Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (32585 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (22016 hl.)
Možná 
Anketa img  (10886 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8742 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (12629 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (21307 hl.)

Celkem hlasovalo: 108165


Cvičte psy pro službu policejní!
Vydáno dne 05. 04. 2004 (4897 přečtení)

J. Mahovský - časopis Bezpečnostní služba č. 11/1932

Na jaře a v létě je vhodná doba k provozování všech sportů. Cvičení psů jest zdravým sportem, který nutí k pohybu v přírodě a jehož cílem jest nabytí tvora věrného a oddaného, jenž s radostí vykonává služby mu uložené, ale který také neváhá nasaditi i vlastní život za blaho svého pána.

ukázka ze cvičení psů brněnské státní stráže bezpečnosti na cvičišti Klubu pěstitelů policejních a ušlechtilých psů v Brně.
Ukázka ze cvičení psů brněnské státní stráže bezpečnosti na cvičišti Klubu pěstitelů policejních a ušlechtilých psů v Brně.

Ostatně vycvičeného psa můžeme i dobře zpeněžiti a cvičením psů získati dosti výnosného vedlejšího zaměstnání. Jako dlouholetý funkcionář kynologického klubu vím ze zkušenosti, že byla vždy větší poptávka než-li nabídka jak po vycvičených psech tak i po zkušených cvičitelích. O služebních nebo policejních psech bylo již tolik napsáno, že považuji za zbytečné se o předmětu dále šířiti. Má-li pes vůbec a cvičený zvláště význam pro mnohého člověka, jest nepostradatelný ve službě bezpečnostní. O jeho úspěších ve službě pátrací čteme v denním tisku, známe dosti případů, kdy přítomnost psa, ba mnohdy i pouze vědomí, že by mohl býti pes při vyšetřování použit, působí preventivně. Ve službě hlídkové jest neocenitelný a možno tvrditi, že snad v polovici pochůzek nahradí druhého bezpečnostního organa. Při tom jsou náklady peněžní tak nízké, že jest ku podivu, že se tato okolnost neocení v úsporných opatřeních. Jest také povinností úřadů, nenechati bez povšimnutí a bez použití žádný prostředek, jimž se zvýší bezpečnost veřejnosti, i také bezpečnostních orgánů samých.

Klamný jest názor, že služební pes se hodí pouze pro četnictvo. Což velkoměsto nemá periferií, odlehlých čtvrtí, rozsáhlých sadů, nouzových kolonií (namnoze i cikánských táborů), lesů? U policejního ředitelství brněnského - kde dík vzácnému porozumění pana policejního ředitele - se cvičitelům psů vychází velmi vstříc, máme každoročně dosti úspěchů s použitím policejních psů ve službě pátrací. A to máme jen vůdce psů, kteří neprodělali odborného školení a kteří vycvičili své psy za vedení neodborníků a pak jen podle vlastního systému.

Oč lepší výsledky ve službě mohli by býti, kdyby bylo řádné organisace a kdyby vůdcové psů prodělali kursy po způsobu četnictva vůbec, kdyby se úřad nemusel spoléhati jen na pomoc ochotníků?!Související články:
Něco o služebním psu... (06.03.2004)
Služební psi četnictva (06.03.2004)
Užití vycvičeného psa ve službě bezpečnostní s hlediska našeho zákonodárství ve srovnání se zákonodárstvím států sousedních. (05.04.2004)
Čeho je třeba dbáti, pátráme-li se psem na místě činu? (05.04.2004)
Nejvěrnější psi - přepis rozhlasového pořadu (17.06.2004)
Náš starý, dobrý Petar... (27.08.2004)
Něco o služebním psu II. (06.12.2005)
Příspěvek k diskusi o policejních psech (09.04.2006)
První zkušební předvádění policejních psů čsl. četnictva v Praze (22.01.2013)

( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání