Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Jak se stát vůdcem smečky... / ohař utíká a nemá respekt
Autor Zpráva
nikolinka
Člen
# Zasláno: 8 Úno 2015 18:15
- Nahlásit

Ahoj, máme doma štěně asi křížence výmaráka a asi irského setra, začal nám utíkat, minulý týden zmizel na skoro 16 hodin, docela se o něj bojíme. Prostě k nám celkově nemá respekt, kamarád výcvikář říkal že si máme pořídit elektronický obojek. Koukala jsem na nějaká videa a četla knížky, ale moc se nám nedaří. Co byste doporučovali vy?

aňoňouma
Člen
# Zasláno: 8 Úno 2015 18:33 - Změnil/a: aňoňouma
- Nahlásit

nikolinka
Respekt si elektrikou nevynutíte. A pokud vám kamarád výcvikář neumí poradit nic jiného než elektriku, tak bych ho neoznačila za výcvikáře, ale za hovado.

Za prvé: proč utíká? Je to lovečák, potřebuje lovit, uspokojit svůj lovecký pud. K tomu byl vyšlechtěný - geny palicí neumlátíte. Pokud mu lovecký pud neuspokojíte vy kontrolovanou formou (stopování, hledání ztracených předmětů, aportování atd. atd.), nezbývá mu nic jiného, než si ho uspokojit sám a po svém. Takže to je věc první - najít mu zábavu, která mu umožní vybít jeho lovecké pudy.

Nicméně v tuhle chvíli už se naučil, že na útěku je sranda, kdežto u pánečků ne. Takže samotná zábava nestačí, je potřeba omezit mu (dočasně) volný pohyb, nedat mu možnost zdrhnout. Prostě vodítko to jistí vždy a všude, kde zdrhnutí hrozí. Pohyb mu můžete dopřát i na šňůře - běh se psem připnutým na opasku (canicross), tahání koloběžky (edit: teď mi došlo, že jde o štěně, tak to bych byla s kolem a koloběžkou opatrnější) apod.

No a v neposlední míře je potřeba ho naučit, jak se chovat v přítomnosti zvěře a pachů zvěře. Že ten, kdo rozhoduje o tom, jestli a jak se bude lovit, jste vy, ne on. Nejde o to, zakazovat mu lovení (koneckonců zakázané ovoce je nejlákavější), ale naopak naučit ho, co MÁ v přítomnosti zvěře dělat, jak MÁ tu loveckou činnost provozovat. Máte výhodu, máte psa s vlohami k vystavení zvěře, není to honič jako třeba bígl. Jeden z možných postupů je třeba tady

aňoňouma
Člen
# Zasláno: 8 Úno 2015 18:40
- Nahlásit

Jo a zkuste pohledat seminář "Jak (NE)BOJOVAT s útěkářem aneb vášnivý lovec pod kontrolou" - mám za to, že teď bylo vypsaných několik termínů na různých místech republiky. Doporučuju, tam se dozvíte podrobněji, jak na to.

PetraK
Člen
# Zasláno: 8 Úno 2015 19:29
- Nahlásit

nikolinka

Co byste doporučovali vy?

rozhodně ne elektrický obojek, natož na štěně, bude to pro vás a pro psa cesta do pekel, zvlášť, když se psy neumíte. Jak staré je štěně?
Je to kříženec dvou loveckých plemen, když se budete snažit máte na čem stavět, jsou to inteligentní psi. Musíte si k němu najít cestu. uvědomit si, že slova jsou pro psa prázdný pojem, že se nenarodil s tím, že zavolání ať přijde = mám přijít, ne on to nezná, je na vás, abyste mu ukázali o co jde.

1. psa si zajistit do doby, než na něj budete mít spolehnutí. tzn. nenechat ho lítat navolno v rizikových místech.

2. okamžitě začít budovat vztah mezi vámi a psem. Hodně si se psem hrajte, snažte se pro něj stát megahvězdou, místem, kde bude vždy fůra zábavy - najděte nějakou hračku, kterou bude fakt milovat - každý pes je jiný, upřednostňuje jiné hračky. Naše štěně si zamilovalo tři věci - fleesové přetahovadlo, házecí kroužek a pískací plyšomyš. Jsou psi, pro které je odměnou třeba vyhození papírového kapesníku, který můžou chytit ve vzduchu, rozcupovat, rozšmelcovat. Musíte se naučit poznávat svého psa.
Uvědomte si, že vy jste ten, kdo ovládá všechno co pes chce a potřebuje. Takže to pozitivně využijte. Jdete dát krmení? Ať si v klidu sedne, a chvíli se na vás soustředí, když to v klidu vydrží, miska jde na zem a pesan k ní až na povel. Jdete ven? také žádný střemhlavý úprk, ale sednout u dveří, nechat si nandat v klidu obojek a způsobně počkat až dveře otevřu a buď dám povel jdeme a nebo jdu já a zavolám si ho k sobě (tohle není žádné cvičení k potlačení dominance, to je cvičení vedoucí k tomu, aby se pes naučil soustředit na mou maličkost a zjisitil,že jsem to já kdo mu umožňuje zábavu venku. Vidím v dálce psího kámoše (myšleno na bezpečném místě, kde ho můžete pustit, ať si hrají), dobrá - tak si kámo nejdřív hezky v klidu sedni a podívej se na mě, když to uděláš, dostaneš nejen pamlsek, ale za odměnu tě pustím za kámošem, protože co?? to že ho odepnu, že mu otevřu dveře na procházku, už to samo je odměna.
Chce to najít si literaturu, je tam toho mnohem víc, tohle je jen nástin věcí, které mě v očích psa dostávají do pozice, kterou potřebuju - tedy že jsem středobodem jeho světa a že všechno dobrý přichází ode mne a to poté, co pes v klidu bez nátlaku udělá požadované chování - dopouručuju Trénink je rozhovor a Svého psa nestřílejte. Je to celý proces.

3. cvičit přivolání - od úplného začátku tzn. naučit ho co slova Alíku ke mně znamenají a postupovat v učení od míst klidných - tzn. začít doma, přenést postupně ven do klidného místa, kde ho nebude nic rušit - ani lidi, ani jiní psi, natož zvěř, tam docvičit do dokonalosti, pak se přesunout do zatíženějšího prostředí - s lidmi, pak přidat psy, nakonec zvěř. Necvičit navolno, když víte, že vás neposlouchá, mít ho na vodítku, abyste zabránili tomu, že se vám utrhne a na povel vykašle. Není zapotřebí žádného škubání, nátlaku. Pokud budete postupovat opravdu krok po kroku, nic neuspěcháte, nepřeskočíte, podaří se to. Cvičt s pamlsky, s hračkou, když pes nereaguje - postupovali jste moc rychle, chce to vrátit se na chvilku do méně rušného prostředí a vypilovat tam. POvell nedávat, když vím, že pes ho nesplní - velmi rychle si tak zvykne, že povel neznamená nic, že ho nemusí splnit.Musím nastavit situaci vždy tak, aby bylo maximu úspěšných pokusů.

Do doby, než vás pes bude vnímat ho jistěte stopovačkou a hezky v klidu ho na ní naučte aby vás vnímal -s kapsou plnou dobrůtek (něco mega zajímavého, piškot fakt nestačí), s megazajímavou hračku . Oceňujte jeho každý dobrý pokus, ty špatné netrestejte, ale také neodměňute - pochopitelně. Pokud to prostě nevyšlo, přesuňte se zpět do bodu, kdy Vám to oběma šlo. I kdyby to mělo být doma v předsíni, kde pochopitelně budete zpočátku začínat.

uf. tak to je jen tak základ.

birma
Člen
# Zasláno: 9 Úno 2015 05:21
- Nahlásit

nikolinka
Podívala bych se po jiném kamarádu cvičitelovi a ideálně po nějakém kurzu přivolávačských her v okolí.

PetraK
Člen
# Zasláno: 9 Úno 2015 09:43 - Změnil/a: PetraK
- Nahlásit

nikolinka

ještě na jednu věc jsem zapomněla - a to dost podstatnou . Máte křížence lovecký plemen a je-li jedním z rodičů opravdu setr, bude to trošku větší práce, protože setři v sobě mají hodně velkou chuťovost do zvěře. Takže - až nacvičíte skvělé přivolání v běžném provozu, bude to chtít zaměřit se na tohle. Ale - doporučuju jít cestou, která respektuje to, že jsou obě plemena lovecká- tedy psu zvěř nezakazuji, ale učím ho jak se u ní má chovat. Tzn. najdu, vystavím, ale nelovím, max. na povel páníčka zvednu. Velmi se to vyplatí, máte totiž pak psa na kterého se můžete spolehnout, protože on pracuje pro vás, není pod žádnou kuratelou zákazu.Psala jsem tady ten postup několikrát, je to delší povídání a nemám teď čas to celé vypisovat, ale je to tady k dohledání.

edit - nevšimla jsem si, že sem aňanouma hodila odkaz na můj starší článek, tak pak hledat netřeba . Využijte těch vloh, co ti psi v sobě mají, to co se vám jeví jako určitá nevýhoda- zájem o zvěř . otočte ve svou výhodu - oni zase na druhou stranu mají v sobě zakódováno i to správné chování, jen ho musíte probudit.

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání