Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Jak se stát vůdcem smečky... / smečka....
. 1 . 2 . >>
Autor Zpráva
Orry
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 07:43
- Nahlásit

ahoj, tak bych potrebovala zase par rad
Jde mi o to, ze v posledni dobe si muj mladsi pes (stene, 8mesicu, v puberte) zacina trochu vic dovolovat na starsiho psa, vudce smecky (13let). Od malinka je mu podrizeny, ale ted mi prijde ze zkousi tak trochu prevzit pozici...U misek se snesou a Rocky respektuje Orryho misky a opacne...pamlsky a mnamky, kterou dostanou z ruky, taky v pohode...venku se spolcuji (tvori smecku), vytaji se...obcas i hraji...ale...pokud ma rocky takovy ty buvoli kosti a Orry jen projde okolo, hned utoci..nevrci...ale rovnou se do nej pusti...uz tyhle dobroty nedavam. Nebo vcera, sel Orry kolem Rockyho pelechu a zacal mu cmuchat v hrackach a Rocky se rovnou do neho pustil. Nebo lezi Rocky na sedacce se mnou a Orry chce taky skocit a Rocky zavrci. Je strasne vybusny. Rvacky podle me nejsou na zivot a na smrt..spis takove to hodne revu a nic z toho, presto je to neprijemne a nevim jak tomu zamezit. Poradi nekdo? diky

jindriska
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 08:16 - Změnil/a: jindriska
- Nahlásit

Orry
Škádlení kvůli kostičce, nebo kvůli hračkám - pokud to není moc divoký, nechala bych to na nich, ať si to vyříkají. Ale jak jsi psala, že jednoho hladíš a po příchodu Orryho, Rocky vrčí - to bych netrpěla. Ty si rozhoduješ koho kdy hladit. V podstatě by si neměli dovolovat nic, co ty si nepřeješ.
To víš, že si asi budou vyjasňovat pozice, u nás už se Matýsek dědeček úplně podřizuje Haidynce. A nežárlí třeba Rocky? Haidy se chovala podobně poté, co asi 14dní byla sólo pes doma a potvůrka si hezky rychle zvykla, že nás má jen pro sebe.

Orry
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 08:29
- Nahlásit

jindriska
no "skadleni" nevim jestli se to tak da nazvat...Rockysek treba na Orrycka dorazi..steka...brumla u toho..a to je opravdu jen provokovani...ale tohle je trochu jine...je to spis ze strany pubertaka. Bojim se aby to nezaslo dal...a tak kdyz jsou v sobe, rvu na ne a odtrhnu je. Oba dva jsou pekny haklivky, takze kdyby si neco vylozene delali tak rvou jak tur. Presto prave nevim jestli je nechat "az do konce" jako aby si Orry Rockyho podridil a srovnal a nebo to takhle ukoncovat. Otazkou je, jestli se Rocky necha podridit...je to stene, ale ted v puberte, takze zkousi kam az muze. Jinak Orry vse dostava jako prvni a steneti v nicem neuhyba...na zacatku jsme museli usmernovat orryho, aby noveho pejsu prijal a nebyl na nej protivnej..a ted je to zas trochu na opak.

Kdyz Rocky zavrci, ze je na sedacce..okamzite leti na zem a jde na palech a Orry muze nahoru....

Orry
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 08:34
- Nahlásit

jindriska
no myslim, ze nema duvod zarlit..vlastne je stredem pozornosti spis on nez Orry..takze bych spis chapala zarlivost ze strany Orryho, ale ten uz chce mit spis klid. Orry byl vzdycky hodne dominantni...rocky se mu jako stene automaticky podridil, ale mozna ted citi, ze je uz stary a o neco se snazi....

jindriska
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 08:42
- Nahlásit

Orry
též jsem se rozhodovala: zasahovat x nezasazovat a když to zjednoduším - jedni mi radili nechat - vyřikají si to a bude klid i když to vypadá divoce, druzí nenechat - ty jsi pánem a když se to tobě nelíbí, tak usměrnit. Ovšem jestli je od sebe odtrháváš, tak to bych jim asi utipla zábavu, nastolila bych pevná pravidla, mantinely a důsledně bych je dodržovala. Taky bych zabránila, aby neměli důvod se kočkovat. Doma se nám žádné hračky nepovalují, za prvé je stejně Haidy zničí, za druhé by vyvolávaly šarvátky. Haidy je dost majetnická.

jindriska
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 08:46
- Nahlásit

Orry
citi, ze je uz stary a o neco se snazi....
stejný pocit jsem měla z Haidy, nechávala jsem je a snad 2x kdy se mi to zdálo drsný, tak dostaly sprdunk. Taková obrana slabšího, bych to nazvala. Matýsek byl vždycky bambulák a kdybych chtěla psa polidšťovat, tak napíšu, že Haidy se k němu chovala jak zlomyslný spratek, který si to vyloženě užívá a je na sebe náležitě pyšný.

nika00
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 08:48
- Nahlásit

Orry
aoj svato
uz sem ti psala...takovy ty jejich reci bych nechala...u tech pamlsku bych je usmernila...dala bych oboum stejne a pak je ohlidala...jimmy mi tohle delal taky...dala jsem neco oboum a jimmy zacal vrcet...tak sem mu dala facku a bylo to...
ted je u toho hlidam...sandy to teda hlta aby tomohla jimmymu jit sezrat... ale to ji zase usmernim...proste at je to fer..
a pokud by mi treba jimmy delal to ze by vrcel an sandy pokud by chtela ke me na sedacku, tak bych mu asi natahla par facek...obcas mi to delaj...kdyz pridu dom,..tak hladim jednoho, ten durhej se rozciluje a pak zas opacne..nakonec se zacnou "prat" tak na ne prdim..reknu jim, : faajn nechcete hladit tak si trhnete...a jdu pryc...jinak se snazim o pohlazeni i pamlsky spravedlive delit...
kazdopadne bych nedovolovala rockymu vyjizdet po orrym...

Maya
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 08:48
- Nahlásit

Já jsem zastáncem toho moc neusměrňovat, pokud tedy přímo neteče krev. Jen pokud začnou někde, kde mi to vadí, třeba mě pod nohama nebo v obýváku, tak zařvu Dost, to už vědí, že končí sranda a nechají toho.
Můj mladší je taky 8měsíční a začíná si na staršího dost dovolovat, ale já to nechávám, buď si ho starší srovná sám a nebo bude v hierarchii přeskočen.
Já sice velím, ale hierarchii pode mnou si už musí vyřídit sami.

Orry
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 09:06
- Nahlásit

jindriska
Doma se nám žádné hračky nepovalují
no u nas taky ne, ma je Rocky v predsiny v pelechu, ale Orry ani o ne zajem nema..on si s hrackama hraje jen vyjimecne. Tady slo o to, ze mu Orry cmuchal v tom pelechu a hledal spis nejake zasite zradlo, coz ja ale prohlizim aby tam nic nebylo, neb rockys ma tendence si neco jako "zahrabavat" a to nejspis rockyho rozcililo...ale zautocil az v momente kdy jsem se tam objevila ja a promluvila na Orryho jako aby toho nechal...

no a Orry prave zadny bambulak nebyl..ba naopak..spis on byl vzdycky ten protivnej dedek...a ted k tomu zas rocky je ten spratek

Orry
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 09:10
- Nahlásit

nika00
no jo..jenze rocky nevrci..on jde rovnou do toho, nestihnu vetsinou zasahnout driv...ale ted uz to poznam na jeho pohledu...

pri vitani je to ok..vitaj se navzajem a tam je zase spis orry ten mrzout co se ani poradne nechce s rockym privitat...a to mu i rocky nosi hracky

Orry
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 09:11
- Nahlásit

Maya
zajimavy nazor, diky

ja se jen bojim, neb Orry neni zrovna taky zadny svatousek aby to nedoslo v tom jejich vyrikavani moc daleko...aby prave pak tak krev netekla kdyzby si opravdu ujasnovali pozici

nika00
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 09:30
- Nahlásit

Orry
to neva...ja bych ho zpucovala i pri cinu nebo klidne ihned po nem...a zadny mazleni...cetla jsem ze to co si pes dovoli treba na druheho psa v domacnosti, ty tu to mas vratit 2x tolik...a u nas to pomohlo..nerikam ze sem ho zbila...ale proste sem se k nemu zachovala tak, jak on k sandy...jen trochu drsneji

Orry
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 09:36
- Nahlásit

nika00
to vis ze dostane..orryho jen odtrhnu a necham ho at si jde po svem....rockyho servu, vynadam mu a musi na misto do pelechu a tam lezet a stydet se a nikdo se s nim nebavi...vypada fakt nestastne..no znas to..on to umi ...takze mi je ho vzdycky lito, ale v trestu tam takhle zustane asi tak 15-20minut a pak prijde ouplne vymeneny pro nej je tohle hodne velkej trest, protoze je zavislacek a to ze musi byt na miste a nikdo si ho nevsima tezce nese...

nika00
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 09:46
- Nahlásit

Orry
to je jenom dobre

Orry
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 09:49
- Nahlásit

nika00
no snad si to v te hlave srovna..ta puberta je hrozna vec

jindriska
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 10:06
- Nahlásit

nika00
jinak se snazim o pohlazeni i pamlsky spravedlive delit...
taky se snažím, ale dá to fušku, Haidy je příšerně majetnická, dokonce Matýskovi párkrát zabraňovala, aby ke mě vůbec mohl přijít a málem mi lezla za krk, když jsem se věnovala Matesovi. Pak jsme si to vysvětlily, jinak by to ani nešlo. Matýsek je krátce po operaci, kdy jsem několikrát za den musela ošetřovat bolístku a už se naučila vzorně sedět poblíž a bedlivě sledovat, co to dělám a ne mi všude strkat zvědavý čumák.

Orry
Člen
# Zasláno: 10 Říj 2006 10:54
- Nahlásit

nika00
a kdo je u vas ten vudce?? Sandy a nebo Jimmy??

Noemi
Člen
# Zasláno: 14 Pro 2009 18:40
- Nahlásit

Nechce se mi zakládat nové téma, tohle bude asi nejvíc odpovídající....

Máme venčícího kámoše o cca 1/4 roku mladšího a cca o 10 kilo lehčího (Médi BSP, cca 45 kg, v březnu mu bodou dva rok; kámoš kříženec vlčák/labík 35 kg, v červnu mu budou 2 roky). Kámoš na cvičák nikdy nechodil (ani se základními poveli to není moc slavné, mají ho jako náhradu za vnoučátka), mi teď momentálně na cvičák sice nechodíme, ale jakž takž Médi poslouchá. Vídí se tak cca 2x týdně, někdy méně, někdy více.Kluci se spolu naprosto bezva vyblbnou, unaví... Přezdíváme jim "teplí bratři" .

Poslední 2-3 měsíce mi však přijde, že začíná boj o to, kdo bude na vyšší pozici.... Několikrát (cca 3-4x) se porvali, ale takovým tím "hlučným" způsobem, žádné zranění. Za obojky jsem je od sebe otrhla a oběma vynadala, příp. dala pár povelů, aby se zklidnili a začali přemýšlet o něčem jiném. Většinou jsou pak tak půl hodinky k sobě obezřetnější, ale pohoda a pak zase třeba 14 dní na sebe ani nezavrčí (resp. pokud vrčí kámoš, je to v pohodě - dělá to běžně při hře, Bergi vrčí jen pokud už o něco jde.). Je vidět, že se změnil i charakter hry, protože dřív byl Médi schopen ležet dvacet minut na zádech a nechat se okusovat, ale teď ani náhodou etc. Snažíme se nikoho pokud jsou spolu neupřednostňovat, pokud dostávají pamlsky, tak oba najednou etc. Když třeba vidím, že se Médimu něco nelíbí a začne povrkávat, tak ho okřiknu a je klid...

Na jednu stranu bych ráda zachovala společnou hru, na druhou stranu ale nechci aby se jednou fakt kvůli třeba klacku servali do krve, takže přemýšlím, jestli splečné venčení neukončit. Na druhou stranu u nás na vsi není prakticky nikdo, kdo by venčil psy, takže by se z nás stali asi samotáři....

Jak takovou situaci ukočírovat?

LucieS
Člen
# Zasláno: 14 Pro 2009 19:02
- Nahlásit

Nemyslím, že by se v téhle situaci byli schopní servat nějak brutálně, a kdyby to mělo být lehce do krve, to se dá zvládnout.
Zkusila bych vysledovat, kdo z nich je výš, a jak snadno se ten druhý podřizuje.

Noemi
Člen
# Zasláno: 14 Pro 2009 19:23
- Nahlásit

Zkusila bych vysledovat, kdo z nich je výš, a jak snadno se ten druhý podřizuje.
Problém je, že oni jsou opravdu naprosto nastejno. Možná tím, že Médi má lehčí váhovou převahu, tak si občas kámoše zalehne a znehybní, ale neotáčí na záda. A kámoš mu to zase vrací tím, že se předvádí neposloucháním ("koukej, jakej sem frajer, běžel jsem za tím psem a ty jsi se nechal zavolat a dřepíš u paničky!")

Nemyslím, že by se v téhle situaci byli schopní servat nějak brutálně, a kdyby to mělo být lehce do krve, to se dá zvládnout.
Na druhou stranu to jsou oba poměrně velcí psi, tak mám strach... Hlavně nevím, pokud už se do sebe pustí, jestli je mám nechat (zas se bojím, aby se to nestupňovalo) nebo je roztrhnout a vynadat....

Smecka
Člen
# Zasláno: 14 Pro 2009 21:04
- Nahlásit

NoemiHlavně nevím, pokud už se do sebe pustí, jestli je mám nechat (zas se bojím, aby se to nestupňovalo) nebo je roztrhnout a vynadat....
Rozhodně nenechat. Roztrhnout a hodně vynadat.

argosek
Člen
# Zasláno: 14 Pro 2009 21:37
- Nahlásit

Smecka

co znamena hodne vynadat?

Smecka
Člen
# Zasláno: 14 Pro 2009 21:51
- Nahlásit

co znamena hodne vynadat?

Použít slova, která normálně nepoužívám.

Noemi
Člen
# Zasláno: 14 Pro 2009 23:09
- Nahlásit

A když vidím, že začíná jít do tuhého a začínají se tvářit na sebe blbě a trochu povrkávají... Sebrat se a jít domů nebo je naopak "kamarádit" (ve stylu "kluci, v pohodě, buďte na sebe hodní")?

Pavlina Moravcova
Člen
# Zasláno: 15 Pro 2009 07:14
- Nahlásit

Psi se málokdy porvou až do krve, vždy je to spíš jen ujasňování, kdo je vejš. Ale zas na druhou stranu jsou stejně staří a oba dospívají a tak chtějí být na někým vejš. Chce to vypozorovat, kdy se chílí ke rvačce, aby se dali okřiknout ještě před tím, než k tomu dojde.

argosek
Člen
# Zasláno: 15 Pro 2009 07:59
- Nahlásit

Pavlina Moravcova

Ale zas na druhou stranu jsou stejně staří a oba dospívají a tak chtějí být na někým vejš.

ja bych jim stridave nasazoval chudy, aby si to uzili oba.

Noemi

Sebrat se a jít domů nebo je naopak "kamarádit" (ve stylu "kluci, v pohodě, buďte na sebe hodní")?

ano

PetraK
Člen
# Zasláno: 15 Pro 2009 10:00
- Nahlásit

argosek

ano

ano co???????????

ano sebrat se a jít domů
a nebo
ano naopak je kamarádit???

Bože proč jsi dal chlapům do vínku tudletu vlastnost neodpovídat čitelně????? ........

"Chceš housku, nebo chleba???" "Ano!"
"Pojedem už dneska nebo až zejtra??" "Ano!"

Žemle
Člen
# Zasláno: 15 Pro 2009 10:04
- Nahlásit

PetraK

Bože proč jsi dal chlapům do vínku tudletu vlastnost neodpovídat čitelně?????
...klíd...nemůžou za to

PetraK
Člen
# Zasláno: 15 Pro 2009 10:08
- Nahlásit

Žemle

...klíd...nemůžou za to

no já vim, ta výbava už je daná, ale... jestli by nebylo jednodušší říct "housku." či "chleba" však nikdo nechce odpověď dlouhou jako báseň o Antonínu Topiči. Jen, že se pak ešče zbytečně jedna musí pídit po dalších detailech a zbytečně navíc mluvit

argosek
Člen
# Zasláno: 15 Pro 2009 10:33 - Změnil/a: argosek
- Nahlásit

PetraK

na

"Chceš housku, nebo chleba???"

bych rek housku, ale

"Pojedem už dneska nebo až zejtra??"

je docela nesmysln otazka

Bože proč jsi dal chlapům do vínku tudletu vlastnost neodpovídat čitelně????? ........

boze, proc jsi nedal zenam do vinku schopnost porozumet psanemu textu?

ano sebrat se a jít domů,nebo
ano naopak je kamarádit???

pokud pejsky zvladnou uklidnit tak, ze si jsou schopni spolu dale hrat, tak at si hrajou, jestli ne, tak at jdou kazdy svou cestou. zustat spolu je uzitecne v tom, ze si pejsci maji moznost zase rychle na sebe "zvyknout" a na problem "zapomenout" - samozrejme v pripde, ze je uz situace v pohode a nechteji se zase prat.

Žemle

...klíd...nemůžou za to

to mate samozrejme pravdu, slecno zemle.

. 1 . 2 . >>
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání