Kynologická diskuse

 - Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  


Kynologická diskuse / Jak se stát vůdcem smečky... / návštěvy které zná
Autor Zpráva
PetrZERO
Člen
# Zasláno: 26 Úno 2015 11:37
- Nahlásit


Zdravím máme doma 1 rok starou fenku, která poslouchá na slovo, ale jakmile přijdeme na návštěvu, kde ty lidi dobře zná, začne asi radostí vyvádět. lítá jak splašená, neustále do všeho naráží jak je rozjančená, oblizuje co se dá, naráží do nohou když lidé sedí a je prostě jak utržená z řetězu a v podstatě ji nejde zkrotit - po dobrém a ani po zlém.

Nějaký recept prosím?

aňoňouma
Člen
# Zasláno: 26 Úno 2015 12:06
- Nahlásit


PetrZERO

Jak se chová, když tyhle lidi potkáte venku? Když přijdete na návštěvu k lidem, které nezná, tak nevyvádí? Nebo když přijdete třeba do zverimexu? Čímž se snažím říct, že pro nácvik musíte vymyslet nějaké mírnější varianty téhle situace, kdy je sice nadšená, ale ještě není tak rozjetá, aby nevnímala. A v těchto situacích procvičovat klid, oční kontakt, klidné sezení či ležení apod. Vždycky jen po chvilkách, proložit to hrou, aby uvolnila nahromaděné napětí.

Pokud už je takhle rozjetá, tak bych se nijak nesnažila ji krotit (ani po dobrém a už vůbec ne po zlém). Ona stejně nevnímá, v tu chvíli s tím nenaděláte prostě nic. Takže jen management - vodítko, případně místo obojku kšíry, aby se neškrtila a byla za co chytnout.

Walda
Člen
# Zasláno: 26 Úno 2015 12:40 - Změnil/a: Walda
- Nahlásit


PetrZERO

Nějaký recept prosím?

Dva aspekty téže věci.
První, je věc výchovy. Při výchově se pes většinou dozvídá, co v určitých situacích nedělat, a jinak si může z možných variant vybrat, co mu je libo. Takže by fenka měla být naučená, že tohle se v interiéru nedělá nikdy, že takhle se hraje třeba jen venku se psy.

Pokud (zatím) nefunguje první varianta, musí nastoupit uplatnění výcviku. Při něm se pes obvykle dozvídá, co na daný povel udělat. Takže pokud opravdu poslouchá na slovo, tak jí postupně zapovelovat do lehu, nechtat jí uklidnit a pak jí zkusit dát zas volno. Případně opakovat, dokud nepochopí, co je z výchovných důvodů nepřípustné.

Jak píše aňoňouma, možná bude ze začátku třeba zvolit méně excitující prostředí, ale každopádně základem je, že by to mělo (prostřednictvím výcviku) dojít do polohy výchovy, a nakonec by fenka měla na návšetěvách svobodně a klidně komunikovat a v rámci mantinelů si dělat, co chce.

Vaše odpověď

          vypnout *Co to je?

 » Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 
 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky
 


miniBB forum software © 2001-2018

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání