Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Jak se stát vůdcem smečky... / Zastydlá puberta?!
Autor Zpráva
Noemi
Člen
# Zasláno: 1 Úno 2010 20:56
- Nahlásit

Pomoc....
Během tak posledního měsíce se nám dost rapidně zhoršilo přivolání (z tak 95% tak na max. 50%-60%) a hlavně útěkářství. Za měsíc budou Bergeronovi (BSP) dva roky a já se obávám, že na nás začal dost zvysoka kašlat. Asi jsme se ukolébali tím, že byl tak půl roku klid (před tím s ním mávala puberta poměrně více než slušně, ale postupem času bylo vše v pohodě) a zvykli jsme si chodit navolno a s téměř plně poslušným psem....
Teď to doma ovšem vypadá tak, že se třeba Méďan vrací s dědou z prochajdy (doma je to trošku složitější - škola, turnusové služby, etc. takže nejde aby byl jen jeden vedoucí a jeden venčič, ale velíme a venčíme pravidelně 4, včetně výcviku), pohodička a pak se prostě Médi sebere a zdrhne pryč, ani kdybychom se uřvali, tak se neotočí a nepřijde.
Nemáne oplocený dům (pouze kus, kde má Médi výběh), dřív jsme ho mohli nechat prakticky bez dozoru a věděli jsme, že je max. do 20 metrů od baráku a stačí zavolat a bez problému se vrátí. Teď se prostě sebere, seběhne dolů z kopce, kde má kámoše a jde pokecat... Třeba za půl hodiny/hodinu se vráti, vleze si do kotce a čeká, až ho někdo půjde zavřít. Pokud přijde bez problémů sám a nikde ho nenaháníme, obvykle ho nijak netrestáme.
I během cvičení mi přijde, že je takový uvolněnější (dřív se mohl přetrhnout) a spíš kouká, jestli mám něco dobrého v ruce, jestli jako stojí za to se namahat
U mámy se poslušnost zhoršila tak rapidně, že prakticky neposlechne ani když si to může vynutit (=je na vodítku). U mě zatím relativně v pohodě (ale zase nejsem třeba půl týdne k dispozici), ale je vidět neustálé váhání. U dědy výrazné zhoršení, ale ještě to nedosahuje toho, co u mámy.
Upřímně jsem z toho dost nešťastná a jediné řešení, které mě napadá, je nechat ho tak dva měsíce 100 % času na stopovačce, aby neměl ani minimální šanci utéct nebo neposlechnout. Pobytem na vodítku se mu ale výrazně zmenší možnosti procházek, protože dědovi tohle kluzké počasí nedělá dobře a vodítko je poměrně riskantní, protože přestože Médi vodítko v pohodě zvládá, tak se občas zapomene a děda jak stojí, tak leží....
Trochu mi přijde, že asi něco děláme špatně, protože těsně než zdrhne vždycky hodí takový ten pohled "a víš, co mi můžeš" a mete si to pryč....

franceska1
Člen
# Zasláno: 1 Úno 2010 23:34
- Nahlásit

Měla jsem podobný problém,taky se svou skoro už 2-letou fenkou teriéra. Podle mě, to chce především 1 cvičitele,protože v tom má pak pes chaos, postupně samozřejmě zvykat na ostatní, ale u mě se vyplatilo toto: cvičím jen já, na volno,pokud nemá 99% přivolání nepouštím, je pouze na stopce a samozřejmě po každém přivolání obrovská pochvala, klidně i přeháním, prostě musím být pro feňuli co nejvíc zajímavá, v zásobě mám pamlsky nebo její oblíbenou hračku. U nás bylo přivolání do roku a půl úplně v pohodě, ale až teď nastoupila puberta. Hlavně to chce psisko zaměstnat, vidím to sama, jak není pořádně vyblblá, pak má tendence neposlouchat. Toť můj skromný názor

argosek
Člen
# Zasláno: 1 Úno 2010 23:40
- Nahlásit

ja bych hlavne postavil plot

Noemi
Člen
# Zasláno: 2 Úno 2010 09:14
- Nahlásit

ja bych hlavne postavil plot
Bohužel bydlíme v částo obce nazývané "na stráni", dům je poměrně v prudkém svahu a plot kolem celého pozemku je technicky nemožný (nemluvě o tom, kolik by to stálo ), jedniný rovný kousek kolem baráku zabral Bergeronův výběh...

především 1 cvičitele
U nás bylo přivolání do roku a půl úplně v pohodě
Měli jsme problémy zhruba od 3/4 roku tak do 14 měsíců a pak úplně v pohodě, prakticky žádné problémy. Celou dobu postupujeme stejně, snažíme se být důslední, ale teď jako by mu prostě ruplo v kouli a přestal poslouchat. Děda s ním teď může chodit na procházku pouze ve stylu "lehni" "čekej" "volno" "lehni", protože jakmile by ho pustil ze zřetele a vzdálil se na více než 30 metrů, tak vezme roha....
Alfa jsem doma já, pokud jsem doma, tak cvičímě pravidelně každý den několikrát. Dříve ho to vyloženě bavilo, teď ho to evidentně nudí. Pak cvičí hlavně děda, do teď to problémy nedělalo.
Pohyb: Ráno delší procházka (cca hodinka, obhlédnutí "okrsku"), během dopoledne většinou jen cvičení+aporty, příp. s tátou do lesa, odpoledne delší procházka nebo vyřádění s psím kámošem nebo teď když je zima, tak tahá sáně (jak nahoru, tak dolů), večer kratší procházka+ cvičení. Je to málo?

staropramen
Člen
# Zasláno: 2 Úno 2010 09:16
- Nahlásit

A není toho cvičení moc?

Noemi
Člen
# Zasláno: 2 Úno 2010 09:58 - Změnil/a: Noemi
- Nahlásit

A není toho cvičení moc?
To si nepředstavuj, že cvičíme hodinu v kuse. Bergi se velice rád přetahuje, takže chvíli klasicky cvičíme, pak pár a portů a za odměnu přetahování a pak další kolo... Všechno hravou formu a pamlsky+chválení.
Nevím, jestli toho je moc, ale přijde mi to vcelku smysluplné využití společně stráveného času.

worick
Člen
# Zasláno: 2 Úno 2010 10:18
- Nahlásit

Trochu se vám do toho vložím, i když sama mám problémů se samojedem víc než dost. Ale chci jen podotknout, že vyblbnutím a cvičením to asi nebude. Moji psi dělají všechno pořád spolu. Nijak už moc necvičíme, jen tak mimochodem jim dám nějaký povel a tak, neaportuje ani jeden z nich. Zatím co berňák poslechne vždycky, samojed jen když se jemu chce. Teď myslím tedy to zdrhání, ostatní povely ano. Je mi jasné, že samojed na to aby byl vyblbnutý, potřebuje lítání mnohe víc, ale nezlepší se to ani po 10km tůře s během. Ráda bych pro něj byla ten ,,nejzajímavější" objekt, ale vážně netuším, jak toho docílit. Zkoušela jsem snad všechny možné (i nemožné) mlsky - jenže je nežravka, chválím - až bych se potento... - nijak ho to nebere , aport ho nezajímá....snad někdy něco objevím, čím bych ho zaujmula...

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání