Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (23576 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (14388 hl.)
Možná 
Anketa img  (9701 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (7997 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (10997 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (13861 hl.)

Celkem hlasovalo: 80520


Sólo pro ITTA
Vydáno dne 30. 06. 2006 (5587 přečtení)

Sólo pro ITTAPohořelice 16. – 18.6. 2006
Příjemný areál rekreačního střediska "Hájenka" v Pohořelicích u Zlína, byl jen jednou se změn, které čekaly na závodníky při již šestém setkání na kynologických závodech "O pohár primátora města Zlína". Další podstatnou změnou bylo otevření závodu i pro jiné než služební psy a třídenní soutěžení se zkrátilo na dva, ale o to náročnější dny.

Tak jako v loňském roce i letos se tato akce mohla těšit slušné přízni a i když z původně přihlášených více jak 30-ti psů se jich sešlo 25, bylo se na co dívat. Jen je smutné, když se někteří přihlásí po uzávěrce, vyhoví se jim, a tito bez omluvy nepřijedou, neberou telefony…

 Velmi příjemným zpestřením byla opětovná účast kynologů z Polské pohraniční stráže, na kterých je vidět každým rokem velký pokrok v kynologické práci (mimo jiné 7. místo v revírech) a nemůžu nezmínit kamarády z bezpečnostních agentur ze Slovenska i ČR.

Začínalo se v pátek odpoledne tradiční poslušností, která byla směsí cviků z různých druhů zkoušek a vzhledem k počasí, které panovalo po celý víkend se již během prvních cviků začala projevovat fyzická připravenost a odolnost psů. A to ihned po poslušnosti následoval revír v objektu… Horko bylo velmi úmorné a velký obdiv patří rozhodčímu, který celou tříhodinovou poslušnost zvládl najednou, bez přestávky. První dílčí vítězství a to v poslušnosti zde zaznamenal Roman Vala s ,,maliňákem“ ITTO z MP Havířov, na dalších dvou místech se umístili také belgičtí ovčáci, kteří se nejlépe vyrovnali s danými povětrnostními podmínkami (Roman Polášek CBS Moravan Otrokovice a Luboš Cabák – MP Havířov). V té době ještě nikdo netušil, že je to jen začátek ITTOVI spanilé jízdy…

Revír v objektu nebyl extrémně složitý, ale přechod ze světla do absolutní tmy udělal své, celá třetina psů to nezvládla. Noční zadržení mezi loučemi ( díky za nápad Peťo K.) jen potvrdilo vedení ITTA v soutěži a slibovalo zajímavý druhý den, neboť velká většina psů získala od rozhodčích přes 40 bodů z 50-ti možných a tudíž ti, co prošli přes první revír, neměli mezi sebou velké rozestupy.

Ranní brzké vstávání po dlouhé noci a revír v terénu na dvě sedící osoby, to byl začátek druhého soutěžního dne. Bez nějakých velkých problémů ho zvládli nejen favorité závodu, ale drtivá většina všech ostatních. Revíry jako celek vyhrál Jaroslav Dlabač s NO ARGO – MP Zlín, těsně následován R. Valou - ITTO a Romanem Fojtíkem – MP Zlín se psem LEGO - BO. Mezi těmito třemi byl v revírech rozdíl pouhých 7 bodů.

 Po vydatném obědě následovalo zadržení na nákladním vozidle, kdy pachatel byl na korbě a pes, který byl vyslán z úhlu a figuranta po zaběhnutí neviděl, musel nejdříve zvládnout orientaci a poté ještě na hladkém povrchu zvládnout zákrok. Hodně psů ztratilo body právě za orientaci, kdy nedokázalo správně vyhodnotit účel lávky, která vedla na korbu, ale samotné zákroky byly vcelku slušné, což dokázali ohodnotit i rozhodčí.

Během celého odpoledne čekaly na psy celkem čtyři zákroky, mezi kterými měli jen chvíli na regeneraci a ve více jak 30 stupních Celsia se začala velmi projevovat již zmíněná fyzička psů. Klasický zákrok v místnosti se až na jednoho mladého psa obešel bez nuly a rozhodčí opět nadělovali a nutno podotknout oprávněně.

Vrcholem celého soutěžního klání mělo být hladké a kontrolní zadržení a vzhledem k tomu, jak se po těchto dvou zákusech měnilo pořadí, také bylo. Na hladkém zadržení nebylo větších problémů a odhozený kanystr se šrouby nerozhodil žádného ze psů. Za to kontrolák opět prověřoval psychickou a fyzickou odolnost psů a i když o vítězství ITTA nikdo nepochyboval, na dalších místech se to pěkně hýbalo a kdo zažil pocit, jak se po jednom nepovedeném zákusu propadnout z druhého až na sedmé místo v absolutním pořadí, ví o čem mluvím…

Jak bylo již napsáno v úvodu – celkem suverénním vítězem s náskokem téměř 50-ti bodů se stal Roman Vala se psem ITTO z MP Havířov, který si v šestileté historii připsal již druhé vítězství, na druhém místě skončil jeho ,,oddílový“ kolega z MP Havířov Luboš Cabák s belgickým ovčákem ATHOS a aby se to nepletlo, na třetím místě opět belgický ovčák LEGO z MP Zlín s psovodem Romanem Fojtíkem. Soutěž družstev vyhráli s přehledem a velkým náskokem psovodi MP Havířov a perličku těchto závodů, měření času a rychlosti psů při hladkém a kontrolním zadržení vyhrál, tak jako každoročně, belgický ovčák – letos to nemohl být nikdo jiný než ITTO, který dosáhnul na měřeném úseku průměrné rychlosti 38,7 km/hod.

trojice nejlepšíchCo dodat závěrem? Každoročně děkuji pořadatelům – mým kamarádům a přátelům, kteří mi velmi pomáhají a i když to nejsou ti praví kynologové tělem a duší, o to víc si vážím jejich píle a obětavosti, se kterou přistupují k organizaci. V letošním roce se po pěti letech konal úplně jiný model v nových podmínkách a můžu hrdě konstatovat dle reakcí zúčastněných, že se zatím povedl asi nejlepší ročník. Přispěli k tomu zkušení rozhodčí, na které se můžu každoročně spolehnout: pánové Vitásek a Vrtělka z výcvikového střediska psovodů Dobrotice a Jarda Matula, který ačkoliv se věnuje více sportovní kynologii, našel v té naší služební zalíbení a do posuzování se pouští s velkým nasazením. Nemůžu nevzpomenout na Mirka Syrovátku, tradičního a velmi kvalitního figuranta a velký dík patří Lojzovi Březíkovi, který se figurování zhostil na výbornou, ačkoliv se o tom dozvěděl jen týden před závodem.

Ještě jednou díky sponzorům, bez kterých to opravdu nejde – Energotrading Zlín a.s., Pento s.r.o., Eurocar Zlín s.r.o., Tajmac ZPS, Karop s.r.o., Inpost, KMT – truhlářství, B/P/P, Cominfo a.s., HP Tronic, M-stolárna a zvláštní poděkování patří panu Milanu Sokolovi – majiteli střediska Hájenka.

Pevně věřím, že se za rok opět potkáme u nás na Moravě a ať tento článek slouží zároveň jako pozvánka pro všechny, kteří by se chtěli za rok zúčastnit a strávit příjemný víkend ve společnosti přátel kynologie.

Jaroslav Dlabač
Městská policie Zlín
vedoucí závodůSouvisející články:
O pohár primátora města Zlína (22.03.2004)
O pohár primátora města Zlína - Dobrotice 18. - 20.6. 2004 (18.07.2004)
O pohár primátora města Zlína - V. ročník (12.04.2005)
V. ročník "O pohár primátora města Zlína" (06.07.2005)
O pohár primátorky města Zlína (26.03.2007)
Jeden bod pro Gerta (01.07.2007)
VIII. ročník obranářských závodů nejen služebních psů (09.04.2008)
Veni, vidi, vici (01.08.2008)
Pozvánka na IX. ročník O pohár ředitele MP Zlín (11.05.2009)
Negundor se stal šéfem (19.08.2009)
Pozvánka na X. ročník "O pohár ředitele MP Zlín" (06.05.2010)
Mont překazil zlatý hatrick (23.07.2010)

( Komentáře: 1 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání