Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (47246 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (36523 hl.)
Možná 
Anketa img  (11425 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (9199 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (13551 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (35719 hl.)

Celkem hlasovalo: 153663


Konec roku a naši psí přátelé
Vydáno dne 29. 12. 2015 (2743 přečtení)

Nová stránka 1

Vážení pejskaři, opět tu máme konec roku

Nová stránka 1

a očekávání roku nadcházejícího.

 

S tímto obdobím, více než kdy jindy, jsou spojeny ohňostroje, petardy a další zábavní pyrotechnika. Apeluji na vás pejskaře, abyste tuto pyrotechniku nepoužívali, bavit se lze přeci i jinak. Možná namítnete, že zrovna těm vašim psům a ostatním domácím mazlíčkům pyrotechnika nevadí, ale jsou tu i ti ostatní, kteří se výbuchů, ran a září ze světlic bojí, vadí jim také smrad, který po použité pyrotechnice zůstává a v neposlední řadě také zbytky, které se válejí po zemi, můžou poškodit psí tlapičky a to vůbec nemluvím o vadné nevybuchlé pyrotechnice. Poučte a požádejte i své známé a kamarády, aby se pokusili užít si tuto oslavu jiným způsobem.

Troufnu si říci, že poslední den v roce vyletí do vzduchu formou pyrotechniky tolik peněz, že by se z toho klidně uživil jeden zvířecí útulek celý rok. Použijte prosím své peníze smysluplněji.

Také letos máme pár rad, jak se chovat k pejskům a jiným domácím zvířátkům, kteří se těchto oslav bojí.

1. Při venčení mějte svého psa na vodítku, obojek by měl být dotažený co možná nevíce, aby se z něho nemohl vyvléknout. Pro určité typy ras je vhodnější postroj, např. chrti se velmi dobře z obojku vyvlíknou.

2. Pejsek by měl mít na obojku identifikaci, např. známku s telefonním číslem. Pokud ji běžně nemá, je lepší mu ji pro těchto pár dní pořídit. Jestliže má ztracený pejsek na krku obojek s tel. číslem, lze majitele okamžitě kontaktovat. Telefonní číslo může být na obojku napsané i fixou, mělo by být čitelné a nezaměnitelné.

3. Dnes je již spousta psů čipovaných. Ne všichni majitelé však mají svého psa s čipem zaregistrovaného v některém z registrů, např. www.narodniregistr.cz. Nezapomeňte zaktualizovat své kontaktní údaje, jestliže se ztracený pejsek najde a vy nemáte v registru aktuální kontakt a adresu, je to velmi nešťastné a zbytečně se tím vrácení pejska domů prodlužuje.  

4. Pokud chováte svého psa volně na zahradě a víte, že má z pyrotechniky strach, zabezpečte ho, např. ho dejte do kotce, nebo do kůlny a pravidelně ho na vodítku venčete a dohlížejte na něj.

5. Lékař vám může nabídnout sedací prostředky. Tuto metodu vám nedoporučujeme. Pes je sice omámený, ale stejně vše vnímá a navíc je frustrovaný, protože nemůže utéct ani se schovat. Každý pes je jiný, na sedaci reaguje různě a vy nemůžete odhadnout, zda jste ho omámili dost či málo. Na léky může pes navíc reagovat nevolností. Co můžeme doporučit, jsou různé přírodní uklidňující přípravky např. Bachovy esence.   

6. Je lépe vzít pejska domů, nechat ho v temné místnosti s dostatkem vody a možností se s vámi kontaktovat. Nechlácholte pejska ani ho neutěšujte, zvyšujete tím jeho stres. Pokud pejska potřebujete vyvenčit, vezměte ho na vodítko či dlouhou šňůru, aby se mohl dostatečně vyběhat, a přesto nemohl utéct. Pokud možno venčete mimo prostor, kde je velká pravděpodobnost koncentrace pyrotechniky. Ideálně si vyjeďte za město, tam se vyběhejte, pohrajte si, pejska unavte a ten pak může celou noc prospat. Na případnou střelbu nereagujte a dělejte, že jste nic neslyšeli. Mluvte klidným hlasem, bez známky litování či strachu. Když pejsek uvidí, že se nic neděje, nebude za čas na výbuchy reagovat.

7. Pamatujte, že ještě první den v novém roce je plný výbuchů a světlic. Nepodceňte situaci, ať pro vás začne Nový rok úspěšně a bok po boku.

Přejeme vám šťastný vstup do Nového roku, hodně zdraví a spoustu krásných zážitků s vašimi čtyřnohými kamarády.

Váš

Cz-pes.cz( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání