Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (23611 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (14420 hl.)
Možná 
Anketa img  (9703 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (7998 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (11001 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (13893 hl.)

Celkem hlasovalo: 80626


Jihoruský ovčák
Vydáno dne 23. 02. 2005 (11482 přečtení)

Dříve ochránce ruských stád, dnes elegantní společník i neúplatný hlídač. Ne nadarmo je nazýván nejkrásnějším z ostrých a nejostřejším z krásných.

O původu jihorusů existuje několik verzí, jisté však je, že plemeno vznikalo zcela cílevědomě, s použitím tvrdého přirozeného výběru po několik století. Když se podíváme na obrovskou rozlohu jihu Ukrajiny, stepních a středozemních gubernií Ruska je jasné, že zde byl potřeba pes, dobrý, ostrý hlídač, který by se byl schopný bleskurychle rozhodnout a uhájit svěřená stáda a majetek před šelmami, i dalšími predátory (pytláky nevyjímaje). Proto se tehdejší skuteční pastevci, asturijští ovčáci, přivezení koncem 18. století, cíleně mísili s původními vlkodavy. Tak byl položen základ dnešního JRO - psa velkého, silného, mohutného, obdélníkového rámce, se silnými čelistmi a tělem pokrytým dlouhou, hustou jemnou srstí - ochranou před zimou i horkem. A protože tito psi trávili většinou svůj život s jedním člověkem - pastevcem (někdy dokonce zcela sami) a početným stádem, získali jihorusové ostražitost a nedůvěřivost k cizím. Kvůli pytlákům, kteří s ukradenými kusy ujížděli koňmo a na saních, byla do žil JRO přilita i krev chrtů - tak se stali bleskurychlí v reakcích.

VŘSR připravila jihorusům stejně neblahý osud, jako Barzojům. Jak píše profesor A. Brauner, autor vědeckého popisu jihoruského ovčáka: „Askania – Nova (nejznámější chovatelská stanice pozn. překl.) šla z ruky do ruky nepřátelských armád. Ovčáci k sobě nepustili cizí osoby, takže se to vyřešilo vystřílením téměř celého chovu (2000) psů. Když jsem tam v roce 1923 přijel, zbylo jen několik kusů štěňat.“ Naštěstí se podařilo zachránit několik chovných zvířat a tak byl JRO znovu zrekonstruován, při zachování všech původních vlastností i konstituční tvrdosti a odolnosti. Další, velkou ránou byla pro chov JRO druhá světová válka. Psi byli znovu vystříleni, a zčásti také pravděpodobně vyvezeni Němci. Koncem 50. let byl v SSR JRO znovuobjeven, přesto však už zůstal mnohem méně rozšířený než například kavkazský pastevecký pes. A to i přes svoji vynikající reputaci strážného psa.

Jednou z příčin nevelkého zájmu chovatelských stanic byla dlouhá bílá srst, která pro dobrý vzhled potřebuje trochu péče.

Kvůli zákazu vývozu jihorusů ze země původu, se s chovem v České republice začalo stejně jako v ostatních zemí Evropy až na přelomu 90. let. Přesto se ČR může pochlubit několika pěknými jedinci a šampióny. Pro osvěžení krve českého chovu bylo přivezeno několik kvalitních psů ze zemí bývalého SSSR.

Na chov a stravu není JRO nijak náročný. Není to však pes pro každého. Výrazně dominantní povaha je spojena s velkou inteligencí. Při pevném laskavém a důsledném vedení je pes pro svého pána schopen téměř všeho. Avšak chovatel musí mít na paměti, že JRO je stále velmi přírodní plemeno a hierarchie smečky je pro něj velmi důležitá. Pokud bude mít pocit ze jste příliš slabý vůdce, pokusí se zaujmout vaše vůdčí postavení. Počítejte s tím a při výchově nepřehlížejte náznaky dominance ani u malého štěňátka. Pozor, příliš tvrdými tresty a nespravedlivým chováním psa můžete ztratit na vždy – už Vám nemusí nikdy věřit. Výchova chce dost citu a zkušeností, každý jedinec má povahu trochu jinou – nedá se postupovat přesně podle tabulky. Pro přirozeně klidného a dominantního člověka ( ne nevyrovnaného a panovačného) výchova jihoruse vůbec složitá.

Južak je partner svého člověka, pokud chcete aby si hrál s každým vaším známým, pořiďte si jiné plemeno. Je sice schopen akceptovat i návštěvy a přátele, ale nezajímají ho. Je snadno a velmi rychle cvičitelný pokud výcvik není nudný. To co se naučí si i bez opakování pamatuje mnoho let. Pro psí sporty je také docela vhodný, ale smiřte se s tím, že lámat rekordy v agility nebo poslušnosti asi nebude. Je také dobrý partner pro vyjížďky s koněm a běh v přírodě. V bytě se chová mimořádně klidně.

Více o plemeni a krycích psech na www.volny.cz/jihorus

Terezie Pacaková( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání