Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Veterina, o zdraví i nemocech psů / Vitamíny pro štěndo
. 1 . 2 . >>
Autor Zpráva
ErzebethB
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 09:42
- Nahlásit

Zdravím,
na základě dnešnímu pročítání FB diskuze ohledně různorodého krmení (jednou vařené maso s rýží, jednou TOTW/EssentialFoods + konzerva/kapsička/paštika + různé mlsky při výcviku -> většinou plné obilovin) jsem přemýšlela, zda by se tomu našemu prdloušovi nevyplatilo koupit nějaký doplněk stravy. Hlavně kvůli tomu, že ona vůbec nebrzdí a je schopná v plné rychlosti napálit hlavou do stromu, hodit kotoul přes jiného psa, nebo vzít bokem tyč od klepadla apod. tak se trošku bojím, jestli by se nevyplatila výživa na kosti + klouby a samo i zbytek vitamínů.

Včera nám navíc začala ožírat v chodbě omítku, tak jsem si říkala, jestli to není jak u dětí, kdy se říkalo, že jim chybí vápník

Docela mne zaujaly tyhle vitamínky: http://www.zoohit.cz/shop/psi/doplnkove_specialni_ krmivo/vitaminy/192649#more
Co Vy na ně? Jak to vidíte poměr cena:kvalita? Pro nás - lidi - kupuju žvýkací mulťáky pixlu za 200,- Kč a přijdou mi fajn, ale nevím jak je to u psů....

ErzebethB
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 09:45
- Nahlásit

Případně prosím navrhněte, které používáte Vy.

Jo a ještě mě napadlo, koupili jsme jí takové ty žvýkací kosti z buvolí kůže (doufám, že je to buvolí ), které byly světlé a prý s obsahem vápníku, ale nevím, jak moc to ovlivní celkovou výživu, když to jen žužlá a kost skoro neubývá

corgi
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 11:32
- Nahlásit

ErzebethB
Takže jak je tedy to štěndo krmené? Tím "různorodým" stylem popsaným výš - proč???
Co se týče "multivitamínů", je to podle mě blbost a tahák na peníze, nejen u výrobků pro lidi. Vždyť už je dávno prokázáno, že např. podat zároveň vit. C a železo je blbost. A takových kombinací je víc, tudíž vitamíny "od A až po železo" jsou prostě zbytečnost.
Z analýzy toho přípravku v odkazu vyplývá, že postačí dávat např. pangamin, listovou zeleninu a řasu - pokud by štěně bylo krmené přirozenou stravou. Pokud by bylo krmené TOTW nebo podobně kvalitními granulemi, zřejmě nebude třeba ani nic přidávat - pro dobro duše to samozřejmě lze, ale někdy míň je víc...
Co se týče kloubní výživy, nevím, co to je za plemeno, ale obecně pokud se zdravé štěně naláduje kloubkou, tělo se "odnaučí" vytvářet si potřebné látky samo. Takže opět všeho s mírou, já např. dávala 1x za rok takovou kúru Alavisu. Ale teď krmím přirozeně, takže dávám už jen sulc z nožiček a kúru jen psovi s dysplázkou.

Abych to nějak ukončila - já bych se prostě v první řadě rozmyslela, jak chci krmit, a pak přemýšlela nad tím, zda je nutné něco přisypávat.

corgi
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 11:34
- Nahlásit

Jo, a k těm "kostem" z buvolí kůže - nejlepší bude vyhodit je do koše, kdyžtak nějaké info o jejich škodlivosti lze najít snadno na netu, stačí zadat něco jako "toxic rawhide". Např. zde je dost informací.

ErzebethB
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 12:05 - Změnil/a: ErzebethB
- Nahlásit

corgi
Máme vlčí špičku.

Co se týče toho krmení, tak jí přítel dost rozmlsal. Ze začátku byla na kuřecím s rýží, páč chovatelka krmila dog chowem a přešli jsme na Artemis - i po pár kuličkách se nám posrandila až to hezké nebylo, zažívání jsme vrátili do normy právě tím kuřecím s rýží, poté jsem snižovala kuřecí a nahrazovala ho pomaličku právě Artemiskou... Všechno oukej ale pak jak když utne a přestaly jí chutnat... naštěstí jsme měli jen malej pytel, tak jsem ho schovala a vyměnili jsme za TOTW, ty jí teda chutnali víc a ani zažívací problémy nebyly žádné. Přítel jí ale začal do suchého přimíchavat konzervu, sem tam vajíčko, nebo různé kapsičky od pedigree a teď už samotné grancle prostě nesežere... Tak jednou, dvakrát do měsíce dělám kuřecí tak jí k tomu udělám rýži, ale často to vyloženě není. Proto se právě ptám na to, zda se vyplatí dát nějaké vitamíny, či jen nějakou kloubní výživu. Tu byl ale udělala taky jen tak měsíc, dva a konečná a třeba zase za rok, nebo už vůbec v dospělosti...

edit: barfovat určitě nechci, vyhovuje mi suché, ale tak občas na přilepšenou, říkám si, když to není denně, tak to nemusí být tak brutálně škodlivé?

ErzebethB
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 12:09
- Nahlásit

corgi
Jo, a k těm "kostem" z buvolí kůže
No pěknej článěk... ona naštěstí má doma jen dvě a zajímají jí jen tak občas na pár minut... dokud jí rostou zuby, tak bych řekla je to fajn stimul, ale pak je na základě toho článku zlikviduju... Brrr

corgi
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 12:27
- Nahlásit

ErzebethB
Koukám, že přítel je pěknej škůdce
Suché granule si nevezme, ani kdyby třeba nedostala půl dne nic, ale opravdu vůbec nic? Já když krmila ještě granulemi, tak vydržel jíst jedny tak půl roku, pak jsem musela začít právě takhle "ochucovat" - tu vývarem, tu jogurtem, tu masíčkem - až jsem se na to vyprdla, přešla na syrové a mám klid.
Zažité je, že granule + maso by se nemělo míchat, ovšem já sama znám spoustu psů, kterým to nevadí a dobře prospívají. Takže co zkusit suché granule ochutit pokud možno co nejmenším množstvím nějaké mletiny? Nebo lososovým olejem? Nebo se taky prodávají sypká ochucovadla (třeba s příchutí drštěk), ale teď to nemůžu najít. Jen mi to prostě přijde všechno takové nucení do něčeho, co ten pes nechce. Pokud tedy není jen přítelem vyloženě rozmlsaný
TOTW má víc příchutí, ne? Co zkusit jinou?

ssshhhhh
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 15:06
- Nahlásit

Mě vet řekl, že nejlépe je vařit maso dávat k němu přílohu, kosti a zeleninu. Ale já denně vařit prostě nebudu, takže krmíme vším. A vet nám to schválil. Prostě jako za starých časů. Syrové maso a kosti převažují ale (což ne každý chápe), pes není vlk(!) a po generace je zvyklej bufetit u popelnic a jíst vše. Takže tvaroh, sýry, vejce, pečivo (ne chleba ten nafukuje), ovoce, zeleninu, když máme vařený tak dostávají z talíře, bramborová kaše a tak.
Zatím vypadají super, akční, krásná srst. Granule mají taky, ale moc je neberou tak max jednou týdně si dají. Už nikdy nebudu krmit jen granulema, chudák pes, takový amarouny a bůh ví z čeho vyrobený.
A psí pamlsky? Tak po tom mají pěknej průjem, to je humus největší. Prostě žrádlo pro psy je vždy z nekvalitních surovin, jinak by ty suroviny používali na "žrádlo" pro lidi.
Takže shrnuto: nedám psovi nic, co bych nejedla já (idkyž pravda, prasečí nožičky mě neberou hehe, ale protože kupujem u řezníka, je to primárně určeno lidem). Vitamíny a minerály nedávám, tam je riziko, že toho dáš moc, muselo by se dělat pořád rozbor krve aby se přesně vědělo kolik toho pes potřebuje.
Ale každý dle svého názoru.

zbrnd
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 15:21
- Nahlásit

ErzebethB:
Jestli máš psisko ráda, všechno to vyhoď.
Krm ho třeba doma připravovanou stravou.
Dávej mu věci, kterí jsou pro psa tak nějak přirozené.
Žádné kostičky, žádné kapsičky a jiné pamlsky....je to všechno hnůj.
Jinak souhlas s Corgi až teda na její tézi o kvalitních granulích, takového nic neexistuje.
Ohledně Alavisu a spol mám info, že z většiny jsou ty přípravky strašně slabé, je tam prostě málo účinných látek, protože by to jinak nikdo nechtěl platit - nemíním o tomhle polemizovat, ale je to info od člověka, kteý mi vždy hodně pomohl a mockrát mi vyléčil psa přes telefon aniž by ho kdykoliv viděl.

Suché vyhovuje tobě, ale jde snad o psa ne?
Granule jsou zpracovaný odpad, kterékoliv granule.
Když ji bude dávat třeba to kuřecí maso s rýží a jinu přílohou nemáš moc co zkazit.
Pokud nemá problém, žádné doplňky nepotřebuješ.
Zdravý organismus si pomoci metabolismu bere z potravy to, co potřebuje sám, umí se přizpůsobit a je dobře, když to dělá. Když mu budeš dávat všeho nadbytek, dosáhneš spíše opaku toho, co bys dosáhnout chtěla.

Jinak k těm chucovadlům, když má zdravý pes hlad, tak se nají.
Chtěl bych vidět psa, co má hlad, je zdravý a nevezme si kuřecí s přílohou :/.

ssshhhhh
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 15:27
- Nahlásit

zbrnd
Chtěl bych vidět psa, co má hlad, je zdravý a nevezme si kuřecí s přílohou
No, ono totiž je to o tom "má hlad".
Naši když jejich psík nechce jíst, hned vymýšlej nějaký jiný luxus. A prý, tohle mu nechutná... Ale když on chudák nikdy v životě nepoznal co to je hlad. Má furt navaříno, plnou misku.

ssshhhhh
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 15:29
- Nahlásit

sypká ochucovadla (třeba s příchutí drštěk)

Ty jo, to zní celkem děsivě, to jsem ani nevěděla, že takový věci vyráběj. To je jako primárně určeno psům nebo lidem?

zbrnd
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 15:30
- Nahlásit

ssshhhhh :
Je to jak píšeš, pak jdeš ve městě venku a potkáváš samý prasátka s s rozhašenou imunitou, zničenou kůží , který tak dopadly díky lásce svých otrokářů.

corgi
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 15:33
- Nahlásit

ssshhhhh
sypká ochucovadla
Viděla jsem to někde na psím eshopu, ale už nevím kde. Normálně nasušené zelené dršťky namleté na prášek. Dělají se prý i nějaké omáčky na granule, ale to už je totál chemie. Jak je vidět, tak zoufalých lidí, kteří pláčou nad nesnědenou miskou granulí, je dost, jinak by takové kraviny výrobci nevymýšleli....

ssshhhhh
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 15:44
- Nahlásit

omáčky na granule

Tak to je hustý!

Jóóó, táta v nesežraný misce hned vidí, že pes je minimálně nemocnej, spíš teda úplně na umření, tak si dá sám jídlo a krmí ho rukou ze svýho talíře. Jako při tomhle způsobu nechápu, že pes ještě není jak vagon, ale on je hyperaktivní a navíc fakt tak ultra vybíravej, že už není nic moc, co by fakt žral.

Když přijedu s čubama na návštěvu ty by si vzaly všecko, ale to jsem vždycky na mrtvici, no jako tuhle, v nestřeženým okamžiku zbodly misku granulí a nějakou "psí kost" a pak zvraceli celou cestu autem domů.

corgi
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 16:33
- Nahlásit

ssshhhhh
v nesežraný misce hned vidí, že pes je minimálně nemocnej, spíš teda úplně na umření
"Naštěstí" u nás to tak je - oba psi jsou absolutní pažravci, takže nesnědení čehokoliv je průšvih. Bohudík to nastalo jen jednou, když byl pes opravdu na umření. Aspoň máme indikátor, kdy je pohotovost nejvyšší

zbrnd
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 16:50
- Nahlásit

pak zvraceli celou cestu autem domů.
------------
Panečku a proč jsi jim nezastavila?

zbrnd
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 16:51
- Nahlásit

Tak ono z biologickýho hlediska je asi v podstatě správný mít pořád hlad i pro člověka.

ssshhhhh
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 17:16
- Nahlásit

zbrnd
No ony nějak tak vždy když se zastavilo a vyndala jsem je z auta zvracet přestaly a jak se jelo tak to zas jelo no...
Ono to blbě snášej v autě a naši ač to věděj tak když jsem na chvíli zmizela dali jim nažrat no... Prej že měly hlad...
corgi
Také jsem měla pažravce a jsem ráda, že tyhle nejsou, to je šílený.

corgi
Člen
# Zasláno: 24 Srp 2013 17:34
- Nahlásit

zbrnd
z biologickýho hlediska je asi v podstatě správný mít pořád hlad i pro člověka
Ježišmarjá, to mě uklidnilo. Akorát se to nesmí dozvědět ten muj...

zbrnd
Člen
# Zasláno: 26 Srp 2013 10:34 - Změnil/a: zbrnd
- Nahlásit

se to smazalo

ErzebethB
Člen
# Zasláno: 26 Srp 2013 10:40
- Nahlásit

corgi
Pardon za pozdní odpověď - směna o víkendu...

Samotné grancle mi nežrala zatím nikdy... přijde k misce, očuchá, vezme jednu grancli a zase jí hodí zpátky... a znechuceně odejde... nejhorší je, že já jí třeba vydržím nedat a fakt jí nechat jen na suchých, aby vyhladověla a pak to sežrala... ale přítel ne... to je jeho miminko a to přece nebude kňourat a škemrat u stolu bez toho, aby jí nedal ochutnat.... Když jsem doma, tak to samozřejmě koriguju, ale když ne, což je v odpoledních hodinách dost často (pracuju do 7mi on do 3) tak je to o to složité.... Ale rozmazlil jí parádně... teď je druhej den jen na suchých s minimem konzervy, jen tak na obalení kuliček a vždycky sežere tak čtvrtku až půlku a pak to tam nechá a odejde.. zkoušeli jsme misku sebrat a dávat jen snídaně, oběd, večeře... pořád to samé... zkoušeli jsme nechat celej den - bez změny Je to proste hajzlík rozmazlenej

ssshhhhh
To je dobrej názor a já s ním souhlasím... ale my máme zatím doma štěndo, takže ne vše uvařené pro nás jí dávám (koření, dochucovadla apod)... Co se týče třeba BARFu a denního vyvařování pro ní... což o to, mít na to čas, klidně do toho jdu, ale dělám na krátké dlouhé týdny a vařit jí snídani a oběd by byl velký problém... případně to připravovat na nějakou dobu dopředu, ale na to zas nemám tak obr lednici s mrazákem... takže to jsme zavrhli a jak jsem psala - snažíme se jí to měnit, ale základ mít ty granule od TOTW, EssentialFoods a ještě mi tu zbylo trošku Artemisek, střídáme je a k tomu kupujeme taky různé paštičky, konzervy nebo kapsičky aby nežrala pořád chuťově to samé... občas jí udělám domácího pribináka, jindy dostane tvaroh s vajíčkem a pičkotem, nebo zmiňovaný uvařený kus masa (většinou kuřecí, občas ale i hovězí a vepře) a k tomu těstovinky nebo rýži... krom toho když baštím třeba melouna, jabko nebo banán, tak jí kousek dám a chutná jí to, zeleninu zrovna nemiluje, tam snad občas jen pekingské zelí a ledovej salát, jinak jí nic moc nešmakuje a plyve to.... neřekla bych, že se má špatně... srajdu taky nemá a srst si dovolím říct, že má taky pěknou... ale ono u toho jejího štěněcího chemlonu (vlčí špic/kees) je to trošku horší poznat, jak to vlastně má vypadat

zbrnd
S tou cenou u kloubních doplňků celkem souhlasím, co se týče toho vaření viz výše... Granule mi vyhovují, protože často cestujeme, dají se dobře převážet bez velké práce s přípravou a nekupuju zrovna 15kg za 300,- kč a o Artemis si osobně myslím, že to jsou jedny z nejlepších granulí, co jsem kdy měla v ruce.... totw je taky cena:kvalita fajn... vyhovuje mi, že jsou v tom různé aminokyseliny, vitamíny, minerály ale jako majitel prvního štěnda bych nerada něco podcenila a po pár letech třeba řešila mizerný stav kloubů. ) Ale souhlasím s názorem, že pravé jídlo to nenahradí... jen přiznávám, že je pro mě pohodlnější dělat rýži s kuřetem jednou týdne, než obden.
A jestli se nají když má hlad... no přijde mi, že občas zkouší, co máme v talíři my... a když zjistí, že nic moc, nebo to nedostane, tak teprve jde ke svému, ale stejně si dá jen trošku, aby měla v bříšku místo na nějaký zákusek, co by mohl padnout ze stolu

Prej že měly hlad...
To mi připomíná naše babičky - poooořádnej kotel, přece nebudeš hladovět.... a člověk pak funí jak prase a to i přes to, že sežral jen půlku talíře... a za deset minut přinesou bábovku a kafe... NO OMG!

Napadla mě taková věc... bude jí 6. měsíců, a prozatím se jí vždycky snažíme podávat snídani okolo 5.-6., oběd mezi 12.-13. a véču okolo 6.-9. - časy jsou orientační, odvíjí se to od toho kde jsme a jestli ona nechrápe apod. tak že bych zkusila jí pár dní udělat jen snídani a večeři s tím, že přes den nedostane vůbec nic... včetně pamlsků za výcvik... myslíte, že by jí to malinko "pročistilo" a že by třeba díky zjištění, co to hladíček je začala zase normálně baštit, co jí člověk dá do misky?
Ovšem trošku přemýšlím nad tím, že to budu muset udělat v odbě, kdy budu mít volnej celej víkend, páč by to přítel asi nedokázal vydržet

ErzebethB
Člen
# Zasláno: 26 Srp 2013 10:45
- Nahlásit

zbrnd
No v tuhle chvíli kupuju konzervy od Ontaria ve zverimexu, který mají podíl masa okolo 60% a zbytek se raději ani nepídím...

Narovinu - z granulí odstoupit nechci, krmí tím celá rodina, přátelé (bavíme se o granulích typu totwn, acana, artemis, apod.) ne pedigree, chapi apod. a nikdy psi neměli žádné problémy, naopak se dožívali vysokého věku a bez vážnějších komplikací... ať se jednalo o vlčáky, husky, oříšky, labrouše a retrívry a teď vlčího špice... a prostě to mám vyzkoušené a do připravování každého jídla nejdu.... ALE samotné grancle mi prostě nežere... možná je to tím, že jsou v tuhle chvíli tvrdé a ona je nerozžvejká (chybí jí tak 7 zubů), jeden čas jsem je zlehka polévala kuřecím vývarem, nebo olejem, ale ani to jí moc nešmakovalo... tak jsme přešli na ty konzervy... a ty byly relativně v poho, než to přítel začal kurvit tím, že dotoho začal házet kousky eidamíčku, gothajíčku, šunčičky a teď mi ta bestie nežere ani domácí játrové suchary, co jsem jí pekla a dřív se po nich mohla utlouct... na tož nějaké kupované mlsky při výcviku

zbrnd
Člen
# Zasláno: 26 Srp 2013 10:50 - Změnil/a: zbrnd
- Nahlásit

Jasně, ty máš prostě svůj rozum a baví tě kupovat pěkný krabičky. Tak pak je ale zbytečný se chodit ptát, co máš pro svýho psa koupit za doplňky, když mu nedopřeješ ten základ.

ErzebethB
Člen
# Zasláno: 26 Srp 2013 12:32
- Nahlásit

zbrnd
Já chtěla názor a doporučení, ne jednu a jedinou správnou odpověď, ó všemocný... ;)

Neumi
Člen
# Zasláno: 26 Srp 2013 12:41
- Nahlásit

ErzebethB
Co se týče třeba BARFu a denního vyvařování pro ní
barf je syrové, to hodit do misky tolik času nepotřebuje

Lucie Kratochvílová
Člen
# Zasláno: 26 Srp 2013 13:03
- Nahlásit

ErzebethB
Já chtěla názor a doporučení

Takys dostala a docela rozumný )))))

Jasně, ty máš prostě svůj rozum a baví tě kupovat pěkný krabičky. Tak pak je ale zbytečný se chodit ptát, co máš pro svýho psa koupit za doplňky, když mu nedopřeješ ten základ.

S tímhle musim souhlasit a navíc taky hlavně krmíš ne kvalitníma granulema, ale všema těma "ochucovadlama" kolem... Takže asi proto máš pocit, že potřebuješ dodávat další doplňky? Nereju, jen k zamyšlení

A právě jsou lidi, co krmí hlavně syrovým se zeleninou a granule maj na cesty... Ale chápu, že chceš jen ty granule

Ale hlavně, máš vybíravýho špice... ))) Takže babo raď

zbrnd
Člen
# Zasláno: 26 Srp 2013 13:29 - Změnil/a: zbrnd
- Nahlásit

Já chtěla názor a doporučení, ne jednu a jedinou správnou odpověď, ó všemocný...
Však si dostala velké ponaučení. Je zbytečný starat se o doplnky kdyz psu nedoprejes ani kvalitni zaklad.
Tupec to ovšem nepochopí, je to pro něj moc složitý.

Ty nechceš tomu psovi zajistit to, co je pro něj dobré.
Ty si chceš pouze koupit své čisté svědomí, navíc falešné.
Ať je to, co je to, hlavně když to nestojí málo, páč by to vypadalo blbě a ať s tím není moc práce.
Když ti pak ten pes jednou onemocnění třeba nějakou imunitní poruchou, pro jistotu se ani nebudeš pídit po tom, z čeho to může mít, hlavně do něj naprat u veta co nejvíc prášků a úkonů, abychom ho mohli posléze nechat uspat s dobrým pocitem, že jsme udělali, co jsme mohli, ale na tohle se už prostě nedalo koukat ...se zcela čistým svědomím, samozřejmě ....
Gratuluji, jsi typickým představitelem modelu tohlo "lepšího" českého kynologa.
O těch horších raději ani nemluvit....

Pak tu semo tamo jsou ještě lidi, co mají ty psy rádi, ale těch je fakt zoufale málo.

Eninka
Člen
# Zasláno: 26 Srp 2013 15:37
- Nahlásit

zbrnd

"lepšího" českého kynologa.
O těch horších raději ani nemluvit....

Pak tu semo tamo jsou ještě lidi, co mají ty psy rádi, ale těch je fakt zoufale málo.

do jaké skupiny asi patřím já, Eninka eninkovatá?

zbrnd
Člen
# Zasláno: 26 Srp 2013 16:35
- Nahlásit

To musí Eninka eninkovatá vědět sama, teda měla by. Doufejme, že mezi ty, co umí mít rádi psy.

PetraK
Člen
# Zasláno: 26 Srp 2013 16:46
- Nahlásit

ErzebethB

kupuju konzervy od Ontaria ve zverimexu, který mají podíl masa okolo 60% a zbytek se raději ani nepídím...

trochu smutný

arovinu - z granulí odstoupit nechci, krmí tím celá rodina, přátelé

jistě, to je argument.stejně tak jako to, že je velmi jednoduchý nasypat do misky králičí bobky a dál se nestarat,hlavně pak mám čas zjišťovat co dalšího a dalšího koupit. Jestli není pro toho psa lepší,když zapojím mozek a zjistím, že rvát do něj umělou hmotu, která mi sice zabere míň času, ale psovi může po...... poštelovat zdraví, je blbost a že pro psa udělám líp, když mu dám to, co je pro něj přirozenější. Tedy maso , ne slisovaný obili a kostní moučku.

. 1 . 2 . >>
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2018

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání