Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (26270 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (17020 hl.)
Možná 
Anketa img  (10066 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8185 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (11667 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (16334 hl.)

Celkem hlasovalo: 89542


Československý vlčák


Československý vlčák

Plemeno československý vlčák - stručná charakteristika a historie vzniku

Československý vlčák se řadí do skupiny ovčáckých a honáckých psů do sekce pracovních plemen. Je to středně velký pes s minimální kohoutkovou výškou 65 cm u psů a 60 cm u fen – horní hranice není stanovena. Svým zbarvením, proporcemi, osrstěním a pohybem má co nejvíce připomínat vlka. Křížením karpatského vlka a plemene německý ovčák byl ostatně tento pes vyšlechtěn. První kříženci se narodili v r. 1958 v chovatelské stanici Pohraniční stráže tehdejší ČSSR. Zásadní podíl na tomto pokusu měl Ing. Karel Hartl, který se později zasadil o vznik a uznání nového plemene. Na Slovensku měl obdobné zásluhy František Rosík.
Po vlku toto plemeno dostalo do vínku velkou vytrvalost, poměrně odolnou konstituci, ale i jisté povahové znaky, jako nedůvěřivost vůči neznámým věcem či lidem a silný lovecký pud.
Pro spokojené soužití s československým vlčákem je zapotřebí věnovat mu spoustu času na správnou socializaci a důslednou výchovu. Jedině tak se československý vlčák může stát příjemným a osobitým společníkem pro nejrůznější aktivity. Jeho silné smečkové cítění jej předurčuje jako psa jednoho pána a velmi špatně proto snáší dlouhé odloučení od svého majitele nebo dokonce jeho změnu. Pořizovat by si jej tedy měli lidé opravdu na základě velmi zodpovědného rozhodnutí a uvážení, zda jsou psu schopni poskytnout vše potřebné.
Chov československého vlčáka v České republice zaštiťuje Klub chovatelů československého vlčáka v ČR ( www.cswolfdog.cz ), který spolupracuje s Klubem chovatelů ČSV na Slovensku – oficiálním garantem plemene.
Československé vlčáky můžete potkat nejen na výstavách, ale i při dalších kynologických aktivitách, jako jsou sportovní kynologie, mushing, agility nebo v poslední době stále oblíbenější dogtrekking.

Kategorie: Plemena psů
Poslední úprava: Helena Hubáčková

Změnit (upravit) heslo
Zpět na encyklopedii


Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání