Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (26019 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (16777 hl.)
Možná 
Anketa img  (9869 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8155 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (11615 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (16253 hl.)

Celkem hlasovalo: 88688


CACIB Sarajevo 25.10. 2003
Vydáno dne 07. 03. 2004 (3017 přečtení)

Na výstavu v Sarajevu jsem se moc těšila, hned z několika důvodů. Za prvé loňská výstava byla v nádherném prostředí a perfektně organizovaná...

Afgánský chrt Amadeus Mozart Beami Sahrak a Lucie Mirić, irský vlkodav Ailin MCcacthail Realy Irish a Lenka Pařízková Za druhé jsme tam měli obrovský úspěch v BIS s naším jorkem a tak jsem si slibovala repete a za třetí, jelikož žiji v Sarajevu, nemusela jsem brzy vstávat a jet tisíc kilometrů tak jako spousta jiných českých vystavovatelů.

Výstava se konala v centru města ve sportovní hale zvané Scenderija. Organizátor inspirován světovou výstavou, vyzdobil velké prostory garáže. Výzdoba byla velkolepá, všude čerstvé květiny a i v některých velkých kruzích byly květináče přímo v kruhu. Každý kruh měl velké koberce a stoly na předvádění malých pejsků byli nejen stabilní, ale měli perfektní neklouzavou podložku a byly vyzdobeny logem bosenského kynologického svazu.

V jednom kruhu byli vystavené veliké krásné poháry, tak jako vždy v Bosně jich bylo hodně a pro každé místo ve skupině byla připraven i pytel granulí od firmy Purina. (K mé lítosti já jsem svůj pytel zapomněla). My jsme mohli zaparkovat přímo před halou, takže jsme klece ani psy nevláčeli nijak přes schody nebo jinudy. Bohužel češi, kteří přijeli organizovaně autobusem toto štěstí neměli.  Autobus je vysypal asi 200 metrů od haly a chudáci se tam museli dostat vlastním nožním pohonem. Byli z toho velmi rozlíceni, ale organizátor na moji stížnost jejich jménem řekl, že ho nikdo neinformoval, že přijíždí autobusem, kdyby to udělali, měli by tak jako chorvati a maďaři, parking zajištěn před halou! Takže zase došlo na pověstnou českou slušnost, kdy mlčet a tlačit klece je náš povahový rys.

Vystavovatele přijeli z Itálie, Polska, Francie a z okolních zemí, takže kvalita psů byla velká! Výstava začínala přesně. Rozhodci přijeli z okolních zemí ale také z Francie a jak organizátor řekl ve své úvodní řeči, pro velký zájem českých vystavovatelů, jsme mohli přivítat poprvé v Bosně českého rozhodčího. Byl jim Petr Řehánek a úkolu se zhostil na výbornou. Věřte, každý, kdo žije v cizině se stane hrdým nacionalistou a váží si věcí, které by mu přišli jinak zcela normální. Pan Řehánek svoji zem reprezentoval velmi hrdě a ke spokojenosti všech. Na rozdíl od Francouze, který se pohyboval po výstavišti velmi nafoukaně se dvěma tlumočníky (odmítl mluvit jinak než francouzsky) a byl oblečen do ošoupaného svetru, přes který měl sako s vyblýskanými lokty. Pan Řehánek byl noblesa sama, v perfektně padnoucím obleku, velmi distingovaného chovaní. Domlouval se s organizátory sám, někdy i rukama ale tlumočníka nepotřeboval. Pro vystavovatele mel připravenou velkou slovní zásobu bosenských slov, takže posudky diktoval v bosenštině. Organizátor na českého rozhodčího přehodil úkol nelehký a to posuzovaní šarplaninců. Těch je vždy hodně a jak jsem slyšela vždy v kruhu panuje horká krev, přeci jen jde o plemeno národní. Pan Řehánek toto ale zvládl ke spokojenosti jak organizátorů, tak věřte nebo ne tak i vystavovatelů tohoto plemene.

V hale byli zpřístupněny čisté toalety, což na Balkáně nebývá zase tak zvykem, velmi často tu vidíte tzv. turecké záchody, jak já říkám díra v zemi. K dispozici byla kavárna, což uvítal můj manžel - závislák na kafi. Jediným nedostatkem bych viděla to, ze v hale byla zima a průvan. My jsme si naštěstí našli místo v rohu takže průvanu jsme byli ušetřeny ale rýmu jsme si odnesli.

Čeští vystavovatelé českou kynologii hájili statečně a v některých skupinách byli i dva češi na stupních vítězů. Veliká pozornost byla obracena především ke stolům paní Kupicové s maltézy, 5 sněhobílých načesaných maltézů přilákalo hodně návštěvníků a na stupních vítězů jsme je mohli vidět stále (páry, skupina, třída mladých atd). Bylo mi líto, že organizátor nevěnoval pozornost českému unikátu Baronovi paní Neduchalové (BIS PARIS) ale bylo mi vysvětleno, že tam bylo několik evropských i světových vítězů a představovat každého by bylo zdlouhavé. S tím nesouhlasím, přeci jen být 1.BIS a být evropský vítěz je trochu rozdíl.

Rozhodčí Zidar (3,4,9) byl velmi strohý a často zadával VD, takže do kruhu jsem vstupovala s malou dušičkou. Náš jorkšír UNO Albert EX KLANOVA, i když byl trochu indisponován, se ale ukázal v krásných barvách a odnesl si CAC, CACIB, BOB. Vystavoval se i pejsek z mého chovu a odešel s VN takže úspěch po všech stránkách.

Největší radost mi ale udělali naši afgáni. Amadeus Mozart Beami Sahrak ve svých 16 měsících odešel s titulem CAC, CACIB, BOB a naše černá dáma Sjeti Bilgiris Sari Al Fayed odešla s CAC a CACIB. Rozhodčí byl pan Řehánek a ve vítězném kruhu 10 skupiny se mu sešli jen češky. Rozhodčí nás nechal dlouho běhat, což se líbilo naším chrtům, paničkám už méně, ale Amadeus už trénoval na své velké budoucí úspěchy a odnesl si první místo. Náš kamarád Irský vlkodav Ailin MCcacthail Realy Irish Lenky Pařízkové (hrdí reprezentanti KCHCH) byl až druhý. Afgány jsme reprezentovali i v párech, ale tam jsme štěstí neměli. S Amadeem jsem nastupovala mezi deset nejlepších psů výstavy. Což pokládám za velikou poctu. Amadeus stál vedle šampiónů, kteří měli za sebou už mnoho světových úspěchů a Amadeus ukázal, ze mezi ně patří. Stal jako socha bez sebemenšího upravování s ocasem nahoru, bez mé pomoci. Když běžel, tak letěl kruhem a stale se smál (jak já říkám, hubu od ucha k uchu) a vrtěl ocasem ze strany na stranu. Když byl prohlášen BIS. 1. místo Lhasa apso ze Slovinska a druhé místo dalmatin z Chorvatska 3. místo irský teriér z Chorvatska,  Amadea jsem chlácholila, že tomu rozhodčí Zidar vůbec nerozumí, ze on je nejkrásnější a všem to ještě ukáže. Z kruhu se mu moc nechtělo ale když viděl, že páníček s ním bude ještě trénovat na kobercích, tak se dal ukecat a šel páníčka zahřát rychlým klusem mezi květináči!!!

Několik českých vystavovatelů, kteří tam byli sólo, jsme odvezli do hotelu, který rezervovali organizátoři, nebyl problém s ubytováním se psy a cena byla velmi rozumná. Některé pokoje měli kožené sedačky, velké koupelny a prý péče byla super. My jsme byli unaveni, tak jsme nezůstávali na povýstavní dýchánek a jeli jsme domů leštit poháry!!! Kdo se ale zúčastnil dýchánku, byl velmi spokojený s přátelskou atmosférou od rozhodčích i organizátorů.

Příští CACIB Sarajevo se chystá na jaře v dubnu a pevně doufám, ze českých vystavovatelů bude ještě více než letos. Kdo by chtěl okusit tu nádhernou a přátelskou atmosféru Balkánu, obraťte se na mne, ráda Vám pomohu radou i skutkem.

 

Lucie Mirić
www.kennels.cz/monchichi

Mnoho pozdravů z Bosny!!!


Pořádáte kynologický závod, výstavu nebo třeba voříškiádu? Pak zde může být i Váš článek...

( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání