Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Jak se stát vůdcem smečky... / správný pán?!?
Autor Zpráva
bara_m
Člen
# Zasláno: 22 Čec 2006 22:54
- Nahlásit

tak u nás je to tak, štěně máme 10 a rozhodli jsme se, že bych pánem měla být já, ale úkoly máme v rodině rozdělené!Povely ho učím já, hrajeme si s ním všichni 4, jak je čas,na procházky s ním mám chodit já a taťka a žrádlo mu dáváme dle času já, mamka, taťka...Když ho učím povelům někdy se mu chce, někdy ne..chtěla bych ho učit i agility a tanec se psem..každý druhý den jsem na brigádě, tak se mu věnuji když přijdu, samozřejmě také chci mít volný čas.Mamka je ted cele prazdniny doma, tak se s nim muze vic hrat a tak..a tatka se mu venuje kdyz ma cas..chtela bych byt jeho pan, aby me mel rad a poslouchal, ale proste nevim jak na toa aby si pes nevybral treba tatku za pana..

Tonda
Člen
# Zasláno: 23 Čec 2006 11:39 - Změnil/a: Tonda
- Nahlásit

Myslim ze z Vaseho pejska bude pes rodinny.Proste se o nej bude starat a vychovavat ho cela rodina.Dulezite je,aby jste se domluvili a postupovali ve vychove vsichni stejne.Stejne poveli pro urcitou cinnost,dusledne plneni povelu,intonace hlasu atd.Tvoje obavy jestli budes panem ty nebo nekdo jiny jsou podle me naprosto zbytecne,pejsek Te mit rad bude a poslouchat musi Vas vsechny.
To ze kdyz ho ucis povelum se mu nekdy chce a nekdy ne,se nemuzes u 8 tydeniho stenete divit a uz vubec to neni znamka toho ze te jako pana nebere.

Jeste bych chtel neco dodat a nemyslim to nijak ve zlem.
Zasypala jsi forum spoustou naprosto zakladnich otazek.Problem je v tom,ze se spouste lidi a zvlaste tem zkusenejsim od kterych odpovedi cekas,nechce odpovidat na porad stejne a naprosto zakladni otazky.Sama to vidis podle poctu odpovedi.Nekdy je lepsi si projit starsi otazky a tam se vetsinou dozvis co potrebujes.
Pises ze chodis na brigadu.Mozna ze by v Tvem pripade bylo dobre si z nasetrenych penez koupit nejakou knizku o vychove stenete a nebo primo knizku o Border kolii.Urcite se takova da sehnat.
A taky bych jeste dodal ze na stenatko asi dost spechate,protoze jak jsi v jedne Tve otazce psala,ze se Vam nedari ho naucit delat potrebu na jedno misto,tak nad tim jsem se musel pousmat.Je to jeste mimino a mate ho doma jen deset dni.Je dost mozne,ze vam toto bude trvat jeste tydny i mesice nez se Vam podari ho to naucit.

brut
Člen
# Zasláno: 23 Čec 2006 13:03
- Nahlásit

Tonda
díky, taky jsme radili přečíst si starší témata. Informací je na nich dost a dost.

bara_m
Člen
# Zasláno: 23 Čec 2006 18:54
- Nahlásit

jojo diky za odpovedi moc mi to pomohlo..nebudu teda tak hrr..urcite to vyresi mnoho problemu, ale kdyz me bylo receno ze s vychovou zacit co nejdrive, aby se neco nezameskalo, tak sem zacala..ale ted jak vidim od skusenejsich asi to nema cenu!Diky

Mucholabka
Člen
# Zasláno: 23 Čec 2006 20:53
- Nahlásit

bara_m
Samozřejmě s výchovou co nejdříve, pokud možno už, ale v každém věkovém období je výchova o něčem trošičku jiném. Takové malé štěňátko opravdu nemá fyzické vybavení pro výcvik, nemá ani velkou schopnost udržet pozornost. U nich se nedělá poslušnost, ta má čas, teď to chce spíše seznamovat se světem, aby byl pozdější výcvik bezproblémový.

Arguskaaa
Člen
# Zasláno: 18 Říj 2006 15:52
- Nahlásit

Nepleť si pojmy výchova a výcvik. S výchovou a především socializací se začíná, co nejdřív, ale neznamená to, že to trvá nejkratší dobu. Výchova je celoživotní proces, i když ta nejdůležitější se odehrává na začátku života psa. S výcvikem je vhodně začít po nějaké té základní socializaci, tzn. až si na vás štěně zvykne, zvykne si v novém domově a nebude se příliš bát ostatních podnětů--tedy bude mít "čas" se na tebe aspon chvilku soustředit. S výcvikem postupuju raději pomaleji než rychleji, zkušenější pejskař nebo nezkušený, ale vnímavý pejskař, velmo dobře pozná, jaké tempo potřebuje právě ten jeho pes a podle toho se řídí. Jestli to nepoznáš, tak zvol raději pomalejší tempo než rychlé, psa by si akorát odradila, znechutila... Nezapomen že výcvik je pro psa zábava ne povinnost, takže pokud tě někdy nechce poslechnout, tak to asi za zábavu nepovažuje a není se čemu divit u tak malého štěněte, co ještě není ani základně socializované. Nejdřv ho nech zvykat si, pak ho teprv uč povely a hlavně zábavně. Pokud pes něco neudělá, hledej chybu v sobě(nemá dostatečnou motivaci, neříkáš povel stále stejně, zbytečně povel opakuješ, křičíš nebo naopak mluvíš moc potichu, jsi naštvaná...) a ne v pejskovi a jeho dominanci. S border kolií se snaž dělat, co nejméně chyb ve výchově, protože pak ti hrozí, že z ní vyroste nezvladatelný pes, štípající lidi do nohou, tahající na vodítku a naprosto ignorujícíc tvé povely-přesně takovou border kolii znám, koupila si ji paní a dcerka jako pejska do rodiny a tohle jim z toho vyrostlo. O tom, koho bude štěně považovat za vůdce smečky, ty stejně nerozhodneš a nezměníš to, takže to vůbec není tvoje starost. Ty se spíš snaž, aby z něj vyrostl vyrovnaný, přátelský a zvladatelný psík.

jindriska
Člen
# Zasláno: 18 Říj 2006 17:20
- Nahlásit

Arguskaaa
pěkně napsáno, hezky v kostce, vše podstatné

argosek
Člen
# Zasláno: 19 Čec 2010 01:50
- Nahlásit

jindriska

mi tam jedna podstatna informace chybi

kejtlin
Člen
# Zasláno: 19 Čec 2010 01:52
- Nahlásit

argosek
a to?

argosek
Člen
# Zasláno: 19 Čec 2010 01:57
- Nahlásit

jindriska

mi tam jedna podstatna informace chybi

staropramen
Člen
# Zasláno: 19 Čec 2010 10:08
- Nahlásit

Ta Arguska ,to je samice od Argoska?

pawLINka
Člen
# Zasláno: 19 Čec 2010 10:31
- Nahlásit

staropramen
Ta Arguska ,to je samice od Argoska?
Jo, už tady byla i její fotka něgde v žumpě.

korky4G63T
Člen
# Zasláno: 24 Led 2013 13:40
- Nahlásit

Dominance se da ovlivnit pes by mel vedet, kdo je jeho pan. U urcitych plemen, hl. spolecensti jsou sice psy, kteri se podmani kdykoli a komukoli. Pes by vsak kohokoli poslechnou nemel. Vemte si treba hlidaci psy nebo sluzebni. Ti i kdyz respektuji ostatni lidi, tak jen do urcite miry a pak prijimaji povely jen od sveho psovoda. Je dobre, kdyz pes hierarchii v lidske spolecnosti vidi. Kazda smecka ma alfu a to i ta lidska s jednim psem. Jak ziskat uplne vudci postaveni? Zalezi i na detailech, ae zakladem naproste dominance je, ze vybrany pan bude psa krmit sam, bude ho cvicit, bude s nim chodit mezi lidi a poznavat, kdo je zly a kdo hodny - socializace. Detaily alfy jsou treba i to, kdyz vas pes pusti do dveri jako prvni. Pes tak dava najevo sve podrazeni. Dale i to, kdyz neco provede a vy zvysite hlas, tak pes musi mit respekt a da najevo sve podrazeni lehnutim na zada. Pokud se pes chova jako alfa a bojuje o vyssi postaveni - hl. Dobrmani, piti apod. /plemrna co nezvladne uplne kazdy/ - napr. vrci na vas pri zvyseni vaseho hlasu, kdyz ho karate nebo vas jinak ohrozuje a tim dava znameni, ze vas respekt je na bodu mrazu, tak ihned psa skolit na zada. Pokud se bojite utoku, tak s nahubkem nebo podobne. Nekteri psi dorazi na jine psy a kdyz ho chcete potrestat, tak zacne vrcet i na vas. Stava se to a musite byt ve strehu i tady. Pes, ktery respektuje cloveka je vyrovnany, poslusny a i kdyz byva ve strehu v ramci sveho teritoria, tak vy jste presto hl. clanek. Ja dogdancing i agility cvicim a hl. je at to pes dela s radosti a nejvic ho v tom bude pohanet vas trpelivy pristup. Bordery jsou dost inteligentni a u nich neni az tak slozite ziskat pozici alfa nebo jine plemeno ? Jedina opravdova rada je ta, ze si musis vsimat kazde drobnosti. Pokud ty budes vest vycvik, tak by ho nemel nikdo narusovat. Muj pes je taky rodinny mazel, ae kdyz mu nekdo z rodiny da povel treba z Dogdancingu, tak se na me podiva, jak kdyby se ptal, zda muze nebo ne. Vetsinou sedi jak trubka a neposlechne, nekdy sice jo, ae vidim, ze to oni delaji blbe a ze mi tim psa nici a tak jsem jim to zakazala uplne.Jednou jsem nechala kamosku at mi ho pohlida a za mymi zady s nim cvicila. Poznala jsem to, kdxz jsem delala slalom mezi nohama pri tanci a pes utikal a jecel. Bal se. Nejspis do nej omylem kopla nebo na nej slapla a naprava trvala dva tydny a kamosku jsem okrikla. Opravdu si davej pozor i na malickosti . Detaily tvori celek

lamalucni
Člen
# Zasláno: 24 Led 2013 13:57 - Změnil/a: lamalucni
- Nahlásit

korky4G63T
Za prvé: radit po šesti a půl letech nemá myslím moc smysl.

Za druhé: myslela jsem si, že tyhle bajky o dominanci, chození první do dveří a povalování na záda už dávno vymřely. Chtěla bych tě vidět, jak tímhle způsobem dokazuješ svou dominanci třeba kavkazanovi...

A pokud ti pes po povelu utíkal se strachem pryč, tak ho buď ta kamarádka seřezala do bezvědomí, nebo máte HODNĚ velký problém ve vašem vztahu. Myslím tím ve vztahu ty a pes. Sebevědomý pes, který je psychicky v pohodě, se takhle nesesype z jednoho nakopnutí omylem. Tohle je chování šikanovaného psa, který v tobě necítí oporu a jistotu.

Apollo
Člen
# Zasláno: 24 Led 2013 14:50
- Nahlásit

lamalucni
naprostý souhlas, navíc povalit mého psa a řvát mu do ksichtu tak to už mu zrovna můžu zavolat záchranku bo on je tak citlivá dušička že by ho chudáka určitě trefilo. Jinak chodi první ze dveří i do dveří apod a nikdy jsem něměla problém, respektuje mě i bez podobných nesmyslů. Několikrát jsem ho nechťa přišlápla či nakopla a rozhodně teď predemnou neutíká strachem ......

PetraK
Člen
# Zasláno: 24 Led 2013 14:50
- Nahlásit

korky4G63T

Detaily alfy jsou treba i to, kdyz vas pes pusti do dveri jako prvni. Pes tak dava najevo sve podrazeni

jo?

Nekteri psi dorazi na jine psy a kdyz ho chcete potrestat, tak zacne vrcet i na vas.

co třeba nejistota? co třeba přenesená agrese?

Detaily tvori celek
to ano, ale v trochu jiném světle.

PetraK
Člen
# Zasláno: 24 Led 2013 14:51
- Nahlásit

Apollo

Několikrát jsem ho nechťa přišlápla či nakopla a rozhodně teď predemnou neutíká strachem ......

no, vzhledem k tomu že já i pes jsme oba motalové obecný a haxnu mu přišlápnu dost často , tak to by se už asi rovnou z toho rozložil.

lamalucni
Člen
# Zasláno: 24 Led 2013 14:56 - Změnil/a: lamalucni
- Nahlásit

Apollo
chodi první ze dveří i do dveří apod a nikdy jsem něměla problém, respektuje mě i bez podobných nesmyslů.
Jako ono to chození ze dveří až na povel (stejně jako vyskočení z auta až na povel, žraní z misky až na povel) má svůj smysl, ne že ne. Ale nejde o nějaké "alfa-blbiny" a pozici ve smečce, ale jednak je to mnohdy dost praktická věc, a za druhé pokud člověk psa naučí, že všechno dobré (vyběhnutí ven, žrádlo v misce) získává jen skrze něj, tak tím zvyšuje svou hodnotu pro psa. A vedlejší produkt je lepší ovladatelnost i v jiných situacích.
Ale jde to samozřejmě naprosto v pohodě i bez toho, není to nic, na čem by vztah se psem nutně stál.

PetraK
Člen
# Zasláno: 24 Led 2013 15:17
- Nahlásit

lamalucni
ale jednak je to mnohdy dost praktická věc, a za druhé pokud člověk psa naučí, že všechno dobré (vyběhnutí ven, žrádlo v misce) získává jen skrze něj, tak tím zvyšuje svou hodnotu pro psa. A vedlejší produkt je lepší ovladatelnost i v jiných situacích.

přesně

Já jsem třebas nikdy tohle vycházení neřešila - páč nebyl důvod a navíc pes pokud jsem řekla, čekej apotřebovala vyjít ven první, tak poslechl a nikam se nedral. Nicméně - když jsem na tohle narazila, řekla jsem si , že to vyzkouším v tom smyslu, že ne já vydám povel, ale pes se naučí "ptát". A opravdu to fachčí víc než dobře, pak se to snadno přenese dál a dál. Další co jsem začala učit, že když jsme před dveřma, není nutno netrpělivostí pískat jak papiňák, páč kdo to má vydržet, alébrž, že kdo jest zticha je odměněn dvakrát - pamlskem + rychlejším odchodem vem. Další věc byla, že vzhledem k novým sousedům s psem NO, lehce startujícím (nicméně chodícím na vodítku, pod kontrolou), bylo vhodný naučit psa, že až seběhne schody, nepoběží čekat ke vchodovým dveřím, ale počká pod těmi schody, udělá sám dřepkins a po mém příchodu, když na mě kouká, dostane dobrotu a maže se ven. Jak rychle se maže ven, záleží na tom zdaliž se na mě kouká hned z první, nebo musím čekat, až se na mě podívá. Velmi rychle se ten pohled do mých očí naučel házet ještě dřív, než doběhnu k němu . Miluju tehnle způsob učení a děsně mi vadí, že jsem ho neznala mnohem dřív. Proč všechno dobrý se k nám dokohátá se zpožděním víc jak deseti let???

korky4G63T
Člen
# Zasláno: 24 Led 2013 23:04
- Nahlásit

Za prvé: radit po šesti a půl letech nemá myslím moc smysl
Tak sorry jsem tu nová a nevšimla jsem si data.
Za další co se týče těch rad, tak je pouze na člověku, zda se jich ujme nebo ne a šlo jen o můj názor.
Co se týče povalení na záda, tak to funguje a viděla jsem to v nejednou případě tvrdé převýchovy. To, že bych nesvalila na zem kavkazáka je jedna věc. Já asi ne, ale člověk, u kterého jsem to viděla povalil i dogu, takže jde o zklušenosti.
Co se týče toho, že můj pes se bál po zkažení u té kamarádky - já jsem svého psa taky kolikrát omylem "zašlápla" a úplně v pohodě to pobral, ale nejspíš to u ní bylo opakované, ale nešlo přímo o případ, ale o příklad !! To znamená, že jsem tím jen chtěla říct, že by si pes měl zvyknout jen na jednoho výcvikáře - jen jeden člověk by ho měl učit a to když s tím nesouhlasíš je jen tvoje věc. Já bych nenechala zasahovat do výcviku člověka co vůbec neví o co jde a neví ani jak správně povel dát apod. Ano u určitých psů to jde, neříkám - pokud někdo chce mít vycvičeného psa tak, aby poslechl kohokoli, tak budiž. To si každý nastaví sám, ale tady byl dotaz na to jak nacvičit psa pouze na jednoho pána a vy na to odpovídáte tak, že ze psa bude pes rodinný a pro všechny - to není odpověď. Pokud se ptám na to jak něčeho dosáhnout, tak neodpovím, že to stejně bude jinak D Ale to je fuk.
Já jsem možná psala pro vás blbé rady, ale znám lidi co dokázali převychovat psy co napadli a usmrtili člověka a takové zacházení jako tvrdé svalení na záda a i detaily jako to vcházení do dveří je u nich dost vážné. Můj pes taky vchází do dveří první, u něj je to jedno, ale u takových případů už ne.
Já mluvila o věci obecně a radila jsem o to jak dominanci dosáhnout i když si myslím, že u takového plemene jí člověk dosáhne jednoduše, ale vědět kdo je pán by pes měl vědět a zastávám názoru, že pes by měl být vychovaný, ale přímé povely by měl přijímat pouze od svého pána a né např. od cizího člověka někde u sámožky ;)
P.S: Nechci se hádat, ani tu rozpoutat válku názorů. Jde pouze o můj názor a můj pohled na svět. Zda jsou mezi vámi lidi co souhlasí nebo ne, to už je obecná věc a je to pouze na vás ..

worick
Člen
# Zasláno: 25 Led 2013 08:24 - Změnil/a: worick
- Nahlásit

korky4G63T
To znamená, že jsem tím jen chtěla říct, že by si pes měl zvyknout jen na jednoho výcvikáře - ale tím příkladem se šlápnutím na nohu a že asi z toho byl pes vyvedený z míry - to ti jasně ukazuje, že tenhle přístup není nejlepší, stejně tak jako to, že ho ničím? nesmí povelovat příbuzní? Kdyby byl pes zvyklý na to, že si s ním ,,něco" zahraje i jiný člověk než jen ty, třeba mu dá povel sedni, než mu dá mlsku, věděl by, jak se má v kontaktu s cizíma lidma chovat....přesně tohle je správná socializace a ne to, že je pak ze všeho mimo. Stejně tak rodina: a co když se ti, nedejbože, něco stane a budeš třeba půl roku v nemocnici? Jak se budou starat o psa rodiče, popř. kamarádi, když nebude zvyklý na bližší kontakt či povely od někoho jiného?
Povalení psa na záda ani radši nebudu komentovat

korky4G63T
Člen
# Zasláno: 25 Led 2013 09:39
- Nahlásit

Divej, ja tady mluvim o povelech specialnich a rikala jsem, ze kazdy pes ma byt vychovany a poskusny, tim jsem myslela, ze zakladni povely v pohode provadet v rodine bude, ae asi si me blbe pochopila treba sluzebni pes taky od znamych tvari prijima zakl. povely, ae specialni nikoli.
To povaleni na zada je pouze kazdeho vec jak jsem psala a i kdyz ty by jsi to nikdy neudelala tak jini to delaji a jsou uspesni. To je to same jak napr. ostnaty obojek - nekdo to zavrhuje a jiny to chvali, protoze se mu s tim paradne cvici. Kazde plemeno a kazdy charakter psa si zada jiny pristup k vycviku. Vsichni psi se necvici stejne a nekdo na to bohuzel jde tvrde a jiny zase trpelive s laskou a nehou.Je jasne, z kazdy ma jiny nazor a pristup k samotne veci a to j fajn. Kdyby ho meli vsichni stejny a vsichni by meli ty same zkusenosti, tak neco jako forum ani nemusi existovat

PetraK
Člen
# Zasláno: 25 Led 2013 09:48
- Nahlásit

korky4G63T

tak jini to delaji a jsou uspesni. To je to same jak napr. ostnaty obojek - nekdo to zavrhuje a jiny to chvali, protoze se mu s tim paradne cvici

to proto, že zvířata s námi mají neskutečnou trpělivost, hodně nám toho odpustí a narozdíl od nás lidí se nechovají jako hovada.

solanka
Člen
# Zasláno: 25 Led 2013 09:49
- Nahlásit

Mnoho povolaných - málo vyvolených.
jdu radit na motorkářské fórum, jednou jsem totiž na motorce jela, znám hodně lidí, co na ní jezdí a můj názor jistě všichni motorkáři ocení

davidkova renata
Člen
# Zasláno: 25 Led 2013 11:28
- Nahlásit

korky4G63T
hele odkud jsi opsala tu první část svýho příspěvku?
s některejma tvejma postřehama se dá souhlasit,ale za mě je tam i dost kravin,nic ve zlým..

PetraK
Člen
# Zasláno: 25 Led 2013 11:46
- Nahlásit

korky4G63T

Dale i to, kdyz neco provede a vy zvysite hlas, tak pes musi mit respekt a da najevo sve podrazeni lehnutim na zada

čtu si to znova............zvýšení hlasu by mělo způsobit, že se pes svalí na záda? Mělo by tak způsobit, že se přeskočí několik komunikačních kroků? to snad ne, že ne?

Apollo
Člen
# Zasláno: 25 Led 2013 11:51
- Nahlásit

já bych řekla že radit někomu přes net je nesmysl, pokud má někdo problém se psem ať navštíví výcvikáře který to uvidi v realu a ne tady vařit teplou vodu a házet radami které možů víc uškodit než pomoct. Tečka .....

Apollo
Člen
# Zasláno: 25 Led 2013 11:52 - Změnil/a: Apollo
- Nahlásit

PetraK
Dale i to, kdyz neco provede a vy zvysite hlas, tak pes musi mit respekt a da najevo sve podrazeni lehnutim na zada

tohle večer zkusím na manžela, zařvu a uvidím estli sebou praší na záda .... já mu ukážu ....

PetraK
Člen
# Zasláno: 25 Led 2013 12:06
- Nahlásit

Apollo
já mu ukážu

no a když mu při tom na krk frkneš slušivej oboječek, můžete si dát manželský sádlo - máslo

kasaap
Člen
# Zasláno: 14 Pro 2013 09:18
- Nahlásit

korky4G63T , jsem na cz-psovi nově, ani né pět minut a už se bavím, díky

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání