Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (51150 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (40474 hl.)
Možná 
Anketa img  (11567 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (9315 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (13796 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (39619 hl.)

Celkem hlasovalo: 165921


Komentáře
ke článku: První Labradoodles v ČR!
(ze dne 22. 05. 2004, autor článku: Roman)

Komentář ze dne: 26. 05. 2004 08:26:30     Reagovat
Autor: DKo
Mail: @
Titulek: rodičia

Kto sú ich rodičia a čo znamená F1 ?

Komentář ze dne: 26. 05. 2004 10:03:39     Reagovat
Autor: DKo
Mail: @
Titulek:

Z obrázku na http://www.elva.cz/Uvod_soubory/zazemi.jpg začínam tušiť kto sú rodičia a myslím si, že sa v tomto prípade nejedná o žiadne šľachtenie nového plemena, ale iba o kríženie pudla s labradorom v prvej generácii.

   Komentář ze dne: 27. 05. 2004 20:31:21     Reagovat
Autor: ELVA-HELP,o.s.
Mail: andreabaja@seznam.cz
Titulek: poznámka

pozn.: při tvorbě každého nepůvodního plemene dochází ke křížení výchozích plemen a dále se postupuje podle preference typu exterieru a technik chování a směru vloh. Např.
I dnes chronicky známý bernský salašnický pes byl na svém prapočátku "pouhým křížencem několika plemen"....
Je rozdíl nechat se zkřížit dva jedince dvou plemen a nebo cíleně = záměrně tedy s plánem do budoucna vybrat po důkladné selekci dva KONKRÉTNÍ jedince s jasným důvodem "proč zrovna tyto dva" a zapojit se pak do šlechtitelského programu mezinárodní úrovně /EU, USA, Austrálie/.
Problematika genetiky a dědičnosti a šlechtění psů je velmi složitý ale i zajímavý obor...

Komentář ze dne: 27. 05. 2004 08:17:22     Reagovat
Autor: Nikita
Mail: brunifid@seznam.cz
Titulek: potomci?

Zajímalo by mě, zda jde o finální F1 hybridy či zda se počítá s využitím těchto užitkových kříženců k dalšímu chovu.
Na práci se používají kastráti?

   Komentář ze dne: 27. 05. 2004 20:19:32     Reagovat
Autor: ELVA-HELP,o.s.
Mail: andreabaja@seznam.cz
Titulek: Re: potomci?

F1 jedinci nejsou konečnou "stanicí" šlechtitelského programu labradoodle. Proces šlechtění je trochu složitější než obecně rozšířený dojem. Ikdyž je celý vrh velmi vyrovnaný jistě nebudou všichni vybráni pro šlechtění dalších generací. Povahově jde velmi nadějné psíky a výhoda specifického typu srsti je již teď poznatelná. Že jde /je-li šlechtění míněno profesionálně = zodpovědně/ o dlouhodobý a náročný proces svědčí i to že v Austrálii -domovině doodlů- mají "teprve" ustálenou 8 multigeneraci a pouští se opět do F1 a A1 aby zamezili do budoucna tkv. "genetickou smrt" /genetic death/ plemene.
Velmi častý náhled na situaci "zkříží se ten a ten a je to!" je trochu úsměvný, neboť zodpovědný přístup k věci Vám z původních mnoha nabízejících se jedinců vyloučí 99% z nich pro nevhodné povahové nebo zdravotní dispozice, značí to nastudovat mnoho rodokmenů a osobně znát mnoho jedinců atd atd atd.
Naší výhodou jsou jedinci z vlastních odchovů, přesto byla selekce přísná, budeme se tedy těšit že za několik let se může projevit naše snaha jako pozitivní.
Co se týká jedinců vycvičených pro speciální účely - jako slepečtí psi, reaguje se na přání klienta, není divu že si nevidomý mnohdy nepřeje nekastrované zvíře - psu vlatní pud by mohl oba ohrozit na životě. Nevidomý vzhledem k handicapu nemůže včas korektovat svého slepeckého psa, když je na protějším chodníku míjí fenka, která je zrovna "voňavá". A slepecký pes není stroj, ale živá bytost s vlastní osobností - probíhá-li v něm i tvorba hormonů, pak je jimi tato osobnost ovlivněna ať má sebelepší výcvik...
Tedy na "práci" se používají i kastráti.

Komentář ze dne: 28. 05. 2004 11:31:21     Reagovat
Autor: DKo
Mail: @
Titulek: CCR

Prečo Vám nevyhovuje ustálené plemeno Curly Coated Retriever (kučeravý retriever), u ktorého je zrejmá povaha i exteriér?

Komentář ze dne: 28. 05. 2004 20:27:54     Reagovat
Autor: ELVA-HELP
Mail: @
Titulek:

ANO! Curly je nádherné plemeno retrívra, ale nám opravdu nejde o vizuální efekt kudrnaté srsti. Srst na pohled stejně efektně dlouhá, nebo krátká, kudrnatá či vlnitá nemusí mít vůbec shodnou texturu a tedy základní vlastnosti a o tyto nám /mimo mnohé jiné/ jde. Celá "ta věc" okolo labradoodlů je trošku složitější než to asi na první dojem může působit...
A bohužel, co se týká i dispozic k DKK i toto plemeno (curly) je jimi velmi zatíženo.
Doporučím Vám návštěvu WWW.ILAINC.COM kde možná najdete mnohé odpovědi na své dotazy ohledně labradoodlů.
A seriál o šlechtění a dědičnosti, chovu a výběru chovných párů za konkrétním účelem v časopise "Pes přítel člověka", kde shledáte vysvětlení na otázky z oblasti genetiky.
Přejeme Vám krásný den!
E-H

   Komentář ze dne: 31. 05. 2004 14:24:32     Reagovat
Autor: DKo
Mail: @
Titulek: Re:

Hoci ste mi práve dali jasne najavo, že od Vás sa konkrétnej a jasnej odpovede nedočkám i tak Vám ďakujem.

Komentář ze dne: 04. 06. 2004 14:32:49     Reagovat
Autor: ala
Mail: divisova@itsz.czu.cz
Titulek: srst

Na fotografii jsou štěňatům sice jen 4 měsíce, ale zdá se mi, že jejich srst má tendenci podobat se spíš srsti labradora (tedy pravděpodobně matky) než pudla. Vím, jaké byly problémy právě s ustálením typu srsti u pudlpointra. Jak jsou v tomto bodě daleko v Austrálii, podle jejichž vzoru probíhá křížení i u nás?
A ještě jeden dotaz - srst pudla má neukončený růst a je třeba ji zkracovat střihem. V případě, že se při získání pudlí srsti u ní prosadí i výše uvedená vlastnost, nebude péče o takové jedince ještě komplikovanější pro nevidomé a tělesně postižené?

   Komentář ze dne: 04. 06. 2004 19:59:17     Reagovat
Autor: ELVA-HELP,o.s.
Mail: andreabaja@seznam.cz
Titulek: Re: srst

Zdravím Vás a děkuji za věcný dotaz.
Nyní je štěňatům již půl roku a jejich srst je zase trochu jiná /možno si povšimnout na aktualizovaných foto na webu WWW.ELVA.CZ str. VÝCVIK/
I Australané nás ujišťovali že srst doodla je během růstu v dosti promněnlivém vývoji a ustaluje se opravdu až na 8-9 měsících. Již teď však máme pozitivní zkušenost s výrazně menší dispozicí k línání, než je u stejně mladých labradorů ve stejném ročním období a podmínkách.
Standard labradoodla připouští 3 typy textury srsti. Jedna z nich je opravdu v podstatě totožná s pudlí srstí - tedy vlnou.
Je to ta co nejméně dráždí alergiky a nevypadává na zem, sedačku, oděv...ale potřebuje samozřejmě nejvíce ze všech 3 typů péči.
Péče o srst pudlů je poněkud opředena "strašáky". Pokud psa nesměrujete na výstavy, ale je vám společníkem a v našem případě pomocníkem, je ustájen v čistotě a suchu (ani ho nepouštíte na půl dne samotného ven bez dozoru, kde by se prodíral křovisky a válel v bůhví čem atd.) - postačí jednou za týden důkladněji pročesat a 4-5 krát do roka nechat nakrátko ostříhat /sportovní střih/.
Sama mám léta chov královských pudlů a v psích salonech jsem pracovala přes deset let...
Postižený člověk /například nevidomý/ s alergií, který najde možnost mít vodícího psa i přes svoji alergii - tedy nemuset se již spoléhat na ťukání holí, určitě nezavrhne možnost zvýšené samostatnosti v terénu pro 4-5 návštěv ročně v salonu či u střihače ve svém okolí nejbližšího, pokud odmítne tento servis / následný servis po předání vodícího psa - pomoc při péči o srst / od naší organizace, která mu jej samozřejmě nabízí. Dosavadní zkušenosti nám spíše poukazují že postiženým dosti stěžuje situaci nedobrý zdravotní stav jejich pomocníka, projevující se např. již v 5-6 letech věku pejska /ponejvíce dispazie KK, ale i srdeční vady a podobně/.
I to je jeden z cílů Australských kolegů a náš - poskytnout postiženým pomocníka a společníka zdravého bez dispozic ke krátkodobému aktivnímu životu.
Plně souhlasím ! Téma dědičnosti typu srsti je velmi zajímavé a jsme si vědomi že cesta bude velmi dlouhá. Pudlpointr je velmi zajímavé plemeno a srst je u něho stále "oříškem". /není moc rozšířené, materiálů o něm jsem nikdy moc nenašla, víte o zdroji ?/
Australané šlechtí doodla cca 30 let a mají nyní 8-9 ustálenou generaci typových jedinců s výbornou povahou. Přesto označili náš vrh F1 za výborný přínos pro plemeno. Přistupují k věci opravdu se zodpovědností za budoucnost plemene a ne pro rychlí momentální rozkvět a slávu.
S touto fylozofií se stotožňujeme .
Mohu Vám ještě doporučit zajímavý článek na toto téma na WWW.KATE'S FAMILI PETS . COM kde je názor veterinářky genetičky na doodle F1, nebo WWW.ILAINC.COM kde naleznete i odkazy na jiné chovatele doodlů po celém světě.
Rádi uvítáme další podnět k diskusi.

Andrea

Přidat nový komentář

Zobraz článek První Labradoodles v ČR!

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání