Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (40210 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (29649 hl.)
Možná 
Anketa img  (11173 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8973 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (13119 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (28873 hl.)

Celkem hlasovalo: 131997


Blecha psí - Ctenocephalides canis


Blecha psí - Ctenocephalides canis

Blechy jsou u psů jedním z nejčastěji se vyskytujících parazitů. Nejčastěji způsobuje zablešení psa blecha psí (Ctenocephalides canis), blecha obecná (Pulex irritans) a blecha kočicí (Ctenocephalides felis).

Jedná se o drobné hnědé cizopasníky velikostí 1,5 až 5 mm. Samičky jsou větší než samečci. Blechy se živí krví svého hostitele, nejčastěji se vyskytují na krku, hřbetu a u kořene ocasu.

Samičky kladou vajíčka do srsti, ty pak odpadávají do prostředí, kde se do jednoho týdne líhnou larvy. Larvy se opakovaně svlékají, po třech týdnech s zakuklí a asi za 14 dní se vylíhne dospělá blecha, která žije asi 6 měsíců. Blechy jsou mezihostitelem tasemnice psí.

Blecha se vyznačuje mimořádnými skokanskými schopnostmi, dokáže doskočit až na vzdálenost 1,5 metru. Tímto způsobem se blechy šíří při vzájemném kontaktu psů.

Nejčastějším příznakem napadení psa blechami je svědivost kůže, pes se intenzívně drbe, na kůži se objevují malé červené ranky, v srsti psa se nalézají drobná zrnka tmavého trusu, pes je neklidný, může hubnout. U některých psů může bleší kousnutí vyvolat rozsáhlé alergické změny, které psa svědí. Drbáním na kůži pak vznikají další změny, často rozsáhlé strupy.

Odblešení je možné provádět vhodným antiparazitárním přípravkem ve formě koupele, spreje apod. Současně je nutné provést důkladnou desinfekci prostředí, ve kterém pes pohybuje (bouda, kotec apod.).

Vhodným preventivním opatřením je použití antiparazitárního roztoku, obojku, pudru nebo spreje.

Kategorie: Veterina, nemoci
Poslední úprava: Víťa

Změnit (upravit) heslo
Zpět na encyklopedii


Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání