Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / pes si ze mě dělá srandu
. 1 . 2 . >>
Autor Zpráva
Badun
Člen
# Zasláno: 6 Led 2014 22:41
- Nahlásit

Prosím o radu NUTNĚ ! Potřebovala bych poradit, jak zabránit aby si ze mě pes přestal dělat legraci...Mám psa NO narozen 27.4.2012_ začala jsem ho cvičit pořádně asi od 7 měsíců , tak že nebyl ani pořádně socializovany a tak, teď s tím mám docela problém ... Chtěla jsem jit na zkoušky , ale nepřišel mi na přivolání mezi psy.No a když ho prostě pustin na volno kdekoliv tak okamžitě utíká , když ho zavolam nic, běhá ještě víc než před tím , prostě si ze mně dělá srandu, tak jsem ho pak chytla , vytahala za kůži a vytrestala trháním vodítka , tak jsem mu dala zase volno a za chvíli ho zkusila přivolat znova zase nic a to byl vy trestány , nevím co s nim, už si s nim nevím rady.prosím o rychlou odpověď , je to pro mě důležité .na stopovacce to umí prostě výborné i ,mezi psy, ale jak je na volno, běží hned za nimi. Děkuji za odpovědi , hanka :

birma
Člen
# Zasláno: 6 Led 2014 22:59
- Nahlásit

Badun
ne nedělá si z tebe srandu. Naučila jsi ho, že když je na stopovačce, tak přijít musí (předpokládám, že sis ho tou stopovačkou vždycky přitáhla?) a když na ní není, tak přijít nemusí, když neposlechne, tak si může užít spoustu zábavy a když ho chytíš, tak je to blbý. Takže ho učíš následující - bez stopovačky je úžasný neposlechnout a důležitý se pak nenechat chytit.
I na stopovačce bych učila ne, že musí přijít (protože jinak ho přitáhnu), ale že je úplně nejúžasnější věc na světě, když přijde. Protože když bude chtít přijít, protože je to pro něj výhodné a výhodné to pro něj zůstane i bez stopovačky (tedy třeba vidím psy, při volám, odměním a ještě ho k těm psům za odměnu pošlu), tak nebude mít důvod, aby nechodil na zavolání.

lamalucni
Člen
# Zasláno: 6 Led 2014 23:00
- Nahlásit

Badun
Ach jo.
Tady je prostě všechno špatně... Vytahání za kůži, vycukání... Proč? On si z tebe nedělá srandu. Nenaučila jsi ho přivolání, takže na přivolání nepřijde, to je celé. Jediný, komu můžeš dávat vinu, jsi ty sama. Proč trestáš psa za to, že jsi ho něco nenaučila???

Badun
Člen
# Zasláno: 7 Led 2014 16:56
- Nahlásit

Děkuji za odpovědi , já vim je to moje chyba, ale když ten pes udělal něco horšího ( není spolecne s výchovou) tak ho potrestat musím,.) bohužel , na cvičišti mi říkaly, že si ze mně dělá s randů... Dnes mě tedy poslouchal,tak jsem ráda.

ssshhhhh
Člen
# Zasláno: 7 Led 2014 17:12
- Nahlásit

No jistě, pes si dělá srandu ... to muselo být nějaký supr cvičiště...

lamalucni
Člen
# Zasláno: 7 Led 2014 17:34
- Nahlásit

Badun
ale když ten pes udělal něco horšího ( není spolecne s výchovou) tak ho potrestat musím,.) bohužel
Nemusíš. Co musíš, je naučit ho, co MÁ dělat. To jde i bez trestů, a líp.
V první řadě by to chtělo změnit cvičák. Odkud jsi?

Badun
Člen
# Zasláno: 7 Led 2014 17:49
- Nahlásit

Slatina nad Úpou, problém je, že mě rodiče měnit nebo do u a dal mě vozit také nehodou. Pes je bez PP, tak že z něho nemusí byt mistr světa. Stačí mi jen aby se naučil na volno a poslouchal mě. Díky .

davidkova renata
Člen
# Zasláno: 7 Led 2014 17:56
- Nahlásit

ssshhhhh
No jistě, pes si dělá srandu ... to muselo být nějaký supr cvičiště..
no já bych to tak nesoudila ,je to jen jinak řečeno,že má majitelku na háku..což nepochybně má,takovejch je..
Badun
je to ovčák,tedy snadný plemeno na navázání,tresty nemaj úplně cenu,potřebuješ si s nim udělat vztah,stručně řečeno musíš se stát středobodem jeho světa,nabídni mu tu nejlepší zábavu a hry a odměny co jinde nenajde,výcvikem to v týdle fázi neuděláš dle mýho.Najed na společný aktivity,psa neustále nenásilně něčim motivuj a zaměstnávej,nenech ho na procházce jen tak "ladem",můžeš ho utáhnout na aporty,ovčáci jsou většinou aportéři,her a aktivit je spousta co můžete dělat,ale SPOLU.Co se psů týče,asi bych to zatim neřešila,napřed bych zamakala na tom aby mě pes vnímal,pak se s tim dá něco dělat.Narozdíl od jinejch mám cvičáky ráda,ale myslim,že tam to úplně nepořešíš..

ssshhhhh
Člen
# Zasláno: 7 Led 2014 18:17
- Nahlásit

davidkova renata
Tak to jistě, ale většina lidí, když slyší, že si z nich pes dělá srandu nebo je má na háku nebo tak reaguje dost nevhodně, zpřísněj chování, zavedou tresty a tak podobně , vlastně se chudákovi ještě víc vzdálej namísto aby se se psem pořádně skamarádili, jak píšeš udělali vztah (jak už bývá věcí individuální, každej pes se dá urvat na něco jinýho, moje ani na žrádlo, ani na hračku, jediný co funguje je mazlení). Takže bych to tak být cvičitelem (což naštěstí nejsem) radši neříkala. Vždyť mají v první řadě "cvičit" majitelku.

kachna_
Člen
# Zasláno: 7 Led 2014 18:48
- Nahlásit

davidkova renata
Narozdíl od jinejch mám cvičáky ráda
hele, ale já myslim, že málokdo si tu o cvičácích myslí něco špatnýho, jen se zdůrazňuje nutnost najít cvičák kvalitní
Rada super.
Badun
nám na NO nefungoval ani správně načasovanej trest, kdy jsme psa chytili při úprku směr srna nebo při pokusu o nepřijítí.
Nejvíc jsme dokázali přes aport.

davidkova renata
Člen
# Zasláno: 7 Led 2014 18:58
- Nahlásit

kachna_
hele, ale já myslim, že málokdo si tu o cvičácích myslí něco špatnýho, jen se zdůrazňuje nutnost najít cvičák kvalitn
to bylo spíš obecný

davidkova renata
Člen
# Zasláno: 7 Led 2014 19:00
- Nahlásit

ssshhhhh
le většina lidí, když slyší, že si z nich pes dělá srandu nebo je má na háku nebo tak reaguje dost nevhodně, zpřísněj chování, zavedou tresty a tak podobně , vlastně se chudákovi ještě víc vzdálej
tak ale to neni vina cvičáků ani důsledek toho,že jim a tom cvičáku někdo řek pravdu

birma
Člen
# Zasláno: 7 Led 2014 19:44
- Nahlásit

davidkova renata
je to jen jinak řečeno,že má majitelku na háku..
na mě to třeba působí jinak. "Dělá si z tebe srandu" bych pochopila, jako že ta zlomyslná potvora to umí a natruc to nedělá a myslím, že dost lidí to pak může vyhrotit stylem "Tak ty si ze mě budeš dělat srandu? Tak pojď, já ti ukážu." Zatímco na "má tě na háku" se dá snáz zareagovat líp, není v tom ten prvek zlomyslnosti a schválnosti...

davidkova renata
Člen
# Zasláno: 7 Led 2014 20:00
- Nahlásit

birma
nevim..na psychologický rozbory si moc nepotrpim ) pro mne je to stejný v zásadě vzhledem k situaci,ale jo,proč ne,může to někdo mít jinak.Každopádně na věci jako takový to nemění nic bych řekla

birma
Člen
# Zasláno: 7 Led 2014 20:03
- Nahlásit

davidkova renata
Každopádně na věci jako takový to nemění nic bych řekla
určitě ne, pokud i vysvětlej, jak to řešit

BoOoQo
Člen
# Zasláno: 6 Úno 2014 23:09 - Změnil/a: BoOoQo
- Nahlásit

Moje temperamentní čubina (1,5 roku) si ze mě dělá taky srandu . Je to první pes, kterého cvičím a stále zjištuji kolik chyb jsem nadělal. Když mi poprvé řekli, že si ze mě dělá srandu, tak jsem nechápal. Také mi bylo řečeno, že jsem na ní moc hodný. Na cvičáku už funguje skoro bez problému, což je prostředím a také tím, že si během cvičení psi kolem volně nepobíhají. Mimo cvičák za přítomnosti jiných psů je to horší občas i skoro nemožné. Pokud v okolí nejsou psi, tak funguje téměř perfektně. V podstatě bych to vyjádřil jako problém s poslušností v těžkých situacích, jelikož se psama si hraje velice ráda a pamlsek je v tu chvíli malá motivace. Přivolání od psů je kapitola sama o sobě, jelikož kolikrát musím zdrhat i sto metrů než jí jaksi dojde, že to myslím vážně. Tuto situaci asi musím dořešit dlouhodobějším užíváním stopovačky přímo v modelové situaci nebo pokud zrovna není na stopovačce použitím povelu Ke mně pouze tehdy, když už ke mě skutečně běží. Momentálně mi u jiných povelů doporučují zavést jak bych to tak nazval metodu "cukr a bič". Jde o to, že jakmile poruší povel, tak musím cuknout vodítkem a povel zopakovat. Samozřejmě odměna přijde až po bezchybném dokončení cviku. V podstatě je to jako začít úplně od znova, ale v konkrétní situaci.

Snažím se i rozvíjet hru, která nám dlouho vázla, jelikož čubina neměla moc zájem o přetahování. Poslední dobou se to zlepšuje. Doma si to už i vynucuje, ale pes je pro ní stále více než hračka.

P.S: Stopovačku jsem používal jen krátce, když jsem začínal s čubou cvičit. Přivolání jsem pak cvičil spíš útěkem od psa. Většinou cvičím bez vodítka, což se mi kolikrát vymstilo, jelikož se nečekaně vynořil pes "narušitel" , který přerušil cvičení, protože jsem neměl na čubu žádnou páku .

BoOoQo
Člen
# Zasláno: 6 Úno 2014 23:20 - Změnil/a: BoOoQo
- Nahlásit

Jaký pán takový pes. Když dělá chyby pán, tak ať se nediví, že je dělá i pes.

Neumi
Člen
# Zasláno: 7 Úno 2014 07:27
- Nahlásit

Jenom poznámku ke stopovačce : pokud ji používám, tak permanentně, pes ji má vždy, nesmí rozlišovat mám stopku x nemám stopku. A stopku používám pouze jako mechanické jištění, každý příchod je odměněn - pes se musí na příchod ke mně těšit! Povel "ke mně" vydám pouze, když si ho můžu vynutit (tedy stopku držím) - pes by měl na povel poznat jenom jednu reakci = příchod.

birma
Člen
# Zasláno: 7 Úno 2014 07:32
- Nahlásit

Neumi
Další možnost je, že si stopkou nic nevynucuju a mám jí jen jako pojistku pro nepředvídatelné případy (zajíc metr před nosem). Můj pes přesně ví, kdy stopku má a kdy ne, máme i jiná pravidla pro některé věci, ale s ní i bez ní poslouchá přibližně stejně...

Neumi
Člen
# Zasláno: 7 Úno 2014 07:38
- Nahlásit

Další možnost je, že si stopkou nic nevynucuju a mám jí jen jako pojistku pro nepředvídatelné případy (zajíc metr před nosem).
však tak to myslím s tím, že to je pojistka pro případ, že pes usoudí, že to "ke mně" nemyslím až tak vážně - prostě a jednoduše psu nedávám jinou možnost než přijít, ale psa zároveň motivuji tak, aby přijít chtěl.

birma
Člen
# Zasláno: 7 Úno 2014 11:54
- Nahlásit

Neumi
Jenže já za tu stopku netahám, nijak ho s ní nepobízím ani k ničemu nenutím. Je to pojistka pro akutní případy, aby nemohl zdrhnout, kdyby nastaly mnou nepředvídatelné okolnosti. Nic víc.
Prostě možnost nepřijít má, ačkoliv je na stopce a díky tomu je jedno, že rozlišuje, kdy ji má a kdy ne a nemusím to pak řešit nějakým postupným zkracováním a podobně.

solanka
Člen
# Zasláno: 16 Úno 2014 12:24
- Nahlásit

Tohle téma přímo vybízí k vložení odkazů na odborně - naučné články z Fauny / zatím dva, ale bojím se, že jich bude ještě víc /
V prvním se jakási - zná jí někdo? - fundovaná kynoložka ještě drží docela při zemi:

http://www.ifauna.cz/psi/clanky/r/detail/6891/prob lemove-situace/

snad až na to, že uvedené postupy jsou dost schematické a místy překonané, myslím, že s nimi nelze napáchat výrazné škody.
Zato v tom dalším jsem už nevěřila vlastním očím jak ,,odbornice´´ přitvrdila:

http://www.ifauna.cz/psi/clanky/r/detail/6908/prir ozene-prosazovani-autority-psovoda/

...ach jo, hurá zpátky na stromy...

Neumi
Člen
# Zasláno: 16 Úno 2014 13:12
- Nahlásit

birma
Prostě možnost nepřijít má, ačkoliv je na stopce a díky tomu je jedno, že rozlišuje, kdy ji má a kdy ne a nemusím to pak řešit nějakým postupným zkracováním a podobně.
Svému psu nemůžu dovolit nepřijít na povel, protože to by fakticky mohlo znamenat, vzhledem k jeho gramáži a pasteveckému založení, fakt dost velký průser. To že nemá jinou možnost znamená, že se mu do mozku "otiskne" jenom tato jedna varianta chování a já si tím velmi zvyšuji pravděpodobnost, že to přebije i jeho pasteveckou samostatnost . Je pravda, že minimálně do jeho dospělosti se stopkou počítám pořád.

Vero
Člen
# Zasláno: 16 Úno 2014 17:49
- Nahlásit

solanka
to bych sem snad radši ani nedávala, někdo to vezme smrtelně vážně...

birma
Člen
# Zasláno: 16 Úno 2014 18:11
- Nahlásit

Neumi
No vidíš a můj pes tu možnost má právě proto, abych se v budoucnosti nemusela bát, že mu někdy dojde, že na něj už nedosáhnu a tudíž už neplatí, že musí přijít. A doufám, že se dopracujem ke spolehlivému přivolání.

Vero
Člen
# Zasláno: 16 Úno 2014 18:28
- Nahlásit

birma
a jak to děláš konkrétně? vystihneš s přivoláváním vždycky moment, kdy víš, že přijde?

birma
Člen
# Zasláno: 16 Úno 2014 18:38
- Nahlásit

Vero
Chodíme na přivolávačský hry podle sg, takže si hrajem a jemu se u toho zautomatizovává a zrychluje reakce na jméno. A jinak se snažim nevolat ve chvíli, kdy to nemá vůbec cenu. Taky mám několik povelů, některý klidně i zopakuju a tak, jen ten z přivolávačů si dost šetřim, abych si ho neničila

PetraK
Člen
# Zasláno: 16 Úno 2014 19:38
- Nahlásit

Vero
birma

ona to tu někde myslím birma i trefně popsala v čem je kouzlo toho, že pes stopovačku nevnímá jako omezovadlo. Já jsem toho u Ešusa nějak mimochodem docílila taky, neumím to vysvětlit, birmě se to tady dost dobře povedlo popsat, ale ... nevím kde to bylo?? bylo to pár vět, který to naprosto vystihly.

Walda
Člen
# Zasláno: 16 Úno 2014 20:28 - Změnil/a: Walda
- Nahlásit

PetraK

v čem je kouzlo toho, že pes stopovačku nevnímá jako omezovadlo

Kouzlo je v tom, že se šňůra nepoužíává jako omezovadlo, ale jako zajištění psa. Po většinu času se přivolává, jako kdyby tam nebyla.

Vero
Člen
# Zasláno: 16 Úno 2014 21:04
- Nahlásit

Kouzlo je v tom, že se šňůra nepoužíává jako omezovadlo, ale jako zajištění psa. Po většinu času se přivolává, jako kdyby tam nebyla.

To chápu principielně naprosto.
Ale mám na mysli v praxi: vždycky to psovod trefí? nikdy nevysloví přivolání ve chvíli, kdy pes přece jen nechce přijít? a pokud jo, měl by to teda radši nechat plavat?
A pak-když pes chce běžet přes dosah šňůry, tak jak to udělat, aby nebyla šňůra omezovadlo?

. 1 . 2 . >>
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2019

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání