Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (17877 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (9238 hl.)
Možná 
Anketa img  (8737 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (7207 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (9130 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (8735 hl.)

Celkem hlasovalo: 60924


Slavnostní otevření Výcvikového střediska psovodů a služebních psů specialistů Balková
Vydáno dne 05. 12. 2007 (10063 přečtení)

Dne 1. listopadu 2007 v odpoledních hodinách proběhlo slavnostní otevření Výcvikového střediska psovodů a služebních psů specialistů Balková, které patří Odboru služební kynologie a hipologie Policejního prezidia ČR.

Dne 1. listopadu 2007 v odpoledních hodinách proběhlo slavnostní otevření Výcvikového střediska psovodů a služebních psů specialistů Balková, které patří Odboru služební kynologie a hipologie Policejního prezidia ČR.

Prohlídka kotců Krátkého úvodu a uvítání významných hostů z řad policie a jiných orgánů státní správy se ujal vedoucí odboru plk. Ing. Jiří Navrátil, který krátce přestavil nové výcvikové středisko a pozval hosty k prohlídce areálu. Náměstek policejního prezidenta plk. Mgr. Ing. Ivan Bílek poté slavnostně přestřihl pásku u nově vybudovaných kotců pro ustájení služebních psů.

Po prohlídce kotců následovalo několik ukázek z výcviku služebních psů specialistů na vyhledávání a detekci výbušnin, omamných a psychotropních látek, zbraní, akcelerantů a vyhledání neživých osob.

Zhruba po hodinovém programu se přítomní sešli na slavnostním přípitku, kde náměstek policejního prezidenta plk. Mgr. Ing. Ivan Bílek připomněl význam nového střediska pro výcvik služebních psů specialistů, kteří mají uplatnění u většiny útvarů uniformované i neuniformované policie, neboť se podílejí nejen na objasňování závažné trestné činnosti, ale také na prevenci v boji proti terorismu. Akce byla zakončena předáním pamětních plaket všem, kteří se nějakým způsobem podíleli na vzniku Výcvikového střediska Balková.

Krátce k historii střediska Balková

Ukázka vyhledání omamných látek Na místě původní vesničky Balková, která byla po válce vylidněna, vznikla škola v přírodě, kterou zřídil Okresní národní výbor Most pro ozdravné pobyty dětí. Provoz školy byl zahájen v září roku 1989. O pár let později, 30. června 1995, byla činnost tohoto zařízení z důvodu nedostatku finančních prostředků ukončena. Již 1. září 1995 zde byla slavnostně otevřena střední policejní škola, jejíž provoz byl pro nedostatek posluchačů ukončen 31. prosince 1997. Objekt si poté převzala cizinecká a pohraniční policie, od 1. ledna 1998 zde bylo zřízeno záchytné zařízení pro cizince. Svoji činnost ukončilo 31. prosince 2005.

Nové Výcvikové středisko bylo nutností

V rámci programu boje proti terorismu v roce 2005 bylo rozhodnuto o navýšení počtu služebních psů na vyhledání a detekci výbušnin o více jak polovinu stávajícího počtu. Zákonitě tím vznikla potřeba zajistit středisko s větší kapacitou pro jejich výcvik, neboť stávající objekt speciální služební kynologie v Plzni na Bílé Hoře již nebyl pro větší počet stavu vhodný. Hledalo se proto zařízení, které by vyhovovalo požadavkům a představám speciální služební kynologie. Pro tyto účely byl vybrán objekt Balková, který byl v majetku Policie ČR.

Ukázka vyhledání výbušniny na vozidle Koncem roku 2006 zde byla zahájena přestavba ubytovny o kapacitě 72 lůžek, kanceláří, učeben, prostorů veteriny, skladu krmiva a přípravny krmiva pro služební psy. Paralelně probíhala také výstavba 91 kotců pro ustájení služebních psů. V bývalém záchytu bylo vybudováno pracoviště trenažérů pro vtiskávání pachů. Dne 22. srpna 2007 byla provedena kolaudace a dne 3. září téhož roku byly zahájeny první kurzy. V současné době probíhají ve středisku speciální služební kynologie základní kurzy, doškolovací kurzy a kondiční kurzy, a to ve vyhledání a detekci výbušnin, omamných a psychotropních látek, zbraní, akcelerantů a vyhledání neživých osob.

Policisté zde mají velmi dobré sociální zázemí, mohou se tak v klidném prostředí plně věnovat náročnému výcviku svých svěřenců. Služební psi, ať již hlídkoví, pátrací či psi specialisté, mají široké uplatnění u většiny útvarů policie od pořádkové, přes kriminální až po cizineckou policii.

kpt. Mgr. Petra Srnková

Zdroj: MV ČR (tisková zpráva)( Komentáře: 27 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání