Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (54013 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (43254 hl.)
Možná 
Anketa img  (11796 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (9474 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (14037 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (42453 hl.)

Celkem hlasovalo: 175027


Odměny
Vydáno dne 20. 03. 2009 (5153 přečtení)

Právě tak jako je pes za neposlušnost a špatný výkon kárán, musí za každý dobrý výkon a za projevenou dobrou vůli pánu vyhověti býti pochválen a k další práci povzbuzen.

První a nejjednodušší pomůckou bude zase hlas. Správně modulované, sytým a příjemným hlasem pronesené a naši spokojenost vyjadřující slovo pochopí pes velmi brzo. I zde je dobře zvyknouti psa na stále stejný projev spokojenosti a pochvaly. Hodí se k tomu výraz: „ták - je dobře", anebo podobný.

Doplníme-li pak efekt této pochvaly zvukové ještě hlubokým přátelským pohledem, úsměvem, případně i pohlazením nebo popleskáním, získáme si psa úplně. Nebude se moci ani dočkati nového a nového úkolu, aby splniv jej, byl znovu pochválen.

Pro výcvik mladých psů je dobře používati jako odměny lahůdky. V žádném případě však nesmí lahůdka býti příčinou dobrého výkonu psa dospělého. Psům, kteří s radostí aportují, skáčou, běhají, koupou se atd., popřejme za odměnu takovýto oblíbený výkon a tím odměníme je nejlépe a při tom účelně.

Nedoporučuji, aby se cvičitel za odměnu se psem nemístně mazlil a dovolil mu na sebe skákati. Pes si brzo na tento příliš přátelský poměr zvykne a jen těžko se mu později odnaučuje. Může to míti i následky horší, že totiž s příchodem absolutní discipliny jeho láska k pánovi ochabne.

Rozumná pochvala nic nestojí a pes na ni žárlivě čeká. Proto jí nešetřme a chvalme psa za každý dobrý výkon.

Cvičení

Pod jménem vycvičený pes si představuji psa, který určitý výkon, jemuž byl naučen, perfektně provádí:

1. kdy já chci,

2. jak já chci a

3. kolikrát já chci

Koná-li to pes, je jisto, že poslouchá, čili je vycvičen perfektně. Cvičitel musí se snažiti docíliti tohoto výsledku u základních cviků poslušnosti perfektně a nesmí přikročiti ke cvičení dalšímu, pokud cvik dosavadní pes takto nekoná.

Vzhledem k tomu jest nutno bráti na cvičení pouze psy, kteří předpokladům perfektní práce vyhovují a vyloučiti psy slabé, neduživé, dočasně indisponované, háravé feny, tvrdohlavé umíněnce atd.

Cvičiti je budeme brzo ráno za rosy a při čistém, zdravém vzduchu. Učiníme tak proto, že pes jest tělesně i duševně po nočním spánku svěží, ranní rosa dobře udržuje stopu a čistý, svěží vzduch přispívá nemalou měrou k dobré náladě psa i cvičitele. Ranním cvičením vyhneme se také pozdějšímu slunečnímu úpalu, za kterého pes brzy umdlévá a v práci ochabuje, jakož i zvýšenému ruchu v přírodě, který na výcvik nepůsobí nijak příznivě. Zásadně cvičíme se psem hladovým. Trvá-li cvičení déle, dáme mu příležitost osvěžiti se několika doušky čerstvé vody, napíti se však podle libosti mu nedovolíme, a to zvláště ne tehdy, jedná-li se v dalším pokračování cvičení o běh, skoky a pod.

Po návratu domů si pak sami psa nakrmíme a napojíme. Chyba jest, nachází-li pes při návratu domů potravu již v kleci připravenou. Správné je, aby mu ji cvičitel donesl sám. Pak pes v potravě vidí odměnu za vykonanou práci a nikdy ho nenapadne hledati doma potravu dříve, než se s ním cvičitel vrátí a donese mu ji.

Pro cvičení volíme terén tichý, co možná málo frekventovaný a chráněný. Ovšem, že podle druhu výcviku buď rovný, hornatý, přehledný, porostlý, vodnatý a pod.

Cviky průpravné mají se konati v prostoru třeba menším, avšak uzavřeném (oploceném), aby pes nemohl uniknouti. Je velmi důležité, aby pes možnost uniknouti vůbec nepoznal. Není-li nám možno cvičiti psa na takovémto místě, musíme ho pro začátek držeti stále upoutaného na dlouhém vodítku. Je dobře, když v rayonu o ploše 1 km2 necvičí , více než jeden pes. Prostor cvičení je nutno často měniti, aby pes jednak poznal různý terén, a jednak aby v jednom rayonu příliš nezdomácněl, poněvadž v krátké době stane se mu mnohé známým, leckde také už zanechal svou visitku, a jeho mysl, která se má věnovati vážné práci, se rozptyluje. Pes jest sváděn k lajdáctví a neposlušnosti. Výstroj, které pro cvičení psa používáme, má býti pohodlná, aby psa neškrtila, ne však veliká, aby se se psa nesmekala. Každý pořádný cvičitel potrpí si zajisté i na to, aby pes byl ustrojen nejen prakticky, ale také vzhledně a pěkně.

Aby cvičení byl dán pevný a neměnící se základ, jest nutno uvědomiti si, že pes nesmí býti uváděn v nejistotu a omyl každou chvíli měněnými povely a cvičitel, který chce, aby mu pes opravdu rozuměl, je povinen používati pro určitý výkon stále jednoho a téhož povelu. V tomto ohledu musíme býti naprosto důslední, nepřiváděti psa zbytečně do rozpaků a nepromyšleným komolením povely nekomplikovati.

Jest trapné podívání na psa, na kterého se povely nerozumného cvičitele přímo sypou a chudák pes naprosto nechápe, co vlastně cvičitel od něho žádá.

Pokud se jedná o povely samotné tvrdím, že si je může každý stanoviti sám. Jedná se jenom o to aby je neměnil, aby byly úsečné, řízné a zvukově působivé, a nevyznívaly podobně si navzájem. (Na př.: „Hlídej" a „Hledej") .

Při nácviku určitého výkonu jest nutno hlavně z počátku povel artikulovati a řekl bych vyzpívati ho zvolna, příjemně a hravě, a tak učiti psa vykonati příslušný cvik způsobem i povelem hravým. Souběžně s tím, jak pes chápe a výkon koná perfektněji, se tón povelu zostřuje, až z něho časem zbude pouze energicky pronesený suchý a řízný povel.Související články:
František Kunce - Pes, jeho přirozenosti a jejich a aplikace pro praktický chov a výcvik (08.03.2009)
Předmluva, Slovo úvodem (08.03.2009)
Jak se pes s člověkem sblížil (08.03.2009)
Okénko do vnitřního života psů (09.03.2009)
Rodina (10.03.2009)
Pravidla chovu (11.03.2009)
Mláďata (12.03.2009)
Životospráva (14.03.2009)
Chrup (14.03.2009)
Hygiena psa (16.03.2009)
Úvahy o výcviku (17.03.2009)
Jakého psa a jakým způsobem si opatřiti (19.03.2009)
Tresty (20.03.2009)
Jak má uměti každý pes poslouchati - chůze při noze (24.03.2009)
Jak jest nutno postupovati, aby se pes ve všeobecné poslušnosti utvrdil (25.03.2009)
Průprava pro praktickou službu psa - Přinášení předmětů (Aport) (26.03.2009)
Jak si pes zvykne na střelbu (27.03.2009)
Pes jako ochránce majetku (Hlídání) (29.03.2009)
Jak učíme psa, aby si nevšímal zvěře (31.03.2009)
Stopování (31.03.2009)
Hledání ztrát (01.04.2009)
Pes jako pánův obránce (03.04.2009)
Pes vojenský (04.04.2009)
Výcvik válečných psů - Donášení zpráv (depešování) (05.04.2009)
Donášení a dovážení předmětů (09.04.2009)
Pes na stráži (10.04.2009)

( Komentáře: 15 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání