Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Pes a paragrafy / POMOC! Prosím jak získat psa zpět? Nutně potřebuji právní radu!!
Autor Zpráva
ForestFruit
Člen
# Zasláno: 19 Čen 2014 20:17
- Nahlásit

Dobrý den,
nutně potřebuji právní radu. Napsala jsem také do Ligy na ochranu zvířat, do Spolku na ochranu zvířat, do různých útulků apod. Hledám právní zastoupení a radu od člověka, který ví více o právech psa!

Jedná se o toto:
Dostali jsme s přítelem od JEHO rodiny štěně - fenečku. V té době jsme spolu žili již 4 roky, jednalo se tedy o vztah druh-družka, pes se stal tedy majetkem obou 50:50. Fena byla na úřadě psána na jeho matku, invalidní důchodkyni. V očkovacím průkaze, na veterině i v čipu byl psán on. Po roce odešel, fena zůstala u mne. Proběhla ústní dohoda beze svědků, že se budu o fenu dál starat a že když si zamane, může fenu vidět. Došlo tedy k přepsání dokladů, na mé jméno se napsal úřad (platila jsem řádně poplatky), veterina, očkovací průkaz i čip. Sama bez jakékoliv pomoci jsem zajišťovala všechny potřeby psa - socializace, sportovní vyžití, výcvik, strava, veterina... Bývalý si pro fenu opravdu sem tam v měsíci chodil (na den, na dva). Po roce na její narozeniny se zjevil s tím, že by si s ní chtěl užít na týden. Nebyla jsem proti. Ovšem překvapení nastalo, když mi přišla SMS, že si nechal rodinou zpětně vystavit jakože kupní smlouvu s datem odběru!!! A že je jediným právoplatným majitelem feny, tedy ji již neuvidím.

Jak se toto řeší dle nového zákona a práv psa??? Dle jedné právní rady je to tak, že jeho smlouva je neplatná, protože je před zákonem majitelem ten, kdo platí poplatek na úřadě a potřeby psa (výživa, bydlení, veterina...), ne ten, kdo má papír o koupi a o psa se nestará. Je to tak? Mohu jít na policii podat trestní oznámení s tímto výrokem?? Potřebuji číslo zákona či paragrafu, s čím mohu konkrétně na policii zajít. Všude totiž tvrdí zarytou věc - kdo má papír, je majitel, sbohem. Ovšem údajně to tak od letoška není.

Prosím, zaplatím si jakékoliv právní zastoupení, radu, atp. PORAĎTE MI!!! Jsem zoufalá.

Vidím to jako jasnou pomstu vůči mě samotné. Když byla fena malá, nešel přítel daleko pro kopanec, stalo se tak dvakrát (naštvalo ho, že venku olízala trávu... podruhé, že nedojedla misku žrádla). Má ji rád, ale nikdy se o ni nestaral a nemá u něj pražádnou pořádnou budoucnost. Veterinární problémy mu byly jedno, vše jsem vyřizovala a obíhala já. Proto chci fenečku zpět. Fena má vrozenou vadu, vrozené alergie, vadu kyčlí a kloubů a on toto nikdy nechtěl platit ani řešit...

Nicky
Člen
# Zasláno: 20 Čen 2014 00:03
- Nahlásit

V každém větším městě jsou bezplatné právní poradny, nebo v blesku je nějaká akce, že můžeš napsat právníkovi.

impact
Člen
# Zasláno: 20 Čen 2014 13:48
- Nahlásit

Upřímně? Vůbec, ale vůbec nechápu, jak můžete svěřit svého psa někomu, o kom víte, že se o něj nedokáže postarat a ještě si do něj klidně kopne. Vím, že Vaší fence už to nepomůže, ale třeba to praští do hlavy každou další ženskou, která tohle dopustí.

Každopádně píšete, že si zaplatíte jakékoliv právní zastoupení, tak si prostě najměte právníka a řešte to s ním.

ForestFruit
Člen
# Zasláno: 20 Čen 2014 13:54
- Nahlásit

Impact: Dodrzela jsem ustni dohodu o "pujcovani", aby se prave toto do budoucna nestalo... a pravnich zastoupeni jsem obepsala uz asi 8, ale bud maji plno, nebo nechteji delat kradez psa a prava zvirat. Proto se ptam zde, zda i nekdo nema kontakt na takoveho pravnika.

ssshhhhh
Člen
# Zasláno: 20 Čen 2014 16:38
- Nahlásit

Nepište, rovnou volejte, nevím odkud jste, ale prostě si najděte poblíž právníka, zavolejte, řekněte že se jedná o občanskoprávní spor o vlastnictví psa a že jste ochotná zaplatit cokoliv a domluvte si schůzku.

ssshhhhh
Člen
# Zasláno: 20 Čen 2014 16:41
- Nahlásit

Po telefonu ani přes mail s Vámi dobrý (drahý) advokát nic moc dlouho probírat nebude, není nad osobní kontakt.

Maya
Člen
# Zasláno: 20 Čen 2014 19:48
- Nahlásit

ForestFruit
do PPČ píše články nějaká advokátka co se specializuje na tyhle věci kolem psů, tak jedině si sehnat na ní kontakt, nevím, jestli tam není u článků uvedený nebo třeba v redakci by ho měli.

Eninka
Člen
# Zasláno: 21 Čen 2014 16:37
- Nahlásit

ForestFruit

seš tady někde?

ForestFruit
Člen
# Zasláno: 21 Čen 2014 17:01
- Nahlásit

Eninka:
ano

Eninka
Člen
# Zasláno: 21 Čen 2014 17:08
- Nahlásit

ForestFruit

prosímtě, nejsi náhodou někde od Brna? To vlastnictví se neodvíjí od toho, kdo přihlásil psa na obecním úřadu, zákon sice říká, že evidenci řeší vlastník psa, což ale není totéž, že ten, kdo psa přijde tzv. nahlásit, je vlastníkem. Tam se předjímá vlastnictví, ale neprokazuje se tím. Potřebovala bych vědět víc detailů, abych ti mohla nějak pomoct.

Eninka
Člen
# Zasláno: 21 Čen 2014 17:10
- Nahlásit

ForestFruit

chtělo by to probrat nějak třebas po tel., rozepisovat tady nějak dopodrobna všechno je dost zdlouhavý, jestli chceš, napiš mi semka mail, napíšu ti kontakt, pak jej můžeš hned smazat editací (pozn. zavináč napiš slovy)

ForestFruit
Člen
# Zasláno: 21 Čen 2014 17:18 - Změnil/a: ForestFruit
- Nahlásit

...

Eninka
Člen
# Zasláno: 21 Čen 2014 17:21
- Nahlásit

ForestFruit

můžeš smazat

Baggie
Člen
# Zasláno: 16 Čec 2014 21:49
- Nahlásit

ForestFruit
No, nevím, zda už není pozdě - ale měla jste jít na policii a nahlásit krádež psa.
Před zákonem je majitel ten, kdo psa živí a u koho bydlí.

Eninka
Člen
# Zasláno: 20 Čec 2014 15:41
- Nahlásit

Baggie

Před zákonem je majitel ten, kdo psa živí a u koho bydlí.

tak takhle to fakt není

jinak ta situace je trošku komplikovanější, ale už jsme to probrali ze všech stran co s tím

akorát teda nic moc pro toho psa, řekla bych

Baggie
Člen
# Zasláno: 21 Čec 2014 20:46
- Nahlásit

Eninka
No, a jak to je? Myslíš, že je majitelem ten, kdo o pár let později antedatoval smlouvu? Zvíře není věc, takže s tímto ten člověk nepochodí.
Tak snad jste to probrali tak, že se to nějak řeší a vyřeší.

Eninka
Člen
# Zasláno: 22 Čec 2014 21:06
- Nahlásit

Baggie

Zvíře není věc

je věc.....z pohledu vlastnického práva každopádně:

Z §494 vyplývá, že tento zákon již nechápe zvíře jako věc, nýbrž jako smysly nadaného živého tvora, který je schopen vnímat emoční vazbu na své okolí, zejména na svého pána. I přesto, že zvíře již není věcí, použijí se na něj ustanovení o věcech, ale jen v tom rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze. Štěňátka vaší roztomilé čivavy tak můžete prodat, jen těžko je však budete moci dát věřiteli do zástavy, i když zástavou může být každá věc, s níž lze obchodovat (§1310 NOZ). Proč? Protože to odporuje povaze zvířete jako smysly nadaného živého tvora. Důvodová zpráva výslovně uvádí:

„Bylo by např. v rozporu s povahou zvířete jako živého tvora použít jako zástavu psa lpícího na svém pánovi s tím, že pes bude předán zástavnímu věřiteli jako osobě zvířeti cizí a vystaven stresu.“

Baggie
Člen
# Zasláno: 23 Čec 2014 20:13 - Změnil/a: Baggie
- Nahlásit

Eninka
Ano! A z NOZ tedy logicky vyplývá, že emoční vazby, zejména na svého pána, jsou nad jakýkoliv cár papíru, který si ten člověk antedatoval (I přesto, že zvíře již není věcí, použijí se na něj ustanovení o věcech, ale jen v tom rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze.).
Když už to slečna chtěla brát přes právo, připadalo mi, že má šanci. Logičtější mi tedy přišlo řešit to okamžitě jako krádež, a vyřešit s policií na místě (u něj, kde pes je, aby mohl být hned vydán), ale možná by policisti řekli, že je to občanskoprávní spor a oni ho řešit nemohou. Nevím...
Doufala jsem, že se podělíte, jak jste situaci vyřešili, protože je opravdu zajímavá a myslím, že slečna není v podobné situaci jistě sama, kdo prohledává internet a žádá o rady.

Eninka
Člen
# Zasláno: 24 Čec 2014 13:34
- Nahlásit

Baggie

promiň, já to tady psát nebudu a nemůžu, protože je v tom víc i osobních vazeb a jiných věcí (v tomto konkrétním případě) a tak jsme to spolu řešily osobně, protože sem nechtěla zakladatelka psát detaily z jejího života v souvisloti s jejím psíkem.

Každopádně jak píšeš o "podělení" se s tím řešením, řeknu jen to, že každej případ je úplně jinej, nejde na to napasovat jen paragrafy a tečka, jde o vícero okolností při řešení těchto případů a to s tou policií...bohužel, pokud vydáš pejska někomu v dobré víře na pohlídání či jej máte jako "společnou" péči, tak o krádež nejde a policie se s tím neude zaobírat, neříkám, že nikdy, ale tyto případy odkazuje na občanskoprávní řízení, bohužel.

Baggie
Člen
# Zasláno: 25 Čec 2014 19:37
- Nahlásit

Eninka
Jo, to respektuji. Přeji hodně štěstí, protože ona toho psa miluje a snad ho dostane zpátky.
Je fakt, že vzhledem k té domluvě, co měli atd., tohle už policie nevyřeší.
Držím palce!

Human fly
Člen
# Zasláno: 15 Led 2016 14:06
- Nahlásit

Eninka
Dobrý den, Eninko,
mohla bych Vás požádat o radu? Vypadá to, že se v těchto záležitostech vyznáte a já popravdě nevím, na koho bych se měla se svým problémem obrátit. Nerada bych to tu rozváděla, tak pokud byste mi mohla napsat na mail - vylepsenahlina zavinac centrum.cz
Předem moc děkuji

pudlinka
Člen
# Zasláno: 1 Bře 2016 09:19
- Nahlásit

Dobrý den Eninko, mela bych stejnou prosbu jako paní výše. Taky bych moc prosila o mail - delabrocne zavinac gmail . com
Moc dekuju

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání