Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (27244 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (17727 hl.)
Možná 
Anketa img  (10696 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (8546 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (12266 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (17026 hl.)

Celkem hlasovalo: 93505


NOVOTVARY
Vydáno dne 01. 08. 2007 (27168 přečtení)

Novotvary jsou výrůstky povstavši samy od sebe v tkáni nebo na ní vylučováním různých látek, zveličují se a mohou zůstati trvalými.

Rakovina.

Rakovina je nebezpečný novotvar přicházející výhradně jen u starých psů, následkem jehož může pes řadu let hubnouti a konečně i zahynouti. Může se objeviti na každé části těla, ale nejčastěji přichází na kůži, prsech a řiti.

Rakovina kůžeRakovina kůže objevuje se nejčastěji na hlavě, zádech, na kořenu ohonu, na váčku s varlaty, na nohou atd. Je to tvrdá, hrbolkovitá vyvýšenina kůže, která se na všechny strany šíří a mění se záhy v bolák kotoučovitého tvaru s vkleslým středem, který se dále rozežírá. Odstraniti dá se jen operativně.

Rakovina prsní objevuje se na mléční žláze, je to otok tvrdý, který se zvolna šíří a je z ostatních rakovin poměrně nejmírnější. S oblibou objevuje se na cecíku, napřed jako tvrdý uzlík, který při dotknutí nebolí a také se nezapaluje. Uzlík se pomalu zvětšuje, kolem něho naskakují nové uzlíky, které s hlavním uzlíkem srůstají, až celý novotvar dosahuje velikosti vlašského ořechu, ale také až velikosti pěsti. Někdy objeví se na mléčných žlázách takových novotvarů několik. Také tato rakovina dá se odstraniti jen operací.

Rakovina prsní nesmí se však zaměňovati se zápalem mléčných žláz, který však u psice přichází velmi zřídka, a to jen v době kojení po poranění. Jeví se bolestivým zápalem, otokem, který se může změniti v snětivý bolák. Zápalu lze zabrániti octanovými obklady, jestliže se věc zanedbá a dostaví se snětivý bolák nebo absces, musí se provésti operace.

Rakovina prsní

Otok mléčné žlázy u psice, které byla odejmuta štěňata nebo přišla na svět mrtvá, zažene se priesnickými obklady nebo mazáním kamfrovým olejem.

Rakovina řiti jeví se jako hrbolovitý, houbovitý novotvar související uvnitř s kůží. Když dosáhne větších rozměrů, působí obtíže při odcházení výmětů. Odstraní se jen operativně. Vedle rakoviny objevují se na řiti různé otoky a zápaly žláz, které však snadno rozeznáme od rakoviny skutečné, protože při smáčknutí vyměšují hnis.

Novotvary tkáně.

Rakovina řitiNa tkáni jsou novotvary méně nebezpečného způsobu, bývají obyčejně na kůži, zřídka kdy pod ní. Tvoří hladké, okrouhlé otoky, rostou pomalu, ale šíří se všemi směry.

Zmínky zasluhují tu otoky okostice. Tvoří se na okostici nebo okraji zubů, jsou houbovité, vytlačují zuby z jejich polohy a odstraňují se operativně.

Na kůži přicházejí nádory, kolovité, hlízovité, jichž operativní odstranění je snadné.

Bradavice.

Bradavice tvoří výrůstky velikosti hrachu až lískového ořechu, jsou opatřeny rohovitým povlakem. Najdeme je u psa na hlavě, na zádech, ale také jinde. U mladého psa obyčejně bradavice zmizí samy.

Odhrneme-li psu pokožku šourku, najdeme tu na žaludu malé bradavice na tenkých násadcích, t. zv. kondylomy, jichž přítomnost prozradí nám hnisavý výtok z pokožky. Bradavice odstraňují se podvázáním, odstřižením a místo po nich vypálí se lápisem.

Novotvar na okostici - Slité brabavice na hubě

Vole.

Voletem nazývá se každé zvětšení žlázy štítné, pokud nemá zvýšenou teplotu a nebolí. Vyrůstá těsně pod hlasivkou po jedné nebo po obou stranách průdušky a svou tíží visí dolů. Velmi velké vole může tlakem na průdušnici přivoditi obtíže při dýchání, řidčeji při polykání.

VolePři odstraňováni volete podávají se vniterně přípravky jodové, zevně maže se jodovou tinkturou nebo jodovou mastí nebo se jodová tinktura do volete vstřikuje. V novější době užívá se s příznivým výsledkem přípravků proti štítné žláze v podobě tabletek thyreoidinových, thyrandenových, jodothyrantových a t. d. Lze koupiti už hotové a podává se denně 1 až 3. Doporučuje se léčení začíti malými dávkami a vyčkati účinku. Někdy však dospějeme ke zkušenosti, že vole znovu roste, jakmile jsme přestali přípravky podávati. Operativní odstranění volete je nebezpečné. Upozorniti třeba, že se na štítné žláze mohou objeviti také novotvary povahy rakovité.

Z nádorů v hubě zasluhují ještě zmínky dva způsoby, z nichž jeden bývá vedle jazyku a druhý visí v podobě váčku před hlasivkou a podobá se voleti. Tyto nádory hojí se vyříznutím a vymačkáním obsahu.Související články:
NEMOCI PSŮ - PŘEDMLUVA (01.08.2007)
PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ (01.08.2007)
Jak se psu podávají léky (01.08.2007)
NEMOCI ZAŽIVADEL (01.08.2007)
NEMOCI DYCHADEL (01.08.2007)
NEMOCI SRDCE (01.08.2007)
NEMOCI MOČOVODU A ÚDŮ POHLAVNÍCH (01.08.2007)
NEMOCI SOUSTAVY NERVOVÉ (01.08.2007)
NEMOCI KONČETIN (01.08.2007)
NEMOCI SDĚLNÉ (01.08.2007)
NEMOCI OČNÍ (01.08.2007)
NEMOCI UCHA (01.08.2007)
NEMOCI KOŽNÍ (01.08.2007)
NEMOCI NOHOU (01.08.2007)
RÁNY A ODĚRKY (01.08.2007)
PRŮTRŽE (01.08.2007)
VÝHŘEZY (01.08.2007)
LÉKÁRNIČKA PRO PSA (01.08.2007)
Nemoci psů - Josef V. Rozmara (01.08.2007)

( Komentáře: 10 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání