Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Pes a paragrafy / pes pripojen ke kolobezce/kolu - je to zakonne?
Autor Zpráva
cernej caj
Člen
# Zasláno: 26 Bře 2012 14:53
- Nahlásit

clanek me mirne zmatl v tom, jak je teda v poradku jezdit na kolobezce nebo na kole se psem?

A co specialni drzaky, ktere se k tomu ucelu bezne prodavaji, anebo napriklad Kostka kolobky maj specialni "psi" kolobky uz se zarizenim na pripojeni psa.

"Muž se svým jednáním dopustil dopravního přestupku, protože přepravovat zvíře tímto způsobem není bezpečné ani pro psa, ani pro jeho majitele,s"

1) je to prestupek proto, ze ho mel pripojeneho ke kolu, nebo proto ze byl primo privazan za riditka?
2) je to prestupek pouze proto, ze muz jel po silnici s takto pripojenym psem? (na polnacce treba by to vlastne bylo ok)?

Prosim o rady, nazory... obcas vyrazime se psy pripojenými ke koloběžce u nás do polí, sice je tam zákaz vjezdu, ale pořád je to asfaltka, čili asi komunikace v tom pravým slova smyslu... a ted nevim, jestli teda neriskuju pokutu.

Alexa
Člen
# Zasláno: 26 Bře 2012 15:06
- Nahlásit

cernej caj
silniční zákon, oddíl 5, pragraf 58, odstavec 4: Cyklista nesmí jet bez držení řídítek, držet se jiného vozidla, vést za jízdy druhé jízdní kolo, ruční vozík, psa nebo jiné zvíře a vozit předměty, které by znesnadňovaly řízení jízdního kola nebo ohrožovaly jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích. Při jízdě musí mít cyklista nohy na šlapadlech.

kachna_
Člen
# Zasláno: 26 Bře 2012 15:09
- Nahlásit

Alexa
cernej caj
ale jestli to u vás není pozemní komunikace, tak se na to zákony nevztahují

cernej caj
Člen
# Zasláno: 26 Bře 2012 15:44
- Nahlásit

jasne, takze na polnacce nebo lesni ceste mi nikdo nemuze rict ani popel, ale treba na ty jezedacky asfaltce uz muzu mit problem..., protoze to je asi normalni pozemni komunikace, akorat se zakazem vjezdu...

Alexa
Člen
# Zasláno: 26 Bře 2012 15:59
- Nahlásit

cernej caj
no problém je že pozemní komunikace je téměř všechno, snad jen vyšlapaná cesta v poli ne:
Kategorizaci pozemních komunikací, jejich stavbu, podmínky užívání a jejich ochranu, práva a povinnosti vlastníků pozemních komunikací a jejich uživatelů a výkon státní správy ve věcech pozemních komunikací příslušnými silničními správními úřady upravuje zákon č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích v platném znění.

Pozemní komunikace
Pozemní komunikace je dopravní cesta určená k užití silničními a jinými vozidly a chodci, včetně pevných zařízení nutných pro zajištění tohoto užití a jeho bezpečnosti.
Pozemní komunikace se dělí na kategorie:

a) Dálnice – je pozemní komunikace určená pro rychlou dálkovou a mezistátní dopravu silničními motorovými vozidly, která je budována bezúrovňových křížení,s oddělenými místy napojení pro vjezd a výjezd a která má směrově oddělené jízdní pásy. Dálnice je přístupná pouze silničním motorovým vozidlům, jejichž nejvyšší povolená rychlost není nižší, než stanoví zvláštní předpis.

b) Silnice - je veřejně přístupná pozemní komunikace určená k užití silničními a jinými vozidly a chodci. Silnice tvoří silniční síť. Silnice se podle svého určení a dopravního významu rozdělují do těchto tříd:

* silnice I. třídy, která je určena zejména pro dálkovou a mezinárodní dopravu. Silnice I. třídy vystavěná jako rychlostní silnice je určena pro rychlou dopravu a je přístupná pouze silničním motorovým vozidlům, jejichž nejvyšší povolená rychlost není nižší, než stanoví zvláštní předpis. Rychlostní silnice má obdobné stavebně technické vybavení jako dálnice.
* silnice II. třídy, která je určena pro dopravu mezi okresy,
* silnice III. třídy, která je určena k vzájemnému spojení obcí nebo jejich napojení na ostatní pozemní komunikace.

c) Místní komunikace – je veřejně přístupná pozemní komunikace, která slouží převážně místní dopravě na území obce. Místní komunikace se dále rozdělují podle dopravního významu, určení a stavebně technického vybavení do čtyř tříd.

d) Účelová komunikace - je pozemní komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků.

asi bych to viděla na koho narazíš no (taky jezdim se psem u kola, mám ho na takovým tom držáků, zatím dobrý, ale ....

agáta12
Člen
# Zasláno: 26 Bře 2012 16:07
- Nahlásit

co to tu řešíte ??
koloběžka je od koloběhati to znamená , že nejedete ani neběžíte něco mezi jste mezi řádky zákona ne ?
To je přece ani nahatá ani neoblečená

Alexa
Člen
# Zasláno: 26 Bře 2012 16:16
- Nahlásit

agáta12
koloběžka je od koloběhati to znamená , že nejedete ani neběžíte něco mezi jste mezi řádky zákona ne ?
To je přece ani nahatá ani neoblečená

no právě že ne protože v tom silničním zákonu je to specifikovaný dost šalamounsky když nejede na kole, tak je to chodec a na toho se zas vztahujou pravidla jako na chodce, mimo jiné chůze v protisměru
j) chodec je i osoba, která tlačí nebo táhne sáňky, dětský kočárek, vozík pro invalidy nebo ruční vozík o celkové šířce nepřevyšující 600 mm, pohybuje se na lyžích nebo kolečkových bruslích anebo pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy, vede jízdní kolo, motocykl o objemu válců do 50 cm3, psa a podobně,

bonc
Člen
# Zasláno: 26 Bře 2012 16:21
- Nahlásit

Alexa
no ale chodec psa vést může, může při tom i koloběhat, takže koloběhna ok?

Grin
Člen
# Zasláno: 26 Bře 2012 16:21
- Nahlásit

já si teda právě na silnici psa jistim vodítkem, nemám ho přivázanýho, ale mám to vodítko v ruce a tu ruku na řidítku... jinak ho pouštim navolno, ale když někde přejíždim kousek po silnici nebo po cyklostezce tak mám strach... jako nevim už, začínám mě pěkně krkat jak je všecko zakázaný, člověk si za chvíli už nebude moct ani dojít na poštu, protože to bude moc nebezpečný... Ať mi všichni vlezou na hrb, když se to nějakýmu policajtovi nebude líbit, tak se mu to nebude líbit. Ale pes mi běží natěsno vedle kola, po správný straně, dokonce je naučenej i na povel na chodník. Kdyby zatáhnul, tak ho pustim a z kola mě nesundá. Helmu mám. A když před sebou vidim kočku, ptáka, psa, cokoliv na co by mi čokl mohl reagovat, slezu a kolo vedu....

cernej caj
Člen
# Zasláno: 26 Bře 2012 16:27
- Nahlásit

my sme teda právě chtěli pořídit ten držák speciální na kolo/kolobku že bysme s tím víc drandili po okolí, ale teď se říkám, jestli nemáme radší zůstat na tý naší cestě za barákem a dál se radši nehnout... - spíš z pohledu toho zákona než selskýho rozumu teda

Alexa
Člen
# Zasláno: 26 Bře 2012 16:31
- Nahlásit

bonc
Grin
prostě si myslím, že když vás/nás někdo bude chtít podusit, tak může, není proti tomu moc velká obrana, je to o tom na koho narazíš, problém nastane ve chvíli kdy se něco stane, to myslím bude jednoznačně na vině kolochodec se psem, protože když psa pustíš aby tě neshodil tak on může vlítnout do silnice a ohrozit ostatní účastníky silničního provozu. Osobně tohle neřeším na polních/lesních cestách, přes asfaltky se snažím přejet rychle, když je větší provoz radši kolo vedu

Grin
Člen
# Zasláno: 26 Bře 2012 16:53
- Nahlásit

Alexa
si myslím, že když vás/nás někdo bude chtít podusit, tak může
no jasan, a to může i v iks dalších věcech, naštěstí většinou nemaj ty flojdi čas ani sílu buzerovat za tyhle maličkosti a spíš se soustředěj na důležitější věci...

problém nastane ve chvíli kdy se něco stane, to myslím bude jednoznačně na vině kolochodec se psem
no s tím se dokážu srovnat, když to zaviním, tak to zaviním, to mi přijde v pořádku

worick
Člen
# Zasláno: 26 Bře 2012 20:26
- Nahlásit

cernej caj
Ne, že bych měla, ale po které straně se tedy má jezdit na kolobce? Logicky bych jela jako cyklista, ale jak tu hodila Alexa
Při jízdě musí mít cyklista nohy na šlapadlech. a tohle:
j) chodec je i osoba, která tlačí nebo táhne sáňky, dětský kočárek, vozík pro invalidy nebo ruční vozík o celkové šířce nepřevyšující 600 mm, pohybuje se na lyžích nebo kolečkových bruslích anebo pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy, vede jízdní kolo, motocykl o objemu válců do 50 cm3, psa a podobně, - tak jsi spíš snad chodec, ne?

Alexa
Člen
# Zasláno: 26 Bře 2012 20:47
- Nahlásit

worick
tady jedině to brát podle tohodle
Osoba pohybující se pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy nesmí na chodníku nebo na stezce pro chodce ohrozit ostatní chodce. Nemůže-li užít chodník, smí užít pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky.

(7) Osoba vedoucí jízdní kolo nebo moped smí užít chodníku, jen neohrozí-li ostatní chodce; jinak musí užít pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky.
(8) Osoba pohybující se na lyžích, kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení nesmí na chodníku nebo na stezce pro chodce ohrozit ostatní chodce.

Erája
Člen
# Zasláno: 27 Bře 2012 20:17
- Nahlásit

V autoškole nám říkali, že ty"spešl držáky na psa" jsou u nás nezákoné. Ale já tohle jaxi neřeším, psy mam zapřažený a mám připravený argument, že psy nevedu, ale že je to spřežení. Ještě jsem to nemusela použít, tak nevím, jestli to projde, ale mělo by. Psama se náchávám táhnout, mají tažný postroj, jsou psí spřežení. Pro mě tečka. Pro normálního poliše taky a nenormální tě zbuzeruje, že nemáš odrazky...

stetisek123
Člen
# Zasláno: 27 Bře 2012 20:36
- Nahlásit

a nejsou teda ty závody na koloběžkách a kolech nezákonný? Taky přeci vedou přes různý polní cesty...

Fifi
Člen
# Zasláno: 27 Bře 2012 21:31
- Nahlásit

Ja jezdila svyho casu dost, na kolobce/kole s dvojprezim, na hlave helmu, na sobe reflexni vestu, cuby zaprazeny za riditka v postrojich na tazny snure. Po malo frekventovany asfaltce a behem peti minut jsme byly na polnacce. Kdyz jelo auto, zastavila sem, cuby k noze, a po projeti vozidla se jelo dal. I policajti nas kolikrat mijeli, nerekli pul slova, naopak mavali. Namlela sem si hubu xkrat. Pokud bude chtit nekdo prudit, bude, predpisy, zakony - podle miry prudivosti organu, co si najde. Ja naopak byla pochvalena od hospodare mysliveckyho, ze cuby bezej jen po polnacce a nelovi v poli, pry kez by kazdy takhle resil vylitani svych psu. A taky teda jsem nejezdila po frekventovanych silnicich, stezkach pro kolisty, bruslare atp.

Alexa
Člen
# Zasláno: 27 Bře 2012 21:41
- Nahlásit

Fifi
to je přesně ono, protože vyloženě ty různá držáky na psa u kola nikde nejsou zakázaný a všude se píše že cyklista nesmí vést psa, ale vedu ho když ho mám na držáku pod sedlem?????? O koloběžce nemluvě, ta není vůbec nikde uvedená, takže teoreticky co není zakázáno je dovoleno, ale je to přesně o tom na koho narazíš.

wami
Člen
# Zasláno: 29 Bře 2012 21:43
- Nahlásit

Roky taky tvrdím, že jsem povoz. Zákon nespecifikuje, jaká zvířata mohou být tažnými, já je mám zapřažené v postrojích, tudíž na koloběžce nebo káře jsme prostě povoz. Podle zákona jediné, co musím zajistit u povozu je, že ho při stání mám zabržděný. Což ovšem řeším jednak tím, že prostě nezastavuju druhak tím, že když zastavím, psy připnu k něčemu pevnému...

cernej caj
Člen
# Zasláno: 30 Bře 2012 07:35
- Nahlásit

wami
Zákon nespecifikuje, jaká zvířata mohou být tažnými, já je mám zapřažené v postrojích, tudíž na koloběžce nebo káře jsme prostě povoz

Erája
Ale já tohle jaxi neřeším, psy mam zapřažený a mám připravený argument, že psy nevedu, ale že je to spřežení.

takze ciste teoreticky, kdyz mam postroj a nevedu ho v ruce, tak vlastne ok je me jasny,ze to odvisi od toho, koho clovek potka, ale kdyz uz nekoho potka, tak je taky dobry mit prehled...

fj1200
Člen
# Zasláno: 23 Led 2015 23:57
- Nahlásit

mush go neřeším,jak bych řešil kdybych cestoval kolem světa a měl vyhovět každému zákonu v každé zemi či okrese,mush go

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání