Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (15458 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (7951 hl.)
Možná 
Anketa img  (8073 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (6767 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (7623 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (7261 hl.)

Celkem hlasovalo: 53133


15. výročí vzniku odboru kynologie a hipologie Prezídia Policajného zboru SR
Vydáno dne 07. 10. 2006 (6636 přečtení)

15. výročí služební kynologie v SR Dne 5.10. 2006 se uskutečnilo mezinárodní slavnostní setkání policejních kynologů v Bratislavě – Dúbravce. Policajný zbor SR zde důstojně oslavil 15. výročí samostatného fungování slovenské služební kynologie a prezentoval své úspěchy v chovu a výcviku služebních psů.

Slovenští policisté pozvali i své kolegy z České republiky, Rakouska, Polska, Maďarska a Švýcarska.

Na tribuně zasedli nejvyšší představitelé slovenské policie včetně ministra vnitra SR Roberta Kaliňáka, současného i minulého prezidenta policajného zboru, mnozí slovenští chovatelé a výcvikáři i členové zahraničních delegací.

Policii ČR reprezentovala delegace Cizinecké a pohraniční policie vedená plk. Václavem Voseckým a záchranná brigáda kynologů policejního prezídia. Čest psovodů cizinecké a pohraniční policie hájila (snad úspěšně) moje maličkost s německým ovčákem Jaso Naspo a por. Jiří Hammer s BO malinois Bary z Purschova chovu a NO Luky Barnero.

Po slavnostním zahájení a nezbytném předávání ocenění a poděkování (počet oceněných nejlépe dokumentuje to, že předávání trvalo víc než hodinu) následovaly ukázky z výcviku a použití služebních psů.

Nejprve svůj chov a výcvik mladých chovných fen předvedlo středisko chovu služebních psů v Moravskom Svätom Jáne - CHS Polícia. Byl předveden opravdu kvalitní vzorek fen i štěňat.

Nejprve rychlé slanění... ...a pak razantní zákrok!

Poté následovala velmi efektní ukázka Útvaru zvláštního určení (ÚOU - obdoba české URNy). Slanění dvojice psovodů se psy na závěsu z vrtulníku a následný razantní zákrok obou psů současně proti nebezpečnému pachateli, který proti psům vedl palbu ze samopalu.

V následujícím „českém“ bloku jsme předvedli vyhledání výbušniny v zavazadlech. Nejprve jsem s Jasem provedl označení dvou podezřelých zavazadel z řady a následně Jirka Hammer s Barym provedl ověření a potvrzení nálezu. Následovala efektní ukázka plošného vyhledávání osoby v podání českých policejních záchranářů a ukázky výcviku mladého záchranářského psa. Pak Jirka Hammer s Lukym předvedli zdařilou ukázku razantní obrany i špičkové ovladatelnosti na dálku (figurovala opět moje maličkost).

V dalším bloku předvedli své psy (NO a tervueren) příslušníci rakouské spolkové policie a bylo se opravdu na co dívat! Nejprve špičková poslušnost a ovladatelnost, rakouští policisté předváděli mnohé cviky synchronizovaně a naprosto přesně, prostě zážitek pro laika i odborníka. To opravdu nejlepší si však rakouští kolegové nechali na konec. Po ukázkách kousání na ringo oblek následovala ukázka práce v náhubku. Takovou bombu náhubkem na solar, jakou uštědřil tervueren při přepadu figurantovi, jsem dosud viděl jen jednou v životě (a to ještě na videu z MS Mondioringu). Když jsem stál vedle naprosto klidného tervíka na slavnostním zahájení a viděl jeho bílou bradu, působil na mě dojmem mírného staříka ;-)

synchronizovaná poslušnost To figurant ještě žije ;-)

Slovenský Taxter Polícia – pes na vyhledávání akcelerantů (hořlavých látek) pak předvedl označení osoby kontaminované hořlavou látkou (žháře) a program ukázek zakončil průlet vrtulníku s dvojicí psovodů ÚOU se psy v podvěsu.

Škoda, že se z časových a organizačních důvodů neuskutečnila ukázka obran účastníků kurzu ze střediska v Malých Levárech, podle informací ze zákulisí jsme přišli o hodně.

Díky laskavosti plk. Vladímira Ďurišina jsme mohli navštívit Středisko výcviku psovodů a služebních psů v Malých Levárech i Středisko chovu služebních psů v Moravskom Svätom Jáne. Zejména chovatelská stanice, ale feny v ní na mě mě udělaly velký dojem. Podrobnosti snad někdy příště...

Ač český (a moravský) patriot, musím čestně uznat, že v celé problematice chovu pracovních NO nám slovenská služební kynologie utekla o hezkých pár koňských délek :-(

Víťa

Několik dalších fotek z toho podujatia...( Komentáře: 4 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání