Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Jak se stát vůdcem smečky... / starší pes a stěňě
. 1 . 2 . >>
Autor Zpráva
jindriska
Člen
# Zasláno: 15 Led 2005 18:54
- Nahlásit

Ahoj, chtěla bych Vás poprosit o vaše zkušenosti a zážitky s pořízením si stěňěte ke staršímu pejskovi. Mám 9ti letého Dandie Dinmont teriera povahou spíše flegmatika kliďase ovšem s velmi kladným vztahem k jídlu. Když si tak vzpomínám, s ostatními pejsky bylo vždy vše v pořádku, ale jen do té chvíle, než se objevilo krmení, kostičky. To nezná bratra. Velmi si brání své jídlo a je pro to schopen udělat vše. Mě nechá do misky sáhnout kdykoli.
Ale proč píšu: den máme doma 9ti týdenní fenku Labradora, myslím, že se sžijí dobře. Mates trošku bere Heidy jako vetřelce, ale doufám, že si zvykne. Heidy má teď potřebu neustále něco kousat a když jí (samozřejmě i Matesovi) dáme kostičku (bůvolí kůže) obvykle Heidy trvá déle ji rozkousat. Jakmile se nachvilku ale vzdálí, šup je tam Mates, sebere jí a jakmile se Heidy blíží, bojim se, že by jí i ublížil. Zatím to řešíme tak, že když Heidy opustí svou kostičku, seberem jí pryč. Ale snad by existovalo i jiné řešení? Poradíte někdo? Velmi bych se totiž bála je nechat osamotě s kostičkami, ale nechat ji bez kostiček, myslim, že by to odnesl nejen náš nábytek. Předem děkuji (i za čas strávený čtením). Jindřiška

niniel
Člen
# Zasláno: 15 Led 2005 20:06
- Nahlásit

Ze zacatku starsi pes zarli a to, ze ji bere kosticky, je uplne normalni. Zkuste psa okriknout, pokud se hrne na jeji kost. Ale muzete je i nechat, aby si to vyrikali, on ji neublizi, je to stene a pokud je to klidas, tak se nebojte. Venujte se oboum stejne, at nema starsi pes duvod zarlit. Take to muzete resit tim, ze psovi date kost velkou a steneti malickou a mekci, budou to kousat priblizne stejnou dobu.

jindriska
Člen
# Zasláno: 17 Led 2005 09:23
- Nahlásit

S tou větší a menší kostičkou to určitě zkusim. Kliďas je, ale s postupujícím věkem se výrazněji ukazuje jeho teriéří povaha. Dnes jsou spolu čtvrtý den a včera se chovali jak dvě hrdličky. Sice si spolu nehrají, ale Mates začíná projevovat zájem a Heidy se ho drží, neustále se po něm ohlíží. Snad jim to vydrží!

niniel
Člen
# Zasláno: 17 Led 2005 09:26
- Nahlásit

Vyydrzi, ja davala dohromady stene a psa, u vas je vyhoda, ze je to fenka a pes.

jindriska
Člen
# Zasláno: 17 Led 2005 09:51
- Nahlásit

.....začínám postupně pomalinku se porozhlížet po cvičácích, bydlím na Pha 5, nevíte o nějakém?

Tchor
Člen
# Zasláno: 17 Led 2005 09:59
- Nahlásit

jindriska
Zkus Jinonice na podrobnosti se kdyztak zeptej Fista

Evik
Člen
# Zasláno: 18 Led 2005 07:18
- Nahlásit

Ahojky - já jsem si loni v květnu pořídila k tehdy 13-letému stř. knírači štěně chodského psa. Teď mám tedy dva "samce" a snáší se od prvního dne, kdy se setkali úplně suprově, milujou se (nepřeháním - vzájemně se čistí, olizují, společně hlídají u plotu). Podotýkám, že ten náš knírač byl vždy na psy strašně ostrý s tendencí se prát. Od té doby co máme ještě CHP, je jako vyměněný, s ostatními psy se očichává naprosto v klidu, bez agrese.... no řekněte mi, jak je tohle možné, aby se ze dne na den z "nerudného dědka" stal "úplný zlatoušek"??? Choďáček sice knírače občas škádlí, ale pokud se to staříkovi nelíbí, mlaďoch toho okamžitě nechá - respektuje už od začátku jeho vyšší postavení v hierarchii smečky.

jindriska
Člen
# Zasláno: 18 Led 2005 12:11
- Nahlásit

Děkuju za tip,máme to blízko a na jiných serverech jsem na ně četla jen chválu. Heidy to bude potřebovat jak sůl, čím více jí poznávám, vidím jaká je to potvůrka vychytralá, která se jenom tváří jako nesmírně andělské štěňátko.
Ne a ne jí naučit "fuj", má z toho legraci. Řeknu jí hrubým hlasem "fuj" a buď jí na chvilku zmáčknu čuminu (což se začne vzpouzet), nebo vytřepám za kůži za krkem, sice toho zanechá, ale za chvilinku už zas pokračuje. Tak nevim, jestli mám být hrubší? Nebo asi spíše to chce trpělivost, nevim, sice jsem jednoho pejska vychovala, jenže to šlo jaksi samo. Heidy je neunavitelný, věčně se hýbající rozjívený tvoreček. Myslíte, že se zklidní, nebo více aktivní štěně zůstane více aktivním pejskem?

utina
# Zasláno: 18 Led 2005 15:22
- Nahlásit

Štěně se ti určitě zklidní. Pokud je hodně temperametní nátura, pak sice zůstane temperamentní, ale rozhodne dostane rozum ... já mám doma takové exempláře dva. Jako štěňata byla na hadr na hlavu a dnes jsou to zábavné temperamentní čuby a kdyby se zklidnily víc, asi bych byla otrávená
Jinak postupně si na sebe zvyknou a "boje" o kostičky se stanou hrou - naši ji rádi hrají během oběda pod jídelním stolem. Čuba piští, žadoní, poštěkává a pes leží na kostice a vrčí. Hádejte kdo nevydrží .... já. Vyběhnu na ně a kost jim seberu s tím, že nehodlám mít žaludeční vředy. Urazí se oba a jdou hledat jinou kořist o kterou by se mohli "přetahovat".
Psi pokud jsou dobře socializovaní si moc dobře rozumí a vyhoví si. Přeji hodně štěstí a legrace s vaší už smečkou.

Lenka
# Zasláno: 18 Led 2005 15:23
- Nahlásit

Ahoj, chtěla bych s Vámi poradit o tom, jestli si kupovat dva psy. Nikdy jsem neměla víc, než jednoho psa. Ale teď stojím před otázkou zdali si koupit jorkšíra a za rok německého ovčáka. Ovčáka si koupím určitě, chci s ním dělat obranu a tento sport je pro mě přednější ale chtěla bych začít dělat agility s jorkšírem. Otázka je, jestli můžu štěně ovčáka vycvičit tak dobře s ještě jedním psem, nebo mi jorkšír částečně znemožní výcvik druhého psa. Pak je tu také problém toho, že štěně ovčáka bude větší než jorkšír a možná bude velký problém hlídat aby štěně velkého psa "nesešlapalo" toho malého psa. Děkuji Vám za jakoukoli radu Lenka

nefer
Člen
# Zasláno: 18 Led 2005 15:24
- Nahlásit

Jindřiško, chce to hl. trpělivost a důslednost. Jinak labradoří slečna se ti časem zklidní, ale počítej s tím, že to poznáš třeba až tak ve třech letech . A nezoufej, teprve až přijde do puberty, poznáš, co to je "věčně se hýbající rozjívený tvoreček"

jindriska
Člen
# Zasláno: 18 Led 2005 16:15
- Nahlásit

Děkuju všem, dodali jste mi potřebné seběvědomí, že to byl ten nejlepší nápad a že je vše v normálu. Jen jsem trochu vedle z té její energie, protože Matýsek přemýšlí o každém rychlejším pohybu a i jako štěňátko raději volil pozorování, než účast v hrách. A spíš to byla taková kulička ráda se drbající nebo ještě radši papající. No a na pubertu Heidy mi nezbývá, než se těšit, aspoň bude legrace!

micina
Člen
# Zasláno: 26 Led 2005 13:29
- Nahlásit

Lenka
Ja mám doma tři psi a je to dost v pohodě, naštěstí jsem alfa a tak tam žádné problémi nejsou. Mám dva ši-tzu a TD
Můj názor je že dva si lépe rozumí, a unás to naštěstí funguje.
Určitě se toho neboj, ale nezapomeň, že se dvěma se už hůř chodí po návštěvách a podob.Chce to vše promyslet

SoŇa
# Zasláno: 26 Led 2005 13:49
- Nahlásit

občas se ale může stát ,že se nepohodnou nebo ne?

Evik
Člen
# Zasláno: 1 Úno 2005 14:11
- Nahlásit

Já mám dva psy,staříka a mlaďocha. Jsou naprosto v pohodě, a uvažovala jsem, že až staříček nedejbože nebude, pořídím mlaďochovi šťěndo....Při jeho temperamentu si ale netroufnu dřív než tak za 2 roky.... Na stránkách www.hafbezobav.cz
je někde článek jak jedna paní vychovávala dva howavartí bratříčky - není to žádná sranda, ale prý se to dá.......

kaja
# Zasláno: 3 Bře 2005 20:18
- Nahlásit

Ja mam 3 jihoruske ovcaky, velka dost dominantni rasa. Nejdrive byla fena ktera vyrustala sama / prez vsechny nase snahy agresivni k ostanim psum. V jejich 4 letech jsem privedla stene take fenku - prijala ji velmi dobre a ucila ji hlidat apod. Ale nikdy si s ni nehrala. Kdyz mlada starsi fenu obtezovala, vypadalo to ze budu mit po steneti (ktere bylo velke asi jako jeji hlava). Nikdy vsak steneti neublizila. My umirali strachy ale starsi fena presne vedela co dela. Velmi nam usnadnila vychovu. A hodne jsme se z jejiho chovani poucila k pristupu ke steneti a k vychove vubec. Po roce a pul jsem se odstehovala s mladsi fenkou a od te doby se absolutne nesnesou. Jdou po sobe navzajem ale mlada je horsi. Jinak vsechny ostatni psy akceptuje, stara se po stenatech take naucila vychazet se psy ...ale spolu je pustit nemuzu. Jina situace by asi nastala, kdybych je dohromady nastalo. Pak mam jeste zkusenost zacleneni do smecky dvou dospelych fen ctyrleteho chovneho psa... a skvely, nejvetsi kamaradi... Po svych zkusenostech doporucuji kombinovat PES x FENA podobne velikosti a mohutnosti a kdo je strarsi je jedno. Na poruchy chovani ktere plynou z polictovani (agresivita, bazlivost...) doporucuji poridit dalsiho psa (idealni je zaclenit takove zvire do vetsi smecky) clovek psa nikdy nenahradi. Ale chapu ze to vzdycky nejde. U velkych psu je potreba take hodne zkusenosti.[b][/b]

Rendy
# Zasláno: 3 Bře 2005 20:42
- Nahlásit

Já si ke tříletému pejskovi pořizovala štěňátko, taky pejska. Nutno říci, že ten starší si se psy nehraje. Ostatní psi mu nevadí, ale nemusí je mít. Ze začátku hodně žárlil a hodně hrál uraženého, ale během 2-3 týdnů to přešlo. Hodně i tím, že mlaďoch ho jen tak nenechal a pořád na něj dorážel. Teď jsou to kamarádi, hrají si spolu a taky se vzájemně olizují, čistí si oči apod. Ten mladý dokonce vytahuje bodláky ze srsti staršímu. O jídlo se neperou. Ani o pamlsky. I když je odměňuji, tak vždycky řeknu jméno a o on ví, že teď dostane právě on a druhý se po tom ani nenatáhne.

Dolly
Člen
# Zasláno: 3 Bře 2006 13:43 - Změnil/a: Dolly
- Nahlásit

Ahoj my jsme k 11 leté fence křížence pořídili o vánocích štěndo jorkšíra. Pravda, ze začátku jsme se báli aby ta starší té malé neublížila, ale teď máme opačnej problém. Ten prcek jí stále kouše do uší a ocásku a ona drží jak beránek až je nám jí líto, takže teď odháníme tu malou. O pamlsky a kostičky se tahají a vrčí na sebe, ale jinak si nic neudělají. Venku jsou nerozlučná dvojka

Hanka20
Člen
# Zasláno: 9 Bře 2006 09:44
- Nahlásit

Já jsem si brala cca dvouletého dobrmana z útulku, který nesnášel všechno živé okolo. Útočil na všechny psy včetně fen. Bylo to docela neúnosný, tak jsem zakročila a agresivitě ho postupně odnaučila (trvalo to cca 4 roky). Minulý rok jsem zauvažovala, že mu koupím kamarádku, protože už ostatní psi ignoruje a když potkáme fenku, může se přetrhnout. V listopadu jsem si teda koupila malou dobrmanku a musím říct, že záčátek byl docela krušný. Velký pejsa se mnou týden nemluvil a štěndo bral jako vetřelce.Když jsem mu dala povel, kašlal na mě, no prostě hrůza.Štěndo se mi večer vždycky uvelebilo na klíně a velkýmu to nedalo a chodil se na ní dívat a očuchával jí. Pak zjistil, že by to mohla být dobrá hračka a začal ji různě oňufávat a nedal jí chvíli pokoj. Fence je teď pět měsíců a neudělají bez sebe krok. Skoro pořád se olizujou a mazlí a velkej hafan jako kdyby omládl a chová se taky jako štěně. Občas si ji teda srovná, když už ho moc otravuje, ale nikdy ji neublížil.

mac1
Člen
# Zasláno: 9 Bře 2006 10:05
- Nahlásit

pořídila jsem si štěně ,když bylo staršímu psovi 6 let , hned druhý den se štěně rozhodlo mrknout do misky se žrádlem velkému - letělo přes celou kuchyň,jak důrazně bylo velkým čumákem odstrčeno . Jsou to dva psi -myslím, že při kombinaci pes -fena je to jednodušší - dnes žerou z misek tak 1,5 m od sebe ( mám je v bytě) , kdo dožere první, čeká až dožere druhý a pak si vymění misky a ojedou je , jestli náhodou ten druhý něco nenechal , je to v klidu. Ale když mají kosti , tak jsem raději s nimi v kuchyni , protože se stalo, že mlaďoch začal s hovězí kostí v tlamě chodit po kuchyni a vrčet ( aniž by si ho starší všímal, ten se věnoval své kosti ) , zřejmě pubertální záchvat , ale staršího to po chvilce nakrklo tak, že po něm skočil a když jdu pryč tak jim žádné kosti nenechávám ( když jsem pryč , tak chrupou ).

jindriska
Člen
# Zasláno: 9 Bře 2006 10:31
- Nahlásit

tak nám trochu napjatá atmosféra při kousání kostiček zůstala - nejdřív přecházejí s kostí v tlamě z pokoje do pokoje, pak koušou asi metr od sebe a kdo sežere rychlejc bere to tomu druhému. Občas po sobě vyjedou, nechávám je ať si to vyříkají a nijak nezasahuji. Staršího je mi taky líto - sedí a ona ho třeba metr popotáhne za ucho, je trpělivý, ale taky si umí říct dost.

Orry
Člen
# Zasláno: 9 Bře 2006 11:31 - Změnil/a: Orry
- Nahlásit

ahojky...taky jsme se rozhodli poridit si dalsiho pejska. Nasemu voriskovi tahne na 13 rok, ale porad je plny energii! Vcera jsem hledala naky hracky pro stendo (ktere k nam prijde za tyden!) a ten nas lumpik si zacal hrat jak blazen..uplne se pomat je to krizenec jezevcika se spicem..takze docela "dobra" kombinace...po jezevcikovi palice a po spicovi vostrej e ustekanej..ale je desne mazanej a vytrvalej, hodne dominantni. Doufam, ze se stenatkem (jack russell terier) nebudou problemy..chteli jsme k nemu fenecku, ale nakonec bude pejsek..tak snad to dopadne!! Urcite se desne urazi..je to zarlivka doma mame peknej zverinec (hlodavce..jestery..) a s nima vychazi ok...i s brachovym kocicakem...tak drzte palce diky

Jandula
Člen
# Zasláno: 9 Bře 2006 11:47
- Nahlásit

jindriska
Hlavně, že jim to mezi sebou funguje... Kamarádka měla dvouletýho labrouše, když já jsem si pořídila štěně, fenku goldene. Protože s kamarádkou trávíme hodně času spolu, tak psiska jsou taky neustále spolu... Denis sice s náma asi týden nemluvil, doma si Sáry nevšímal, v autě když na něj náhodou hupsla na ní zavrčel... Ale během týdne se to dostalo do normálu. Teď po roce bez sebe nedají ránu, Sára je na něj celá natěšená a on je takový dobrák, že si nechá brát kosti (Sára si totiž myslí, že on má vždycky něco lepšího), když žerou a Sára jde k němu, tak jí svojí misku přenechá...

A jak to máte s tím cvičákem? Chodíte?

jindriska
Člen
# Zasláno: 9 Bře 2006 12:12
- Nahlásit

Jandula
zvolila jsem nejprve samostudium teorie výcviku, následně aplikaci v terénu a všechno bylo velmi nadějné tak do cca roku, po prvním hárání se začaly objevovat trhliny v poslušnosti a ještě se přidalo štěkání na děti. Začaly jsem chodit na cvičák HafBezObav. Je to tam fajn, teď jsem tam od Vánoc nebyla a začneme zas příští týden. Jinak jsem s ní spokojená, hlavně trénujeme přivolání za každé situace a pilujeme aport, protože chci od jara začít s flyballem. Problém s dětmi je stále a hledání pokusného děťátka stále pokračuje (představa je taková, že dítko bude podávat Haidy dobrůtky a mluvit na ní). Zdálky vyhlížíme děti, chodíme tam, kde je větší shluk těch malých lidiček. Výsledek je trochu vidět, pětkrát projdem těsně kolem a už se raduju, na šesté děcko začne štěkat, ale už v nich nevidí tak ohrožující a zdraví nebezpečné tvory.
Jinak starší pes už má rád svůj klid, kromě podávání jídla se málokdy vybičuje k nějaké aktivitě a vždycky mě dojme, jak si Haidy těsně k němu lehne nebo mu vyndavá bordýlek z kožichu a ráno se vždy nejdřív přivítá s Matesem.

Janka
Člen
# Zasláno: 27 Bře 2006 17:21
- Nahlásit

mac1
Mám tu samou zkušenost, 4letý pes a k němu štěně, dělají to samé, co ti tvoji. Ale na rozdíl od tebe je mám venku v kotci, jsem ráda, že mám dva, alespoň se nenudí, když na ně nemám čas. Několikrát jsem je sledovala, jak si spolu hrají, je to legrace. Myslím si, že není-li pes nějak mimořádně agresivní, vždy si na nového kamaráda zvykne a pořádek mezi sebou si vyřeší sami.

Grin
Člen
# Zasláno: 26 Pro 2010 18:11
- Nahlásit

Chystám se pořídit velkého psa k maličké fence. Má někdo jakoukoli radu?

Monty
Člen
# Zasláno: 27 Pro 2010 11:56
- Nahlásit

Grin
já vlastní ne, protože mám dva WHWT (6 měsíců a 10 let), ale sousedka si ke kokřici (ne moc staré, asi 5 let) pořídila irskou setřici, nějak ji moc nesnese, přitom k cizím štěňatům se chová pěkně, asi je na ni setřice moc divoká

dbarvik
Člen
# Zasláno: 9 Kvě 2011 18:56
- Nahlásit

dobrý den,
máme 7 letou fenu NO a teď jsme si koupili 12 týdenní štěně NO > chtěl jsem se zeptat, jak vyřešit problém, že ta sedmiletá pořád štěká a kouše do toho štěněte když jsem já nebo někdo z mojí rodiny venku, když jsme vevnitř tak jsou klidní a někdy si i hrají. zkoušel jsem dávat všem stejně žrádla, hladím je obě najednou, a pořád musí štěkat (někdy mi už to jde na nervy), prosím poraďte

Eninka
Člen
# Zasláno: 9 Kvě 2011 19:37
- Nahlásit

dbarvik
popis situace je dost obecnej, jak dlouho je štěně u vás doma?
a jak je myslšno, že když jsi ty, nebo někdo z rodiny venku tak kouše? to jako že doma někdo zůstane, nebo to dělá jen když jsou spolu sami? a jak všem stejně žrádla, štěně má snad menší dávku, nebo jak je to myšlený? a když je teda hladíš najednou,
tak štěká taky, když píšeš, že jsou vevnitř klidní, tak kde to ta starší dělá? Zkus víc upřesnit dotaz...

dbarvik
Člen
# Zasláno: 10 Kvě 2011 06:53
- Nahlásit

je u nás dneska 6 den. když jsme venku (to znamená u těch psů) tak ten starší kouše toho mladšího a pořad na něj štěká) když jsou venku sami, jsou uplně ticho. ta starší štěká a kouše i tehdy pokud je hladím obě najednou.

. 1 . 2 . >>
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání