Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (27244 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (17727 hl.)
Možná 
Anketa img  (10696 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8546 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (12266 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (17026 hl.)

Celkem hlasovalo: 93505


Václav Kejř - úspěch MS závisí na počasí, jídle a bezproblémovém vlastním průběhu
Vydáno dne 24. 01. 2013 (2941 přečtení)

Václav Kejř Před blížícím se Mistrovství Světa FCI IPO, které se uskuteční od 18. do 22. září 2013 v Roudnici nad Labem, jsem se zeptal předsedy organizačního výboru a při vlastním průběhu pak ředitele MS FCI Václava Kejře na to, jak probíhá příprava mistrovství a na co všechno se mohou diváci těšit.

V Roudnici máte bohaté zkušenosti s pořádáním velkých kynologických akcí. Pravidelně zvládáte výběrové závody na Mistrovství ČR, úspěšně jste zvládli i Mistrovství Světa belgických ovčáků v roce 2009, ale řekněte, nemrazí Vás trochu v zádech, když vidíte v kalendáři datum 18. září 2013?

Mám li být upřímný, tak mne začíná v zádech mrazit z obav, aby se na nic nezapomnělo, ale to se mi stává i při výběrových soutěžích. Mám zkušenost i z podnikání, když vše běží najednou samo, setrvačností, tak z čistého nebe "spadne" průšvih.

Jak velký tým se v současnosti podílí na přípravě MS a kolik lidí oblékne, ať už obrazně nebo doslova, pořadatelskou vestu v průběhu samotného mistrovství?

Vlastní přípravu zvládáme s kamarády naší ZKO za určité podpory ČKS, technické zabezpečení a organizační pomoc nabídl Jiří Čejka-HST. Jinak při vlastním průběhu počítám skoro s padesátkou lidí.

Já vždy říkám, že úspěch takovéto akce závisí na počasí, jídle a bezproblémovém vlastním průběhu. Ale záleží to i na tom, zda jsou vysypané odpadkové koše, toaleťák na WC a podobně.

Můžete našim čtenářům přiblížit rozsah šampionátu v několika číslech? Máte spočítáno například kolik budete muset rezervovat hotelových pokojů pro účastníky MS, kolik musíte denně zajistit jídel pro závodníky nebo jak velkou budete potřebovat plochu pro položení všech stop?

Šampionátu se zúčastní přibližně 35 zemí a asi 135 - 140 účastníků. Kromě reprezentací zemí se kvalifikují i mistři světa plemen, které soutěží podle IPO3. Co se týče zajištění ubytování, to si musí každá reprezentace zajistit sama, my jsme nápomocni v kontaktech na ubytovací zařízení.

Stravování nám zajišťuje majitel sportovního areálu vlastními silami a nasmlouvanými firmami, ale i tady jsme ve stálém kontaktu při přípravě šampionátu.

Co se týče ploch na stopy, budeme potřebovat takových 20 - 50 ha pro tréninkové stopy a cca 300 ha pro vlastní soutěž. Krom shánění sponzorů je toto nejobtížnější úkol - stejný, nebo téměř stejný terén v podzimním období není jednoduché nalézt. Většina stop bude položena na pozemcích zemědělské společnosti ASTUR Straškov, kde mám velmi dobré vztahy ale i pozemcích dalších podniků, jako AGRAR Chvalín, Libkovická zemědělská společnost a další. Vcelku máme i dobré vztahy s myslivci.

Šampionát je pro město s cca 13 tisíci obyvateli jistě významnou událostí, navíc s významným mezinárodním přesahem. Můžete počítat s nějakou pomocí nebo podporou vedení města nebo Ústeckého kraje?

Samozřejmě, že s touto podporou počítáme a již jsme v tomto smyslu, dá se říci, úspěšně jednali. Pan starosta Vladimír Urban, sám sportovec, je nám velmi nakloněn a navíc jsme kamarádi.

Zkušené mezinárodní rozhodčí na šampionát "dodá" FCI, pomocníci na obraně - figuranti jsou však v gesci Českého kynologického svazu. Troufám si tvrdit, že prakticky pro každého z našich figurantů by účast na tomto mistrovství znamenala vrchol kariéry. Můžete popsat jakým způsobem probíhá (probíhal) výběr figurantů na MS?

Výcviková komise již vybrala šest figurantů, kteří přichází v úvahu a na zasedání pracovní komise FCI v březnu v Roudnici n.L. doladíme zda bude stačit těch šest. Konečný výběr si provede rozhodčí, který bude posuzovat obrany. V brzké době jejich jména, fotky s ukázkou figurování pověsíme na stránky.

Vybraní figuranti budou jistě pod drobnohledem diváků i závodníků. Jejich výkony budou pečlivě sledovány, chváleny i kritizovány, tak už to obvykle na podobných akcích chodí. Daleko od zraku diváků, objektivů kamer a fotoaparátů však budou od rána do večera vykovávat svou neméně namáhavou a nanejvýš zodpovědnou práci i jiní pomocníci - kladeči stop. Ono položit cca 120 stop IPO3 s pečlivostí hodnou mistrovství světa rozhodně není žádná legrace. Jak bude velký tým kladečů a kdo jej bude tvořit?

Pro kladení stop jsem si vybral dva spolehlivé vedoucí a spolu s nimi budeme typovat kladeče, předpokládám čtyři ve skupině.

Mistrovství světa je však akcí pořádanou hlavně pro diváky. Osobně věřím v hojnou účast českých příznivců kynologie a navíc kynologická supervelmoc Německo je prakticky za rohem. Bude mít divák možnost někde bez stresu zaparkovat, možnost se slušně najíst a mít přístup k sociálním zařízením (WC, sprcha) na patřičné úrovni?

Myslím si, že ano. Jinak sám jsem jako divák i jako reprezentant pár šampionátů zažil a mnohdy jsme bydleli i 40 - 50 km. od místa konání.

Ubytování bude jak v Roudnici, tak Litoměřice, Mělník ale i Praha. Po dálnici to je 25 minut. Co se týče sociálního zařízení, bude i dostatek TOY.

Co všechno kromě samotného závodu budou moci diváci shlédnout? Bude pro zájemce z řad diváků možnost vidět vypracování stop nebo například tréninky jednotlivých družstev? Chystáte i nějaký doprovodný program?

Tréninky družstev budou moci diváci sledovat v úterý a ve středu, chtěl bych na jednom z hřišť v sobotu a v neděli zajistit ukázky Agility, vodících a asistenčních psů. Pro děti asi nějaký skákací hrad. Co se týče stop, uvažoval jsem s velkoplošnou obrazovkou pro přímý přenos, ale bylo by to cenově moc náročné. Zatím jsem dohodnut na několika monitorech, kde by se s menší časovou prodlevou stopy daly sledovat.

Projevila o Mistrovství zájem i některá celoplošná média, významné noviny, rádia nebo televize?

Zatím ne, ale naše kamarádka Jana Kulísková na tom pracuje. Jinak i já oslovím ČT, sportovní redakci. Ale bude to asi pouze krátký sestřih, pro přímý přenos nejsme zatím bohužel atraktivní.

Dnešek je dobou informačních technologií, internetu a sociálních sítí. Samotné stránky MS FCI IPO 2013  už jsou v provozu a jak je vidět, postupně se plní potřebnými informacemi. Budou mít ti fanoušci, kteří do Roudnice nakonec nedorazí, nějakou možnost sledovat např. dění na stadionu nebo výsledky online?

Ano budou, výsledky se budou pravidelně doplňovat.

Kdybyste měl možnost pozvat příznivce kynologie na MS do Roudnice jednou větou, co byste jim vzkázal?

Tuto větu teď asi nevymyslím. Přijeďte do krásného Podřipského kraje podpořit naší reprezentaci.

Děkuji za rozhovor.

Vítězslav ZůbekPořádáte kynologický závod, výstavu nebo třeba voříškiádu? Pak zde může být i Váš článek...

( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání