Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Veterina, o zdraví i nemocech psů / Nejasná diagnóza u staršího psa
Autor Zpráva
Fialka8
Člen
# Zasláno: 1 Led 2019 17:36
- Nahlásit

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na názory a zkušenosti.... Mám starší fenku středního knírače, skoro 14 let. Doteď byla bez větších zdravotních problémů, sice občas jí chytnou záda, už moc neslyší atd., takové klasické problémy patřící k věku, jinak ale ok. Veselá, žravá.
Před Vánoci začala mít střevní potíže, zdálo se mi, že chytla střevní chřipku, co měly děti. Průjem, nechutenství, a evidentně jí bolelo břicho. Dala jsem jí dietu, to trvalo pár dní. Pak jsem uvařila kuře s vývarem a trochou rýže, to sežrala a do 5 min vyzvracela. Od té doby nechtěla žrát, pila málo, zdála se bolavá.... Odvezla jsem jí na veterinu, kde si jí nechali, dali infuze a ATB. Jeden večer jí vylítla teplota, druhý den teplota normální a odvezla jsem si jí domů s pokyny krmit dietními konzervami. Doma ale žrát vůbec nechtěla, byla smutná, skoro bych řekla apatická. Opět zvracela a měla průjem. Druhý den jsem tedy jela jinam na veterinu (Jaggy). Tam je od soboty hospitalizovaná, nicméně stav více či méně podobný. Bolavá v oblasti břicha (nebo záda - to se nedá říct), a hlavně vůbec nechce pořád žrát. Byla před tím hodně žravá, takže tohle je hodně varovný příznak. Vyšetření krve celkem ok, játra, ledviny... i když tam měla ureu 8,5 a kreatinin 135 (při vyšetření na první klinice), což myslím, že už je trochu zvýšené, ale zase ne dramaticky a asi se ani nijak nezvyšuje, na Jaggy říkali, že játra i ledviny vypadají ok... ledviny na sonu nějaké změny, ale prý ne nic zas tak závažného.
Takže - krev ok, vysoké CRP, sono a rtg břicha a hrudníku celkem ok, jen je vidět, že potrava dlouho zůstává v žaludku, neposouvá se prý tak, jak by měla. Podezření je na zánět slinivky, ale na sonu to prý moc průkazné nebylo, že většinou je ten nález jasný. Enzym na slinivku se bude teprve vyšetřovat. Nevypadalo to na nějaké nádorové změny nebo tak něco.
A já teď řeším, co dál. Chci jí pomoct, pokud je to léčitelné, tak léčit, ale zase jí nechci trápit. Je chudák na veterině, sama.... nás už to stálo tak přes 30 tisíc a to není konec, i když samozřejmě peníze nejsou nejdůležitější, tak nedůležité taky nejsou.
Neměl byste někdo tip, nápad, co by se dalo ještě zkusit? Jaké vyšetření? Nebo tip na nějakého výborného diagnostika v Praze, se kterým by se to nechalo zkonzultovat?
Jaggy navrhuje - pokud se nebude lepšit, ještě CT, ale tam se fakt obávám za prvé finanční zátěže, za druhé se pes musí uspat - asi nic moc v tomhle stavu a věku, za třetí - jestli je vůbec šance objevit tam něco, co půjde (navíc v jejím věku) vyřešit?
Předem moc děkuji za tipy a zkušenosti, jsem už v koncích.

Fousisko
Člen
# Zasláno: 3 Led 2019 15:18
- Nahlásit

Fialka8

Vaší feňulky je mi moc líto, kníračí jsou mou srdeční záležitostí, taky mám střeďáka. Z toho, co popisujete je jasné, že jste pro svou kamarádku udělala maximum a víc toho asi už udělat nelze. Otázkou je, jak by na tu narkózu, pokud by došlo na CT reagovalo srdíčko a mozek...14 let je požehnaný věk. Zhruba v tomto věku (přesný jsme neznaly, pejsek byl z útulku) nám odešel náš předchozí pejsek - kříženec NO s HW. Musela jsem se tehdy rozhodnout, zda ho nechat odoperovat (prognóza byla i pro případ, že by se operace povedla, tak padesát na padesát, že to pejsek zvládne a ještě nějaký čas s námi pobude), anebo nechat uspat. Rozhodla jsem se tehdy s těžkým srdcem pro tu druhou možnost. Griffinek už špatně viděl, vstával jen s obtížemi a většinou potřeboval pomoct, občas se už i počurával, srdíčko drobátko haprovalo...Radost ze života ale také ještě měl, mazlil se, žral, zažívání bylo zatím ok. Ale byl to zkrátka starý pejsek a tak jsem se rozhodla ho raději nechat důstojně odejít v době, kdy ještě tolik netrpěl, než riskovat, že se operace nepovede. Navíc mé dceři tehdy ještě nebyly ani dva roky a 24hodinovou péči o psa po operaci bych s malou stejně asi bez pomoci rodiny nezvládla. Taky nebyl Griffča naším jediným psem (měli jsme ještě choďáčka). Nakonec se ukázalo, že jsem se rozhodla správně, protože když Griffčovi poté, co jsem se s ním pomazlila a rozloučila, píchla doktorka takovou tu jako "narkózu" co se dává před tou injekcí na zastavení činnosti srdce, Griffinkovo srdíčko nevydrželo už ani tuhle "narkózu" a usnul mi v náručí navždy. Operace by bývala byla nesmyslná, narkózu by nepřežil.
O dva roky později po odchodu Griffči jsem se musela znovu rozhodnout nechat uspat Akouška, našeho choďáčka, kterému diagnostikovali rakovinu jater. Choval se přesně tak, jak popisujete stav Vaší fenečky. Apatický, průjem, zvracení, bolestivé břicho, ale u něho už sono jasně prokázalo, že má játra děravá jako ementál Jakákoli léčba nezabírala a pejsek den za dnem chřadl víc a víc, už nežral ani nepil...Tam to bylo úplně bez prognózy, to mi řekl vet rovnou, takže jsem to také neprotahovala. Je to hrozně smutné a těžké muset udělat takové rozhodnutí, tehdy jsem si to i vyčítala a říkala si, že jsem mohla udělat víc, ale dnes - s odstupem 5 let - už se na to dívám jinak a dnes už věřím, že jsem pro své pejsky udělala, co se dalo a že to rozhodnutí, nechat je důstojně odejít a nesnažit se je za každou cenu udržet naživu, bylo správné.
U svých zvířecích kamarádů naštěstí tohle rozhodnutí udělat můžeme, ale svým blízkým lidem, i kdyby sami chtěli a prosili nás o to, takto pomoci nesmíme. Můj dědeček zemřel jen den po Akouškovi, ale umíral v podstatě několik týdnů a všichni věděli, že se pro něj nedá vůbec nic udělat, jen o něho s láskou pečovat a co nejvíce mu ty poslední dny usnadnit (měl velké bolesti, nemohl se hýbat, mluvit, pak už skoro ani jíst) A dívat se na to, jak vám milovaný člověk umírá před očima, že Vás jeho oči prosí o pomoc, ať už to všechno skončí... a topíte se v tom pocitu bezmoci, že mu nedokážete pomoct, to je ještě horší, než udělat rozhodnutí o ukrácení trápení svého milovaného pejska.
Omlouvám se za tak dlouhý "výlev", ale třeba Vám to pomůže se rozhodnout. Ať už se rozhodnete jakkoli, nevyčítejte si poté nic. Máte svou fenku ráda, děláte pro ni maximum a ona to ví.
Držím palce.

Fialka8
Člen
# Zasláno: 4 Led 2019 20:49
- Nahlásit

Děkuji za reakci. Nakonec máme potvrzenou diagnózu zánětu slinivky, už ho jednou prodělala. Což mě tedy moc neposunulo směrem k nějakému rozhodnutí, protože je to sice diagnóza léčitelná, ale jestli to zvládne, navíc v téměř 14 ti letech, je stejně ve hvězdách. A někde ta hranice prostě je, kdy už to dál nezkoušet, pokud se nezačne lepšit.
Vzala jsem si jí z kliniky domů, uvidím, jak se tu bude chovat, jestli uvidím aspoň malinko zlepšování.... pak budu bojovat. Jestli se lepšit nebude, ani po intenzivní terapii infuzemi a všemi možnými léky, asi to už moc protahovat nemá cenu... .

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2019

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání