Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (26019 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (16777 hl.)
Možná 
Anketa img  (9869 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8155 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (11615 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (16253 hl.)

Celkem hlasovalo: 88688


Světový šampionát vyhrála záchranářka z České republiky
Vydáno dne 05. 07. 2005 (5131 přečtení)

IRO 2005 FrancePoprvé v historii se držitelem titulu mistra světa v prestižní záchranářské disciplíně, vyhledávání osob v sutinách, stal zástupce České republiky. O víkendu se to ve Francii podařilo osmadvacetileté kynoložce Lence Cvachové. Podařilo se jí to díky jejímu čtyřnohému kolegovi plemene Border collie.

Lenka Cvachová, závodící v barvách Záchranné brigády kynologů Jihomoravského kraje (ZBK JmK), v prestižní kategorii kralovala zcela jednoznačně. Na prvním místě se umístila se ziskem 274 bodů, tedy s náskokem 10 bodů před stříbrným medailistou z Maďarska.

11. ročníku Mistrovství světa v záchranářské kynologii se zúčastnilo více než sto týmů ( tým = psovod + pes) z 30 kynologických organizací a 15 zemí světa. Šampionát se konal ve dnech 27.6. – 2.7. 2005 v kraji Herault na středomořském pobřeží. Závod provázely extrémní klimatické podmínky. Denní teploty totiž běžně překračovaly 35°C, což pro pracující psy i jejich psovody představovalo obrovské zatížení.

Jako favorité celého mistrovství vystupovali od začátku domácí, tedy psovodi francouzských hasičských sborů. Jejich ambice však nakonec zůstaly nenaplněny a šampionát zcela ovládli zástupci zemí střední Evropy.

Překvapení také bylo pořadí družstev, kdy prvenství získal nováček šampionátu, tým Chorvatska. ZBK JmK skončila celkově na 5 místě. Dalším týmem, hájící barvy ČR, bylo družstvo Svazu záchranných brigád kynologů ČR. To skončilo v celkovém pořadí na 11 místě.

Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje pracuje nepřetržitě od roku 1976. Za dobu své existence zasahovala na více než šedesáti záchranných akcích. Šlo vesměs o hledání ztracených osob v přírodním terénu, ale také o vyhledávání zasypaných lidí v troskách domů. Organizačně největší akcí byla v roce 1999 pomoc po zemětřesení v Turecku, kde členové mise zachránili ze sutin několik živých lidí. V roce 2002 byla ZBK JmK přijata za člena mezinárodní záchranářské organizace IRO se sídlem v Rakousku. Vedoucím ZBK JmK je Zdeněk Katolický, tel.: 603 219 279, 548 568 417, e-mail: zkatolicky@sendme.cz  Více informací je k dispozici na: http://zbkjmkcr.wz.cz

Lenka Cvachová nar. 1977 v Praze. Žije nedaleko Roudnice nad Labem. Pracuje jako kynolog - záchranář u Městské policie hlavního města Prahy. Výcviku psů se věnuje od deseti let. Se svým současným psem přezdívaným Drake (Aeneas Black Chevers) plemene Border collie jsou držiteli atestací Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru a to jak pro práci v sutinách, tak i pro vyhledávání ve volné ploše. Cvachová a Drake jsou také zařazeni do USAR (Urban serach and rescue) týmu ČR, který je připraven pro nasazení na záchranné mise v případě neštěstí v tuzemsku i v zahraničí (více...) Mistrovství světa se zúčastnila již minulý rok, kdy skončila na 6 místě.

Oficiální stránky Mistrovství světa 2005 a výsledkové listiny: http://www.sardog-wc2005.com/en/results.htm
Oficiální stránky organizace IRO: http://www.iro-dogs.org/Pořádáte kynologický závod, výstavu nebo třeba voříškiádu? Pak zde může být i Váš článek...

( Komentáře: 4 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání