Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (27252 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (17733 hl.)
Možná 
Anketa img  (10699 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8547 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (12267 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (17033 hl.)

Celkem hlasovalo: 93531


Jeden bod pro Gerta
Vydáno dne 01. 07. 2007 (7771 přečtení)

 Ve dnech 15. - 16.6. 2007 se uskutečnil v rekreačním středisku "Hájenka“ Pohořelice, již 7. ročník obranářských závodů nejen služebních psů "O pohár primátorky města Zlína".

Polovina června se tak stává pravidelným termínem kynologické akce, která se uskutečňuje v Pohořelicích u Zlína a kterou si spousta služebních kynologů zaznamenává do svého kalendáře a letos tomu nebylo jinak.

Dva psovodi – čtyři psi

Pro mě jako hlavního organizátora je velmi potěšující, že si tato akce získává určité renomé, neboť se na ni vrací účastníci z předchozích ročníků a to i Ti, kterým se nepodařilo nějak významně umístit ve výsledkové listině a zároveň se každým rokem objevují nová jména. V letošním roce se závodů poprvé zúčastnili psovodi z Městské policie Handlová a Prievidza, tři zástupce vyslal kynologický klub Slavičín. Z tradičních účastníků nechyběli psovodi z Městských policií Havířov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, dále zástupci vězeňské služby Olomouc, armády ČR, ochranné služby K9, CBS Moravan a nemohli chybět ani naši přátelé z pohraniční stráže z Polska.

Je jen škoda a smůla zároveň, že onemocnění a úrazy psů nebo pracovní povinnosti zmenšily počet přihlášených na konečné číslo 23. Zajímavostí byl start psovodů se dvěma psy. Roman Vala z MP Havířov, který stabilně závodí s ITTEM (loňský suverénní vítěz) se rozhodl po vynikajícím vystoupení svého svěřence GERTA v Liberci, vyzkoušet jeho výkonnost i v Pohořelicích a Roman Fojtík z MP Zlín s Foxem si navíc přibral ještě fenku belgického ovčáka AJŠA CACHOVANKA, se kterou reprezentoval KK Slavičín, (ITTO, GERT a FOX z HUCKELOVY vily). To ještě nikdo netušil co právě tito dva - GERT s AJŠOU předvedou…

Vynikající úvod pro GERTA

99 bodů poslušnost...Jelikož se loňský program osvědčil, zůstali jsme mu v letošním roce až na minimální změny věrni a tak v pátek odpoledne odstartoval závod tradiční poslušností, která je velmi atypická a snad i proto zajímavá. Roman Vala s Gertem nechtěli ponechat nic náhodě a po poslušnosti 99 bodů a revírech - objekt + terén si již získali zajímavý náskok. Z celkového možného počtu 200 bodů ztratily pouhých 5 bodů….

Významného úspěchu v poslušnosti dosáhl Laďa Bobál z MP Zlín s NO BONO, kterého získal a začal intenzívně cvičit před 9 měsíci a dokázal jeho poslušnost zlepšit proti loňskému roku o úctyhodných 68 bodů a zaslouženě získal 2. místo. Na 3. místě v poslušnosti se umístil Luboš Cabák s ATHOSEM z MP Havířov. Pouze prvních 6 psů se dokázalo přehoupnout přes hranici 90 bodů. Revír v objektu byl totožný s loňským ročníkem, ale absolutní tma udělala své a žádný pes nezískal za označení plný počet bodů - hrnce na stole v blízkosti figuranta měli asi své kouzlo i když byly umyté…. Šest psů tmu nezvládlo vůbec. Páteční večer byl zakončen hladkým zadržením mezi loučemi, kdy figurant dvěma výstřely upozornil na svou osobu, byl krátce osvícen a psovod vyslal psa na zákrok. Potěšující bylo zjištění, že až na jedinou výjimku všichni pejsci splnili cvik a zadrželi pachatele i když byl samozřejmě rozdíl v bodovém ohodnocení zákroku.

Sobotní revíry, které začínají již od 8. hod jsou pro všechny zúčastněné velmi náročné a menší výhodou je pro psovody s vyšším startovním číslem pozdější nástup. Terén v okolí střediska není nijak zvlášť hustě zarostený a proto jsme pro figuranty, kteří byli opět dva a v ležící poloze postavili speciální příbytek z větví a plachty, který je měl jednak ochránit před blížícím se deštěm a zároveň prověřit schopnosti psů při označení pachatele ve ztíženém prostředí. Opět celá ¼ startovního pole nezvládla vyhledání osob v časovém limitu a pouze tři psi dostali od rozhodčích plný počet za označení osob. Tři psovodi se svými svěřenci odešli z obou revírů s nulou. Jak bylo již předesláno revíry vyhrál Roman Vala s Gertem a jeho zatím suverénní vystoupení měly potvrdit odpolední cviky obrany, kde ale čekala na všechny zúčastněné porce 300 bodů a tak se čekalo jak to 9-ti letý veterán zvládne hlavně po fyzické stránce.

Fenky lepší psů

Nejlepší fenka - AJŠA CachovankaSpecialita Pohořelického závodu – zadržení pachatele na korbě nákladního auta, kdy se figurant objeví na chvíli v zorném poli psa a poté zaběhne na korbu, zvládla velká většina psů bez vážnějších problémů a bylo vidět, že psovodi přípravu nepodcenili. S úžasem přítomní diváci sledovali jak se GERT musel ujistit, že pachatel nevyběhl přes kabinu ven a oběhl si celé vozidlo. I když se poté sám zorientoval a cvik dokončil, ztráta 15 bodů na vynikající AJŠU R. Fojtíka, která získala plný počet, dával tušit vyrovnanému souboji do posledního zákusu. AJŠA, pro kterou to byl první závod v kariéře se vyrovnanými výkony pomalu dostávala výš ve výsledcích a dokonce porážela i FOXE, což bylo překvapením i pro samotného psovoda Romana Fojtíka neboť na přípravu AJŠI měl pouhé 3 měsíce. Zajímavostí bylo, že maximum bodů za zákrok na vozidle získaly dvě fenky ze tří, které se zúčastnili letošních závodů. IRA CAMPO byla tou druhou a reprezentovala MP Prievidza.

Zákrok v místnosti opět potvrdil, že se psovodi na závody připravují a psi věděli do čeho jdou. Pouze jedna nula na kontě mladého psa z Polska, který měl ještě problémy na kontrolním zadržení, a vesměs nadpoloviční bodové ohodnocení , kterým rozhodčí ocenili práci nejen psů, ale i taktiku zákroku psovoda. K vidění byly velmi pěkné zákroky a nejpěknější předvedl BO- KIMBO CHICO mike place s psovodem Aloisem Březíkem z MP Zlín.

Vynikající FRED

Sobotní program opravdu prověřil fyzickou a psychickou připravenost nejen samotných psů, ale určitě i psovodů a figurantů, neboť čtyři po sobě jdoucí disciplíny mezi kterými nebylo více než 15. minut přestávky byly náročné.
Soutěž byla tradičně ukončena dvojicí cviků - hladké a kontrolní zadržení. Při hladkém zadržení se odhazoval batoh a při kontrolním výkonu se figurant snažil psa odradit řevem a vztyčenou rukou, ve které měl bambus. Vynikající zákroky předvedl FRED s psovodem Mirou Kulíškem z MP Kroměříž, který získal nejvíce bodů v obou disciplínách, bohužel ztráta z revírů a poslušností byla až moc velká. GERT s AJŠOU podávali velmi vyrovnané výkony a maximální rozdíl v hodnocení mezi nimi byly čtyři body a tak se nedočkavě čekalo na zpracování výsledků…

Jeden bod

KontrolákV roce 2005 vyhrál 5. ročník R. Fojtík s Foxem a druhého L. Cabáka s Athosem porazil o jediný bod a dalo by se říct, že pokud se rozděluje celkem 500 bodů je malá pravděpodobnost, že se tato situace - rozdíl jednoho bodu, bude někdy opakovat. Stalo se a dokonce dříve než by se dalo čekat. Roman Vala s GERTEM z Huckelovy vily porazil Romana Fojtíka s AJŠOU CACHOVANKA o pouho pouhý jediný bod a aby to bylo ještě zajímavější, tak na třetím místě se umístil další pes R. Valy a to ITTO z Huckelovy vily, který na AJŠU ztratil pouze 8 bodů…. Letošní ročník byl v bodových rozdílech mezi těmi nejlepšími nejvyrovnanější ze všech ročníků a až do devátého místa nebyl mezi psovody velký rozdíl. Jen v těch plemenech je velká převaha a ,,belgičani“ obsadili šest míst v první desítce a nejlepší německý ovčák ARGO z MP Zlín byl hodnocen celkově až jako pátý….

Zajímavé byly i výsledky družstev, kdy vítězem se stalo smíšené družstvo složené těsně před zahájením závodů a především vyrovnanými výkony všech členů bez vážných výkyvů se stali vítězi. Členy byli: Roman Fojtík s AJŠOU CACHOVANKA - KK Slavičín, Roman Polášek s ARGEM - CBS Moravan a Kamil Brostík s VILEMEM - KK Slavičín

Moje velké poděkování patří Alence a také všem mým kolegům a kamarádům, bez kterých bych velmi těžko dokázal připravit mezinárodní akci, tak velkého rozsahu, které bylo přítomno po tři dny téměř 70 účastníků na takové úrovni a věřím, že nastavenou laťku z předchozích let se nám podařilo udržet . Velmi profesionální a vyrovnané výkony předvedli figuranti Mirek Syrovátka a Libor Balon a nemůžu nevzpomenout na rozhodčí Jardu Matulu, npor. Vitáska a ppor. Vrtělku z Dobrotic. Zvláštní poděkování za podporu patří řediteli MP Zlín Ing. Kladníčkovi a také panu Sokolovi - majiteli rekreačního střediska ,, Hájenka“ za vytvoření super prostředí, kam se budou všichni rádi vracet a také Vojtovi Maurerovi za hudební doprovod.

Společné foto všech účastníků

Poděkování patří i sponzorům: Energotrading Zlín a.s., Pento s.r.o., Eurocar Zlín s.r.o., Tajmac ZPS, Karop s.r.o., Inpost, KMT – truhlářství, , Cominfo a.s., HP Tronic, pekárna VEKA, autodoprava Bednařík, Mediaport Zlín.
Ihned po skončení závodu se někteří přihlásili na další ročník čehož si hodně cením a beru to jako významné ocenění a tak si tímto dovolím pozvat nové psovody se svými miláčky k nám na Moravu, do krásného prostředí rekreačního střediska mezi lesy, kde je opravdu nádherně a panuje velmi příjemná a přátelská atmosféra.

Jaroslav Dlabač
MP Zlín, vedoucí závodů

Aport přes áčko...
Aport přes áčko
Hladké zadržení
Hladké zadržení
Vítězové
Vítězové
Vítězné družstvo
Vítězné družstvo

 

Výsledky

Poslušnost

 • 1. místo Roman Vala, GERT z Huckelovy vily, MP Havířov, 99b.
 • 2. místo Vladimír Bobál, BONO, MP Zlín, 94b.
 • 3. místo Luboš Cabák, ATHOS ALUKUK, MP Havířov, 94b.

Nejlepší revír

 • Roman Vala, GERT z Huckelovy vily, MP Havířov, 96b.

Obrana

 • 1. místo Roman Fojtík, AJŠA Cachovanka, KK Slavičín, 364b.
 • 2. místo Roman Vala, GERT z Huckelovy vily, MP Havířov, 356b.
 • 3. místo Roman Vala, ITTO z Huckelovy vily, MP Havířov, 355b.

Družstva

 • 1. Smíšené družstvo (R. Fojtík – AJŠA, K. Brostík – Vilem, R. Polášek – ARGO)
 • 2. MP Havířov (R. Vala – ITTO, L. Cabák - ATHOS, K. Ďurkáč - DITA)
 • 3. MP Zlín (J. Dlabač - ARGO, R. Fojtík - FOX, A. Březík - KIMBO)

Celkové výsledky

 • 1. Roman Vala, GERT z Huckelovy vily, BO, MP Havířov, 455b
 • 2. Roman Fojtík, AJŠA Cachovanka, BO, KK Slavičín, 454b
 • 3. Roman Vala, ITTO z Huckelovy vily, BO, MP Havířov, 446b
 • 4. Luboš Cabák, ATHOS Alukuk, BO, MP Havířov, 429b
 • 5. Jaroslav Dlabač, ARGO, NO, MP Zlín, 420b
 • 6. Roman Fojtík, FOX z Huckelovy vily, BO, MP Zlín, 417b
 • 7. Roman Polášek, ARGO, BO, CBS Moravan, 402b
 • 8. Vladimír Bobál, BONO, NO, MP Zlín, 402b
 • 9. Kamil Brostík, VILEM, NO, KK Slavičín, 393b
 • 10. Jaromír Valentík, NERO, NO, Armáda ČR, 362b


Pořádáte kynologický závod, výstavu nebo třeba voříškiádu? Pak zde může být i Váš článek...

Související články:
O pohár primátora města Zlína (22.03.2004)
O pohár primátora města Zlína - Dobrotice 18. - 20.6. 2004 (18.07.2004)
O pohár primátora města Zlína - V. ročník (12.04.2005)
V. ročník "O pohár primátora města Zlína" (06.07.2005)
Sólo pro ITTA (30.06.2006)
O pohár primátorky města Zlína (26.03.2007)
VIII. ročník obranářských závodů nejen služebních psů (09.04.2008)
Veni, vidi, vici (01.08.2008)
Pozvánka na IX. ročník O pohár ředitele MP Zlín (11.05.2009)
Negundor se stal šéfem (19.08.2009)
Pozvánka na X. ročník "O pohár ředitele MP Zlín" (06.05.2010)
Mont překazil zlatý hatrick (23.07.2010)

( Komentáře: 19 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání