje 1Poslední zastávkou pro závodníky bylo hledání v sutině. Většinu sutiny k prohledání tvořily hromady suti a kamenů, které byly navíc značně zarostlé plevelem. K prohledání vymezeného prostoru o rozloze kolem 10 000 m2 s cílem najít dvě zavalené osoby mohl z družstva nastoupit buď jeden psovod s časovým limitem 10 minut, nebo dva psovodi s časovým limitem 7 minut. Posuzování této disciplíny se ujala paní rozhodčí Kateřina Staňková, která výkony všech psovodů nejen obodovala, ale řadě závodníků také poskytla cenné rady. V sutinovém vyhledání přímo zazářilo družstvo ZBK Karlovarského kraje 2, které si za oba nalezené figuranty odneslo 190 bodů z maximálních 200. Dalším družstvem, které také nalezlo oba figuranty, bylo družstvo ZBK Středočeského kraje 2 s bodovým ziskem 144 bodů.

Po shromáždění všech družstev na kynologickém cvičišti chybělo na výsledkové tabuli doplnit pouze body za poslední, dosud neprovedený, cvik z oddílu poslušnosti, tedy skupinové dlouhodobé odložení psů s rušivými vlivy. Většina psů tento cvik přijala jako možnost odpočinku po namáhavém závodě, a tak rušivé vlivy v podobě procházejícího psovoda se psem, střelby a nárazového zvuku přiměly k cestě za páníčkem pouze jednoho psa.
Během času, kdy psovodi i jejich čtyřnozí kolegové doplňovali tekutiny a energii v příjemném zázemí kynologického cvičiště, pořadatelé sečetli bodová hodnocení, vytiskli diplomy a připravili vše nezbytné k slavnostnímu vyhlášení výsledků.

Stupně vítězů...Při závěrečném nástupu psovodi vyslechli projev ředitele závodu pana Vladislava Frýdla a z úst hlavní rozhodčí paní Staňkové se dozvěděli konečné výsledky závodu. Na prvním místě se umístilo družstvo ZBK Středočeského kraje 1, následované stříbrným družstvem ZBK Středočeského kraje 2 a bronzovou příčku získalo družstvo ZBK Karlovarského kraje 1. Všichni závodníci obdrželi velmi pěkně graficky zpracované diplomy a medaile. Vítězné družstvo obdrželo pohár úctyhodné velikosti a všichni členové prvních tří družstev obdrželi také menší pohárky. Pro všechny závodníky byly připraveny i praktické dárky od sponzorů – krmivem Eukanuba a výrobky HST jistě nikdo nepohrdl.

Nezbývá než poděkovat všem rozhodčím, organizátorům a figurantům ze ZBK Královéhradeckého kraje za výborně uspořádaný a zorganizovaný závod. Můžeme jen doufat, že podobně profesionálně zajištěných závodů pro záchranáře bude v ČR přibývat. Fotografie ze závodu můžete najít stránkách ZBK Středočeského kraje www.zachranari.eu.

Filip Štrach, DiS. - FilipStrach@seznam.cz

Výsledky

1. místo ZBK Středočeského kraje 1 749 bodů
  Kateřina Vaněčková Nella (bez PP)  
  Anna Hrnečková Fatima ze Slamáku (NO)  
  Alice Zelinková Winning Star z Dixie (KM)  
       
2. místo ZBK Středočeského kraje 2 691 bodů
  Kristýna Schnablová Abiah Beauty from Czech (FCR)  
  Adéla Richterová Brix z Husovy tvrze (BC)  
  Filip Štrach Kraken Halit Paša (DB)  
       
3. místo ZBK Karlovarského kraje 1 568 bodů
  Adolf Dostál Neli (bez PP)  
  Judita Klárnerová Cristy Princes (ACD)  
  Jiří Halaj Tommy od Ivetky (BOX)  
       
4. místo ZBK Středočeského kraje 3  547 bodů
  Zdeňka Kloučková Denny Magic Tennant (BOC)  
  Karel Kleiber Damián Vlčí Údolí (NO)  
  Rudolf Procházka Bastila Fidela (AST)  
5. místo ZBK Karlovarského kraje 2 540 bodů
  David Mach Rea (bez PP)  
  Milena Benešová Dustina Berfan (BSP)  
  Eva Martinková Cindi Zlatý Déšť (LR)  


Pořádáte kynologický závod, výstavu nebo třeba voříškiádu? Pak zde může být i Váš článek...

( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání