Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / pes si ze mě dělá srandu
<< . 1 . 2 .
Autor Zpráva
PetraK
Člen
# Zasláno: 16 Úno 2014 21:23
- Nahlásit

Walda
Kouzlo je v tom, že se šňůra nepoužíává jako omezovadlo, ale jako zajištění psa.

mno, šňůra je vždy omezovadlo. V tom to kouzlo netkví.

Walda
Člen
# Zasláno: 16 Úno 2014 22:03
- Nahlásit

PetraK

šňůra je vždy omezovadlo

Jako filosofický pohled dobrý.
Pokud ale chce člověk pracovat se psy, měl by rozdíl mezi omezovadlem a zajišťovadlem vidět.

Neumi
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 07:32
- Nahlásit

Odpovím za sebe a za svého pastevce :
Vero
Ale mám na mysli v praxi: vždycky to psovod trefí? nikdy nevysloví přivolání ve chvíli, kdy pes přece jen nechce přijít? a pokud jo, měl by to teda radši nechat plavat?
Psa učím přivolání stejně jako bez šňůry - když ke mně běží sám, když ho motivuji-když vím že přijde. Povel se mu upevňuje. Stěžuju rušivými vlivy, tady může nastat nutnost stopku použít (to znamená že pokud chci psa přivolat, musím stopku držet), ale jenom jako impuls , pes musí být vždy odměněn za příchod, příchod díky tomu = radostný přílet. Povel se upevňuje. Pes je pubertě, jeho samostatnost, doslova nutkání vše prověřovat roste, roste i pravděpodobnost že nebude mít na příchod stejný názor, na druhou stranu povel "ke mně" už má slušně upevněný - dle okolností přivolávám mimo dosah stopky či se stopkou v ruce, velice zvažuji povel, v případě, že si nejsem jistá ho nejdřív zastavím "stůj"(je pro psa jednodušší se zastavit než se otočit k objektu svého zájmu zády a běžet od něj), dojdu si pro stopku a až poté přivolám.

Vero
A pak-když pes chce běžet přes dosah šňůry, tak jak to udělat, aby nebyla šňůra omezovadlo?
Vodítko je co?
Podle terénu pes běhá a stopku tahá volně za sebou, kde nemám rozhled, stopku držím, psu sdělím a sděluji "šňůra" (= netahej, žádné raketové starty, které by mi urvaly ruku atd.), stejně tak dobrovolně čeká až si ho chytím na míjení se s lidmi....

PetraK
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 08:25
- Nahlásit

Walda

Pokud ale chce člověk pracovat se psy, měl by rozdíl mezi omezovadlem a zajišťovadlem vidět.

tak jo

Vero
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 09:26
- Nahlásit

Neumi
já se ptala na něco jinýho, ale to je fuk, odpověd už mám.

kachna_
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 09:34
- Nahlásit

PetraK
prostě ti chybí znalost základních kynologickejch termitů, vrať Blanokřídlou, stejně jí jenom frustruješ svojí neschopností!!! a nastuduj si něco od CM nebo ještě lépe Waldy

Ale jinak se mi líbí (v tom neironickém smyslu), jak tu každý ukazuje svojí správnou cestu a docela by tu přemýšlím, jestli by vám to se stopkou fungovalo i kdybyste použily jinou metodu, zkoušely jste to i jinak?

Neumi
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 09:36
- Nahlásit

Ale jinak se mi líbí (v tom neironickém smyslu), jak tu každý ukazuje svojí správnou cestu a docela by tu přemýšlím, jestli by vám to se stopkou fungovalo i kdybyste použily jinou metodu, zkoušely jste to i jinak?
K cíli málokdy vede jenom jedna cesta...

Vero
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 09:44
- Nahlásit

kachna_
jestli by vám to se stopkou fungovalo i kdybyste použily jinou metodu
já jsem nepostupovala striktně pozitivní motivací (páč jsem to ještě ani neznala) a nepřišlo mi, že bychom měli někdy nějaký problém s tím, že by pes rozlišoval, jestli je k dispozici omezovadlo nebo není. pravdou je, že bez šňůry jsem automaticky znova snížila kritéria a přivolávala z větší blízkosti.

PetraK
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 10:02
- Nahlásit

kachna_

prostě ti chybí znalost základních kynologickejch termitů, vrať Blanokřídlou, stejně jí jenom frustruješ svojí neschopností!!! a nastuduj si něco od CM nebo ještě lépe Waldy

ajoo! Krůnik! Blanici vrátim, to bez pochyby, včera s ní na toto téma hovořil zcela vážně i Brtnik, řikal j: ", Blanice, ty vole, už tu vopruzuješ vo července, nebo kdy, neměli bychom tě vrátit? " a Blanice zcela frustrovaná mydlila do pelechu tim svym doutnikem co má místo ocásku a zcela blaženě ho frustrovaně vokusovala jak kuřecí stehno . Čézara mám ráda jako ten salát. Milana nám ráda jako našeho kamaráda, ale Čézara Milana asi mít ráda nikdy nebudu, vadí to? Nějak nemám ve zvyku si vyrábět modly ať už tuzemské či zpoza hranic

jak tu každý ukazuje svojí správnou cestu

, takový lidsky logický. Asi jako s hřebíčkem na žuby tehdy, mi to zafungalo, Brtnik si ze mě děla srandu, pak zjistil, že jemu to zafungalo taky, když mu ho dala pani žubažka do žubů a tetkon jsme k tomu směrovali včera zrovna kamaráda, kterejžto ovšem nevím, zda se k tomu dokopne, páč si radši jede ten brufík, kterej ale neléčí, narozdíl vod hřebiku

Vero

já jsem nepostupovala striktně pozitivní motivací

to já taky ne, navíc nejsem striktní ani dneska. Navíc jsem to kombinovala s dalšíma věcma, jako že jsem psovi klidně vzala natvrdo kramle. Případně, že když mi šťopka odmítla poslušnost a povolila karabinu v momentě, kdy Ešus vyrazil za kolouchem, nezbylo mi nic jinýho, než raketově vypálit taky a zcela nepozitivně to mezi ně narvat. Nemohla jsem tam jen tak stát. To myslím už dneska asi už nedám??

Walda
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 10:13
- Nahlásit

PetraK

No ptala ses v čem je kouzlo toho, že pes stopovačku nevnímá jako omezovadlo a když ti to napíšu, tak odvětíš šňůra je vždy omezovadlo.

Jde o to, mít šňůru tak dlouhou a se psem komunikovat a tak včas ho přivolávat, aby ho ta šňůra neomezovala, ale jen zajišťovala ve chvíli, kdy ho blbě přivolám a on nepřijde.

kachna_

Přivolání podle CM cvičit nemůžeš, protože on přivolání moc neřeší. A výcvik vůbec.

PetraK
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 10:16
- Nahlásit

Walda
Jde o to, mít šňůru tak dlouhou a se psem komunikovat a tak včas ho přivolávat, aby ho ta šňůra neomezovala, ale jen zajišťovala ve chvíli, kdy ho blbě přivolám a on nepřijde.

to je snad jasný? ne? na to jsem se ale vůbec neptala. navíc .... já jsem se ani na nic neptala, víš? jsem tu jen zmiňovala to, co tu před časem tak trefně popsala birma, v čem je to kouzlo toho, že ten pes se pak následně nepotřebuje blbě zbavovat stopovačky, jak jest začasto dobrým zvykem, neb si pes spojí, momenty, kdy je a nebo není na stopce. To jsi asi nepochopil.

Přivolání podle CM cvičit nemůžeš,

teda nevidim, že by tohle tady kachna_ někde jako psala, ty ano?

Walda
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 10:39
- Nahlásit

PetraK

v čem je to kouzlo toho, že ten pes se pak následně nepotřebuje blbě zbavovat stopovačky

Proč by se blbě zbavoval stopovačky? Když se to dělá takhle, tak je právě za chvíli jedno, jestli pes stopovačku má, nebo ne. Pak mu dáš ještě na čas couračku a jede se dál.

to je snad jasný? ne?

Tím líp.

PetraK
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 10:53
- Nahlásit

Walda

Proč by se blbě zbavoval stopovačky?

hafo lidí to tak má, hafo lidí stopovačku buď zkracuje, či se diví, že ji pes bez stopky funguje jinak, než se stopkou. Že bys to nevěděl?

Tím líp.

možná si to o mě myslíš, ale fakt úplnej debil Waldo nejsem. Tady byla debata o něčem trošku jiným a můj příspěvek taktéž.

Vero
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 11:09
- Nahlásit

hafo lidí stopovačku buď zkracuje, či se diví, že ji pes bez stopky funguje jinak, než se stopkou.

a protože si skládám v hlavě svý budoucí případný strategie, zajímalo by mě dobrat se toho, proč se toto děje.
zatím se mi nějak intuitivně nezdá, že by chyba byla jenom nějak v tom, že čék občas použije korekci šňůrou, oproti tomu, že jede pozitivku a nekoriguje nikdy.
takže bych ráda věděla ty zkušenost třeba, jak to učí lidi, kteří se rozdílu v chování psa dobrali.

PetraK
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 11:18
- Nahlásit

Vero

že by chyba byla jenom nějak v tom, že čék občas použije korekci šňůrou, oproti tomu, že jede pozitivku a nekoriguje nikdy.

to ne právě, to si taky nemyslím,páč pokud Ešus vystartoval v těch počátcích, kdy se ještě neudržel, tak se o konec tý stopky de-facto zkorigoval jaksi sám, že jo. - ona ta věta, nebo odstaveček, kde to birma psala to myslím dost dobře právě osvětlovala. Proto jsem to tu zmínila.jenže kurnik nevím, kde to bylo.

Vero
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 11:31 - Změnil/a: Vero
- Nahlásit

třeba by to birma
zkusila říct znova?

a aj Walda má určitě praktický pohled na věc, ne?

Walda
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 11:44 - Změnil/a: Walda
- Nahlásit

Vero

ty zkušenost třeba, jak to učí lidi, kteří se rozdílu v chování psa dobrali.
jak to děláš konkrétně? vystihneš s přivoláváním vždycky moment, kdy víš, že přijde?
To chápu principielně naprosto.
Ale mám na mysli v praxi: vždycky to psovod trefí?....A pak-když pes chce běžet přes dosah šňůry, tak jak to udělat, aby nebyla šňůra omezovadlo?

Dá se pracovat tak, že těch chyb, kdy pes nepřijde je naprosté minimum, takže nepracují proti tobě.
Ze začátku musí být nácvik velice intenzivní. Lidi dělají tu chybu, že dají psovi oddech. Ne, nejdřív mu ukážu, jak to u nás chodí, co po něm chci, a pak ho nechám, aby se projevil a koriguju nedostatky.
Ze začátku chodím na procházku jen s tím jedním psem a jsem na něj naprosto soustředěný - musím pořád cítit, že ho mám pod svým vlivem. Pokud ne, dělám to špatně. Síla podnětů, vzdálenost, všechno je třeba podvědomě zvažovat a přizpůsobovat situaci.
Psa musím mít pořád nějakým způsobem zajištěného. Po všech stránkách - šňůra dlouhá, vlečná šňůra, couračka, píšťalka, hlas, pamlsky, košík, elektronika, cokoli, co funguje - abych byl v naprostém klidu. To je strašně důležitý.

A snažím se co nejrychleji postupovat vpřed, právě aby byl pes co nejmíň omezován, přímo pochopil, jak to má chodit a neřešil to jako ztrátu svobody, ale jako způsob fungování smečky.

Když někdy doběhne na konec šňůry, jen ho upozorním, že už je fakt na hranici. To není proti ničemu, aspoň mu to občas důrazněji připomene, že se právě pohybuje na hranici zákona, a tam už vlak nejede. Ale to přivolání z konce šňůry je zase naprosto pozitivní výchovná epizodka, jako jindy, na kterou se těší, jak už tu někdo psal.

Jo a jsem ochoten to předvést. Mám tu teď týden čubinku z útulku, přivolání jsme učili v minulém týdnu, to je první, co s nimi dělám, tak je to čerstvé.

Vero
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 11:56
- Nahlásit

Walda

Takže asi bysme se shodli na podstatě -
mít psa zcela zajištěného, být díky tomu v klidu (z mé zkušenosti to je bod, kterej bych podtrhla třikrát), v rámci toho přivolávat pozitivně, pokud možno minimalizovat chyby, ale když už se teda stanou, tak to výsledek nepokazí...?

birma
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 12:03
- Nahlásit

Vero
Birmě je blbě, nemá zájem se pouštět do debaty s někym, kdo selektivně čte jen to, co se mu zrovna hodí

Vero
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 12:11 - Změnil/a: Vero
- Nahlásit

birma
tak mi to třeba napiš "k nám"? až ti bude dobře třeba

jsem se ptala tady spojeně, páč mě zajímají společný prvky třeba rozdílných pojetí a tak- ale jinak, chápu

Walda
Člen
# Zasláno: 17 Úno 2014 13:10
- Nahlásit

Vero

Se vším souhlasím.

zbrnd
Člen
# Zasláno: 24 Úno 2014 16:39
- Nahlásit

Walda
Člen # Zasláno: 16 Úno 2014 22:03
- Nahlásit

PetraK

šňůra je vždy omezovadlo

nejhorší jsou tihle teoretici, co si pletou psa s lesem a vsí jako třeba tady Walda a PetraK a plácaj mezi mladými nadějnými kynology takovýhle nesmysly, kterými mohou zničit životy mnohých nebohých pesů.

Šňůra je přitom jednoznačně korigovadlo, to ví každej sejzmolog!

krisikowa
Člen
# Zasláno: 22 Bře 2014 10:54
- Nahlásit

Mám to samý, pes na mě absolutně kašle, dřív jsem za to trestala taky, ale už to nedělám a počkám, co mi řeknou na "kurzu poslušnosti", kam máme v plánu jít.

aňoňouma
Člen
# Zasláno: 22 Bře 2014 11:05 - Změnil/a: aňoňouma
- Nahlásit

krisikowa
pes na mě absolutně kašle, dřív jsem za to trestala

Zkus se zamyslet: proč by ti měla věnovat pozornost a zajímat se o tebe, když od tebe padají samé tresty? Podle mě ji dost úspěšně učíš, že nejbezpečnější je vyhýbat se ti.

Gabriiella
Člen
# Zasláno: 11 Led 2019 17:43
- Nahlásit

Řešila jsem stejný problém většinou to tak u mladých psů bývá.. každopádně jakmile mě neposlechla a já za ní šla s tím, že ji potrestám, utíkala o to víc a když už trest přišel, pak se mě zas bála. Tak jsem z toho byla rozhozená a nějak jsem nevěděla, co teda.. nakonec jsem zkusila jako poslední možnost výcvikový obojek, kdy jsme trénovali přivolání na zvukové upozornění, když neposlechla, dostala slabý impuls.. stačilo 14 dní a moc dobře pochopila, že se neposlouchat nevyplácí Je mi jasný, že ne každý je toho zastánce.. každopádně kdyby vás to zajímalo, tak jsem ho pořizovala tady https://www.elektro-obojky.cz/vycvikove-obojky/ a mohu jen doporučit

<< . 1 . 2 .
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2019

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání