Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (26029 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (16783 hl.)
Možná 
Anketa img  (9871 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8157 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (11621 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (16258 hl.)

Celkem hlasovalo: 88719


Mistrovství Evropy CGRC
Vydáno dne 18. 08. 2004 (4582 přečtení)

Srpnové dny od 4. do 8. tohoto roku byly pro příznivce dostihů chrtů svátkem, zároveň však i výzvou. Na severu Holandska v městečku Beerta se totiž konalo Mistrovství Evropy. Jelikož se jednalo o závody pod záštitou CGRC (Continental Greyhound Racing Confederation), byly určeny pro plemena greyhound a vipet.

V akciPočasí bylo jak stvořené pro opalování, pro psy však bylo náročné. Každým dnem se stupňovala úmorná vedra. Výkony psů stály za podívanou, o čemž svědčila účast diváků, kteří s nadšením sledovali výkony greyhoundů, ale i vipetů, kteří bývají mnohdy tak trochu nedocenění. Ve středu se konaly rozběhy greyhoundů, kteří bojovali o postup do finále. V pátek pak přišel čas pro vipety, kteří s bojovností sobě vlastní útočili na finálové pozice. Sobota pak byla posledním volným dnem před nedělním finále.

Zajímavou formou sázek byly aukce. Když byly známy podoby finálových běhů, měli možnost si všichni zúčastnění, majitelé i diváci, koupit v dražbě svého favorita. Všichni psi v daném běhu byli vydraženi a tyto částky za ten daný běh byly dány do banku - obálky. "Majitel" vítězného psa (fiktivní pouze pro tento běh) bral celý bank. Velkou smůlu měl kupec nejdražšího psa šampionátu, feny greyhounda Ponties Dream, která přes roli jednoznačného favorita nevyhrála a dotyčný se rozloučil nejen s vítěznou částkou, ale i se svým vkladem 160eur. Druhým nejdražším psem byl náš vipet Anúbis Ozzmosis, kterého jeden z členů místního dostihového klubu koupil za 85eur. Zasloužil se o to jistě svým výkonem v semifinále, když bez předchozích zkušeností a tréninků na této dráze zvítězil a pokořil původní traťový rekord 20,53s, když posunul tuto laťku až na hranici 19,08s.

V neděli bylo rozhodnuto, pro „nepřízeň“ počasí, že se posunou finálové starty až do večerních hodin. Čas se blížil a začaly přípravy dráhy a okolí. Začali se scházet diváci a k našemu překvapení nás zastavovali s ujištěním, že nám velmi fandí a že si na našeho Anúbise vsadili nebo vsadí. Velmi nás to potěšilo, ale zároveň podnítilo naši nervozitu.

Střídání běhů vipetů a greyhoundů mělo zabránit již zmíněné divácké „degradaci“ vipetů, ti však velmi kladně hodnotili i výkony těchto menších příbuzných plnokrevníků greyhoundů. Bylo na co koukat, zatímco vipeti běhali pouze na vzdálenost 280metrů, greyhoundi měli na výběr mezi 280 nebo 480metry, ti opravdoví vytrvalci si to rozdali na 680 metrů.

 

Anúbis Ozzmosis
Mistr Evropy Anúbis Ozzmosis
foto: Spitfire Moravia

Finále vipetů patřilo české výpravě, když finále fen vyhrála Ioupí Supersonic p. Widziolka, ve finále psů pak dramatickým způsobem, leč naprosto suverénně náš Anúbis Ozzmosis a stal se tak prvním vipetem - psem Mistrem Evropy (CGRC) a prolomil tak dosavadní vládu francouzů. Finále veteránů vyhrál Manhattan Dancer p. Moiseleta z Francie.

V bězích greyhoundů na 280m mezi fenami zvítězila Sanjo´s Owners Dream (NL). Vítězným psem se stal Letter Slippy (GB). Veteránem pak Top Pearl (NL).

Na 480m se vítězným veteránem stal Kenjyelfuto Fly Magic (H). Mezi fenami dominovala Vigorous Nicky (B), vítězem mezi psy se stal Tyrconnell King (NL).

V posledním finálovém běhu šampionátu, na vzdálenost 680 metrů, si po tvrdém boji odnesla vítězství Pinneapple Vera z Belgie.

S dostihovou kariérou se zde také rozloučil velký bojovník Ironmonger Tango p. Zakouřila, který dva dny po skončení mistrovství oslavil své osmé narozeniny a to je hranice po jejímž překročení již nesmí závodit. Přejeme mu zasloužený odpočinek a spoustu sil do dalších let, kterých měl vždy na rozdávání.

Let´s go . . .

Roman a Marcela Musálkovi
Chovatelská stanice vipetů
Spitfire MoraviaPořádáte kynologický závod, výstavu nebo třeba voříškiádu? Pak zde může být i Váš článek...

( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání