Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (35393 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (24778 hl.)
Možná 
Anketa img  (10963 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8825 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (12811 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (24047 hl.)

Celkem hlasovalo: 116817


Předmluva
Vydáno dne 19. 12. 2012 (3366 přečtení)

Předkládám české veřejnosti první příručku o výcviku policejních psů. Jsme v této věci velmi pozadu za ostatními kulturními národy, kteří mají o psech a jejich výcviku obsáhlou literaturu.

V Německu pak jsou policejní psi officielní úřední pomocníci spravedlnosti, a je tam vypracován celý služební systém pod svrchovaností státní. U nás se teprve začíná, protože nelze již zavírati očí před krásnými a mnohdy překvapujícími výkony policejních psů, o nichž se co chvíli dočítáme.

My, kteří jsme se již před mnoha lety začali prakticky zabývati výcvikem policejních psů, velmi jsme postrádali české příručky. Byli jsme odkázáni na literaturu cizí. Kdo ví, jak těžko se mnohdy tvořila nová slova, nové povely atd., pochopí, proč jsem napsal tuto knihu.

Vycvičiti psa pro službu policejní není jen tak snadné a mnohdy musí cvičitel zaplatiti hodně za vyučenou, než se výkonů psa dá s prospěchem prakticky využiti. Tato kniha, do níž vložil jsem všecky své pracně po mnoha letech nabyté zkušenosti, dává cvičiteli pokyny, jak má cvičiti, chce-li se co nejdříve dodělati úspěchu.

Zpracována jest po vzoru cizích příruček a brán hlavně zřetel k praktickému využití. Zároveň prosím všecky odborníky, aby shovívavě posuzovali mou snahu o české názvosloví. Budu Vděčen za každé upozornění a rádu.
Možná, že moje práce leckde není zcela dokonalá, přál bych si však, aby byla aspoň vzpruhou a povzbuzením k další, dokonalejší práci, a zároveň, aby vyvolala alespoň trochu zájmu v obecenstvu, jehož podpory je nám tolik zapotřebí!

V. Matoušek.
V Praze, v říjnu r. 1921.

Panu
policejnímu presidentovi
Rich. Bienertovi,
podporovateli našich snah,
věnuje autor.

členové klubu pěstitelů policejních a ušlechtilých psů

Úvod

Člověk snažil se ode dávna podrobiti si zvířata, aby mu sloužila a byla k užitku, a ještě dnes s podivem pozorujeme, jak některá zvířata lnou ke člověku, projevují mu svou oddanost, chytrost a učelivost a to tam, kde toho mnohdy očekáváme nejméně.

Jest ovšem ještě mnoho lidí, kteří ve zvířeti vidí jen hloupého, nepotřebného tvora a nakládají s ním dle toho; my však vedeni jsouce jiným přesvědčením, s radostí vítáme hnutí pro ochranu zvířat, které zaručuje zvířatům dobré zacházení a právo na pokojný život vedle člověka. Některá zvířata stala se obecným majetkem lidstva.

Z nich náleží primát psu pro jeho věrnost, intelligenci a přítulnost. Už od pradávna - jak to lze sledovali na nejstarších památkách písemných i obrazových, byl pes domácím zvířetem, věrným průvodcem, hlídačem a cenným pomocníkem svého pána. Neustálý styk s člověkem povznesl psa na dnešní jeho úroveň a vychoval v něm překvapující rozšafnost i rozumnost. Vždyť slyšíme neustále vyprávět! o činech našeho čtyřnohého druha, ž nichž můžeme souditi bezpečně, že nejedná pes prostě pudově, ale že jde tu o výkony předem promyšlené, uvážené.

K těmto drobným chytráckým kouskům, jež zná každý z nás ze zkušenosti, přidružily se v poslední době výkony, jež v nás vzbuzují podiv. Mám na mysli kriminelní výkony psů policejních, kteří pomáhají spravedlnosti luštiti jak lehké a jednoduché krádeže, tak nejspletitější vraždy. Ještě před 20 lety nebyli bychom se odvažovali požadovali na psu to, co dnes. Nesmíme se ani diviti, že policie utržila s počátku dosti výsměchu - kdo to jak živ slyšel řešiti kriminální otázky psím nosem?! Veřejné mínění se ovšem obrátilo velmi brzy, a několik skvělých výsledků změnilo nevěřící Tomáše v nadšené přívržence.

Němci mohou býti hrdi na to, že první věnovali výcviku policejních psů svou pozornost a docílili s pravou německou houževnatostí skutečně podivuhodných výsledků. Celé hnutí jest ovšem ještě příliš mladé, a do dokonalosti chybí mu ještě mnoho (zvláště u nás), ale jest právě na státech, obcích i jednotlivcích, aby pochopili jeho význam a podporovali je. Vždyť nebýti policejních psů, kolik zločinů nebylo by bývalo odkryto! Nejednou se dokonce stalo, že na pouhou hrozbu, že bude přiveden policejní pes, se pachatel přiznal nebo odcizené věci co nejrychleji navrátil.

Výcvik policejního psa není ovšem snadná věc, a je k tomu třeba času, píle, vědomostí i pomůcek. Pro laiky i odborníky jest dnes již dosti knih a krom toho zřízeny jsou (zvláště v cizině) odborné veřejné školy pro výcvik psů. Četnictvo a policie zřizuje si své úřední stanice pro odborný chov a výcvik policejních psů.Související články:
Václav Matoušek - Policejní pes, jeho výchova a výcvik pro ochranu i policejní službu (19.12.2012)
Druhy policejních psů (19.12.2012)
O chovu a plemeni psů, o výběru plemene, o opatrování psů (20.12.2012)
Pravidla pro cvičitele (21.12.2012)
O výchově psa (21.12.2012)
Výchova k poslušnosti (23.12.2012)
Výcvik psa pro ochranu (26.12.2012)
Výcvik policejního psa (27.12.2012)
Cvičení 13 - Pátrání (Revieren) (28.12.2012)
Učební rozvrh (29.12.2012)
Několik praktických pokynů držitelům psů z vlastní zkušenosti (01.01.2013)
Čeho je třeba dbáti, pátráme-li se psem na místě činu? (02.01.2013)
Zkušební řád pro policejní psy (04.01.2013)
Stručný slovníček německých termínů (04.01.2013)

( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání